*

Αποστολέας Θέμα: Υπευθύνoι Εκπαίδευσης & Οργάνωσης ΚΔΒΜ Δήμων Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου  (Αναγνώστηκε 31303 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
aretik, τι κρατήσεις υπάρχουν και για ποιο διάστημα είναι αυτά τα χρήματα; γτ τα 27.580 δε φαίνονται λίγα εκ πρώτη όψεως.

Αυτά αντιστοιχούν σε 20 μήνες.
Από αυτά αφαιρείς 20% του φόρου, 23% το ΦΠΑ και περίπου στις 5.000 ευρώ που θα πληρώσει κάποιος εισφορές στον ΟΑΕΕ για τους 20 μήνες έργου.
Σου μένουν καθαρά λιγότερο από τα μισά χρήματα, του ποσού που ανέφερες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θυμάστε πόσο καιρό πήρε να βγουν τα οριστικά σας αποτελέσματα; Άραγε για την προκήρυξη της 5/6 που βγήκαν τα αποτελέσματα τώρα πόσο καιρό θα περιμένουμε για τα οριστικά ;

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θυμάστε πόσο καιρό πήρε να βγουν τα οριστικά σας αποτελέσματα; Άραγε για την προκήρυξη της 5/6 που βγήκαν τα αποτελέσματα τώρα πόσο καιρό θα περιμένουμε για τα οριστικά ;

Για την προηγούμενη προκήρυξη, τα οριστικά βγήκαν μετά από 1 μήνα περίπου.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα χρήματα που μένουν είναι λίγα ειδικά δεδομένου ότι τουλάχιστον στους δήμους με πολλές αιτήσεις η δουλειά είναι αρκετή!και πρωί απόγευμα πολλές φορές ήδη.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται οι συνάδελφοι που τοποθετήθηκαν το Φεβρουάριο να πάρουν συνολική αμοιβή κατά 12% μεγαλύτερη από τους υπευθύνους οργάνωσης ενώ εμείς για την ίδια δουλειά και με τα ίδια προαπαιτούμενα προσόντα παίρνουμε μόνο 3,5% περισσότερο. Είναι πολύ μικρή η διαφορά για το πτυχίο που είναι προαπαιτούμενο και για τις τόσες περισσότερες αρμοδιότητες και ευθύνες που έχει ένας υπεύθυνος εκπαίδευσης.
Και φυσικά το θέμα δεν είναι να μειωθεί ο μισθός των υπευθύνων οργάνωσης αλλά να ήταν μεγαλύτερη η αμοιβή των υπευθύνων εκπαίδευσης. Αλλιώς θα προτιμούσα να είμαι υπεύθυνη οργάνωσης. Για 50€ παραπάνω δεν θα αναλάμβανα τόση ευθύνη ούτε τόσο φόρτο εργασίας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τα χρήματα που μένουν είναι λίγα ειδικά δεδομένου ότι τουλάχιστον στους δήμους με πολλές αιτήσεις η δουλειά είναι αρκετή!και πρωί απόγευμα πολλές φορές ήδη.
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως γίνεται οι συνάδελφοι που τοποθετήθηκαν το Φεβρουάριο να πάρουν συνολική αμοιβή κατά 12% μεγαλύτερη από τους υπευθύνους οργάνωσης ενώ εμείς για την ίδια δουλειά και με τα ίδια προαπαιτούμενα προσόντα παίρνουμε μόνο 3,5% περισσότερο. Είναι πολύ μικρή η διαφορά για το πτυχίο που είναι προαπαιτούμενο και για τις τόσες περισσότερες αρμοδιότητες και ευθύνες που έχει ένας υπεύθυνος εκπαίδευσης.
Και φυσικά το θέμα δεν είναι να μειωθεί ο μισθός των υπευθύνων οργάνωσης αλλά να ήταν μεγαλύτερη η αμοιβή των υπευθύνων εκπαίδευσης. Αλλιώς θα προτιμούσα να είμαι υπεύθυνη οργάνωσης. Για 50€ παραπάνω δεν θα αναλάμβανα τόση ευθύνη ούτε τόσο φόρτο εργασίας...

