*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στη βάση της ΔΕΠΠΣ -Πρότυπα πειραματικά σχολεία της χώρας  (Αναγνώστηκε 123541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Στην Ρόδο έμαθα σήμερα ότι μόνο ένα άτομο έκανε αίτηση στα Πειραματικά που βρίσκονται στο νησί.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ifilitisvikys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We rock!
    • Προφίλ
Εδώ στα Γιάννενα είχε 3 κενά ΠΕ02. Πάντως την αίτηση την έχω αποθηκευμένη και εκτυπωμένη από τις 25 Ιουνίου. Αν και φαντάζομαι ότι δε θα γίνει δεκτή η εκπρόθεσμη κατάθεσή της, θα τους πάρω αύριο ένα τηλέφωνο.
«Η αριθμητική καταλήγει στη Φιλολογία, κι η Φιλολογία στο έγκλημα...»
Ε. Ιονέσκο, "Το μάθημα"

Αποσυνδεδεμένος ath77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μήπως ξέρετε αν η συνέντευξη είναι υποχρεωτική; Αν μετανιώσω για την αίτησή μου ( 1) που το βλέπω πλέον πολύ πιθανό) αρκεί να μην πάω στη συνέντευξη ή θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα;
2) Υπάρχει περίπτωση να πάρω μηδέν στη συνέντευξη αν δεν παρουσιαστώ και λόγο άλλων μορίων τελικά να επιλεγώ; Φαντάζομαι (και ελπίζω) πως η απάντησή σας θα είναι όχι.

1) Αν κατάλαβα καλά έχεις οργανική και δεν θέλεις να τη χάσεις. Αν έχεις κάποιους λόγους για να πας σε ΠΠΣ νομίζω πως πρέπει να το κάνεις. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει με τις οργανικές γενικότερα στο (άμεσο;) μέλλον οπότε ,,,,

2) Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο και να αποσύρεις την αίτηση σου; Αν τελικά επιλεγείς  και πάλι νομίζω ότι μπορείς να αρνηθείς.

1) Καλέ μάντης είσαι;;;;;;;;;;;;;  :)

Ναι, ΠΕ00.01 Μαντικής Τέχνης  :)

Και εσύ Φιλόλογος ή να το κάψω το πτυχίο μου;
Μπα, μπορείς να το κάψεις! Από αυτούς τους 'καημένους' ΠΕ19 είμαι που όλα τα ΜΜΕ έχουν βάλει στο στόχαστρο για απόλυση... Δεν είναι καιροί τώρα για να χάνουμε οργανικές. Έκανα τελικά ανάκληση στο σχολείο όπου είχα υποβάλει την αίτησή μου. Κάθε εμπόδιο για καλό, δεν έλεγαν οι παλιοί;

Αποσυνδεδεμένος ditheo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι, πάνω που ήμουν έτοιμη να γράψω ότι είμαι μάλλον ανόητη γιατί διάβασα πιο προσεκτικά την προκήρυξη. Ας πρόσεχα. (Αν και για να πω την αλήθεια πάλι δεν κατάλαβα πού θα έπρεπε να στείλω mail -και δεν υπάρχει και εικονίδιο με ανθρωπάκι που καίει μαζούτ...)
Πάντως τα πειραματικά είναι φυσικά ανοιχτά για να τακτοποιήσουν τις αιτήσεις μας και τους νεοεισαγόμενους μαθητές. Εγώ στη θέση σου δεν θα έπαιρνα απλώς τηλέφωνο αλλά θα πήγαινα εκεί. Άλλωστε ήδη έχεις καταχωρηθεί στο ηλεκτρονικό σύστημα.Πάντως αυτές τις ημέρες πηγαίνουμε ακόμα χαρτιά για να τακτοποιήσουμε τυχόν εκκρεμότητες μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Πιθανόν να δέχονται αιτήσεις ακόμα.Πάντως στη βαση δεππς που έχουμε συμπληρώσει στοιχεία,μπορεί κάποιος να προσθέσει ακόμα αλλά όχι να αφαιρέσει απ'οτι ειδα...

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος πότε περίπου είναι η συνέντευξη?Στη πρόσκληση ενδιαφέροντος λέει πως μέχρι 10/7 θα συνταχτούν αξιολογικοί πίνακες.Άρα μέχρι τότε λογικά δεν θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι συνεντεύξεις?Μήπως ξέρει κανείς και πού γίνονται αυτές?
Από ό,τι είπαν σε κάποιο πειραματικό, θα σου τηλεφωνήσουν, αλλά όπως είπαν, καλού κακού κοίτα και την ηλεκτρονική σελίδα του σχολείου όπου υπεβαλες την αίτηση.Αν θυμάμαι καλά είπαν μεταξύ 10-20 Ιουλίου οι συνεντεύξεις, τώρα το πού δεν το ξέρω, μάλλον στο εν λόγω σχολείο.

