*

Αποστολέας Θέμα: Προβλήματα με δύσκολο μαθητή  (Αναγνώστηκε 25158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 09:26:06 μμ »
Συμβουλή. Το 5 κάνει την ίδια δουλειά με το 8. Το 5 όμως δεν του αφήνει κανένα περιθώριο να αλλάξει κάτι και θα φανεις εμπαθης. Έτσι δεν είναι βέβαιο ότι θα γλιτώσεις τις αμυχες..

Συμφωνώ κι εγώ. Αν υπάρχει μια πιθανότητα προσέγγισης του μαθητή, με το 5 της βάζεις ταφόπλακα. Ο μαθητής θα συμπεράνει ότι είναι χαμένος από χέρι και θα θεωρήσει ότι τον έχεις βάλει στο μάτι. (Ας μην ξεχνάμε ότι στο σχολείο πολλές φορές χανόμαστε στη μετάφραση μαθητές-καθηγητές. Άλλο μήνυμα θέλει να μεταδώσει ο πομπός, άλλο καταλαβαίνει ο δέκτης, συνήθως με ευθύνη και των δύο.) Θεωρώ ότι το 5άρι θα κάνει τη δική σου ζωή πολύ πιο δύσκολη, καθώς πλέον το θέμα θα γίνει προσωπικό.

Ό,τι και να γίνει, μην αφήσεις να ξεφύγει η κατάσταση σε προσωπικό επίπεδο. Το ξέρω, είναι υπερβολικά δύσκολο, αλλά αν το αφήσεις, θα σε φθείρει πάρα πολύ ψυχολογικά. Και απόφυγε τις εκρήξεις θυμού, οι μαθητές τις εκλαμβάνουν ως αδυναμία. Σου 'λαχε δυσκολάκι. Ίσως οι διακοπές των Χριστουγέννων να εκτονώσουν λίγο το κλίμα. Κουράγιο!



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 09:32:23 μμ »
aghathi ουφφφ αναγκαζομαι να παραδεχτω οτι εχεις δικαιο....  >:(
αυτο βεβαια παραγει πολλες αδικιες και φαινεται ιδια και ομοια με ενα αδυνατο μαθητη που προσπαθει αλλα παιρνει πχ 9
αλλα προς το παρον αυτες οι ισορροπιες ειναι ψιλα γραμματα για μενα, τουλαχιστον ακομα για μενα τον "φρεσκο"


ΥΓ.... δεν καταλαβαινω πως ολοι προαγονται, ολοι αξιζουν να παρουν απολυτηριο και ολοι μετα διεκδικουν μια θεση, αλλοι εστω και με στρεβλωσεις προσπαθουν ενω αλλοι οχι μονο δεν προσπαθουν αλλα νομιζουν οτι μου κανουν και χαρη.
Οι ιδιοι θα διεκδικησουν μια θεση με ιδιες αξιωσεις και ισως ο "δικος" μου να φαει μια θεση απο καποιο αλλο φιλοτιμο παιδι.
Επισης γιατι ο τυπος να μην μεινει στα επιπεδα που του αξιζει, πχ τα μαθηματικα του να ειναι επιπεδου να μετραει ποσα προβατα εχει και να πρεπει να παρει καποιο "αποδεικτικο" οτι ξερει σωνει και καλα να λυνει εξισωσεις?
Οταν ολα τελικα ειναι μια απατη και μιση? και κατα ποσο εγω συμβαλω σε ολο αυτη την στημενη παραγωγη χαρτιων που δεν αξιζουν αντικειμενικα ουτε χαρτι τουαλλετας?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 09:56:23 μμ »
ΥΓ.... δεν καταλαβαινω πως ολοι προαγονται, ολοι αξιζουν να παρουν απολυτηριο και ολοι μετα διεκδικουν μια θεση, αλλοι εστω και με στρεβλωσεις προσπαθουν ενω αλλοι οχι μονο δεν προσπαθουν αλλα νομιζουν οτι μου κανουν και χαρη.
Οι ιδιοι θα διεκδικησουν μια θεση με ιδιες αξιωσεις και ισως ο "δικος" μου να φαει μια θεση απο καποιο αλλο φιλοτιμο παιδι.
Επισης γιατι ο τυπος να μην μεινει στα επιπεδα που του αξιζει, πχ τα μαθηματικα του να ειναι επιπεδου να μετραει ποσα προβατα εχει και να πρεπει να παρει καποιο "αποδεικτικο" οτι ξερει σωνει και καλα να λυνει εξισωσεις?
Οταν ολα τελικα ειναι μια απατη και μιση? και κατα ποσο εγω συμβαλω σε ολο αυτη την στημενη παραγωγη χαρτιων που δεν αξιζουν αντικειμενικα ουτε χαρτι τουαλλετας?

