*

Αποστολέας Θέμα: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 1392884 φορές)

0 μέλη και 14 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maria1967

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3108 στις: Ιούλιος 10, 2013, 02:57:51 μμ »
Οι ειδικότητες ιταλικής και ισπανικής είχαν κατηργηθεί από τότε που η Διαμαντοπούλου έβαλε τον όρο περί μόνιμων εκπαιδευτικών με οργανική θέση... Υπάρχουν (Υπήρχαν μόνο 32 ιταλικής αδύνατο να καλύψουν πολλά σχολεία, και κανένας ισπανικής αφού δεν έχει γίνει και ΑΣΕΠ, επί 2 χρόνια με τις Υ.Α. περί δεύτερης ξένης γλώσσας μας κοροίδευαν κατάμουτρα οπότε τουλάχιστον τώρα με αυτό http://xenesglosses.eu/2013/07/34-40-2/ για πρώτη φορά είπαν την αλήθεια... σας καταργούμε... φυσικά ποτέ δεν εξήγησαν πως πριν από όλα αυτά (τον όρο περί μονιμότητας) η ιταλική είχε 35000 αιτήσεις μαθητών που ήθελαν να την διδαχθούν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:26 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3109 στις: Ιούλιος 10, 2013, 02:59:36 μμ »
Άρα έχεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό? Γίνεσαι γραφιάς!!! Μην τυχόν και συμμεριστείς την επιπλέον γνώση με τους μαθητές σου!... Άλλωστε τόσα ξόδεψε ο μπαμπάς γι' αυτό το ρημάδι το διδακτορικό!!!
μη γενικεύουμε, κάποιοι τα πλήρωσαν από την τσέπη τους.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3110 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:02:05 μμ »
@typos72
Είχες πει για ειδικές κατηγορίες γενικά. Οι άνθρωποι με αναπηρία δεν μπαίνουν καν σε διαθεσιμότητα όπως και αυτοί με μεταπτυχιακές σπουδές.
νομίζω ότι εσύ κάνεις λάθος, στο άρθρο 90 του πολυνομοσχεδίου αναφέρει ότι δεν τίθεται σε διαθεσιμότητα
α)οι υπάλληλοι με 67% αναπηρία,
 β) με σύζυγο ή παιδί με 67% αναπηρία,
γ) με σύζυγο που τίθεται σε διαθεσιμότητα με αυτό τον ίδιο νόμο,
δ) και υπάλληλοι που έχουν τη γονική μέριμνα παιδιού με νόμο ή δικαστική απόφαση.
ομοίως στο άρθρο 82  παρ. 3(κατάργηση ειδικοτήτων δευτεροβάθμιας) αναφέρεται ότι δεν τίθεται σε διαθεσιμότητα οι  ίδιες α,β,γ,δ κατηγορίες υπαλλήλων
επιπλέον στο άρθρο 82  παρ. 4 αναφέρεται ότι οι εκπαιδευτικοί των α,β,γ,δ κατηγοριών (που δεν τίθεται σε διαθεσιμότητα)
και όσοι εκπαιδευτικοί των κλάδων που καταργούνται και που τίθεται σε διαθεσιμότητα είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού ή διδακτορικού
μετατάσσονται υποχρεωτικά από 22/07/2013 στη ΔΔΕ που υπάγονται ή στην πλησιέστερη αυτής εντός της ίδιας ΠΔΕ σε πρσωποπαγείς θέσεις διοικητικού προσωπικού.

