*

Αποστολέας Θέμα: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες  (Αναγνώστηκε 32213 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 11, 2015, 06:19:11 πμ »
ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΣΤΟ ΥΠΟΠΑΙΘ; ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΤΑ Η ΜΝΗΜΗ ΜΟΥ.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε και τις τοποθετήσεις υπαλλήλων της Ολυμπιακής, συνοδών ιπταμένων και πίστας και άλλων ΔΕΚΟ που κατέκλυσαν τις διευθύνσεις και τα γραφεία, γιατί κανένας άλλος κλάδος εργαζομένων δε δέχτηκε να τοποθετηθούν σε δικούς τους χώρους εργασίας.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:25 »

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 11, 2015, 07:25:57 πμ »
Όλες οι εξωδιδακτικές εργασίες του σχολείου που αναλαμβάνουν οι καθηγητές Γυμνασίων-Λυκείων στην αρχή της χρονιάς απαιτούν χρόνο και κόπο, άλλες λιγότερο και άλλες περισσότερο, με πολλές από αυτές να γίνονται και εκτός των ορίων του σχολικού ωραρίου. Από τη διοργάνωση μιας απλής σχολικής γιορτής (που συνήθως δεν είναι  τόσο απλή στην προετοιμασία της όσο φαίνεται) μέχρι την εκπόνηση του προγράμματος του σχολείου. Ο χρόνος για κάθε εργασία ποικίλει από σχολείο σε σχολείο και από χρονιά σε χρονιά.
Τα τελευταία χρόνια τυχαίνει να αναλαμβάνω την κατασκευή του ωρολογίου προγράμματος στο σχολείο μου. Μόνο πέρσι, έφτιαχνα σχεδόν κάθε βδομάδα νέο πρόγραμμα μέχρι τις αρχές Δεκεμβρίου λόγω των συνεχών μεταβολών στις τοποθετήσεις καθηγητών στο σχολείο. Στο β’ τετράμηνο χρειάστηκε να αλλάξω εξ ολοκλήρου το πρόγραμμα 3 φορές λόγω διάφορων απρόβλεπτων καταστάσεων που προέκυψαν. Μιλάμε για απίστευτο αριθμό ωρών εργασίας στο σχολείο και στο σπίτι. Από την άλλη, είχαμε στο σύλλογο μια συνάδελφο ΠΕ04 (ευτυχώς βγήκε στη σύνταξη...), επί σειρά ετών υπεύθυνη του εργαστηρίου φυσικοχημείας, που δεν έκανε στους μαθητές ούτε ένα πείραμα όλη τη χρονιά! Και αυτό με την ανοχή του διευθυντή που ήταν ειδικότητας ΠΕ04!! Εκεί λοιπόν ένιωσα το αίσθημα της αδικίας στο οποίο έγινε αναφορά σε κάποιο μήνυμα πιο πάνω. Για ποιο λόγο να απολαμβάνει της τρίωρης μείωσης του ωραρίου κάποιος που δεν παράγει κανένα απολύτως έργο; Επίσης, με ποια κριτήρια είναι μετρήσιμη (σε αριθμό ωρών) κάθε εξωδιδακτική εργασία του σχολείου; Άραγε πόσες παραπάνω ώρες εργασίας απαιτεί η διαχείριση του Myschool και η συντήρηση των μηχανημάτων του εργαστηρίου Η/Υ από την κατασκευή του ωρολογίου προγράμματος ώστε να δικαιολογεί 3 ώρες μείωση στο ωράριο ολόκληρη τη σχολική χρονιά; Πόσες παραπάνω ώρες χρειάζεται η προετοιμασία εκτέλεσης ενός περιορισμένου αριθμού πειραμάτων φυσικής/χημείας/βιολογίας από τη συγγραφή των πρακτικών του σχολείου στο αντίστοιχο βιβλίο;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 11, 2015, 07:53:17 πμ »
Όλες οι εξωδιδακτικές εργασίες του σχολείου που αναλαμβάνουν οι καθηγητές Γυμνασίων-Λυκείων στην αρχή της χρονιάς απαιτούν χρόνο και κόπο, άλλες λιγότερο και άλλες περισσότερο, με πολλές από αυτές να γίνονται και εκτός των ορίων του σχολικού ωραρίου. Από τη διοργάνωση μιας απλής σχολικής γιορτής (που συνήθως δεν είναι  τόσο απλή στην προετοιμασία της όσο φαίνεται) μέχρι την εκπόνηση του προγράμματος του σχολείου. Ο χρόνος για κάθε εργασία ποικίλει από σχολείο σε σχολείο και από χρονιά σε χρονιά.
Τα τελευταία χρόνια τυχαίνει να αναλαμβάνω την κατασκευή του ωρολογίου προγράμματος στο σχολείο μου. Μόνο πέρσι, έφτιαχνα σχεδόν κάθε βδομάδα νέο πρόγραμμα μέχρι τις αρχές Δεκεμβρίου λόγω των συνεχών μεταβολών στις τοποθετήσεις καθηγητών στο σχολείο. Στο β’ τετράμηνο χρειάστηκε να αλλάξω εξ ολοκλήρου το πρόγραμμα 3 φορές λόγω διάφορων απρόβλεπτων καταστάσεων που προέκυψαν. Μιλάμε για απίστευτο αριθμό ωρών εργασίας στο σχολείο και στο σπίτι. Από την άλλη, είχαμε στο σύλλογο μια συνάδελφο ΠΕ04 (ευτυχώς βγήκε στη σύνταξη...), επί σειρά ετών υπεύθυνη του εργαστηρίου φυσικοχημείας, που δεν έκανε στους μαθητές ούτε ένα πείραμα όλη τη χρονιά! Και αυτό με την ανοχή του διευθυντή που ήταν ειδικότητας ΠΕ04!! Εκεί λοιπόν ένιωσα το αίσθημα της αδικίας στο οποίο έγινε αναφορά σε κάποιο μήνυμα πιο πάνω. Για ποιο λόγο να απολαμβάνει της τρίωρης μείωσης του ωραρίου κάποιος που δεν παράγει κανένα απολύτως έργο; Επίσης, με ποια κριτήρια είναι μετρήσιμη (σε αριθμό ωρών) κάθε εξωδιδακτική εργασία του σχολείου; Άραγε πόσες παραπάνω ώρες εργασίας απαιτεί η διαχείριση του Myschool και η συντήρηση των μηχανημάτων του εργαστηρίου Η/Υ από την κατασκευή του ωρολογίου προγράμματος ώστε να δικαιολογεί 3 ώρες μείωση στο ωράριο ολόκληρη τη σχολική χρονιά; Πόσες παραπάνω ώρες χρειάζεται η προετοιμασία εκτέλεσης ενός περιορισμένου αριθμού πειραμάτων φυσικής/χημείας/βιολογίας από τη συγγραφή των πρακτικών του σχολείου στο αντίστοιχο βιβλίο;

