*

Αποστολέας Θέμα: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)  (Αναγνώστηκε 286343 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #266 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 02:33:07 μμ »
Συνάδελφοι, όποιος ξέρει να μου απαντήσει. Είμαι ΠΕ 07 γερμανικών, αποσπασμένη σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ επαρχίας. Στη Δ/B περισσέυω, έχω 2 ώρες στο σχολείο τοποθέτησης, 2 ώρες στο διπλανό (συστεγάζουν), 4 ώρες σε κοντινό χωριό, και αρχικά άλλες 2 ώρες σε ένα άλλο! Τα δίωρα είναι τα περισσεύματα, για να μην κάνουν υπερωρίες).
Τώρα στο τελευταίο σχολείο μου δίνουν 8 ώρες ιστορίες (Α, Β) -εγώ θεωρώ ότι τις ιστορίες δέν πρέπει να τις κάνει κάθε άσχετος-.
Νά μήν τα πολυλογώ και σάς κουράζω.Προηγείται η 2. Ανάθεση ή μπορώ να κάνω κάτι για να με πάνε Πρωτοβάθμια για συμπληρώση ωραρίου;
Σάς ευχαριστώ!

Ζήτα το από το ΠΥΣΔΕ, αλλά δεν ενεργούν πάντοτε με τις ανάγκες του μαθητή ή του καθηγητή. Απλώς, φροντίζουν να υπάρχει καθηγητής στην τάξη.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:04 »

Αποσυνδεδεμένος mare1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #267 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 03:16:58 μμ »
Πήγα ΠΥΣΔΕ και μου ειπαν, το ΠΥΣΠΕ  δεν δίνει κενά. Πήγα ΠΥΣΠΑ, εκεί μου είπαν, το ΠΥΣΔΕ δεν δίνει ονόματα αυτών που περισσεύουν. Εγραψε τα στοιχεία μου, και μάλλον μ έγραψε. :(. Δέν μπορώ να κάνω τίποτα;

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #268 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 03:41:18 μμ »
Υπάρχει ακόμη μια ανάλογη συζήτηση που πέτυχα στο φόρουμ αλλά από την άλλη πλευρά του νομίσματος. Αν θέλεις δες και αυτό μήπως σε διευκολύνει καθόλου: 
http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=21616.0
 ;)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #269 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 07:38:09 μμ »
Πρωτα καλυπτεις στην βαθμιδα που ανηκεις με μαθηματα δεθτερης αναθεσης και αν δεν γίνεται, τότε σε διαθετουν σε αλλη βαθμιδα. Αυτο ουσιαστικα σε προστατευει απο το να μετακινεισαι σε διαφορα σχολεια (το σκεπτικο είναι οτι ουσιαστικα εμας προσπαθουν να εξυπηρετησουν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:14:04 »

Αποσυνδεδεμένος mare1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #270 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 07:59:43 μμ »
Πρωτα καλυπτεις στην βαθμιδα που ανηκεις με μαθηματα δεθτερης αναθεσης και αν δεν γίνεται, τότε σε διαθετουν σε αλλη βαθμιδα. Αυτο ουσιαστικα σε προστατευει απο το να μετακινεισαι σε διαφορα σχολεια (το σκεπτικο είναι οτι ουσιαστικα εμας προσπαθουν να εξυπηρετησουν)
Προσπαθούν να εξυπηρετήσουν ποιόν.....; Μπορεί κάποτε να υπήρχε αυτό το σκεπτικό. Οπως ανάφερα και πρίν είμαι ήδη σε 4 σχολεία και κάνω τα περισσεύματα. Αυτό δεν ειναι το προβλημά μου. Στο τελευταίο σχολείο που πήγα, τούς έλειπε Αγωγή!!!! Τι κανουνε; Παίρνουν ιστορίες απο τη Φιλόλογο, τις δίνουν Β' Ανάθεση αγωγη, και εμένα τις ιστορίες.  :o :o :o ??? Πρώτα ο μαθητης!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mare1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #271 στις: Οκτώβριος 23, 2010, 08:29:49 μμ »
Συνάδελφοι, όποιος ξέρει να μου απαντήσει. Είμαι ΠΕ 07 γερμανικών, αποσπασμένη σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ επαρχίας. Στη Δ/B περισσέυω, έχω 2 ώρες στο σχολείο τοποθέτησης, 2 ώρες στο διπλανό (συστεγάζουν), 4 ώρες σε κοντινό χωριό, και αρχικά άλλες 2 ώρες σε ένα άλλο! Τα δίωρα είναι τα περισσεύματα, για να μην κάνουν υπερωρίες).
Τώρα στο τελευταίο σχολείο μου δίνουν 8 ώρες ιστορίες (Α, Β) -εγώ θεωρώ ότι τις ιστορίες δέν πρέπει να τις κάνει κάθε άσχετος-.
Νά μήν τα πολυλογώ και σάς κουράζω.Προηγείται η 2. Ανάθεση ή μπορώ να κάνω κάτι για να με πάνε Πρωτοβάθμια για συμπληρώση ωραρίου;
Σάς ευχαριστώ!
Πως το ερμηνεύουμε αυτό;!!!!Οι εκπαιδευτικοί που σημειώνονται με αστερίσκο στον παραπάνω πίνακα, δήλωσαν και ΠΥΣΠΕ στην αίτηση απόσπασή τους, συνεπώς, εφόσον πλεονάζουν στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης, θα διατεθούν κατά προτεραιότητα στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ για να καλύψουν ανάγκες των Ολοήμερων Σχολείων.

