*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013  (Αναγνώστηκε 368941 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #784 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:30:34 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #785 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:34:14 μμ »

Υποψήφιος εκπ/κός, ο οποίος κατατάσσεται σε πίνακες αναπληρωτών της Γενικής
Εκπαίδευσης και στους αντίστοιχους πίνακες για τα Σχολικά Κέντρα Ενισχυτικής Διδασκαλίας (ΣΚΕΔ)  (σελ. 30)
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος φιλόλογος  αυτό το ΄΄ και ΄΄ σημαίνει πως με την δήλωση περιοχών θα μας εντάξουν και στα σκεδ?

Σημαίνει ότι από τους πίνακες που θα καταρτιστούν θα γίνουν και οι προσλήψεις (αργότερα) στα ΣΚΕΔ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #786 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:36:21 μμ »
Διευθυνση ανατ. Αττικης στο Γερακα: απελπιστικη η κατασταση. Ως τις 12:45 ειχαν περασει 42 ατομα. Δεν προλαβα να την κανω, παλι τα ιδια αυριο. :( Πιστευα οτι πρωτη μερα δε θα ειχε κοσμο....
και εγώ εκεί ήμουν από τις 8 παρά....και ήμουν το 20 και εξυπηρετήθηκα κατά τις 11:00.....τραγική κατάσταση.
υπάρχουν και κάποιοι συναδελφοι που το παρακάνουν.....το νούμερο 1 και 2 ήταν εκεί στις 5 και 20....ΕΛΕΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #787 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:37:35 μμ »
Αυτό που λέει η εγκύκλιος είναι ότι αν οι ώρες είναι πάνω από 4 προσλαμβάνεται ΑΜΩ (άρα όχι ωρομίσθιος?)

Έτσι ακριβώς!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:21:09 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #788 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:42:02 μμ »
Στην εγκύκλιο, στις περιοχές πρόσληψης Δ.Ε. έχει και τα Μειονοτικά σχολεία Θράκης, στην δίπλα στήλη, Νομός/Δήμοι γράφει: "Περιλαμβάνει συγκεκριμένα Σχολεία Β/θμιας Εκπ/σης
των Νομών Έβρου, Ξάνθης και Ροδόπης" και δίνει και link για πληροφορίες http://www.syntonistiko.compulaw.gr Στο ευρετήριο Μειονοτικών Γυμνασίων/Λυκείων της σελίδας όμως, αναφέρεται μόνο το Ιεροσπουδαστήριο της Κομοτηνής!! Δεν ξέρω για Έβρο αλλά υπήρχε σίγουρα και στην Ξάνθη! Τα υπόλοιπα μειονοτικά καταργήθηκαν ή η σελίδα δεν είναι ενημερωμένη;;
Μου φαίνεται παράξενο που δεν αναφέρει άλλα. Ξέρω οτι στην Κομοτηνή υπάρχει το Τζελάλ Μπαγιάρ και τουλάχιστον ένα ορεινό μειονοτικό Γυμνάσιο στην Οργάνη, ενώ στην Ξάνθη έχει στον Εχίνο και σε Μύκη, Σμίνθη.
 Δεν ξέρω αν καταργήθηκε κάποιο από αυτά, δεν άκουσα κάτι σχετικό.
 Ο μόνος λόγος που μπορώ να υποθέσω οτι δεν αναφέρονται, είναι οτι δεν υπάρχουν εκεί κενά!
  

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #789 στις: Αύγουστος 12, 2013, 03:44:57 μμ »
Οι φιλολογοι δηλωσατε ωρομισθιοι;To λεω αυτο γιατι μου περασε απο το μυαλο οτι αν δεν ειμαστε στον πινακα ωρομισθιων,μηπως αποκλειστουμε απο τα σκεδ αργοτερα.Και 2 αλλες ερωτησεις...1.απο ωρομισθιος γινεσαι αμω;  2.μπορεις να δηλωσεις μονο εναν νομο απο την περιφερεια;

