*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3127603 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aeipolis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8652 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:53:11 μμ »
για το 504 το κλειδί είναι ότι τα θέματα είναι πάντα κρίσεως, με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να μάθουμε κάτι απέξω. Ούτε κατηγορίες εκπαιδευτικών συστημάτων, ούτε λίστες κλπ. Χρειάζεται μόνο κατανόηση σε κάποιες βασικές έννοιες πχ τι είναι το συγκριτικό επιχείρημα (που είναι και μία από τις ομαδικές εργασίες), τι είναι διαπολιτισμική εκπαίδευση και τι συμπεριληπτική. Το μάθημα θα μπορούσε κάλλιστα να ονομάζεται αρχές διαπολιτισμικής εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aeipolis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8653 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:58:02 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, μόλις γράφτηκα στο πρόγραμμα και προσπαθώ να επιλέξω μαθήματα. Θέλω να διαλέξω 2 γι αυτό το εξάμηνο. Το υποχρεωτικό 610: Μέτρηση κ αξιολόγηση στην Ειδ. Εκπαίδευση και από τα 510, 511 και 512 ποιο μου προτείνετε? Πιστεύετε πως η ποιοτική ή η ποσοτική έρευνα θα είναι πιο χρήσιμη για τα επόμενα μαθήματα?

θεωρώ πιο σημαντικό για το πρώτο εξάμηνο, το σεμινάριο 1 (κωδικός 591). Δίνει τις βάσεις για να γράψεις οποιαδήποτε εργασία σε οποιοδήποτε μάθημα, πως μελετάς βιβλιογραφία και πως γράφεις τις βιβλιογραφικές αναφορές. Παραπάνω από απαραίτητο, και μάλιστα ως πρώτο μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος Mariska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Primary School Teacher
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8654 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:24:21 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα! Σήμερα ήταν η μέρα εξέτασης του 521 (Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών). Στο πρώτο ερώτημα αναφερόταν το απόσπασμα στην εγκεφαλική παράλυση, κεφάλαιο το οποίο δεν ήταν στην ύλη του μαθήματος. Δεν υπήρχε απλά μια αναφορά, αλλά μας ζητούνταν να επιχειρηματολογήσουμε για την κατάσταση του παιδιού που παρουσίαζε συννοσηρότητα με βαρύ αυτισμό αλλά και προσωρινή απώλεια ομιλίας. Μήπως χρειάζεται να αναφερθεί στους καθηγητές ότι υπήρχε ερώτημα εκτός διδακτέας ύλης;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:25:55 μμ από Mariska »
The only thing that overcomes hard luck is hard work.

Αποσυνδεδεμένος vix1985

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8655 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:12:25 πμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα! Σήμερα ήταν η μέρα εξέτασης του 521 (Μορφές ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών). Στο πρώτο ερώτημα αναφερόταν το απόσπασμα στην εγκεφαλική παράλυση, κεφάλαιο το οποίο δεν ήταν στην ύλη του μαθήματος. Δεν υπήρχε απλά μια αναφορά, αλλά μας ζητούνταν να επιχειρηματολογήσουμε για την κατάσταση του παιδιού που παρουσίαζε συννοσηρότητα με βαρύ αυτισμό αλλά και προσωρινή απώλεια ομιλίας. Μήπως χρειάζεται να αναφερθεί στους καθηγητές ότι υπήρχε ερώτημα εκτός διδακτέας ύλης;;

Δεν ειναι στην υλη ολο το βιβλιο?Στο προηγούμενο εξάμηνο που το ειχα το μαθημα, η πρωτη εργασια που ειχαμε ήταν για την εγκεφαλική παραλυση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Mariska

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Primary School Teacher
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8656 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 03:30:10 μμ »
Δεν ειναι στην υλη ολο το βιβλιο?Στο προηγούμενο εξάμηνο που το ειχα το μαθημα, η πρωτη εργασια που ειχαμε ήταν για την εγκεφαλική παραλυση...
Ναι έχετε δίκιο τελικά! Ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 03:34:35 μμ από Mariska »
The only thing that overcomes hard luck is hard work.

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8657 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 12:43:17 πμ »
μια βοηθεια απο οσους εκαναν αίτηση! εκτυπωνω την αίτηση, τη συμπληρώνω σκαναρω μαζι με τα απαιτούμενα και αποστέλω mail? έχει online αιτηση; ποτε στέλνω τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά και πότε πληρώνω τα 55ε?? ωχχ καπου χαθηκα

Αποσυνδεδεμένος ariadni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 482
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8658 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 01:29:46 πμ »
μια βοηθεια απο οσους εκαναν αίτηση! εκτυπωνω την αίτηση, τη συμπληρώνω σκαναρω μαζι με τα απαιτούμενα και αποστέλω mail? έχει online αιτηση; ποτε στέλνω τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά και πότε πληρώνω τα 55ε?? ωχχ καπου χαθηκα
Αν θυμάμαι καλά όλα τα στέλνεις με mail. Τα 55 ευρώ εγώ τα πλήρωσα μαζί με την προκαταβολή των διδάκτρων, 455 δηλαδή στο σύνολο. Μόλις σε δεχτούν δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος mar_nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8659 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 01:45:40 πμ »
Αν θυμάμαι καλά όλα τα στέλνεις με mail. Τα 55 ευρώ εγώ τα πλήρωσα μαζί με την προκαταβολή των διδάκτρων, 455 δηλαδή στο σύνολο. Μόλις σε δεχτούν δηλαδή.