Αχ, τα ερωτήματα που μας βασανίζουν όλους τόσο πολύ... Μου θυμίζεις πάρα πολύ εμένα τα 2 πρώτα χρόνια που ήμουν ωρομίσθια. Ακριβώς τα ίδια ερωτήματα, με θυμό πολλές φορές, με αγανάκτηση, με απογοήτευση, φοβερές διακυμάνσεις συναισθημάτων. Απάντηση δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν υπάρχει μια που να δουλεύει για όλους. Ο καθένας μας, φαντάζομαι, σιγά σιγά βρίσκει τις δικές του ισορροπίες, έτσι ώστε να είναι αποτελεσματικός αλλά να μη γυρίζει σπίτι εντελώς διαλυμένος (τουλάχιστον όχι κάθε μέρα). Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το γεγονός ότι έχεις αυτόν τον προβληματισμό είναι θετικό. Μπορεί να μην βρεις ποτέ τις απαντήσεις -εγώ ακόμα τις ψάχνω-, αλλά όσο τις ψάχνεις, θα γίνεσαι καλύτερος δάσκαλος.  ;)

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 18, 2015, 10:06:36 μμ »
Αχ, τα ερωτήματα που μας βασανίζουν όλους τόσο πολύ... Μου θυμίζεις πάρα πολύ εμένα τα 2 πρώτα χρόνια που ήμουν ωρομίσθια. Ακριβώς τα ίδια ερωτήματα, με θυμό πολλές φορές, με αγανάκτηση, με απογοήτευση, φοβερές διακυμάνσεις συναισθημάτων. Απάντηση δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν υπάρχει μια που να δουλεύει για όλους. Ο καθένας μας, φαντάζομαι, σιγά σιγά βρίσκει τις δικές του ισορροπίες, έτσι ώστε να είναι αποτελεσματικός αλλά να μη γυρίζει σπίτι εντελώς διαλυμένος (τουλάχιστον όχι κάθε μέρα). Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι το γεγονός ότι έχεις αυτόν τον προβληματισμό είναι θετικό. Μπορεί να μην βρεις ποτέ τις απαντήσεις -εγώ ακόμα τις ψάχνω-, αλλά όσο τις ψάχνεις, θα γίνεσαι καλύτερος δάσκαλος.  ;)


χαχαχα να ξερεις τουλαχιστον με οσα εγραψες χαμογελασα!
τουλαχιστον λες, τα ιδια και τα ιδια εχει σκεφτει - περασει αρκετος κοσμος, και οντως ο καθενας φτιαχνει την δικη του φορμουλα σαν ας την πουμε απαντηση.

Ευχαριστω για τις συμβουλες αρχισε το ξυπνα βασιλη, να χαλαρωσω λιγακι..... :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:34:41 »

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 19, 2015, 01:52:58 πμ »
ΥΓ.... δεν καταλαβαινω πως ολοι προαγονται, ολοι αξιζουν να παρουν απολυτηριο και ολοι μετα διεκδικουν μια θεση, αλλοι εστω και με στρεβλωσεις προσπαθουν ενω αλλοι οχι μονο δεν προσπαθουν αλλα νομιζουν οτι μου κανουν και χαρη.
Οι ιδιοι θα διεκδικησουν μια θεση με ιδιες αξιωσεις και ισως ο "δικος" μου να φαει μια θεση απο καποιο αλλο φιλοτιμο παιδι.
Επισης γιατι ο τυπος να μην μεινει στα επιπεδα που του αξιζει, πχ τα μαθηματικα του να ειναι επιπεδου να μετραει ποσα προβατα εχει και να πρεπει να παρει καποιο "αποδεικτικο" οτι ξερει σωνει και καλα να λυνει εξισωσεις?
Οταν ολα τελικα ειναι μια απατη και μιση? και κατα ποσο εγω συμβαλω σε ολο αυτη την στημενη παραγωγη χαρτιων που δεν αξιζουν αντικειμενικα ουτε χαρτι τουαλλετας?

Μεγαλη κουβεντα ειπες!
Ισως γι αυτο το λογο κατεληξε η χωρα εδω που ειναι τωρα?
Ποσοι γνωστοι μας αχρηστοι ειναι τακτοποιημενοι σε θεσεις που δεν αξιζουν? Γιατι πηραν τα χαρτια οπως τα πηραν.
Ποσους βοηθαμε με τη σταση μας και τους περναμε (εστω και με τη βαση) για να παρουν ενα απολυτηριο (Λυκειου, ΙΕΚ, ΣΔΕ, ΤΕΙ, ΑΕΙ)?
Ποσοι απο μας λεμε "ας τον κοψει ο αλλος συναδελφος του χρονου" και απλα μεταβιβαζουμε το προβλημα παραπερα?