Σίγουρα, να μη γενικεύουμε και οι εμπειρίες μας δεν σημαίνει ότι συμβαίνουν παντού στην ίδια μορφή (πχ για τους ΥΣΕΦΕ ή ΥΣΕΗΥ όπως εσύ)
και σίγουρα σε κάθε σχολείο (στο "ψητό" της δουλειάς μας δλδ και όχι σε φορείς κλπ που λέγαμε παραπάνω) υπάρχουν αυτά.

Μπορούν να λυθούν, όμως;


Ζητούμενο για τους δανειστές είναι το ποσό που θα εξοικονομηθεί από την κατάργηση της προσωπικής διαφοράς να χρησιμοποιηθεί για τη διεύρυνση της διαφοράς μεταξύ κατώτατου και ανώτατου μισθού στο Δημόσιο, προκειμένου να υπάρξει μισθολογική κλιμάκωση, δηλαδή οι υπάλληλοι να αμείβονται ανάλογα με τη θέση ευθύνης τους και τα προσόντα τους. Μέρος από το ποσό που θα εξοικονομηθεί, σύμφωνα με τα όσα συζητούνται, προορίζεται παράλληλα και για την επιβράβευση των ικανών.

Καλάααα....
Απλά "δεν γίνεται".
Ειδικά με Π.Δ. "αξιολόγησης", όπως τα προηγούμενα ala Danielson, δεν θα υπάρξει κανένα αποτέλεσμα ("επιβράβευση των ικανών").

