*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου  (Αναγνώστηκε 92437 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 14, 2022, 09:48:03 πμ »
Επίσης άλλος τρόπος αμοιβής είναι με αυτό που λεγόταν "τίτλος κτήσης" και πλέον λέγεται "με παραστατικά παρεχομένων υπηρεσιών".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 19, 2022, 02:22:56 πμ »
Καλησπέρα. Διάβασα κάποια μηνύματα εδώ πέρα και γενικά με βάση και την ισχύουσα νομοθεσία είναι σαν να αλληλοσυγκρούονται ένα σωρό περιπτώσεις. Υποτίθεται πως κατά την ανάληψη υπηρεσίας σου ως αναπληρωτής δεν πρέπει να εργάζεσαι αλλού, να μη φαίνεσαι στην ΕΡΓΑΝΗ αλλού. Ωστόσο απ ότι βλέπω, κάποιοι διατηρούν την θέση τους στον ιδιωτικό τομέα. Εγω κατά την τωρινή σχολική χρονιά, δεν ανανέωσα μία σύμβαση ορισμένου χρόνου λόγω του ότι περίμενα να με πάρουν αναπληρωτή (κάτι που και έγινε 12 ημέρες αργότερα). Και επειδή μιλάμε για σοβαρή εταιρία, προφανώς και δεν θα ανέχονταν τέτοια παιχνίδια του τύπου "Λοιπόν δηλώνω για λίγο παραίτηση τώρα και στον επόμενο διάστημα ξανα προσέλαβε με". Τελικά ΤΙ ισχύει κατά την ανάληψη;;;

Επίσης κάτι άλλο. Έστω ότι τώρα Απρίλιο ψάχνω και για μία δεύτερη δουλειά (γιατί μόνο με ένα χαμηλό ΜΚ δυσκολευομαστε και ως αναπληρωτές) απογευματινή στον Ιδιωτικό Τομέα και βρίσκω πάλι στην εταιρία στην οποία αναφέρθηκα και μου λέει "Σου κάνουμε σύμβαση με ισχύ από 1η Μαιου 2022  (μέχρι π.χ. 31 Οκτώβρη)". Την αιτηση για άδεια ασκησης ιδιωτικου εργου πότε πρεπει να την κανω; Να έχω ξεκινήσει ΠΡΩΤΑ μια φορά ώστε στη Πρωτοβάθμια να μπορώ να τους δείξω και την σχετική σύμβαση της εταιρίας; Πιο λογικό αυτό μου φαίνεται.

'Η να κανω ΠΡΩΤΑ άδεια ασκησης ιδιωτικου εργου (πανω σε τι ομως, σε ανύπαρκτη εργασια;) και μετά να αναζητήσω εργασία ιδιωτική; Και αν δεν βρω; Γιαυτο λεω πρωτα να εχω μια συμβαση στα χερια μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καποιον που ξερει ή έχει αναλογες εμπειρίες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2022, 02:25:45 πμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 19, 2022, 02:51:59 πμ »
Καλησπέρα. Διάβασα κάποια μηνύματα εδώ πέρα και γενικά με βάση και την ισχύουσα νομοθεσία είναι σαν να αλληλοσυγκρούονται ένα σωρό περιπτώσεις. Υποτίθεται πως κατά την ανάληψη υπηρεσίας σου ως αναπληρωτής δεν πρέπει να εργάζεσαι αλλού, να μη φαίνεσαι στην ΕΡΓΑΝΗ αλλού. Ωστόσο απ ότι βλέπω, κάποιοι διατηρούν την θέση τους στον ιδιωτικό τομέα. Εγω κατά την τωρινή σχολική χρονιά, δεν ανανέωσα μία σύμβαση ορισμένου χρόνου λόγω του ότι περίμενα να με πάρουν αναπληρωτή (κάτι που και έγινε 12 ημέρες αργότερα). Και επειδή μιλάμε για σοβαρή εταιρία, προφανώς και δεν θα ανέχονταν τέτοια παιχνίδια του τύπου "Λοιπόν δηλώνω για λίγο παραίτηση τώρα και στον επόμενο διάστημα ξανα προσέλαβε με". Τελικά ΤΙ ισχύει κατά την ανάληψη;;;

