*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)  (Αναγνώστηκε 995518 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2926 στις: Απρίλιος 09, 2016, 01:27:43 μμ »
...και με ενδιαφέρον παρατηρώ την εξίσωση προϋπηρεσίας και γραπτού υπό τη σκεπή του ασεπ  : ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2927 στις: Απρίλιος 09, 2016, 01:35:01 μμ »
... αν δεν σου αρέσει η άποψη μου δεν με πειράζει καθόλου αρκεί να μην με προσβάλλεις

Όντως εμένα με αφορούν και θίγομαι από τις αποφάσεις της κυβέρνησης. Δεν το κρύβω. Αλλά δεν είμαστε χθεσινοί στο ΠΔΕ  αγαπητέ Κινέγηρε. Ποτέ δεν θυμάμαι μια τοποθέτησή σου υπέρ του διαγωνισμού ΑΣΕΠ. "Καθαρή θέση" εγώ δεν βλέπω. Συγνώμη, αν κάνω λάθος και αυτό σε προσβάλλει, αν και δεν υπάρχει λόγος. Απλά έχεις την αποψή σου που είναι διαφορετική από την δική μου.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2928 στις: Απρίλιος 09, 2016, 01:39:44 μμ »
"Καθαρή θέση" εγώ δεν βλέπω.

Όλοι έχουμε υποκειμενική άποψη (= βλέπω τον κόσμο). Αντικειμενική έχει μόνο ο Θεός και, για μερικούς, και ο Πάπας.

panos2 κατά λάθος έκανα παράθεση στο δικό σου αλλά σε αυτό απαντούσα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2016, 01:41:59 μμ από ypernouli »

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2929 στις: Απρίλιος 09, 2016, 01:43:18 μμ »
Εντωμεταξυ οι μόνιμοι τί κανουν εδω;Υπερασπίζονται το ''δικαιο" ως ιδεα;Εγω πάντως πιστεύω οτι η διαταξη ξεκιναει με το μαλακο τις αλλαγες που δε θα αλλαξουν κατευθυνση,αλλα θα κινηθουν σκληρότερα προς την ιδια κατευθυνση..μιας και ειμαστε στο κομματι των προβλεψεων το λεω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2930 στις: Απρίλιος 09, 2016, 01:54:46 μμ »
Κατά την γνώμη μου ο Φίλης δεν θα κάνει καμία βελτίωση υπέρ της προϋπηρεσίας γιατί το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να περάσει νόμο που θα σταθεί σε τυχόν ασφαλιστικά μέτρα. Το περσινό κάζο με κλειστά σχολεία, Οκτώβρη μήνα δεν θέλει να το ξαναζήσει κανείς πλέον υπουργός.

Τώρα για τον προτεινόμενο νόμο/τροπολογία λίγα έχω να πω. Θεωρώ ότι ο υπουργός και όλοι μας σερνόμαστε από τις αποφάσεις των δικαστηρίων. Ο συγκεκριμένος τροπολογία/νόμος ευνοεί τους έχοντες καλό ΑΣΕΠ + καλή προϋπηρεσία. Λογικό δεν είναι αν προσπαθείς να ισορροπείς την βαθμολογία ΑΣΕΠ με την προϋπηρεσία. Είναι όμως μεταβατικός και το ενδιαφέρον θα είναι τι θα ετοιμαστεί ως μονιμότερο για τα επόμενα χρόνια. Γκρίνιες και ανατροπές θα ζήσουμε και στο μέλλον, ίσως διαφορετικού είδους.
Κάποια ερωτήματα με το σχέδιο νόμου που δημοσιεύτηκε δεν έχουν απαντηθεί ακόμη. Θα έχει την δυνατότητα να παρατείνεται η ισχύς του; Για τον διορισμό θα ανακοινωθεί κάτι μαζί με αυτόν (ανεξάρτητα αν γίνουν ή όχι);

Κάποιοι απορείτε με την επικείμενη ανατροπή των κεκτημένων στους πίνακες αναπληρωτών. Νομίζω αυτό συμβαίνει διότι λειτουργούμε οπαδικά ή αβάσταχτη ελαφρότητα λόγω αρνητικής διάθεσης να δούμε την πραγματικότητα. Κατά την γνώμη μου πολύ χειρότερα ανατρεπτικά έρχονται.

Τελειώνοντας θα ήθελα να κάνω έκκληση σε κάποια μέλη να πάψουν να γράφουν αμέτρητα με το ίδιο νόημα μηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2931 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:00:31 μμ »
Υπομονη και κουραγιο...κ.Καψαλακη για το δραμα που περνατε...σας συμπασχω...οντως κανενας δεν θα βρεθει να παει να εργαστει με 1000 ευρω το μηνα και ασφαλιση και μορια οταν ολα γυρω του ειναι σταχτη.... :'(

http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/18948-2016-04-08-21-40-22

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2932 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:06:39 μμ »
Παιδιά, πραγματικά μήπως με αυτό το σύστημα θα γίνει δικαιότερη κατανομή των θέσεων στη σειρά του πίνακα, με την έννοια ότι δύσκολα πια θα βάζει κάποιος το κουτάκι αφού δε θα ανταμοίβεται για την προϋπηρεσία σε μεγάλο βαθμό;;;
Και αφού τα κενά είναι ούτως ή άλλως μεγάλα λέω πως ίσως πολλοί συνάδελφοι θα ευνοηθούν τουλάχιστον ως προς τα μέρη ανά την Ελλάδα που καλούνται να υπηρετήσουν...
Δεν ξέρω, κάνω αυτή τη σκέψη από εχθές... ::)