Κι αν εφαρμοζόταν το Π.Δ. "αξιολλόγησης" (για την "επιβράβευση των ικανών") όλα θα "δούλευαν ρολόϊ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=4596.msg648652#msg648652

Ιδίως όταν αυτοί που θα μας αξιολογήσουν (πχ Δ/ντες σχολείων) ελέγχονται στο κριτήριο του τρόπου υλοποίησης του νομοθετικού πλαισίου για την κατηγορία I - Άσκηση διοικητικού και οργανωτικού έργου στο κατά ποσόν "εισηγείται καινοτομικές ή άλλων προσεγγίσεις που θεωρεί ότι μπορούν να βελτιώσουν την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την καλύτερη εφαρμογή των εγκυκλίων" (εξαιρετικός) και κρίνονται ελλιπείς όταν "αρκείται στην τήρηση του ισχύοντος νομοθετικού και ευρύτερου κανονιστικού πλαισίου λειτουργίας των σχολικών μονάδων χωρίς να αξιοποιεί ούτε κατ' ελάχιστον τις δυνατότητες αποδοτικής οργάνωσης και διοίκησης".

Αλίμονο ελλιπής όταν εφαρμόζουν τους νόμους. Φανταστείτε πως θα "δικαιολογούν" οι Δ/ντες τις κάθε παρατυπίες (παρανομίες) που γίνονται κατά κόρον στα σχολεία για βόλεμα των ημετέρων: "Εγώ;;;;;;;  Εισηγούμαι καινοτομικές ή άλλων προσεγγίσεις που θεωρώ ότι μπορούν να βελτιώσουν την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου και την καλύτερη εφαρμογή των εγκυκλίων για αυτό δεν εφαρμόζω τους Νόμους".

Η άποψή μου είναι όχι: Δεν υπάρχει λύση και θα υπάρχουν πάντα.
Απλά γιατί:

1. Αυτοί είμαστε.
2. Όποιος πάει να κάνει κάτι άλλο (πχ "Παιδεία") απλά είναι χαμένος.
3. Δεν υπάρχουν λύσεις εδώ που φτάσαμε γιατί ΑΠΛΑ δεν υπήρξε ΠΟΤΕ "Παιδεία" και όσοι λένε "Διορισμοί εκπαιδευτικών τώρα" ή "Να πάνε τα λεφτά στην Παιδεία", δεν θα κάνουν τίποτα άλλο από 1 τρύπα στο νερό.



sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 11, 2015, 08:04:19 πμ »
Να πω την "αλήθεια" μου, η μόνη λύση που υπήρχε κατά τη γνώμη μου (για "αληθινή Παιδεία", εδώ που φτάσαμε) και την είχα βάλει εδώ


http://www.pde.gr/index.php?topic=32077.msg871855;topicseen#new
διαγράφηκε από τους διαχειριστές

και τη χάσαμε μετά την 5/7.

Ξανά σε 2-3-4 χρόνια θα την ξανάχουμε πάλι αυτή την "ευκαιρία" (κατά τη γνώμη μου).

 Ψηφοφορία
Ας υποθέσουμε (απευκταίο) ότι κάποια στιγμή το κράτος διακόπτει την πληρωμή των εκπαιδευτικών για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα. Τί θα κάνετε σε σχέση με την προσφορά εκπαιδευτικής υπηρεαίας;
Θα κοιτάξω να τη βολέψω αλλιώς. Είναι δυνατόν να μην πληρώνομαι για την εργασία μου;
Θα παρέχω χωρίς καμιά χρηματική απόδοση τις υπηρεσίες μου σύμφωνα με τις οδηγίες που θα δοθούν.
Θα παρέχω χωρίς καμιά χρηματική απόδοση τις υπηρεσίες μου σύμφωνα με τα θέλω μου για το πως θέλω την εκπαίδευση.
Θα αρχίσω να κατηγορώ "για το που μας φτάσανε".
Η ψηφοφορία λήγει: Οκτώβριος 02, 2015, 06:53:57 μμ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:25 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 11, 2015, 09:27:48 πμ »
Δεν υπήρχε/θα υπάρξει άλλη λύση.
Μην κοροϊδευόμαστε.

