*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033242 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
οι δασκαλοι δεν θελετε ΑΣΕΠ.κακως διαμαρτυρεσαι!!!!!!!!!!!
Ώστε έχεις ρωτήσει έναν έναν όλους τους δασκάλους;;; ::)
Και μη μου πεις τι λέει ο Μπράτης, ο Καψαλάκης ή ο φούφουτος γιατί δε συμφωνούμε όλοι με αυτούς, προφανώς, όπως και όλοι οι καθηγητές δε συμφωνείτε σε όλα με τους δικούς σας συνδικαλιστές.
Είναι δύσκολη περίοδος για όλους μας αλλά ας μη βγάζουμε τα νεύρα μας πάνω σε συναδέλφους μας που στην τελική δεν τους γνωρίζουμε κιόλας...
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπερα συναδερφοι! θα ηθελα τα φωτα σας σε μια απορια που εχω. ειμαι αναπληρωτρια νηπιαγωγος με  καλή σειρα και στο διαγωνισμο του ασεπ και με πολύ καλή σειρα στον πινακα αναπληρωτων. διαβαζω πως τα σχολεια θ,ι θα διπλασιαζουν τα μορια στους πινακες διορισμου απο τη σχ.χρ. 2014-2015 και έπειτα. Τα δυσπρόσιτα σχολεία θα διπλασιάζουν τα μόρια στους πίνακες διορισμού ή όχι? παρακαλώ πολύ απαντήστε μου να ξέρω τι γίνεται. Φυσικά και αν ισχύει ότι τα δυσπρόσιτα δε μετράνε στον πίνακα των διορισμών καταλαβαίνετε πόοοοοσο άδικο και ανόητο είναι όλο αυτό

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη Ριζαρειο και μου ειπαν πως δεν θα πάρουν αναπληρωτές διοτι είναι ήδη πληρεις. Πώς είναι δυνατόν; Τι εξουσία είναι πια αυτή η Σχολή; απίστευτο!!!
εσύ κάνε την αίτησή σου και στη Ριζάρειο και όπου αλλού (μουσικά, καλλιτεχνικά κτλ) σχολεία θέλεις και άσε τι λένε από το τηλέφωνο. Έχει τύχει σε γνωστή μου να της έχουν πει να μην κάνει αίτηση για απόαπαση σε ειδική κατηγορία σχολείου γιατί δεν έχει θέση και μετά να πάρουν δύο ή τρεις καθηγητές στο ίδιο σχολείο. Ποιος ήταν αυτός που τον ρώτησες; έχεις όνομα;όχι ότι έχει σημασία, γιατί μετά μπορεί να επικαλεστεί ότι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
εσύ κάνε την αίτησή σου και στη Ριζάρειο και όπου αλλού (μουσικά, καλλιτεχνικά κτλ) σχολεία θέλεις και άσε τι λένε από το τηλέφωνο. Έχει τύχει σε γνωστή μου να της έχουν πει να μην κάνει αίτηση για απόαπαση σε ειδική κατηγορία σχολείου γιατί δεν έχει θέση και μετά να πάρουν δύο ή τρεις καθηγητές στο ίδιο σχολείο. Ποιος ήταν αυτός που τον ρώτησες; έχεις όνομα;όχι ότι έχει σημασία, γιατί μετά μπορεί να επικαλεστεί ότι θέλει.

καλησπέρα συνάδελφοι,
στην αίτηση που κατέθεσα δεν με άφησαν να δηλώσω το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο Ηρακλείου,
τι γίνεται με αυτή την περίπτωσή;;;
τώρα δεν δηλώνουμε και τα καλλιτεχνικά ή κάνω λάθος;;; ???
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2015, 11:42:04 μμ από fd »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τι ειδικότητα είσαι?

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλησπερα συναδερφοι! θα ηθελα τα φωτα σας σε μια απορια που εχω. ειμαι αναπληρωτρια νηπιαγωγος με  καλή σειρα και στο διαγωνισμο του ασεπ και με πολύ καλή σειρα στον πινακα αναπληρωτων. διαβαζω πως τα σχολεια θ,ι θα διπλασιαζουν τα μορια στους πινακες διορισμου απο τη σχ.χρ. 2014-2015 και έπειτα. Τα δυσπρόσιτα σχολεία θα διπλασιάζουν τα μόρια στους πίνακες διορισμού ή όχι? παρακαλώ πολύ απαντήστε μου να ξέρω τι γίνεται. Φυσικά και αν ισχύει ότι τα δυσπρόσιτα δε μετράνε στον πίνακα των διορισμών καταλαβαίνετε πόοοοοσο άδικο και ανόητο είναι όλο αυτό
Με το νόμο Λοβέρδου για το 2014-15 μετρούν διπλά τα απομακρυσμένα (το ποια είναι ψάξε περσινούς πίνακες) και για τον 3848 (που ισχύει μέχρι να καταργηθεί με επόμενο) με τον οποίο θα  δημιουργούνταν ένας πίνακας για τους διορισμούς και τους αναπληρωτές. Έως τώρα (έως το 2010 καλύτερα) τα δυσπρόσιτα μετρούσαν διπλά μόνο στους πίνακες των αναπληρωτών (οι πίνακες διορισμών ήταν γνωστοί και ως πίνακες πραγματικής προϋπηρεσίας και φυσικά αυτή δεν είναι διπλή στα δυσπρόσιτα). Η διπλή προσμέτρηση των δυσπρόσιτων και για τους μόνιμους διορισμούς ήταν μία από τις πολλές αδικίες-αστοχίες του νόμου Λοβέρδου που έγινε πραγματικά στο πόδι (ή με την καθοδήγηση κάποιων που αποσκοπούσαν σε ίδιο όφελος). Η περίπτωση να έγινε για το ανακάτεμα της τράπουλας και να δείξει ότι οι αναπληρωτές είναι αναλώσιμοι και δε θεωρείται δεδομένη ούτε η 9μηνη-10μηνη εργασία, είναι επίσης μια σοβαρή πιθανότητα...