Για να έχουν αυτή την διαφορά χρημάτων κάτι θα ξέρουν.
Ποτέ μην υποτιμάς την εργασία του άλλου.
Η οργάνωση σε οποιονδήποτε φορέα είναι πολύ χρονοβόρα. Μην την υποτιμάς.
Και οι 2 θέσεις έχουν ευθύνη και αντίστοιχη εργασία και φόρτο εργασίας.
Οι αμοιβές των Υπευθύνων αυτές θα είναι και δεν αλλάζουν. Το 'χω ψάξει γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να έχουν αυτή την διαφορά χρημάτων κάτι θα ξέρουν.
Ποτέ μην υποτιμάς την εργασία του άλλου.
Η οργάνωση σε οποιονδήποτε φορέα είναι πολύ χρονοβόρα. Μην την υποτιμάς.
Και οι 2 θέσεις έχουν ευθύνη και αντίστοιχη εργασία και φόρτο εργασίας.
Οι αμοιβές των Υπευθύνων αυτές θα είναι και δεν αλλάζουν. Το 'χω ψάξει γενικότερα.

Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ την εργασία κανενός!Μαζί μου δουλεύει και ο υπεύθυνος οργάνωσης και ξέρω από πρώτο χέρι και τις απαιτήσεις και το φόρτο. Και γι'αυτό είπα ότι το θέμα δεν είναι να μειωθεί ο δικός τους μισθός για να υπάρξει αυτή η διαφορά.
Όμως υποτιμούν τη δική μας δουλειά και τα δικά μας προσόντα που αυτοί ζήτησαν! Γιατί δεν μπορούν να μου ζητούν πτυχίο και μετά να μην το αναγνωρίζουν μισθολογικά!ούτε μπορούν να μου αναθέτουν περισσότερες αρμοδιότητες και πάλι να μην το ανταμείβουν....έχουμε διαφορά δηλαδή στα προσόντα και στις απαιτήσεις αλλά δεν έχουμε διαφορά στην αμοιβή...αυτό όχι δεν το καταλαβαίνω και ούτε μπορεί να υπάρχει λογική πέραν του "δώσαμε αλλού και δεν έχουμε για εσάς".
Ούτε καταλαβαίνω ποια η λογική στις διαφορές μεταξύ των συναδέλφων σε άλλους νομούς..
Τέλος πάντων!
Στην συνάντηση στην Αθήνα θα ρωτήσω και αν πάρω καμιά λογική απάντηση θα σας πω

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Ούτε καταλαβαίνω ποια η λογική στις διαφορές μεταξύ των συναδέλφων σε άλλους νομούς..
[/quote] T εννοείς διαφορές με άλλους νομούς ; εννοείς μισθολογικές; Όλοι οι Υπεύθυνοι Ποιότητας και οργάνωσης τον ίδιο μισθό δεν έχουν ;

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου, η χρηματοδότηση γίνεται μόνο από εθνικούς πόρους ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα, όχι.
Είναι ελάχιστη όμως η διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ούτε καταλαβαίνω ποια η λογική στις διαφορές μεταξύ των συναδέλφων σε άλλους νομούς..
 T εννοείς διαφορές με άλλους νομούς ; εννοείς μισθολογικές; Όλοι οι Υπεύθυνοι Ποιότητας και οργάνωσης τον ίδιο μισθό δεν έχουν ;

