*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 369746 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #798 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:04:45 μμ »
καλησπέρα. στο φόρουμ της πασαφ, στις διευκρινήσεις της εγκυκλίου, αναφέρει ότι αν προσληφθείς στην ενισχυτική δεν αποκλείεσαι από τους πινακές ακω. υπάεχει καποια τέτοια πληροφόρηση; γιατί πίστευα ότι θεωρείσαι αμω και διαγράφεσαι από τους πίνακες της τρέχουσας χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:16 »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #799 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:50:14 μμ »
Tι εννοείτε κάποιοι με αυτό που λέτε "όσοι είναι ψηλά στον πίνακα??" ??? Ποιός αριθμός με τα νέα δεδομένα θεωρείται ψηλά στον πίνακα?? Το 30-50-100 ή 10?? ;D

10

Oυάου!!

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #800 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:58:32 μμ »
Φέτος στα ΣΚΕΔ παρατηρήθηκε το φαινόμενο των 4ωρων συμβάσεων. Αυτό έγινε για να δουλέψουν περισσότεροι αλλά και για να αποφύγουν τους ΑΜΩ.Οσοι δεν το γνωρίζεται οι ωρομίσθιοι συμφέρουν το κράτος καθώς πληρώνονται αυστηρά με τις ώρες διδασκαλίας τους ενώ οι ΑΜΩ πληρώνονται κανονικά Χριστούγεννα -  Πάσχα, εκδρομές κ.α.Άρα, ποιος μας λέει ότι δεν θα γεμίσουν τη χώρα με 4ωρους ωρομίσθιους (οι οποίοι παραδίδουν και την κάρτα ανεργίας τους και πέφτουν έτσι τα ποσοστά ανεργίας στη χώρα με εξαθλιωμένους εργαζόμενους των 4 ωρών/ εβδομαδα) προκειμένου να γλιτώσουν χρήμα τα κρατικά ταμεία;;;;

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #801 στις: Αύγουστος 12, 2013, 06:02:34 μμ »
Φέτος στα ΣΚΕΔ παρατηρήθηκε το φαινόμενο των 4ωρων συμβάσεων. Αυτό έγινε για να δουλέψουν περισσότεροι αλλά και για να αποφύγουν τους ΑΜΩ.Οσοι δεν το γνωρίζεται οι ωρομίσθιοι συμφέρουν το κράτος καθώς πληρώνονται αυστηρά με τις ώρες διδασκαλίας τους ενώ οι ΑΜΩ πληρώνονται κανονικά Χριστούγεννα -  Πάσχα, εκδρομές κ.α.Άρα, ποιος μας λέει ότι δεν θα γεμίσουν τη χώρα με 4ωρους ωρομίσθιους (οι οποίοι παραδίδουν και την κάρτα ανεργίας τους και πέφτουν έτσι τα ποσοστά ανεργίας στη χώρα με εξαθλιωμένους εργαζόμενους των 4 ωρών/ εβδομαδα) προκειμένου να γλιτώσουν χρήμα τα κρατικά ταμεία;;;;
αυτο υποψιαζομαι και εγω.επομενως τι κανουμε;να δηλωσουμε μονο στο νομο μας ωρομισθιοι;δεν το εχουν ξεκαθαρισει το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:26:16 »

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #802 στις: Αύγουστος 12, 2013, 06:26:06 μμ »
Τελικά οι πίνακες δεν άνοιξαν ούτε φέτος έτσι? Γιατί στην εγκύκλιο νομίζω δεν το διευκρινίζει κάπου!

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #803 στις: Αύγουστος 12, 2013, 06:29:49 μμ »
Εγώ πάντως κατάλαβα ότι θα βγει νέα εγκύκλιος για ενισχυτική και δεν έχει σχέση με τους ωρομίσθιους αυτής της προκήρυξης. Επιβάλλεται να κάνεις αίτηση για τον πίνακα αναπληρωτών γιατί η εγκύκλιος της ενισχυτικής χρησιμοποιεί αυτόν λαμβάνοντας φυσικά υπόψη την προτίμηση του ΣΚΕΔ.