Συνάδελφοι ίσως θα έπρεπε να ενημερώσουμε ομαδικά και το παν/μιο για να τους πιέσει σχετικά με την απόφαση του ΙΕΠ (εγώ έχω αποστείλει μηνύματα από το Σάββατο, απάντησα δεν έλαβα, δυστυχώς αλλά αν τους στείλουμε όλοι μήνυμα ίσως και να μας απαντήσουν. Να τους πιέσουμε και αυτούς!!Είναι κρίμα -το έχω ξαναπεί- και για τον κόπο μας, χρόνο που διαθέσαμε αλλά και τα χρήματα μας.
2103319055
vk@iep.edu.gr
klol@minedu.gov.gr
Αυτά είναι τα στοιχεία επικοινωνίας με το ΙΕΠ, ας τους εξηγήσουμε πολύ απλά ότι όταν ξεκινήσαμε τις σπουδές μας λαμβάναμε διαβεβαιώσεις για τη συνάφεια του πτυχίου της Λευκωσίας και τελευταία στιγμή μας τα ανατρέπούν όλα. Και εν τέλει αν ΄θελουν να ισχύσουν τα κριτήρια αυτά , ας ισχύσουν, αλλά να εξαιρεθούν και οι απόφοιτοι του ιουνίου 2015. Και να τεθούν σε ισχύ για τους απόφοιτους του 2016.

Να σας ρωτήσω σχετικα με το ΔΟΑΤΑΠ , έχει λάβει κάποιος απόφοιτος Μαιου τη αναγνώριση??
Ας κινηθούμε ομαδικά μήπως έχουμε κάποιο αποτέλεσμα


Μπορεί να φανεί άσχετο (και ίσως να διαγραφεί από το διαχειριστή):

Μην κοροϊδευόμαστε.

Απλά ΔΕΝ υπάρχει λύση

Ντροπή! Σε διαθεσιμότητα ο αστυνομικός που χαστούκισε μετανάστη στη Κω κραδαίνοντας ένα μαχαίρι

1. Αυτοί είμαστε.
2. Όποιος πάει να κάνει κάτι άλλο (πχ "Παιδεία") απλά είναι χαμένος.
3. Δεν υπάρχουν λύσεις εδώ που φτάσαμε γιατί ΑΠΛΑ δεν υπήρξε ΠΟΤΕ "Παιδεία" και όσοι λένε "Διορισμοί εκπαιδευτικών τώρα" ή "Να πάνε τα λεφτά στην Παιδεία", δεν θα κάνουν τίποτα άλλο από 1 τρύπα στο νερό.

peris_PE19

  • Επισκέπτης
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 11, 2015, 01:41:41 μμ »
1. Να γίνει συγχώνευση διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας σε κάθε νομό. Φυσικά, το μέτρο αυτό θα πρέπει να γίνει οργανωμένα, και σταδιακά, γραφείο-γραφείο. να ξεκινήσει π.χ. Οκτώβριο και να ολοκληρωθεί Μάρτιο για κάθε διεύθυνση. Η εξοικονόμηση ανθρώπινου δυναμικού θα είναι τεράστια, θα μπορούν να επιστρέψουν στις τάξεις πολλές ειδικότητες που ζητούν αναπληρωτές (ΠΕ70, ΠΕ60, ΠΕ19, ΠΕ06). Θα μειωθεί η γραφειοκρατία (π.χ. ένα πρωτόκολλο).
2. Να οριστεί μέγιστος αριθμός αποσπασμένων ανά διεύθυνση. π.χ. δεν είναι δυνατόν σε ένα νομό με 20 σε διαθεση (στην διεύθυνση) να αποσπώνται 20 και σε άλλον με τους ίδιους διατιθέμενων να αποσπώνται 100.
3. Πρέπει να υπάρχει μείωση για τους υπεύθυνους εργαστηρίων, αλλά αυτές να είναι 1 ή 2 ώρες.
4. Αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν αποσπάσεις σε φορείς, αυτές να συμβαίνουν από Νοέμβριο - Μάρτιο, και όχι καλοκαίρι. Ωστε η δεξαμενή να είναι όσοι βρίσκονται σε διάθεση.
5. Σε ακραίες περιπτώσεις αν είναι να διαλεξουμε ανάμεσα σε καταργήσεις επιτυχημένων δομών (π.χ. ολοήμερο, κατάργηση ειδικοτήτων κ.α.) και σε συχγωνεύσεις/ανακατανομές μαθητικού δυναμικού να προτιμηθεί το 2ο (παρόλο που θα υπάρχει αντίδραση από την τοπική κοινωνία).
6. ++όλα που ειπώθηκαν από τους προηγούμενους (αποσπάσεις σε φορείς κ.α.)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 01:48:58 μμ από peris_PE19 »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 11, 2015, 02:10:13 μμ »
Επίσης, με ποια κριτήρια είναι μετρήσιμη (σε αριθμό ωρών) κάθε εξωδιδακτική εργασία του σχολείου; Άραγε πόσες παραπάνω ώρες εργασίας απαιτεί η διαχείριση του Myschool και η συντήρηση των μηχανημάτων του εργαστηρίου Η/Υ από την κατασκευή του ωρολογίου προγράμματος ώστε να δικαιολογεί 3 ώρες μείωση στο ωράριο ολόκληρη τη σχολική χρονιά; Πόσες παραπάνω ώρες χρειάζεται η προετοιμασία εκτέλεσης ενός περιορισμένου αριθμού πειραμάτων φυσικής/χημείας/βιολογίας από τη συγγραφή των πρακτικών του σχολείου στο αντίστοιχο βιβλίο;