Σου παραθέτω το μήνυμα του typos72

Η διαθεσιμότητα των εκπαιδευτικών κλείδωσε:
1)λόγω της πρόσληψης εκτός ΑΣΕΠ πολλών εκπαιδευτικών,δεν θα πάνε στην διαθεσιμότητα μεμονωμένοι εκπαιδευτικοί,αλλά συγκεκριμένοι κλάδοι,για να αποφευχθούν οι προσφυγές στα δικαστήρια.υπάρχει θέμα με τους γυμναστές,οι οποίοι μάλλον πάνε στην πρωτοβάθμια
2)οι εκπαιδευτικοί που ανήκουν σ αυτούς τους κλάδους που θα μπούν σε διαθεσιμότητα θα μεταφερθούν σε άλλους φορείς του κράτους εφόσον διορίστηκαν με τον ασεπ ή ανήκουν σε ειδική κατηγορία,οι υπόλοιποι θα μένουν εκτός δημοσίου.
3)διορισμοί ή προσλήψεις αναπληρωτών στις παραπάνω ειδικότητες δεν θα γίνουν,ενώ θα ληφθεί πρόνοια για τους διοριστέους του ασεπ,οι οποίοι θα μεταταγούν απευθείας μέσα απο τις λίστες διαθεσιμότητας του ασεπ.
4)όσοι μπουν στην διαθεσιμότητα και έχουν καταθέσει πλαστά πτυχία ή εμπλέκονται σε ΕΔΕ θα απομακρύνονται άμεσα.
Τα υπόλοιπα το απόγευμα που θα παρουσιαστεί το πολυνομοσχέδιο!
Ξέχασα το κυριότερο:οι εκπαιδευτικοί δεν προβλέπεται να απολυθούν,αλλά να μεταφερθούν,εκτός των πλαστών πτυχίων και των επίορκων!

Και το δικό μου...

Είχες πει για ειδικές κατηγορίες γενικά. Οι άνθρωποι με αναπηρία δεν μπαίνουν καν σε διαθεσιμότητα όπως και αυτοί με μεταπτυχιακές σπουδές.
Επίσης οι γιατροί και οι νοσηλευτές που δεν μπήκαν με ΑΣΕΠ θα απολυθούν; Ερώτηση κάνω...
Επίσης ξαναδές το προηγούμενο μήνυμα σου...Στην αρχή λες όσοι είναι χωρίς ΑΣΕΠ απολύονται και στο τέλος γράφεις οι καθηγητές δεν απολύονται...
Σαν σπασμένο τηλέφωνο ήταν το μήνυμα σου...

Λοιπόν που κάνω λάθος εγώ συνάδελφε;


Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3111 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:03:23 μμ »
Όταν στις συγκεντρώσεις των δημοτικών υπαλλήλων για τη διαθεσιμότητα σχολικών φυλάκων και δημοτικών αστυνομικών παίρνουν μέρος μόνο οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι και όχι όλοι οι υπάλληλοι του δήμου (αναφέρομαι σε συγκεκριμένη περίπτωση και δεν γενικεύω) και όταν ο καθένας από μας ενδιαφέρεται μόνο για την ειδικότητά του (ΠΕ02 είμαι κι εγώ) δεν υπάρχει περίπτωση να διεκδικήσουμε τίποτε και φυσικά ούτε να κερδίσουμε κάτι όντας διαιρεμένοι... Φέτος σε όλες τις απεργίες τις χρονιάς δεν ήταν τυχαίο ότι στο σχολείο που ήμουν αναπληρώτρια κανένας μόνιμος δεν συμμετείχε στις κινητοποιήσεις...
Nόμιζαν ότι είχαν/έχουν δεμένο το γάιδαρο...
Τώρα που λύθηκε/λύνεται ας πάρει ο καθένας μας την ευθύνη. Διακοπές και καναπές...μόνο αυτά έχουν σίγουρη μονιμότητα.