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #804 στις: Αύγουστος 12, 2013, 06:32:12 μμ »
Συνάδελφοι προβληματίζομαι για το αν θα δηλώσω την Κέρκυρα. Έχει κανείς πληροφορίες για Παξούς; Ό, τι ξέρετε θα μου ήταν χρήσιμο... :o

Κερκυρα: Πολυ ομορφο νησι με απ' ολα. Χαλια δρομοι, εκτος αν εισαι μεσα ή κοντα στην πολη. Επισης, ολα παρα πολυ ακριβα
Παξοι: Πανεμορφα τοπια με μηδενικη συγκοινωνια τον χειμωνα...

Κατα τη γνωμη μου δεν τους λες πανεμορφους τους Παξους το χειμωνα.... Ειναι πολυ μικρο μερος με ανυπαρκτη συγκοινωνια, συνεχεις βροχοπτωσεις και τιποτα να κανεις το χειμωνα. Οι κατοικοι ειναι το αντιθετο της φιλοξενιας, κοιτανε να βγαλουνε απο τη μυγα ξυγκι!!!!!! Νομιζω πως δεν αξιζει να πας για κανενα αλλο λογο εκτος των μοριων αφου ειναι δυσπροσιτο

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #805 στις: Αύγουστος 12, 2013, 06:50:39 μμ »
...θα μου επιτρεψετε να παρεμβω...
η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω στα περι Παξων που διαβαζω ειναι οτι καποιοι αρκουνται σε σχολια τριτων, ή τουλαχιστον δεν εχουν ζησει το νησι παρα μονο Ιουλιο- Αυγουστο...
καταρχας, ενα μερος γινεται ομορφο ( ή ακομη πιο ομορφο) οταν εισαι εκει με  καλη διαθεση / παρεα / συλλογο διδασκοντων ( εν προκειμενω ). Ευτυχως τα βρηκα ΟΛΑ αυτα  τα τελευταια 2 χρονια που ειμαι στο νησι... Η συγκοινωνια ΔΕΝ εχει λογο υπαρξης εκει, παντα υπαρχουν μεσα να παει κανεις οπουδηποτε μεσα στα 11 χλμ δρομου που υπαρχουν! Αν εννοειτε τη συγκοινωνια με τη στερια, υπαρχει πλοιο μερα παρα μερα ( στα 2 χρονια ακυρωθηκαν 2 δρομολογια λογω καιρου ). Το χειμωνα οποιος εχει ενδιαφεροντα γενικως , καπου θα μπορεσει να τα διοχετευσει ( προσωπικη πειρα εδω ) .
Οσο για τους ντοπιους, υπαρχουν ολες οι κατηγοριες : α) φιλοξενοι , που γινονται θυσια... αλλοι που δινουν τα εξοχικα τους για να μεινουν συναδελφοι ( προσωπικα εδινα "νοικι" οποτε ειχα τη δυνατοτητα λογω οικογενειας σε αλλο μερος της Ελλαδας )... β) κακοψυχοι , οπως και παντου αλλωστε...  γ) εμποροι , που οι τιμες ειναι στο +40% σε σχεση με αλλα μερη...