Αποσυνδεδεμένος knaison

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
  • no comments
    • Προφίλ
    • Goolge
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #272 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 08:42:39 μμ »
Συνάδελφοι, όποιος ξέρει να μου απαντήσει. Είμαι ΠΕ 07 γερμανικών, αποσπασμένη σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ επαρχίας. Στη Δ/B περισσέυω, έχω 2 ώρες στο σχολείο τοποθέτησης, 2 ώρες στο διπλανό (συστεγάζουν), 4 ώρες σε κοντινό χωριό, και αρχικά άλλες 2 ώρες σε ένα άλλο! Τα δίωρα είναι τα περισσεύματα, για να μην κάνουν υπερωρίες).
Τώρα στο τελευταίο σχολείο μου δίνουν 8 ώρες ιστορίες (Α, Β) -εγώ θεωρώ ότι τις ιστορίες δέν πρέπει να τις κάνει κάθε άσχετος-.
Νά μήν τα πολυλογώ και σάς κουράζω.Προηγείται η 2. Ανάθεση ή μπορώ να κάνω κάτι για να με πάνε Πρωτοβάθμια για συμπληρώση ωραρίου;
Σάς ευχαριστώ!
Πως το ερμηνεύουμε αυτό;!!!!Οι εκπαιδευτικοί που σημειώνονται με αστερίσκο στον παραπάνω πίνακα, δήλωσαν και ΠΥΣΠΕ στην αίτηση απόσπασή τους, συνεπώς, εφόσον πλεονάζουν στο ΠΥΣΔΕ απόσπασης, θα διατεθούν κατά προτεραιότητα στο αντίστοιχο ΠΥΣΠΕ για να καλύψουν ανάγκες των Ολοήμερων Σχολείων.


Δεν πλεονάζεις στο ΠΥΣΔΕ εφόσον σου έχουν χορηγηθεί μαθήματα β ανάθεσης. Επομένως σωστά το ΠΥΣΔΕ δεν σε δίνει στη λίστα αυτών που περισσεύουν.
Πρώτα εξαντλείς το ωράριό σου (με μαθήματα α και β ανάθεσης) στη βαθμίδα που είσαι διορισμένη και μετά διατίθεσαι σε άλλη βαθμίδα για συμπλήρωση ωραρίου.
Το λέει ρητά και η εγκύκλιος αναθέσεων.
Οπότε δεν υπάρχει τίποτα μεπτό στην περίπτωσή σου.
Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες.
Σύστημα διδασκαλίας είναι η διδασκαλία του συστήματος.
Το lifestyle είναι μαγικό : Από μηδενικό σε κάνει νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος ekai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #273 στις: Ιούνιος 30, 2011, 08:55:36 μμ »
Καλησπέρα σας.
Ανήκω στους ΠΕ04.04.Τοποθετήθηκα σε ένα σχολείο με οργανικό κενό 12 ωρών Βιολογίας (Α ανάθεση) , στο οποίο υπάρχουν και 12 ώρες Γεωγραφίας (Β ανάθεση για μένα).
Διαπίστωσα ότι στο Γυμνάσιο αυτό υπάρχει παλαιός ΠΕ14, που έχει Β ανάθεση Βιολογία καθώς και παλαιός ΠΕ15 που έχει Β ανάθεση Γεωγραφία όπως και εγώ.
Ποιος παίρνει τις 12 ώρες Βιολογίας; Ο παλαιός με τη Β ανάθεση στη Βιολογία ή εγώ με την Α ανάθεση;
Για τις Β αναθέσεις στη Γεωγραφία δεν ρωτάω γιατί φαντάζομαι τις παίρνει ο παλαιός.
Μπορεί εγώ να βγω λειτουργικά ή οργανικά υπεράριθμη;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2011, 03:40:26 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος kp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #274 στις: Ιούνιος 30, 2011, 09:22:06 μμ »
Φαντάζομαι ότι πήρες οργανική. Τις 12 ώρες Βιολογίας τις παίρνεις εσύ ως 1η ανάθεση.