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #790 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:00:21 μμ »
Αυτό που λέει η εγκύκλιος είναι ότι αν οι ώρες είναι πάνω από 4 προσλαμβάνεται ΑΜΩ (άρα όχι ωρομίσθιος?) Στις καταργημένες απορώ και εγώ εάν γίνεται να κάνει παραπάνω ο ωρομίσθιος φέτος.
Για να σε κάνει αμω όμως δεν πρέπει να σε αφήσουν να κάνεις αίτηση για αναπληρωτή?Γνωρίζει κανείς αν γίνεται από ωρομίσθιος να γίνεις αμω έτσι απλά ? Γιατί αν γίνεται αλλάζει το πράγμα...
Στις Συγκεκριμένες ειδικότητες δε μπορείς πια να γίνεις ΑΜΩ. Οπότε ή θα πάρει πολλούς ωρομίσθιους για 4 ώρες τον καθένα ή θα επιτρέψει αυτοί οι ωρομίσθιοι να παίρνουν πάνω από 4 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #791 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:04:24 μμ »
Συνάδελφοι προβληματίζομαι για το αν θα δηλώσω την Κέρκυρα. Έχει κανείς πληροφορίες για Παξούς; Ό, τι ξέρετε θα μου ήταν χρήσιμο... :o

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #792 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:09:16 μμ »
Συνάδελφοι προβληματίζομαι για το αν θα δηλώσω την Κέρκυρα. Έχει κανείς πληροφορίες για Παξούς; Ό, τι ξέρετε θα μου ήταν χρήσιμο... :o

Κερκυρα: Πολυ ομορφο νησι με απ' ολα. Χαλια δρομοι, εκτος αν εισαι μεσα ή κοντα στην πολη. Επισης, ολα παρα πολυ ακριβα
Παξοι: Πανεμορφα τοπια με μηδενικη συγκοινωνια τον χειμωνα...

Αποσυνδεδεμένος pap_eri

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #793 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:10:57 μμ »
Στην εγκύκλιο, στις περιοχές πρόσληψης Δ.Ε. έχει και τα Μειονοτικά σχολεία Θράκης, στην δίπλα στήλη, Νομός/Δήμοι γράφει: "Περιλαμβάνει συγκεκριμένα Σχολεία Β/θμιας Εκπ/σης
των Νομών Έβρου, Ξάνθης και Ροδόπης" και δίνει και link για πληροφορίες http://www.syntonistiko.compulaw.gr Στο ευρετήριο Μειονοτικών Γυμνασίων/Λυκείων της σελίδας όμως, αναφέρεται μόνο το Ιεροσπουδαστήριο της Κομοτηνής!! Δεν ξέρω για Έβρο αλλά υπήρχε σίγουρα και στην Ξάνθη! Τα υπόλοιπα μειονοτικά καταργήθηκαν ή η σελίδα δεν είναι ενημερωμένη;;

Στον Έβρο έχει μόνο μειονοτικά δημοτικά. Στην Κομοτηνή υπάρχει το Ιεροσπουδαστήριο και το Μειονοτικό γυμνασιο-λυκειο τζελάλ Μπαγιάρ και στην Ξάνθη έχει ένα μειονοτικό Γ/σιο-Λύκειο μέσα στην πόλη κι ένα Ιεροσπουδαστήριο στον Εχίνο. Το Γυμνάσιο Οργάνης και τα Γ/σια Σμίνθης κ Μύκης που αναφερθηκαν ανήκουν στη Δευτεροβάθμια και δεν είναι μειονοτικά (άσχετα αν σχεδόν όλοι οι μαθητές που φοιτούν είναι μουσουλμάνοι).

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #794 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:17:00 μμ »
 @ anna_r, ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! Δεν ήξερα οτι σε Μύκη και Σμίνθη δεν είναι μειονοτικά! Υπέθεσα οτι είναι, ακριβώς επειδή φοιτούν μουσουλμάνοι!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #795 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:19:47 μμ »
ξεφτιλίκι συνάδελφε είναι η απόλυση των συναδέλφων των ΕΠΑΛ....

Οχι αν διοριστηκαν χωρις πτυχιο ή παιδαγωγικη επαρκεια, δεν ειναι. Εξαλλου, δεν εχουν απολυθει ακομα κι ουτε προκειται, αφου θα γινουν μεταταξεις. Στον ιδιωτικο τομεα απολυονται αυθημερον, στο δημοσιο πληρωνονται 8 μηνες χωρις να εργαζονται, τους βρισκουν και νεα δουλεια με μεταταξη και το αποκαλουν και "ξεφτιλικι". Ε ρε κοσμε!