Άρα έχω να σκάναρω. .  Τέλεια!  Σε ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος liaaa!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8660 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 12:40:49 μμ »
μια βοηθεια απο οσους εκαναν αίτηση! εκτυπωνω την αίτηση, τη συμπληρώνω σκαναρω μαζι με τα απαιτούμενα και αποστέλω mail? έχει online αιτηση; ποτε στέλνω τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά και πότε πληρώνω τα 55ε?? ωχχ καπου χαθηκα

Την αίτηση νομίζω μπορείς να την αποθηκεύσεις στον υπολογιστή σου και να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου μετά... (χωρίς εκτύπωση και σκανάρισμα)

Αποσυνδεδεμένος plirkos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΕ ΚΟΥΡΑΣΕ Η ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΣΑΣ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8661 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 12:43:21 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, μόλις γράφτηκα στο πρόγραμμα και προσπαθώ να επιλέξω μαθήματα. Θέλω να διαλέξω 2 γι αυτό το εξάμηνο. Το υποχρεωτικό 610: Μέτρηση κ αξιολόγηση στην Ειδ. Εκπαίδευση και από τα 510, 511 και 512 ποιο μου προτείνετε? Πιστεύετε πως η ποιοτική ή η ποσοτική έρευνα θα είναι πιο χρήσιμη για τα επόμενα μαθήματα?

ΣΟΦΙΑ ΤΟ 610 ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΑΘΗΜΑ. ΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ 2 ΑΝΑΓΝΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΔΕ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ 4 ΜΙΚΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ, ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΜΕ 20 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ (ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΒΟΡΑ).

ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ 3 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΗΡΑ ΤΟ 510. ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΨΑΝ ΛΙΓΟ. ΕΒΑΛΕ 70 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ 20 ΑΤΟΜΑ(ΜΑΘΗΤΕΣ - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ). Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ SPSS H EXCEL. ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ Κ. ΧΑΤΖΗΑΧΙΛΛΕΩΣ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2016, 12:45:15 μμ από plirkos »

Αποσυνδεδεμένος Monic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8662 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 05:39:43 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα παιδιά,

πριν λίγο έκανα την δήλωση μαθημάτων μου. Είμαι πρώτο εξάμηνο και έτσι δήλωσα: απο κύκλο Α το 610, απο κύκλο C το 521 και απο κύκλο D το 525. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξεις:
1) Ποιο μάθημα προτείνετε απο τον κύκλο Β;
2) Στο My Course Schedule τα Course ID εμφανίζονται με κόκκινο χρώμα γιατί; πρέπει να κάνω κάτι άλλο;


Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος oli_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8663 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 08:03:36 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, μόλις γράφτηκα στο πρόγραμμα και προσπαθώ να επιλέξω μαθήματα. Θέλω να διαλέξω 2 γι αυτό το εξάμηνο. Το υποχρεωτικό 610: Μέτρηση κ αξιολόγηση στην Ειδ. Εκπαίδευση και από τα 510, 511 και 512 ποιο μου προτείνετε? Πιστεύετε πως η ποιοτική ή η ποσοτική έρευνα θα είναι πιο χρήσιμη για τα επόμενα μαθήματα?
Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι το ότι  511 (ποιοτική), είναι πάρα πολύ απαιτητικό και χρονοβόρο.

Αποσυνδεδεμένος sounds92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8664 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 11:14:41 μμ »
Kαλησπέρα σε όλους..
σκεφτομαι να κανω αίτηση και γω γι αυτό το μεταπτυχιακό και θα ηθελα να ρωτήσω αν η βιβλιογραφία είναι κυρίως αγγλικη ή ελληνική;γιατί τα αγγλικα δεν ειναι το δυνατό μου σημειο :-[ αν στηριχθεί κάποιος μόνο στην ελληνικη βιβλιογραφία θα τα καταφέρει;

Αποσυνδεδεμένος Espresso

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #8665 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 12:49:28 πμ »
Kαλησπέρα σε όλους..
σκεφτομαι να κανω αίτηση και γω γι αυτό το μεταπτυχιακό και θα ηθελα να ρωτήσω αν η βιβλιογραφία είναι κυρίως αγγλικη ή ελληνική;γιατί τα αγγλικα δεν ειναι το δυνατό μου σημειο :-[ αν στηριχθεί κάποιος μόνο στην ελληνικη βιβλιογραφία θα τα καταφέρει;

Πιστεύω πως άμα έχεις πρόσβαση σε μεγάλες βιβλιοθήκες (πχ. πανεπιστημίων), μπορείς. Επίσης υπάρχουν site με ελληνική βιβλιογραφία. Απλά η βιβλιοθήκη της συγκεκριμένης σχολής είναι ηλεκτρονική κι έχει πολύ αγγλόφωνο υλικό, ενώ παράλληλα κάποιοι καθηγητές ζητούν άρθρα για τις εργασίες, που θα είναι συγκριτικά λιγότερα στην ελληνική. Πάντως ξέρω πολλά άτομα που δεν είχαν θέμα.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 250
Σύνολο: 251

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.