δεν θα απαντησω για τα εργαστηρια φυσικης γιατι ειμαι πληροφορικος οποτε απαντω μονο για τα εργαστηρια πληροφορικης...

επειδη βλεπω οτι αναρωτιεσαι ποσες ωρες εργασιας απαιτει το myschool και επειδη εχω κανει και τα δυο (ωρολογιο προγραμμα, myschool) σε διαφορετικες χρονιες, σε πληροφορω οτι με το ωρολογιο προγραμμα ειχα ξεμπερδεψει εντος σεπτεμβριου (χρηση timetables) και σε οποιο αλλο σχολειο εχω βρεθει (μιρκο-μεγαλο) το ωρολογιο προγραμμα εβγαινε αντε αρχες οκτωβρη.

δεν θα αμφισβητησω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που τραβουσε μεχρι δεκεμβριο οπως λες, αλλα οπως και να χει η δουλεια τελειωσε τον δεκεμβριο. σε αντιθεση με το myschool που η δουλεια του ξεκιναει τον σεπτεμβιο και τελειωνει τον....ιουνιο!!!

ξεχνας το πολυ σημαντικο βεβαια... οτι η αναληψη υπευθυνου εργατηριου δεν σε απαλλασσει απο αλλες εξωδιδακτικες ασχολιες. οποτε ενας πληροφορικος πχ αναλαμβανει το εργαστηριο, το myschool και οτι αλλη σχετικη δουλεια προκυψει. ενω ενας υπευθυνος ωρολογιου προγραμματος δεν αναλαμβανει ΤΙΠΟΤΑ αλλο...

εν τελει, αν θεωρεις οτι ειναι ευκολη η συντηρηση του εργαστηριου πληροφορικης (βλαβες, αναβαθμισεις, εγκατασταση drivers, format, ανασυγκροτησεις, ελεγχος δισκων, σκαναρισμα για ιους κτλ) και ο χειρισμος του myschool τοτε ευχαριστως θα στα παραχωρουσα μαζι με το 3ωρο για να αναλαβω υπευθυνος τμηματος και γιορτης ή ωρολογιου προγραμματος...

μονο μετα, μην τυχαινε να υπολειτουργουν οι υπολογιστες και να γκρινιαζει ο δ/ντης που ειναι ανημερωτο το myschool....  ;D
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 11, 2015, 02:52:09 μμ »
@th1
Αφου ολοι θα ειναι στις οργανικες τους στις σχολικες μοναδες, και κενα δεθα υπαρχουν, ουτε αποσπασεις, τι θα γινει  με οσους δεν εχουν οργανικη σε σχολικη  μοναδα?
Διαβασε καλυτερα τον 1566/85 και θα δεις τι θα πει διαθεση πυσδε κ τι διαθεση πυσπε
@νομιμε
με βλεπεις ονειρο παντου βλεπω τι μετον anikologr μιλας,εμενα σκεφτεσαι.
καταλαβε το. η οργανικη σας βαζει σε μπελαδες

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 11, 2015, 03:07:22 μμ »
@th1
Αφου ολοι θα ειναι στις οργανικες τους στις σχολικες μοναδες, και κενα δεθα υπαρχουν, ουτε αποσπασεις, τι θα γινει  με οσους δεν εχουν οργανικη σε σχολικη  μοναδα?
Διαβασε καλυτερα τον 1566/85 και θα δεις τι θα πει διαθεση πυσδε κ τι διαθεση πυσπε
@νομιμε
με βλεπεις ονειρο παντου βλεπω τι μετον anikologr μιλας,εμενα σκεφτεσαι.
καταλαβε το. η οργανικη σας βαζει σε μπελαδες