Οι φιλολογοι δηλωσατε ωρομισθιοι;To λεω αυτο γιατι μου περασε απο το μυαλο οτι αν δεν ειμαστε στον πινακα ωρομισθιων,μηπως αποκλειστουμε απο τα σκεδ αργοτερα.Και 2 αλλες ερωτησεις...1.απο ωρομισθιος γινεσαι αμω;  2.μπορεις να δηλωσεις μονο εναν νομο απο την περιφερεια;

1.Περυσι κοιτουσαν τον πινακα αναπληρωτων για την ενισχυτικη, οχι των ωρομισθιων. Για φετος δεν ξερουμε τιποτα. Αυτο που λες παντως ειναι μια ευλογη απορια σε περιπτωση που δεν ξανακληθουμε να κανουμε δηλωση για την ενισχυτικη! (αλλά λογικα, δεν μπορουν ν'αποκλεισουν απο την Ενισχυτικη καποιον που δε δηλωσε ωρομισθιος, οπότε μαλλον θα ξανακληθουμε να κανουμε αιτηση...)

2.Οχι, μπορεις να δηλωσεις οποιες περιοχες θελεις στην περιφερεια. (π.χ. Πελοποννησου μπορεις να δηλωσεις ολους τους νομους/περιοχες, εκτος φυσικα απο οσες υπαγονται στην περιφερεια Δυτ. Ελλαδας)

Αποσυνδεδεμένος rose-PEO2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #796 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:24:41 μμ »
Ημουν πέρσι στην Κερκυρσ και πέρασα υπεροχα!!Εχει πολλά πραγματα να δεις και να κάνεις!!Τα αρνητικά της είναι η ακρίβεια της, οι κάτοικοι της που σε βλέπουν σαν $$$$$, το οδικο δίκτυο και οι συνεχεις βροχοπτώσεις!!Εχει πολύ κοσμο και νεολαια λόγω των φοιτητων!!Τουρισμο ολο τον χρονο!!Σπάει λιγο τον Ιανουαριο με Φεβρουάριο!!Ειναι προσβάσιμη και οι διαφορες ακτοπλοικές εταιρειες έχουν μειωμένα εισιτήρια για τους εκπαιδευτικούς!!!

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομισθίους 2013
« Απάντηση #797 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:48:18 μμ »
Οι φιλολογοι δηλωσατε ωρομισθιοι;To λεω αυτο γιατι μου περασε απο το μυαλο οτι αν δεν ειμαστε στον πινακα ωρομισθιων,μηπως αποκλειστουμε απο τα σκεδ αργοτερα.Και 2 αλλες ερωτησεις...1.απο ωρομισθιος γινεσαι αμω;  2.μπορεις να δηλωσεις μονο εναν νομο απο την περιφερεια;

1.Περυσι κοιτουσαν τον πινακα αναπληρωτων για την ενισχυτικη, οχι των ωρομισθιων. Για φετος δεν ξερουμε τιποτα. Αυτο που λες παντως ειναι μια ευλογη απορια σε περιπτωση που δεν ξανακληθουμε να κανουμε δηλωση για την ενισχυτικη! (αλλά λογικα, δεν μπορουν ν'αποκλεισουν απο την Ενισχυτικη καποιον που δε δηλωσε ωρομισθιος, οπότε μαλλον θα ξανακληθουμε να κανουμε αιτηση...)
Δυστυχώς δεν έχει βγει ακόμη κάποια επίσημη ενημέρωση για τα σκεδ.
Κάποιοι θα δηλώσουμε αμω κα ωρομίσθιοι πιστεύοντας πως θα ισχύουν και για τα σκεδ.
Πέρσι υπήρχε προϋπόθεση να είχες κάνει αίτηση αναπληρωτών και να μην εργάζεσαι ούτε μια ώρα! Το σημαντικότερο το υπουργείο γνώριζε πως ήταν για ενα μήνα και το 95% θα αρνιόταν δεν υπήρχε αποκλεισμός φέτος αν δηλώσεις αμω μπορεί να βρεθείς οπουδήποτε και αν αρνηθείς θα έχεις κυρώσεις, εγώ πιστεύω πως αυτός ήταν ο λόγος που ξανακάναμε αίτηση δηλώνοντας μόνο ένα σκεδ.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158563
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.