Βεβαια, να εχουμε ολοι στο μυαλο μας οτι αυτοι αυριο μεθαυριο μπορει να διδαξουν τα παιδια μας σε ενα σχολειο, να εξυπηρετησουν απο μια δημοσια θεση, να κυκλοφορουν στην κοινωνια αναμεσα μας και αναμεσα στα παιδια μας...

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 12:54:39 πμ »
Θα συμφωνησω κι εγω με τη σειρα μου παιδια! Αυτα ακριβως νιωθω κι εγω φετος στο επαλ που εργαζομαι!!!
Τοσες πολλες κ ενδιαφερουσες ειδικοτητες αλλα ορεξη για μαθημα κ επιπεδο μηδεν! Εχουμε πιασει τρελη κατηφορα..  :'(
Που θα οδηγησει; Κριμα!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 01:24:05 πμ »
σημερα εβγαλα τελικο συμπερασμα στα τμηματα που εχω,
στο πρωτο 4 παιδια περνανε την βαση (και αυτο με αρκετη επιείκεια) και μονο ΕΝΑ ειναι ικανο να γραψει κειμενο διαγωνισματος χωρις (πολλα) λαθη, τα υπολοιπα εικοσι πρεπει να ξαναγυρισουν στο γυμνασιο.
Στο δευτερο τμημα κανοντας τα στραβα ματια πανω απο την βαση ειναι δυο η τρια παιδια, ακομα και αν δεν ξερουν να γραψουν η να κατανοησουν μπορουν να σταθουν στα βασικα σαν μαθητες.
Απο ολο αυτο το συνολο το ενα παιδι που ειπα στην αρχη ειναι το μοναδικο που εχει κριτικη ικανοτητα και μπορει να ανταποκριθει σε κατι παραπανω απο παπαγαλια.

Ολοι οι υπολοιποι μαθητες δεν ξερω για τι πραγμα αξιζουν, περα απο το να πετανε μπουκαλια με νερο ο ενας στον αλλον, να μιλανε χωρις σταματημο, και συνηθως στα διαγωνισματα το ταλεντο τους ειναι η αντιγραφη...
Χαρακτηριστικο ειναι οτι σε ενα διαγωνισμα, στο κομματι σωστου - λαθους, ενας μαθητης ξεκινησε δυο λαθος απαντησεις και καταφερε να την περασει ο ενας στον αλλον. με αποτελεσμα οι 18 στους 20 να την κανουν λαθος.
Το να διαβασουν ενα κεφαλαιο και να το κανουν τοσοι πολλοι λαθος, θα αποτελουσε παγκοσμιο στατιστικο ευρημα.

Βεβαιως αρχηγος ολων ο μαθητης που για αυτον ανοιξα το θεμα, τωρα που θα παει αυτη η βιολα, θα το μαθω μετα τους βαθμους.


Τελος σημερα ειχα μια κουβεντα με ενα παλιο παιδικο μου φιλο, οπου συζηταγαμε για το "θρεφταρι" του.
Ψαχναμε μου ειπε, να τον παμε καπου να παρει το χαρτι οπως οπως γιατι οπου και να δουλεψει πρεπει να εχει χαρτι λυκειου.
Και τι εκανες τελικα, του λεω?
Τον πηγα σε ενα ΕΠΑΛ, και τι ειναι το ΕΠΑΛ ρε συ? σκουπιδαριο? η τελικα αφου πηγε που πηγε, γιατι δεν το ψαξατε να παει σε μια ειδικοτητα που να του ταιριαζει και να τον τραβαει? οτι να ναι δηλαδη, μεχρι και νοσηλευτρια?


Απορω ποιος και γιατι εχει στησει μια βιομηχανια παραγωγης νεων πολιτων δευτερης η τριτης κατηγοριας!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 09:10:05 πμ »
fertility συμφωνώ απόλυτα με το σκεπτικό σου...αλλά όσοι μαθητές δυσκολεύονται στο ΓΕΛ έρχονται στο ΕΠΑΛ.
Κάποτε τουλάχιστον υπήρχαν και οι ΕΠΑΣ, που δεν έδιναν απολυτήριο λυκείου και απλώς μάθαιναν μια "τέχνη"!
Όσο τη μάθαιναν δηλαδή, γιατί όπως είπες όρεξη για μάθηση δεν έχουν!

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:31:21 πμ »
Lasid και εγω εβγαλα το παλιο επαγγελματικο λυκειο και ο λογος ηταν οτι καταρχην  ηθελα να αποφυγω τα αρχαια.
Αλλα οταν πηρα βιβλια και προχωρησα, ασχοληθηκα με οτι μαθαινα και αν οχι σημαντικα παντως σιγουρα σε ενα βαθμο
οτι εμαθα τοτε με βοηθησαν στη συνεχεια, δεν ηταν χασιμο χρονου.