Είχα την εντύπωση ότι σε όλη την Ελλάδα σε όσους δήμους έχουν δηλώσει ότι θέλουν να λειτουργήσει ΚΔΒΜ ψάχνουν υπεύθυνους εκπαίδευσης και οργάνωσης. Βγήκαν όμως διάφορες προκηρύξεις κατά καιρούς. Από ότι κατάλαβα είναι 2 οι κύριες: για Στερεά Ελλάδα και νησιά του Αιγαίου και για την υπόλοιπη Ελλάδα συν τις συμπληρωματικές για τις περιπτώσεις που δεν βρέθηκαν υπεύθυνοι εξαρχής.
Διαβάζοντας αρχικά τις προκηρύξεις είδα ότι υπάρχει διαφορά στην μοιροιοδότηση αν και τα προαπαιτούμενα είναι ακριβώς ίδια.
Αυτές τις μέρες που μελετάω τις αποφάσεις για την ένταξη των υπευθύνων εκπαίδευσης και οργάνωσης στους δήμους που άρχισαν νωρίς - κατά το Φεβρουάριο- και σε αυτήν που βγήκε τώρα για τη Στερεά Ελλάδα.
Αυτό που είδα αρχικά είναι ότι ο μισθός των υπευθύνων εκπαίδευσης είναι περίπου ίδιος ενώ των υπευθύνων οργάνωσης είναι αυξημένος. όχι βέβαια ότι δεν έπρεπε να αυξηθεί ο μισθός των υπευθύνων οργάνωσης  (ήταν πολύ λίγα τα ~500€ που έλεγαν οι συνάδελφοι ότι τους έμεναν) αλλά των υπευθύνων εκπαίδευσης γιατί παρέμεινε ίδιος?
Η διαφορά μεταξύ των δυο στην απόφαση για τους πρώτους δήμους ήταν στο 12% ενώ στην τωρινή απόφαση είναι στο 3,5%..
και απλά αναρωτιέμαι: ως υπεύθυνη εκπαίδευσης έχω παραπάνω προαπαιτούμενα προσόντα, παραπάνω αρμοδιότητες,παραπάνω ευθύνη και σχεδόν ίδια αμοιβή..

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ την εργασία κανενός!Μαζί μου δουλεύει και ο υπεύθυνος οργάνωσης και ξέρω από πρώτο χέρι και τις απαιτήσεις και το φόρτο. Και γι'αυτό είπα ότι το θέμα δεν είναι να μειωθεί ο δικός τους μισθός για να υπάρξει αυτή η διαφορά.
Όμως υποτιμούν τη δική μας δουλειά και τα δικά μας προσόντα που αυτοί ζήτησαν! Γιατί δεν μπορούν να μου ζητούν πτυχίο και μετά να μην το αναγνωρίζουν μισθολογικά!ούτε μπορούν να μου αναθέτουν περισσότερες αρμοδιότητες και πάλι να μην το ανταμείβουν....έχουμε διαφορά δηλαδή στα προσόντα και στις απαιτήσεις αλλά δεν έχουμε διαφορά στην αμοιβή...αυτό όχι δεν το καταλαβαίνω και ούτε μπορεί να υπάρχει λογική πέραν του "δώσαμε αλλού και δεν έχουμε για εσάς".
Ούτε καταλαβαίνω ποια η λογική στις διαφορές μεταξύ των συναδέλφων σε άλλους νομούς..
Τέλος πάντων!
Στην συνάντηση στην Αθήνα θα ρωτήσω και αν πάρω καμιά λογική απάντηση θα σας πω

Εγώ θα 'λεγα μην το ψάξεις παραπέρα διότι δεν θα βγάλεις κάτι. Θα σου πουν απλά ότι: είδες την προκήρυξη όταν έκανες τα χαρτιά σου, μπορούσες να ρωτήσεις για το μισθό πριν τα κάνεις, μπορείς να παραιτηθείς αν δεν συμφωνείς με την όλη υπόθεση κτλ....
Το 'χω "δει" να γίνεται και παλιότερα.
Τζάμπα κόπος.

Αποσυνδεδεμένος aretik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου, η χρηματοδότηση γίνεται μόνο από εθνικούς πόρους ενώ στην υπόλοιπη Ελλάδα, όχι.
Είναι ελάχιστη όμως η διαφορά.