Καλά μην πάθεις κάτι από την χαρά σου και το έχουμε βάρος στην συνείδηση μας!!!
Και για να σου το πω ευθέως άξιος ο μισθός σου!!! Και ο ρεβανσισμός σου, άλλα δεν θα σου γίνει η χάρη. Πες μας ότι στεναχωριέσαι και αγωνιάς για την τύχη μας!!
ΟΛΟΙ στις σχολικές αίθουσες, καμμία απόσπαση σε φορείς και Κ.Υ. του ΥΠΟΠΑΙΘ.

ΥΓ. Άλλα όνειρα κάνω και βλέπω, εκτός  φυσικά από το να διαβάλλω συνάδελφους....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 03:10:26 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ ΑΠΟΡΩΝ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 11, 2015, 03:58:32 μμ »

δεν θα απαντησω για τα εργαστηρια φυσικης γιατι ειμαι πληροφορικος οποτε απαντω μονο για τα εργαστηρια πληροφορικης...

επειδη βλεπω οτι αναρωτιεσαι ποσες ωρες εργασιας απαιτει το myschool και επειδη εχω κανει και τα δυο (ωρολογιο προγραμμα, myschool) σε διαφορετικες χρονιες, σε πληροφορω οτι με το ωρολογιο προγραμμα ειχα ξεμπερδεψει εντος σεπτεμβριου (χρηση timetables) και σε οποιο αλλο σχολειο εχω βρεθει (μιρκο-μεγαλο) το ωρολογιο προγραμμα εβγαινε αντε αρχες οκτωβρη.

δεν θα αμφισβητησω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που τραβουσε μεχρι δεκεμβριο οπως λες, αλλα οπως και να χει η δουλεια τελειωσε τον δεκεμβριο. σε αντιθεση με το myschool που η δουλεια του ξεκιναει τον σεπτεμβιο και τελειωνει τον....ιουνιο!!!

ξεχνας το πολυ σημαντικο βεβαια... οτι η αναληψη υπευθυνου εργατηριου δεν σε απαλλασσει απο αλλες εξωδιδακτικες ασχολιες. οποτε ενας πληροφορικος πχ αναλαμβανει το εργαστηριο, το myschool και οτι αλλη σχετικη δουλεια προκυψει. ενω ενας υπευθυνος ωρολογιου προγραμματος δεν αναλαμβανει ΤΙΠΟΤΑ αλλο...

εν τελει, αν θεωρεις οτι ειναι ευκολη η συντηρηση του εργαστηριου πληροφορικης (βλαβες, αναβαθμισεις, εγκατασταση drivers, format, ανασυγκροτησεις, ελεγχος δισκων, σκαναρισμα για ιους κτλ) και ο χειρισμος του myschool τοτε ευχαριστως θα στα παραχωρουσα μαζι με το 3ωρο για να αναλαβω υπευθυνος τμηματος και γιορτης ή ωρολογιου προγραμματος...

μονο μετα, μην τυχαινε να υπολειτουργουν οι υπολογιστες και να γκρινιαζει ο δ/ντης που ειναι ανημερωτο το myschool....  ;D

Εντωμεταξύ ένα ακόμη παράλογο του αλλαλούμ της εκπαίδευσης είναι ότι στα ΕΠΑΛ δεν υπάρχει καμία μείωση για τους υπεύθυνους εργαστηρίου πληροφορικής.

Που όντως έχει πάρα πολύ δουλειά, καθόλη τη διάρκεια του έτους.
Έχεις υπολογιστές 15ετίας που μόνιμα χαλάνε και προσπαθείς με νύχια και με δόντια να κρατήσεις το εργαστήριο σε ένα επίπεδο. Και φυσικά έχεις και ότι επιπλέον εργασία σου βάλει το σχολείο (Myschool, Πρόγραμμα, απουσίες κτλ)


Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 11, 2015, 04:32:22 μμ »
.....................................................................................
μονο μετα, μην τυχαινε να υπολειτουργουν οι υπολογιστες και να γκρινιαζει ο δ/ντης που ειναι ανημερωτο το myschool....  ;D
Μία διόρθωση: το σωστό είναι ανενημέρωτο (Συγγνώμη για το off topic)  ;D