Απο οσο θυμαμαι τον εαυτο μου, ημουν μαθητης χαβαλε και το ολο το τμημα μου ηταν σχετικα ζωηρο, δεν θυμαμαι ομως κανενα μαθητη να ειναι τοσο αναλφαβητος και να ειναι τοσο αρνητικος στο να μαθει.

Ειμαι πεπεισμενος οτι εχουμε περασει σε εντελως νεα γενια, αλλης φιλοσοφιας και αλλης πρακτικης.
Τα νεα ομως δεν ειναι καθολου καλα, δεδομενου το πως στηνεται η αγορα εργασιας, πως εκτιμουνται οι γνωσεις κλπ κλπ.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:50:54 πμ »
Έτσι, είναι. Η νέα γενιά μαθητών βαριέται, δε θέλει να ασχοληθεί με τα μαθήματα ούτε στο σπίτι, ούτε στο σχολείο.
Είναι κολλημένοι με το fb, τα παιχνίδια στο ίντερνετ, τις καφετέριες και τα μπαράκια. Μόνο αυτά τους ενδιαφέρουν.
Η νοοτροπία να μην ανοίγουν βιβλίο και να έρχονται για να πάρουν ένα "χαρτί" (το απολυτήριο και το πτυχίο εννοούν)
είναι απαράδεκτη και απορώ γιατί μοιράζουμε απολυτήρια λυκείου σε παιδιά που δεν μπορούν να διαβάσουν ή να κάνουν απλές μαθηματικές πράξεις... Επιμένω ότι μετά τη φοίτηση πρέπει να δίνουν πιστοποίηση για να πάρουν το απολυτήριο του λυκείου. Άλλη πρόταση δεν έχω, για να ξεφύγουμε από αυτό το τέλμα!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 12:32:46 μμ »
Δυστυχώς το φαινόμενο επεκτείνεται και στα πανεπιστήμια/ΤΕΙ, μέχρι και στα μεταπτυχιακά.
Υπάρχουν φοιτητές που δεν έχουν καταλάβει ούτε τα βασικά της επιστήμης που σπουδάζουν. Και παίρνουν και πτυχίο.

Εδώ και χρόνια φτάσαμε στο σημείο ότι πρέπει να σπουδάζουν οι πάντες, είτε τους αρέσει το αντικείμενο  είτε όχι, είτε διαβάζουν είτε όχι, και το αποτέλεσμα είναι αυτό. Απόφοιτοι λυκείου που δεν ξέρουν να κάνουν πρόσθεση και πτυχιούχοι πανεπιστημίου που με το ζόρι ξέρουν την προπαίδεια.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 07:41:13 μμ »
Επιμένω ότι μετά τη φοίτηση πρέπει να δίνουν πιστοποίηση για να πάρουν το απολυτήριο του λυκείου. Άλλη πρόταση δεν έχω, για να ξεφύγουμε από αυτό το τέλμα!

σωστότατος!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 07:47:13 μμ »
Δεν νομίζω ότι πρέπει να μπει επιπλέον εξέταση για πιστοποίηση. Ήδη δίνουν εξετάσεις για να πάρουν απολυτήριο.
Και όχι μόνο στην Γ αλλά σε όλες τις τάξεις.
Να μπει επιπλέον εξέταση στην Γ, όταν ο μαθητής έχει φτάσει ήδη εκεί, να κάνει τι?
 Άσε που και στις υποτιθέμενες νέες εξετάσεις, πολύ άνετα μπορεί να γίνει ότι γίνεται και τώρα.

Το πρόβλημα δεν είναι να μπουν νέες εξετάσεις, αλλά να εφαρμοστούν πιο σωστά οι υπάρχουσες εξετάσεις σε όλες τις τάξεις. Και όχι μόνο όταν φτάσει ο μαθητής στην Γ' Λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: προβληματα με δυσκολο μαθητη
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 07:52:46 μμ »
Το πρόβλημα δεν είναι να μπουν νέες εξετάσεις, αλλά να εφαρμοστούν πιο σωστά οι υπάρχουσες εξετάσεις σε όλες τις τάξεις. Και όχι μόνο όταν φτάσει ο μαθητής στην Γ' Λυκείου.

Δίκιο έχεις κ εσύ! Εαν εφαρμοζόταν το Πρόγραμμα Σπουδών κ γινόταν σωστό μάθημα με μαθητές σε φυσιολογικά επίπεδα τα ΕΠΑΛ της χώρας θα έβγαζαν εξαιρετικούς απόφοιτους, ίσως καλύτερους κ από τα ΓΕΛ!

Αλλά για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολύ!

(Αυτη τη στιγμή έχω γραπτό μπροστά μου από μαθητη Β πλ. που δεν γνωρίζει ούτε τη προπαίδεια του μηδέν!!!!  ::) )
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 553

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.