Επομένως στη Στερεά Ελλάδα και στο Νότιο Αιγαίο αποφάσισαν ότι το πτυχίο δεν έχει καμία αξία...ούτε προφανώς αξίζει κάποιος μεγαλύτερη αμοιβή όταν έχει μεγαλύτερο φόρτο εργασίας και περισσότερες ευθύνες...
Καταλήγει η μόρφωση να είναι απλά για προσωπική ανάπτυξη.
Δε θα το ψάξω παρακάτω όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά για να μη γίνει κατά λάθος κάτι που μπορεί να βλάψει τους συναδέλφους υπεύθυνους οργάνωσης.
Εκεί που καταλήγω είναι ότι κακώς τρέχω τόσο καιρό και κάνω ένα σωρό επιπλέον πράγματα για να καταφέρει να λειτουργήσει το κέντρο του δήμου μου και να έχει μια ποιότητα.
Από εδώ και πέρα μόνο ότι είναι στις αρμοδιότητες μου και όσο γίνεται λιγότερη φυσική παρουσία.
Να μην αισθάνομαι τουλάχιστον την κοροϊδία

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επομένως στη Στερεά Ελλάδα και στο Νότιο Αιγαίο αποφάσισαν ότι το πτυχίο δεν έχει καμία αξία...ούτε προφανώς αξίζει κάποιος μεγαλύτερη αμοιβή όταν έχει μεγαλύτερο φόρτο εργασίας και περισσότερες ευθύνες...
Καταλήγει η μόρφωση να είναι απλά για προσωπική ανάπτυξη.
Δε θα το ψάξω παρακάτω όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά για να μη γίνει κατά λάθος κάτι που μπορεί να βλάψει τους συναδέλφους υπεύθυνους οργάνωσης.
Εκεί που καταλήγω είναι ότι κακώς τρέχω τόσο καιρό και κάνω ένα σωρό επιπλέον πράγματα για να καταφέρει να λειτουργήσει το κέντρο του δήμου μου και να έχει μια ποιότητα.
Από εδώ και πέρα μόνο ότι είναι στις αρμοδιότητες μου και όσο γίνεται λιγότερη φυσική παρουσία.
Να μην αισθάνομαι τουλάχιστον την κοροϊδία

Δεν το αποφάσισαν γι' αυτό τον λόγο και τζάμπα "φορτώνεις"!
Το έκαναν λόγω έλλειψης χρημάτων γι' αυτό και στις περισσότερες περιοχές δεν υπάρχει Υπεύθυνος Οργάνωσης όπως υπάρχει σε όλη την Υπόλοιπη Ελλάδα εκτός της Στερεάς και του Ν.Αιγαίου.
Το έργο των ΚΔΒΜ το στηρίζουν τα στελέχη του.
Αν κάποιο ΚΔΒΜ δεν δουλέψει σωστά τότε θα κλείνει και αυτό καθιστά επισφαλές όλο το έργο των ΚΔΒΜ.

Αποσυνδεδεμένος herseys

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για τι μισθολογική διαφορά μιλάμε ; Για 1400 ευρώ δεν υπογράφει ο Υπεύθυνος Διασφάλισης Ποιοτητας ;

Αποσυνδεδεμένος evikdvm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Για τι μισθολογική διαφορά μιλάμε ; Για 1400 ευρώ δεν υπογράφει ο Υπεύθυνος Διασφάλισης Ποιοτητας ;

1.400 μικτά μηνιαίως παίρνουν σε όλη την Ελλάδα οι Υπεύθυνοι Εκπαίδευσης.
Οι Υπεύθυνοι Οργάνωσης εκτός Στερεάς Ελλάδας και Νοτίου Αιγαίου παίρνουν 1.230 μικτά μηνιαίως, με την προϋπόθεση ότι υπάρχει Υπεύθυνος Οργάνωσης σε κάθε Δήμο.
Οι Υπεύθυνοι Οργάνωσης στην Στερεά Ελλάδα και Νότιο Αιγαίο παίρνουν 1.330 μικτά μηνιαίως, αλλά υπάρχει 1 σε κάθε Νομό!!!!
Μην τρελαίνεστε με τις διαφορές!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 575

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.