ΕΛΜΕ Μαγνησίας: Σήμερα Τετάρτη 10 Ιουλίου 2013 και ώρα 20.00 όλοι στο Εργατικό Κέντρο Βόλου.
http://www.elme-mag.gr/anakoinoseis/elme/kalesma-enothtas-organoshs-kai-agona-09-07-2013.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:26 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3112 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:05:13 μμ »
Άρα έχεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό? Γίνεσαι γραφιάς!!! Μην τυχόν και συμμεριστείς την επιπλέον γνώση με τους μαθητές σου!... Άλλωστε τόσα ξόδεψε ο μπαμπάς γι' αυτό το ρημάδι το διδακτορικό!!!
μη γενικεύουμε, κάποιοι τα πλήρωσαν από την τσέπη τους.
... Ποτέ αυτή η χώρα δεν είχε στόχους... ποτέ δεν είχε κατασταλάξει στο "τι ανθρώπους και με ποιάν γνώση χρειαζόμαστε"... ποτέ δεν φρόντισε να προωθήσει τους ουσιαστικούς επιστήμονες στις κατάλληλες θέσεις... τίτλοι απο δω... τίτλοι απο κει... με έναν και μοναδικό στόχο... "μία θέση στο δημόσιο"... "The Greek Dream"... που τώρα δυστυχώς πεθαίνει συμπαρασύροντας και μερικούς αθώους στην πυρά... μία αμαρτωλή ιστορία με πρωταγωνιστές πολιτικούς και πολίτες με δικαίωμα ψήφου...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3113 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:06:38 μμ »
guestteacher
εγώ απάντησα (και τέλος με αυτό) στη δική σου παράθεση / σχόλιο για τον συνάδελφο typos72
εν τέλει δεν έχει σημασία τι λέω εγώ, εσύ και οποιοσδήποτε άλλος, αλλά τι λέει το πολυνομοσχέδιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 03:12:22 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3114 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:10:05 μμ »
alexandr75math
επίσης υπάρχουν και αυτοί που όχι μόνο τα πλήρωσαν από τη τσέπη τους αλλά και τα απόκτησαν αφού είχαν ήδη μπει στο δημόσιο και όχι για να βρουν μια θέση στο δημόσιο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3115 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:11:50 μμ »
alexandr75math
επίσης υπάρχουν και αυτοί που όχι μόνο τα πλήρωσαν από τη τσέπη τους αλλά και τα απόκτησαν αφού είχαν ήδη μπει στο δημόσιο και όχι για να βρουν μια θέση στο δημόσιο.
... μα σου είπα με κάθε σεβασμό και ας μην σε γνωρίζω... "συμπαρασύροντας και μερικούς αθώους"...

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3116 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:14:55 μμ »
Και ένα σχόλιο για τα μεταπτυχιακά...

Το ότι έχω ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε οποιονδήποτε τομέα (ακόμα και τελείως ασχετο με το Υπουργείο Παιδείας) με κάνει περισσότερο χρήσιμο στο Υπουργείο από έναν συνάδελφο που έχει δεύτερο πτυχίο σε κλάδο της εκπαίδευσης που μπορεί άμεσα να μπει σε τάξη;;;
Και πως γίνεται στο non paper να λέει ρητά για 2η ειδικότητα (πριν πάει στην ΟΛΜΕ) και στο προσχέδιο του Νομοσχεδίου να προσθέτεις Ιταλική και Ισπανική Φιλολογία (αυτοί Ιστορίες δεν μπορούν να κάνουν;) και να βάζεις για μεταπτυχιακά και διδακτορικα και να αφαιρείς την 2η ειδικότητα. Διότι από ότι ξέρω ΒΑΣΙΚΟ προσόν διορισμού είναι ακόμα το πτυχίο...αν δεν έχει αλλάξει κάτι...

Λοιπόν ποιος από την ΟΛΜΕ ή ΕΛΜΕ είναι στην ειδικότητα αυτή και έχει μεταπτυχιακό για να μην το κουράζουμε...και από ποιο κόμμα βγήκε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 06:27:23 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3117 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:18:06 μμ »
Και ένα σχόλιο για τα μεταπτυχιακά...

Το ότι έχω ένα μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε οποιδήποτε τομέα (ακόμα και τελείως ασχετο με το Υπουργείο Παιδείας) με κάνει περισσότερο χρήσιμο στο Υπουργείο από έναν συνάδελφο που έχει δεύτερο πτυχίο σε κλάδο της εκπαίδευσης που μπορεί άμεσα να μπει σε τάξη;;;
Και πως γίνεται στο non paper να λέει ρητά για 2η ειδικότητα (πριν πάει στην ΟΛΜΕ) και στο πρσχέδιο του Νομοσχεδίου να προσθέτεις Ιταλική και Ισπανική Φιλολογία (αυτοί Ιστορίες δεν μπορούν να κάνουν;) και να βάζεις για μεταπτυχιακά και διδακτορικα και να αφαιρείς την 2η ειδικότητα. Διότι από ότι ξέρω ΒΑΣΙΚΟ προσόν διορισμού είναι ακόμα το πτυχίο...αν δεν έχει αλλάξει κάτι...
... που να σου δείξω συναδέλφους με διδακτορικά που δεν βλέπουν την ώρα να φεύγουν από το σχολείο!!!