Δεν ειναι τυχαιο που καποιοι συναδελφοι στο νησι δεν μπηκαν στον κοπο να κανουν αιτησεις αποσπασης , να φιλησουν κατουρημενες ποδιες, να τρεξουν σε βουλευτικα γραφεια...
Αν κανετε μια "ερευνα αγορας" για το νησι, δε νομιζω να συμφωνησει η πλειοψηφια με την τελευταια φραση του μηνυματος πριν,  αλλα "περι ορεξεως" ... !
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2013, 07:29:53 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #806 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:03:54 μμ »
Τα γραφω απο ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ!! Για τους ντοπιους δε θελω να ειμαι αδικη, δεν ειναι ολοι εκμεταλλευτες και ειδικα οι συναδελφοι ηταν οκ. Οταν ομως ημουνα εγω εκει ολοι ηταν οπου φυγει φυγει και φυσικα δρομολογια ακυρωνονταν και λογω καιρου αλλα ακομα και με τη θαλασσα λαδι ανευ κανενος λογου... Δεν μπορουσαμε να φυγουμε και αν φευγαμε δεν μπορουσαμε να γυρισουμε και τα ακουγαμε..... Εχει και παρατσουκλι το νησι αλλα δεν υπαρχει λογος να ειπωθουν πραγματα που δεν οφελουν.. Νομιζω ο καθενας ειπε τη γνωμη του και ο/η συναδελφος ας κρινει....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2013, 07:28:30 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #807 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:08:55 μμ »
...τι να πω... μαλλον ημουν τυχερος και πετυχα σε "καλυτερες" εποχες το νησι. Κι οσο σκεφτομαι οτι στη δηλωση διορισμου ειχα σε ψηλοτερες θεσεις κατι Σαμοθρακες, κατι Αηστρατηδες, αλλο τοσο τυχερος νιωθω!
( ΥΓ. μεταξυ μας, θαθελα να μαθω ποιο εννοεις ως παρατσουκλι του νησιου!! εστω σε pm )
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2013, 07:27:41 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος moustard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 991
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #808 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:28:09 μμ »
Υποθετω πως υπαρχουν και χειροτερα.. Η αληθεια ειναι πως ο Αη Στρατης ειναι τρομος.. Λες να τον επισκεφθουμε φετος;;  ;D :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2013, 07:28:54 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος despeir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #809 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:34:09 μμ »
Να ρωτησω κατι που εχω μπερδευτεί;; ειναι η πρώτη φορά που θα κάνω αίτηση, δειξτε κατανόηση αν η ερώτηση μου είναι λίγο.. αλλα έχω μπερδευτεί... :-\ ;D

Λοιπόν, θελω να πάω στην 2βάθμια Δ' Αθήνας, και στο ιντερνετ βλέπω οτι η 2βάθμια αυτή έχει 1ο, 2ο, 3ο γραφείο. Μπορώ να κάνω την αιτηση μου σε κάποιο απο αυτά τα γραφεία ή θα πρέπει να πάω διευθυνση δευτεροβαθμιας στην Ν. Σμύρνη;;;;

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #810 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:43:11 μμ »
Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι κατάσταση επικρατεί στη ΔΙΔΕ Λέσβου (είτε πήγε σήμερα είτε ξέρει από άλλες χρονιές).Θα με βοηθούσε πολύ ώστε να κανονίσω τη μετακίνηση μου απο τη γειτονική Λήμνο!

Υ.Γ. Στο τηλ. μου είπαν:"Οι αιτήσεις ξεκίνησαν, ελάτε μέσα στην προθεσμία πο ορίζει η εγκύκλιος"...ομολογώ πως δε με διαφώτισαν και πολύ!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #811 στις: Αύγουστος 12, 2013, 07:50:08 μμ »
Να ρωτησω κατι που εχω μπερδευτεί;; ειναι η πρώτη φορά που θα κάνω αίτηση, δειξτε κατανόηση αν η ερώτηση μου είναι λίγο.. αλλα έχω μπερδευτεί... :-\ ;D

Λοιπόν, θελω να πάω στην 2βάθμια Δ' Αθήνας, και στο ιντερνετ βλέπω οτι η 2βάθμια αυτή έχει 1ο, 2ο, 3ο γραφείο. Μπορώ να κάνω την αιτηση μου σε κάποιο απο αυτά τα γραφεία ή θα πρέπει να πάω διευθυνση δευτεροβαθμιας στην Ν. Σμύρνη;;;;
Μόνο στη Διεύθυνση πρέπει να πας. Όχι στα γραφεία.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 524
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.