Κι εγώ νομίζω πως θα γίνουν μετά την πρώτη σύνταξη των πινάκων...

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αγαπητοί  συνάδελφοι, μήπως  κανείς  εξ  υμών  έχει  πληροφορίες  για  την  συνέντευξη  (που-ποτε)?

Αποσυνδεδεμένος antonispe20

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς πόσοι έκαναν αίτηση για τα πειραματικά στην Αθήνα από τον κλάδο της πληροφορικής?

Αποσυνδεδεμένος PADA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Ξέρει κανείς πόσοι έκαναν αίτηση για τα πειραματικά στην Αθήνα από τον κλάδο της πληροφορικής?

Ομοίως για φυσικούς σε Αθήνα- Πειραιά;

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στους  φιλολογους  όσοι  κάνανε  αίτηση, οι  πιο  πολλοί  είχαν διδακτορικό. Μια  μάλιστα  υπεύθυνη  ΠΠΣ  της  Αθήνας  μου  είπε  πως  στους  ΠΕ02  ο  ανταγωνισμός  είναι  τεράστιος, καθώς  τα  βιογραφικά/ πορτφολιος  που  υπεβλήθησαν  είναι  πολύ  εντυπωσιακά.

Αποσυνδεδεμένος doroth

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Man is least himself when he talks in his own pers
    • Προφίλ
Τα προστφόλιο είναι εντυπωσιακά λόγω των διδακτορικών ή λόγω και των λοιπών προσόντων;
Man is least himself when he talks in his own persοn. Give him a mask, and he will tell you the truth.

Αποσυνδεδεμένος rataplan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα προστφόλιο είναι εντυπωσιακά λόγω των διδακτορικών ή λόγω και των λοιπών προσόντων;
Δεν  ξέρω  περισσότερες  λεπτομέρειες, παρά  μόνο  αυτές  που  κατέθεσα. Εκτιμώ  ΄πάντως  ότι  στους  ΠΕ02   επειδή  είμαστε  ''διαβαστερός''  κλάδος  (τρομάρα  μας)  τα  τυπικά  προσόντα  όσων  αιτήθηκαν  απόσπαση  σε  πειραματικά  θα  είναι  ιδιαίτερα  υψηλά...Νομίζω  πως  το  μεταπτυχιακό  είναι  conditio sine  qua  non  για  τον  υποψήφιο  ΠΕ02, από  κει  και  πέρα  όσα  πιο  πολλά  ''χαρτιά''  έχει  κάποιος, τόσο  γεμίζει  το  πορτοφόλι  του  (ουπσ, συγνώμη, πορτφόλιο  ήθελα  να  πω! ;D ;D ;D)

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Και αδειάζει το πορτοφόλι του...
Καλά το πήγαινες... Ενα λαθάκι στο ρήμα έκανες μόνο!

Αποσυνδεδεμένος john-πε06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος πότε περίπου είναι η συνέντευξη?Στη πρόσκληση ενδιαφέροντος λέει πως μέχρι 10/7 θα συνταχτούν αξιολογικοί πίνακες.Άρα μέχρι τότε λογικά δεν θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί οι συνεντεύξεις?Μήπως ξέρει κανείς και πού γίνονται αυτές?
Από ό,τι είπαν σε κάποιο πειραματικό, θα σου τηλεφωνήσουν, αλλά όπως είπαν, καλού κακού κοίτα και την ηλεκτρονική σελίδα του σχολείου όπου υπεβαλες την αίτηση.Αν θυμάμαι καλά είπαν μεταξύ 10-20 Ιουλίου οι συνεντεύξεις, τώρα το πού δεν το ξέρω, μάλλον στο εν λόγω σχολείο.

Σωστό ακούγεται αυτό αφού μέχρι τώρα δεν μας έχουν ειδοποιήσει για τη συνέντευξη και δύσκολο να τρέξουν για να γίνουν μέχρι τις 10,αλλά δεν είναι λίγο ''ποντιακό ανέκδοτο'' να βγάλουν αξιολογικούς πίνακες τους οποίους θα αλλάξουν για να προσθέσουν τα μόρια της συνέντευξης?Δηλαδή αν κάποιος είναι πρώτος πριν τη συνέντευξη και σε αυτή πάρει 5/25 και βρεθεί στη μέση του πίνακα,δεν είναι λίγο άκυρο για την όλη διαδικασία?Κακά τα ψέμματα,και διδακτορικό να έχει κάποιο, μπορεί ένας που έχει πάει σε περισσότερα συνέδρια ή κάποιος που πάρει 5-6 μονάδες παραπάνω στη συνέντευξη να τον περάσει για πλάκα ακόμα και αν έχει μόνο το βασικό πτυχίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 04, 2013, 11:01:23 πμ από john-πε06 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.