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3118 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:19:55 μμ »
Η διδασκαλία της ιστορίας είναι θέμα της Β' ανάθεσης, όχι ειδικότητας. Πως μπορεί ένας εκπαιδευτικός που έχει καταργηθεί το βασικό μάθημά του να μείνει στην εκπαίδευση αποκλειστικά και μόνο για να διδάξει μάθημα Β' ανάθεσης;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 03:57:06 μμ από Lasid »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3119 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:22:24 μμ »
το θέμα είναι με πιο σκεπτικό καταργήθηκε η ειδικότητα...μήπως δεν βγαίναν κάποια νούμερα για διαθεσιμότητα συνάδελφε;
Από αυτούς που θα έσωζαν με τις μετατάξεις σε προσωποπαγείς θέσεις;

ΥΓ. Υπόψη έχω ήδη μεταπτυχιακό, δεν ανήκω στις καταργημένες ειδικότητες αλλά διορίστηκα ως καθηγητής και δεν ψάχνω θεσούλα να φυλάξω τον ποπό μου άμα σκάσει κάτι...διοικητικός ήμουν και στον Ι. Τ. και έπαιρνα και καλύτερα φράγκα άμα ήθελα ή καθόμουν ή ξαναπάω εκεί...και ξέρετε κάτι θα χαρώ για τους συναδέλφους που μετά την διαθεσιμότητα θα βρεθούν σε θέσεις εκτος εκπαίδευσης...θα γλιτώσουν από πολλά κοράκια που κάθονται σε έδρες....και προσκυνάνε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 03:25:14 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3120 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:25:55 μμ »
guestteacher και alexandr75math
υπάρχουν και αυτοί που λέτε , αλλά υπάρχουν και αυτοί που έχουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό εντελώς σχετικό με τη φύση της εργασίας τους στο υπουργείο Παιδείας,
η άποψη "τα βάζω όλα σε ένα σακί" είναι  λανθασμένη, εκτός και αν ασπάζεστε την άποψη ότι "μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά"
και πάλι βέβαια η συζήτηση ξεστράτισε, τα πραγματικά προβλήματα και δράματα βρίσκονται αλλού:
"Ευχαριστήρια" επιστολή προς το υπουργείο παιδείας αποστέλλει μια καθηγήτρια Ιταλικών, που μετά από τρία χρόνια διδασκαλίας της γλώσσας στα σχολεία και με τη ζήτηση να αυξάνεται ραγδαία, είδε το μάθημα των Ιταλικών να αποπέμπεται από το πρόγραμμα μαθημάτων... χωρίς σαφή αιτιολόγηση!


Η επιστολή

Ευχαριστώ το Υπουργείο Παιδείας γιατί:

1/ θα πάω διακοπές χωρίς να αγχώνομαι για την εγκύκλιο αναπληρωτών

2/ γιατί δεν θα ελπίζω σε κανένα διορισμό

3/ γιατί σταματά να με εμπαίζει και αποφάσισε να είναι ειλικρινές απέναντι στον κλάδο μου

4/ γιατί απ΄ ό, τι φαίνεται διοικείται από manager που τόσο χρήσιμοι είναι στον εξορθολογισμό και την εξυγίανση της οικονομίας

5/ γιατί οι διοικούντες αντιλήφθηκαν άμεσα ότι τα ιταλικά φταίνε για τα χάλια στη Μέση Εκπαίδευση (δεν ξεχνώ βέβαια την Tεχνική , γιατί όπως και να το κάνουμε, δεν υπάρχει λόγος να μαθαίνει δωρεάν κάποιος ιταλικά στο γυμνάσιο ή αισθητική στις ΕΠΑΣ ενώ μπορεί να πληρώσει σε ιδιωτικά φροντιστήρια και σχολές;;;;!!!!)

6/ γιατί τηρεί το "πρώτα ο μαθητής" (ας μου το εξηγήσει κάποιος αυτό.... "έχω χάσει την μπάλα"-καθως επίσης και το θέμα της "πολυγλωσσίας") και έτσι σεβόμενο τα "θέλω" του , δεν θα υπάρχουν τα ιταλικά στα σχολεία! Άλλωστε τι σημασία έχουν 35.000 αιτήσεις τον τρίτο μόλις χρόνο διδασκαλίας μιας γλώσσας;;;;;

7/ γιατί με έκανε να δω τις αντοχές μου, στέλνοντας με σε 9 σχολεία του Ηρακλείου μέσα σε 3 χρόνια

8/ γιατί στα 40 μου με έβαλε να δώσω ΑΣΕΠ και να θυμηθώ τα όσα σπούδαζα στο πανεπιστήμιο

9/ γιατί εδώ που λέμε και την αλήθεια, στριμώχτηκα να τελειώσω το μεταπτυχιακό, και έτσι έχω άποψη για πολλά θέματα που αφορούν στην εκπαίδευση

10/ γιατί γνώρισα πολύ καλούς συναδέλφους που εκτιμώ και σέβομαι και θεωρώ την καλημέρα που μου απευθύνουν μεγάλη τιμή!