Αποσυνδεδεμένος GEORG|OS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • .
    • Προφίλ
Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια διευκρίνηση (ίσως και περισσότερες) σχετικά με δυσπρόσιτα-απομακρυσμένα σχολεία δευτεροβάθμιας.

Τα απομακρυσμένα είναι τα 11, 12 (ΙΑ, ΙΒ) και τα δυσπρόσιτα είναι τα 9, 10, 11, 12 (Θ, Ι, ΙΑ, ΙΒ);

Δηλαδή ένα απομακρυσμένο είναι ταυτόχρονα και δυσπρόσιτο;

Διπλά μόρια στον πίνακα αναπληρωτών δίνουν τα δυσπρόσιτα (άρα και τα απομακρυσμένα);  (εκτός βέβαια απο τα έτη 10-12)

Στους νέους πίνακες διορισμών (όταν και αν συνταχθούν) θα υπολογίζονται διπλά τα μόρια μόνο των απομακρυσμένων;

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
Τι ειδικότητα είσαι?

φιλόλογος...
είχα δει πέρυσι σε κάποια φάση ότι πήραν φιλολόγους εκεί...

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Σελ.16 στην εγκύκλιο

Αποσυνδεδεμένος fd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • με 1000 φ ύ γ α μ ε . . .
    • Προφίλ
..όντως πέρυσι στις 23-10-14 συνάδελφος με θέση 587 κλήθηκε για αυτό το καλλιτεχνικό σχολείο,
προφανώς είχε δηλώσει το νομό αφού πήγε βάση πίνακα.

σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση ;)

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια διευκρίνηση (ίσως και περισσότερες) σχετικά με δυσπρόσιτα-απομακρυσμένα σχολεία δευτεροβάθμιας.

Τα απομακρυσμένα είναι τα 11, 12 (ΙΑ, ΙΒ) και τα δυσπρόσιτα είναι τα 9, 10, 11, 12 (Θ, Ι, ΙΑ, ΙΒ);

Δηλαδή ένα απομακρυσμένο είναι ταυτόχρονα και δυσπρόσιτο;

Διπλά μόρια στον πίνακα αναπληρωτών δίνουν τα δυσπρόσιτα (άρα και τα απομακρυσμένα);  (εκτός βέβαια απο τα έτη 10-12)

Στους νέους πίνακες διορισμών (όταν και αν συνταχθούν) θα υπολογίζονται διπλά τα μόρια μόνο των απομακρυσμένων;
Ναι, ισχύουν όλα ακριβώς όπως τα έγραψες συνάδελφε!

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
καλημέρα σας!  έχω και γω την εξής απορία σχετικά με τα απομακρυσμένα σχολεία. Για να ισχύσουν στον πίνακα των διορισμών  θα πρέπει να γίνει νέος ΑΣΕΠ ή ισχύουν με τον τελευταίο του 2008? ο 3848 έλεγε για 60 μήνες πλαφόν. Άν λοιπόν έχεις το ανώτατο όριο τους 60 μήνες προϋπηρεσία, τι νόημα έχει η διπλή μοριοδότηση  αυτών των απομακρυσμένων  σχολείων???

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ακόμα στον 3848 είσαι; Το υπουργείο τον ακούει και βγάζει σπυράκια. Όσο για τα απομακρυσμένα είναι δικαιολογημένη η απορία σου. Θα γίνει Ασέπ, για να εφαρμοστεί ο νόμος Λοβέρδου σ' αυτό το σημείο; Ποιος ξέρει; Μόνο ο Θεός γνωρίζει τα μελλούμενα. Σίγουρα δεν ισχύουν με τον τελευταίο Ασέπ του 2008. Ο Λοβ. ήταν ξεκάθαρος, μιλούσε για ΝΕΟ Ασέπ.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Κανείς δεν ξέρει τι θα ισχύσει τελικά
Αν γίνει τώρα ΑΣΕΠ ισχύει ο νόμος λοβερδου άρα μετράνε τα δυσπρόσιτα δίπλα στους Αναπληρωτες και δίπλα τα απομακρυσμένα για τους διορισμούς

Αν αλλάξει η νομοθεσία σύμφωνα με αυτά που έχει πει ο Κουρακης 2010-2014 δεν ισχύουν τα δυσπρόσιτα δεν θα ισχύσουν τα απομακρυσμένα
Θα μετρήσει ο ΑΣΕΠ του 08 με όσα μόρια έγραψες + 1 μόριο για κάθε μήνα προϋπηρεσίας χωρίς να διπλασιάζεται τίποτα
Αν γίνουν εκλογές βγουν κάποιοι άλλοι
Κάτι άλλο θα σκεφτουν

Το θέμα είναι ότι εμείς πάντα ενεργούμε στα τυφλά ....
Δεν μας λέει κάποιος θα ισχύσει ΑΥΤΟ να ξέρουμε και εμείς πως να ενεργήσουμε .....


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159804
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 455
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.