Επίσης κάτι άλλο. Έστω ότι τώρα Απρίλιο ψάχνω και για μία δεύτερη δουλειά (γιατί μόνο με ένα χαμηλό ΜΚ δυσκολευομαστε και ως αναπληρωτές) απογευματινή στον Ιδιωτικό Τομέα και βρίσκω πάλι στην εταιρία στην οποία αναφέρθηκα και μου λέει "Σου κάνουμε σύμβαση με ισχύ από 1η Μαιου 2022  (μέχρι π.χ. 31 Οκτώβρη)". Την αιτηση για άδεια ασκησης ιδιωτικου εργου πότε πρεπει να την κανω; Να έχω ξεκινήσει ΠΡΩΤΑ μια φορά ώστε στη Πρωτοβάθμια να μπορώ να τους δείξω και την σχετική σύμβαση της εταιρίας; Πιο λογικό αυτό μου φαίνεται.

'Η να κανω ΠΡΩΤΑ άδεια ασκησης ιδιωτικου εργου (πανω σε τι ομως, σε ανύπαρκτη εργασια;) και μετά να αναζητήσω εργασία ιδιωτική; Και αν δεν βρω; Γιαυτο λεω πρωτα να εχω μια συμβαση στα χερια μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καποιον που ξερει ή έχει αναλογες εμπειρίες.

Πρώτα βρίσκεις την εργασία και ΜΕΤΑ σου χορηγείται η άδεια άσκησης έργου με αμοιβή. Όταν βρεις την επιπλέον αυτή απασχόληση, ζητάς από τον φορέα στον οποίο θα απασχοληθείς μια βεβαίωση όπου να αναφέρεται το διάστημα για το οποίο θα απασχοληθείς, οι συνολικές ώρες την εβδομάδα ( μέχρι 10 ώρες εβδομαδιαίως έχουμε δικαίωμα) ποιες μέρες και ποιες ώρες θα είναι η απασχόληση αυτή καθώς και το είδος της απασχόλησης.Δεν μπορείς να ζητησεις άδεια γενικά κ αόριστα. Έπειτα, ζητάς από το διευθυντή του σχολείου βεβαίωση ότι από αυτή σου την απασχόληση δεν παρακωλύεται η ομαλή εκτέλεση των εκπαιδευτικών σου καθηκόντων στο σχολείο.Αυτα τα δύο χαρτιά μαζί τα επισυνάπτεις μαζί με την αίτηση σου προς το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.
Η αίτηση σου για χορήγηση άδειας άσκησης έργου με αμοιβή πρέπει να έχει ημερομηνία προγενέστερη της έναρξης της απασχόλησης σου καθώς δεν γίνεται πρώτα να ξεκινήσεις δουλειά και μετά, αναδρομικά,να σου χορηγηθεί άδεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2022, 02:57:22 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 19, 2022, 07:35:55 πμ »
Μήπως ξέρει κανείς αν για μια άμισθη πρακτική μεταπτυχιακού χρειάζεται άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου; Κάποιοι φορείς ζητάνε Εργάνη, στην οποία μπορείς να μπεις ως δημόσιος υπάλληλος αν σε δηλώσουν ως πρακτική.  Ρώτησα την ΔΔΕ και μου είπαν μήπως πρέπει να ζητήσω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου αμισθί! Στο υπουργείο σε ποιο τμήμα πρέπει να ρωτήσω;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2022, 08:22:10 πμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 19, 2022, 02:55:24 μμ »
Απόλυτα σωστά όλα, εκτός του 10ωρου. Δεν προκύπτει από καμιά διάταξη.
Ξέρω ότι σε πολλές ΔΔΕ το έκαναν αυτό, αλλά δεν ισχύει. Έχει διευκρινιστεί με το εξής έγγραφο: 77045/Ε1/13-5-2016/Διεύθυνση Προσωπικού Υπ. Παιδείας
🙂