Με τα μαθήματα πρώτης (1ης) ανάθεσης οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα δεύτερης (2ης) ανάθεσης συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος greeker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #275 στις: Ιούνιος 30, 2011, 09:27:46 μμ »
δεν παίζει ρόλο η οργανική θέση... όποιος έχει Α ανάθεση παίρνει το μάθημα

Αποσυνδεδεμένος ekai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #276 στις: Ιούνιος 30, 2011, 10:46:09 μμ »
Ευχαριστώ πολύ, ησύχασα. Προσπαθούσα να βρω κάποια σχετική οδηγία στις αναθέσεις και δεν ήμουν σίγουρη πώς να ερμηνεύσω αυτό το "καλύπτουν" και "συμπληρώνουν" το υποχρεωτικό τους ωράριο.
Φοβάμαι επίσης ότι οι διευθυντές προκειμένου να έχουν ένα συνάδελφο με ολόκληρο ωράριο αντί για δύο με μισό, πιέζουν καταστάσεις και παρατυπούν. 

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #277 στις: Ιούλιος 01, 2011, 01:08:11 πμ »
δεν παίζει ρόλο η οργανική θέση... όποιος έχει Α ανάθεση παίρνει το μάθημα

δεν ισχύει αυτό που λες.
συμπληρώνουν ωράριο με μαθήματα α και β ανάθεσης οι έχοντες οργανική θέση.
μεταξύ αυτών που έχουν οργανική θέση αν συμπληρώνουν όλοι ωράριο(με μαθήματα α ανάθεσης) τότε όλα καλά.αν δεν συμπληρώνουν όλοι ωράριο τότε παίρνουν και β αναθέσεις.
αν οι έχοντες οργανική δεν συμπληρώνουν ωράριο με α και β αναθέσεις τότε υπάρχει οργανική υπεραριθμία.
ο τελευταίος τοποθετηθείς παίρνει τις λιγότερες ώρες(ότι περισσεύει) και συμπληρώνει ωράριο με άλλου είδους παροχή εργασίας.αν αυτό δεν είναι εφικτό τότε ακολουθείται η διαδικασία της οργανικής υπεραριθμίας.

Αποσυνδεδεμένος kp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #278 στις: Ιούλιος 01, 2011, 06:56:45 πμ »
Επιπλέον να συμπληρώσω ότι πρώτα οι οργανικά ανήκοντες σε ένα σχολείο παίρνουν τις 1ες και 2ες αναθέσεις για να καλύψουν ή και να συμπληρώσουν ωράριο και στην συνέχεια βγαίνουν οι ώρες από το Πυσδε που μένουν ''ακάλυπτες'' για να συμπληρωθούν από άτομα που βρίσκονται π.χ. στη διάθεση. Σε αυτή την περίπτωση, τις ώρες της Βιολογίας προηγείται να τις πάρει, αν και 2η ανάθεση, ο οργανικά ανήκων ΠΕ14 και με την προυπόθεση  βέβαια ότι δεν υπάρχει οργανικά ανήκων καθηγητής στο σχολείο που έχει την Βιολογία 1η ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος kp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναθέσεις μαθημάτων (varia)
« Απάντηση #279 στις: Ιούλιος 01, 2011, 07:13:40 πμ »
Συνάδελφε ekai
λύσε μου μια απορία. Πως ο συνάδελφος κλάδου ΠΕ14 βρίσκεται οργανικά τοποθετημένος σε γυμνάσιο και με τι λεκτικό κλάδου? Είχα την εντύπωση ότι μπορούν να έχουν οργανική μόνο σε ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ. Αν κάποιος άλλος συνάδελφος γνωρίζει κάτι για αυτό ας μας ενημερώσει. Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 515
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.