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%82

 Eπί του θέματος: θα συμφωνήσω οτι ο φόρτος εργασίας του υπεύθυνου εργαστηρίου πληροφορικής όπως και του myschool είναι πολύ μεγάλος και νομίζω οτι κάποιες γραφειοκρατικές εργασίες (myschool, απουσίες, μητρώο κλπ) θα έπρεπε να γίνονται από διοικητικούς. Δυστυχώς ο κ. Dijselbloem δεν μας "επιτρέπει" να έχουμε αυτή την "πολυτέλεια", παρόλο που στη χώρα του γίνεται ακριβώς αυτό!  >:(
 Μία διόρθωση να κάνω μόνο για το θέμα του προγράμματος, όπου σε τρία ΕΠΑΛ που έχω υπηρετήσει, ο υπεύθυνος προγράμματος έκανε αλλαγές σχεδόν κάθε εβδομάδα μέχρι τα Χριστούγεννα και στη συνέχεια κάπως αραιότερα, αλλά είχε δουλειά μέχρι τον Απρίλιο. Αυτό γιατί γινόταν συνέχεια τοποθετήσεις συναδέλφων από διάφορες ειδικότητες του ΕΠΑΛ, αναπληρωτών, ωρομισθίων κλπ. Πολλές φορές στα ΕΠΑΛ, οι τοποθετήσεις και Φιλολόγων, Μαθηματικών, Φυσικών και Ξενόγλωσσων ολοκληρώνονται μετά τα Χριστούγεννα. Υπήρχε χρονιά σε ΕΠΑΛ που ήμουν, όπου έλειπε Φιλόλογος μέχρι τα μέσα Μαρτίου. Αυτό γίνεται γιατί από το Υπουργείο φροντίζουν να έχουν Φιλολόγους, Μαθηματικούς, Φυσικούς κλπ τα ΓΕΛ και τα Γυμνάσια με τον αγιασμό και τα ΕΠΑΛ τα έχουν παραμελημένα. Ως συνέπεια αυτών των αλλαγών, ο υπεύθυνος προγράμματος έχει περισσότερο φόρτο στα ΕΠΑΛ, σε σύγκριση με τα ΓΕΛ και Γυμνάσια. Να διευκρινίσω οτι αναφέρομαι σε σχολεία της επαρχίας. Ενδεχομένως σε ΕΠΑΛ Αθηνών - Θεσσαλονίκης να μην συμβαίνει αυτό!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 10:44:32 μμ από greedo »
  

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 11, 2015, 04:51:52 μμ »
περασαν χρονια...ημουν νιος και γερασα.....δεκαδες τοπικ.....για διορισμους,κενα,προσληψεις κλπ κλπ κλπ κλπ....

Και ολα αυτα ενω η λυση ειναι τοσο απλη......και ονομαζεται αυξηση δαπανων κατα 200-300εκ στο υπ. παιδειας, για καλυψη αναγκων προσωπικου, με ταυτοχρονη αναλογια προσληψεων/αποχωρησεων 1:1 απο το επομενο ετος και μετα.

Το νουμερο ειναι γελοιο (για τα επιπεδα ενος προυπολογισμους δαπανων 50δις)....και ομως καθε χρονια η ιδια αρρωστημενη κατασταση πριν ανοιξουν τα σχολεια!

Πραγματικα αδιανοητο!

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 11, 2015, 05:17:38 μμ »

δεν θα απαντησω για τα εργαστηρια φυσικης γιατι ειμαι πληροφορικος οποτε απαντω μονο για τα εργαστηρια πληροφορικης...

επειδη βλεπω οτι αναρωτιεσαι ποσες ωρες εργασιας απαιτει το myschool και επειδη εχω κανει και τα δυο (ωρολογιο προγραμμα, myschool) σε διαφορετικες χρονιες, σε πληροφορω οτι με το ωρολογιο προγραμμα ειχα ξεμπερδεψει εντος σεπτεμβριου (χρηση timetables) και σε οποιο αλλο σχολειο εχω βρεθει (μιρκο-μεγαλο) το ωρολογιο προγραμμα εβγαινε αντε αρχες οκτωβρη.