Πρώτα βρίσκεις την εργασία και ΜΕΤΑ σου χορηγείται η άδεια άσκησης έργου με αμοιβή. Όταν βρεις την επιπλέον αυτή απασχόληση, ζητάς από τον φορέα στον οποίο θα απασχοληθείς μια βεβαίωση όπου να αναφέρεται το διάστημα για το οποίο θα απασχοληθείς, οι συνολικές ώρες την εβδομάδα ( μέχρι 10 ώρες εβδομαδιαίως έχουμε δικαίωμα) ποιες μέρες και ποιες ώρες θα είναι η απασχόληση αυτή καθώς και το είδος της απασχόλησης.Δεν μπορείς να ζητησεις άδεια γενικά κ αόριστα. Έπειτα, ζητάς από το διευθυντή του σχολείου βεβαίωση ότι από αυτή σου την απασχόληση δεν παρακωλύεται η ομαλή εκτέλεση των εκπαιδευτικών σου καθηκόντων στο σχολείο.Αυτα τα δύο χαρτιά μαζί τα επισυνάπτεις μαζί με την αίτηση σου προς το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ.
Η αίτηση σου για χορήγηση άδειας άσκησης έργου με αμοιβή πρέπει να έχει ημερομηνία προγενέστερη της έναρξης της απασχόλησης σου καθώς δεν γίνεται πρώτα να ξεκινήσεις δουλειά και μετά, αναδρομικά,να σου χορηγηθεί άδεια.
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 19, 2022, 02:59:32 μμ »
Γενική Διεύθυνση Προσωπικού ΠΕ & ΔΕ / ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΎ ΠΕ & ΔΕ / ΤΜΉΜΑΤΑ Β
Νομίζω ότι ισχύει αυτό που σου είπαν. Γιατί γίνεται διάκριση ανάμεσα σε ιδιωτικό έργο με αμοιβή και χωρίς αμοιβή.
🙂
Μήπως ξέρει κανείς αν για μια άμισθη πρακτική μεταπτυχιακού χρειάζεται άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου; Κάποιοι φορείς ζητάνε Εργάνη, στην οποία μπορείς να μπεις ως δημόσιος υπάλληλος αν σε δηλώσουν ως πρακτική.  Ρώτησα την ΔΔΕ και μου είπαν μήπως πρέπει να ζητήσω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου αμισθί! Στο υπουργείο σε ποιο τμήμα πρέπει να ρωτήσω;
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 20, 2022, 01:17:23 πμ »
Απόλυτα σωστά όλα, εκτός του 10ωρου. Δεν προκύπτει από καμιά διάταξη.
Ξέρω ότι σε πολλές ΔΔΕ το έκαναν αυτό, αλλά δεν ισχύει. Έχει διευκρινιστεί με το εξής έγγραφο: 77045/Ε1/13-5-2016/Διεύθυνση Προσωπικού Υπ. Παιδείας
🙂


Αυτό ήξερα κ 'γω, ότι δεν ισχύει το 10 Ώρο αλλά κάποιες διευθύνσεις ακόμα θεωρούν ότι ισχύει... Ευχαριστώ για την ενημέρωση !

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 20, 2022, 07:12:30 μμ »


Αυτό ήξερα κ 'γω, ότι δεν ισχύει το 10 Ώρο αλλά κάποιες διευθύνσεις ακόμα θεωρούν ότι ισχύει... Ευχαριστώ για την ενημέρωση !