11/ γιατί γνώρισα, κι ας μου συγχωρεθεί η έκφραση και "καθικια" συναδέλφους (δεν τους αξίζει η λέξη "συν+αδελφός" αλλά πως αλλιώς να τους αποκαλέσω), οι οποίοι σκεπτόμενοι "πονηρά" θεώρησαν μεγάλη ευκαιρία για τους ίδιους την άδικη αποπομπή των ιταλικών από τα σχολεία . Εκπαιδευτικοί που δεν άκουγαν , εκπαιδευτικοί που δεν άκουγαν ούτε καν τους συναδέλφους του ίδιου τους του κλάδου, που κτυπούσαν τα καμπανάκια του κινδύνου και σεβόμενοι το μυαλό τους , καταλάβαιναν ότι τα Ιταλικά θα αποτελούσαν την Κερκόπορτα της εκπαίδευσης...αυτούς τους τελευταίους, τους ευχαριστώ από καρδιάς.

Έπρεπε βλέπετε να φτάσω στα 43 μου χρόνια για να ανακαλύψω ορισμένα πράγματα ... εγώ , λοιπόν, κέρδος τα θεωρώ ΚΑΙ αυτά!

ΠΑΝΩ ΑΠ΄ ΟΛΑ όμως,

ευχαριστώ το υπουργείο

12/ γιατί μου έδωσε την ευκαιρία να μπω μέσα σε μία τάξη με παιδιά και να ανακαλύψω την σπουδαιότητα του λειτουργήματος ....να νοιώθω περήφανη που έστω για τόσο λίγο μπόρεσα να προσφέρω ό, τι μπορούσα και εγώ σε τάξεις ΓΕΜΑΤΕΣ με μαθητές ... με παιδιά που σήμερα, μια καθηγήτρια που έμπαινε για 2 ώρες την εβδομάδα στην τάξη τους, την χαιρετούν με θέρμη στον δρόμο και ρωτούν "μα γιατί;;;;;;"

Και απαντώ : γιατί παιδιά ενοχλούσαμε τους "βολεμένους" , γι΄ αυτό ευχή και κατάρα σας αφήνω να μην προσπαθείτε να κατεβάσετε κανέναν για να ανεβείτε εσείς, αν μπορείτε, να το κάνετε με τις δικές σας δυνάμεις!!!!!

Λυπάμαι αν σας κούρασα αλλά ένοιωσα πολύ έντονη την ανάγκη να γράψω τα παραπάνω....

Μία καθηγήτρια Ιταλικών... πρώην ΠΕ34!

Άννα Ειρήνη Τσαταλμπασόγλου
Πόσες πικρές αλήθειες :-[ :-[ :-[



Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%B5%CF%85%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%85%CF%80-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CE%B3%CE%AE%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2013, 06:28:46 μμ από Stelios »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Διαθεσιμότητα (Κινητικότητα) Εκπαιδευτικών
« Απάντηση #3121 στις: Ιούλιος 10, 2013, 03:27:02 μμ »
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να μην απορροφηθούν σε κενές οργανικές θέσεις του δεύτερου πτυχίου  τους όσοι εκπαιδευτικοί της τεχνικής εκπαίδευσης τέθηκαν σε διαθεσιμότητα!  ???
Δε χρειαζόμαστε γιατρούς, φαρμακοποιούς, νοσηλευτές (σε νοσοκομεία), δασκάλους-νηπιαγωγούς στην α/θμια, εργοθεραπευτές, φυσικοθεραπευτές ή κοινωνικούς λειτουργούς (βλ. ΣΜΕΑΕ-ΚΕΔΔΥ)?
Ούτως ή άλλως αυτό είναι και το νόημα της κινητικότητας-διαθεσιμότητας στο δημόσιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 603
Σύνολο: 612

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.