δεν θα αμφισβητησω οτι υπαρχουν περιπτωσεις που τραβουσε μεχρι δεκεμβριο οπως λες, αλλα οπως και να χει η δουλεια τελειωσε τον δεκεμβριο. σε αντιθεση με το myschool που η δουλεια του ξεκιναει τον σεπτεμβιο και τελειωνει τον....ιουνιο!!!

ξεχνας το πολυ σημαντικο βεβαια... οτι η αναληψη υπευθυνου εργατηριου δεν σε απαλλασσει απο αλλες εξωδιδακτικες ασχολιες. οποτε ενας πληροφορικος πχ αναλαμβανει το εργαστηριο, το myschool και οτι αλλη σχετικη δουλεια προκυψει. ενω ενας υπευθυνος ωρολογιου προγραμματος δεν αναλαμβανει ΤΙΠΟΤΑ αλλο...

εν τελει, αν θεωρεις οτι ειναι ευκολη η συντηρηση του εργαστηριου πληροφορικης (βλαβες, αναβαθμισεις, εγκατασταση drivers, format, ανασυγκροτησεις, ελεγχος δισκων, σκαναρισμα για ιους κτλ) και ο χειρισμος του myschool τοτε ευχαριστως θα στα παραχωρουσα μαζι με το 3ωρο για να αναλαβω υπευθυνος τμηματος και γιορτης ή ωρολογιου προγραμματος...

μονο μετα, μην τυχαινε να υπολειτουργουν οι υπολογιστες και να γκρινιαζει ο δ/ντης που ειναι ανημερωτο το myschool....  ;D
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι υπάρχουν σημαντικές διαφοροποιήσεις από σχολείο σε σχολείο και περιοχή σε περιοχή. Στο δικό μας πάντως, ο καθηγητής πληροφορικής και υπεύθυνος εργαστηρίου δεν αναλαμβάνει καμία άλλη εργασία, ούτε καν τμήμα μαθητών για να περνάει τις απουσίες. Αυτό συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια. Όσον αφορά το ωρολόγιο πρόγραμμα, ανάλογη κατάσταση με αυτή που περιέγραψα πιο πάνω επικρατεί στα περισσότερα σχολεία της περιοχής μου τα τελευταία 3 χρόνια τουλάχιστον. Αυτό το γνωρίζω καλά γιατί επικοινωνώ με τους προγραμματιστές πολλών σχολείων. Ένας λόγος είναι η τάση που επικρατεί τα τελευταία χρόνια να καλύπτονται τα λειτουργικά κενά των σχολείων σταδιακά και σε μακρό χρονικό διάστημα (Σεπτέμβριος-Δεκέμβριος). Στο δικό μας σχολείο πολλά μαθήματα (ακόμα και βασικά όπως φιλολογικά, φυσική, μαθηματικά) ξεκίνησαν μέσα Νοεμβρίου (!!) λόγω έλλειψης καθηγητών... Δεν μιλάμε για το project και τα μαθήματα επιλογής. Πλησίαζαν Χριστούγεννα και ακόμα περιμέναμε καθηγητές...Το timetables είναι χρήσιμο εργαλείο, σου δίνει μια αρχική λύση (δεν το καταφέρνει πάντα), αλλά από κει και πέρα θέλει πάρα πολλή δουλειά από τον προγραμματιστή. Η κυριότερη δυσκολία για μένα τα τελευταία χρόνια είναι ο μεγάλος αριθμός καθηγητών που μοιράζονται σε 2 ή 3 σχολεία. Αυτό και μόνο θέτει πάρα πολλές δυσκολίες και περιορισμούς στο πρόγραμμα.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 11, 2015, 06:11:03 μμ »
Να υπερασπιστώ κι εγώ τους προγραμματιστές μια και έχω ασχοληθεί διεξοδικά με το σπορ; Η χρονική διάρκεια ενασχόλησης με μια εξωδιδακτική εργασία δεν συνεπάγεται αυτόματα και περισσότερες ώρες απασχόλησης. Μπορεί π.χ. το My School να "απλώνεται" χρονικά σε όλο το σχολ. έτος, όμως ο προγραμματιστής του σχολείου που οριστικοποίησε το ωρολόγιο πρόγραμμά του στο τέλος Οκτωβρίου ενδέχεται συνολικά να έχει ξοδέψει περισσότερες ώρες ενασχόλησης. Παράλογο; Όποιος έχει ασχοληθεί με την κατασκευή του προγράμματος νομίζω με καταλαβαίνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.