Δεν ισχυει το 10ωρο, αλλα καποιοι το κρατανε καθως θεωρουν οτι πανω απο 10 ωρες παρεμποδιζεται η πρωινη/βασικη εργασια
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 20, 2022, 07:35:13 μμ »
Παράθεση
Γενική Διεύθυνση Προσωπικού ΠΕ & ΔΕ / ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΎ ΠΕ & ΔΕ / ΤΜΉΜΑΤΑ Β
Νομίζω ότι ισχύει αυτό που σου είπαν. Γιατί γίνεται διάκριση ανάμεσα σε ιδιωτικό έργο με αμοιβή και χωρίς αμοιβή.

City, σε ευχαριστώ πολύ!!!!
Θα επικοινωνήσω μετά το Πάσχα αμέσως! :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος eagle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ό,τι δε ζήσαμε είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 21, 2022, 10:32:51 πμ »
Να ρωτήσω κάτι;
Μπορώ ως λογοθεραπευτρια να διατηρώ και έξω γραφείο στο όνομα μου;

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #178 στις: Ιούνιος 30, 2022, 05:56:04 πμ »
Χρήσιμες πληροφορίες. Έμαθα και για τα δικαιολογητικά.

Άρα γίνεται να εργάζομαι ΑΠΟ ΠΡΙΝ ήδη ως ιδιωτικός υπάλληλος (προφανώς εκτός σχολ ωραρίου και με μισθό μικρότερο του αναπληρωτή) και όταν προσληφθώ ως αναπληρωτής να κάνω ανάληψη υπηρεσίας δίχως κανένα πρόβλημα ενώ συνεχίζω να εργάζομαι ιδιωτικά;

Φυσικά κατά την ίδια ημέρα της ανάληψης, θα πρέπει κατευθείαν να καταθέσω αίτηση άσκησης ιδ. έργου με τα δικαιολογητικά που μου είπατε, αυτό μου είχε πει και μία Πρωτοβάθμια, απλά θέλω να ακούσω και τυχόν εμπειρίες συναδέλφων.

Έχω ακούσει για περιπτώσεις που δεν παραιτήθηκαν πριν την ανάληψη. Ευχαριστώ όποιον ξέρει

Αποσυνδεδεμένος RicaBlackind

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Sic parvis magna
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 02, 2022, 05:33:28 μμ »
Καλησπερα
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γινεται με την αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου με αμοιβη σε νεοδιοριστο?
Προκειται για έμμισθη μερικής απασχόλησης εργασια (με ενσημα) εκτος σχολικού ωραρίου κ με σαφως λιγοτερα χρήματα απ το μισθό του εκπαιδευτικού.

Υπάρχει φορολογικό ζήτημα? Υπάρχει κόλλημα?
Αν εχει τυχει σε καποιον, παρακαλω δωστε τα φωτα σας

Αποσυνδεδεμένος MariaGrahm

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 02, 2022, 05:43:19 μμ »
Καλησπερα
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι γινεται με την αδεια ασκησης ιδιωτικου εργου με αμοιβη σε νεοδιοριστο?
Προκειται για έμμισθη μερικής απασχόλησης εργασια (με ενσημα) εκτος σχολικού ωραρίου κ με σαφως λιγοτερα χρήματα απ το μισθό του εκπαιδευτικού.

Υπάρχει φορολογικό ζήτημα? Υπάρχει κόλλημα?
Αν εχει τυχει σε καποιον, παρακαλω δωστε τα φωτα σας
Νομίζω ότι ισχύει μόνο για αναπληρωτές αυτό. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια, αλλά εγώ γνωρίζω ότι δεν γίνεται στους μόνιμους

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 02, 2022, 05:46:30 μμ »
Νομίζω ότι ισχύει μόνο για αναπληρωτές αυτό. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου βέβαια, αλλά εγώ γνωρίζω ότι δεν γίνεται στους μόνιμους


Μια χαρα γινεται και στους μονιμους.
Χρειαζεται αδεια απο πυσπε/πυσδε οπως και στους αναπληρωτες.
Επισης, η συμβαση εργασιας πρεπει να εχει ημερομηνια μετα την εκδοση της αδειας
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.168 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.