Αποσυνδεδεμένος martha.fa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2933 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:08:08 μμ »
Ποιος ειναι αυτος ο καψαλάκης mks75;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2934 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:20:52 μμ »
Υπομονη και κουραγιο...κ.Καψαλακη για το δραμα που περνατε...σας συμπασχω...οντως κανενας δεν θα βρεθει να παει να εργαστει με 1000 ευρω το μηνα και ασφαλιση και μορια οταν ολα γυρω του ειναι σταχτη.... :'(

http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/18948-2016-04-08-21-40-22
Ναι, ναι, κανείς εκπαιδευτικός δεν θα πάει να δουλέψει για 900 και 1000 ευρώ το μήνα και πλήρη ασφάλιση πάνω στο αντικείμενο των σπουδών του. Θα προτιμήσει να πάει στο τυροπιτάδικο της γωνίας για 300 ευρώ και ανασφάλιστος... Η' ακόμα χειρότερα να χαρτζιλικώνονται από τον συνταξιούχο πατέρα του.

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2935 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:21:25 μμ »
Ποιος ειναι αυτος ο καψαλάκης mks75;

Τρολαρεις σιγουρα... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2936 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:21:46 μμ »
Να οργανωθούμε να αφήσουμε τα μέρη όπου μας έστειλαν με κριτήρια διαφορετικά της διάταξης όπως ο 1 μήνας να μετράει 1 μόριο και να πάμε στο υπουργείο να φωνάξουμε; δεν έχει νόημα να μπαίνουμε στις τάξεις. Είναι μεγάλο φιάσκο η διάταξη του υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2937 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:30:36 μμ »
Κατά την γνώμη μου ο Φίλης δεν θα κάνει καμία βελτίωση υπέρ της προϋπηρεσίας γιατί το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να περάσει νόμο που θα σταθεί σε τυχόν ασφαλιστικά μέτρα. Το περσινό κάζο με κλειστά σχολεία, Οκτώβρη μήνα δεν θέλει να το ξαναζήσει κανείς πλέον υπουργός.

Τώρα για τον προτεινόμενο νόμο/τροπολογία λίγα έχω να πω. Θεωρώ ότι ο υπουργός και όλοι μας σερνόμαστε από τις αποφάσεις των δικαστηρίων. Ο συγκεκριμένος τροπολογία/νόμος ευνοεί τους έχοντες καλό ΑΣΕΠ + καλή προϋπηρεσία. Λογικό δεν είναι αν προσπαθείς να ισορροπείς την βαθμολογία ΑΣΕΠ με την προϋπηρεσία. Είναι όμως μεταβατικός και το ενδιαφέρον θα είναι τι θα ετοιμαστεί ως μονιμότερο για τα επόμενα χρόνια. Γκρίνιες και ανατροπές θα ζήσουμε και στο μέλλον, ίσως διαφορετικού είδους.
Κάποια ερωτήματα με το σχέδιο νόμου που δημοσιεύτηκε δεν έχουν απαντηθεί ακόμη. Θα έχει την δυνατότητα να παρατείνεται η ισχύς του; Για τον διορισμό θα ανακοινωθεί κάτι μαζί με αυτόν (ανεξάρτητα αν γίνουν ή όχι);

Κάποιοι απορείτε με την επικείμενη ανατροπή των κεκτημένων στους πίνακες αναπληρωτών. Νομίζω αυτό συμβαίνει διότι λειτουργούμε οπαδικά ή αβάσταχτη ελαφρότητα λόγω αρνητικής διάθεσης να δούμε την πραγματικότητα. Κατά την γνώμη μου πολύ χειρότερα ανατρεπτικά έρχονται.

Τελειώνοντας θα ήθελα να κάνω έκκληση σε κάποια μέλη να πάψουν να γράφουν αμέτρητα με το ίδιο νόημα μηνύματα.
Εδω υπαρχει δολος! Δεν μπορει να μην δεν δινει λοιπον ευκαιρια με νεο ασεπ!ουτε να προσθετει τα μορια πανω απο τη βαση. Γιατι δεν κανει την προσθεση ολου του βαθμου των ασεπ?
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2938 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:33:40 μμ »
Όντως εμένα με αφορούν και θίγομαι από τις αποφάσεις της κυβέρνησης. Δεν το κρύβω. Αλλά δεν είμαστε χθεσινοί στο ΠΔΕ  αγαπητέ Κινέγηρε. Ποτέ δεν θυμάμαι μια τοποθέτησή σου υπέρ του διαγωνισμού ΑΣΕΠ. "Καθαρή θέση" εγώ δεν βλέπω. Συγνώμη, αν κάνω λάθος και αυτό σε προσβάλλει, αν και δεν υπάρχει λόγος. Απλά έχεις την αποψή σου που είναι διαφορετική από την δική μου.

επειδή δεν είμαστε χτεσινοί και εγώ προσωπικά κανένα παιδάκι για να μου λες όσα μου λες και επειδή επιπλέον είμαστε ενήλικες και ξέρουμε από νόμους και δίκαιο
να σε πληροφορήσω ότι όταν κατηγορείς κάποιον πρέπει να μπορείς να αποδείξεις αλλιώς είσαι ένας κοινός συκοφάντης... και δεν είναι απόδειξη ότι δεν θυμάσαι αν έχω τοποθέτηση υπέρ του διαγωνισμού ασεπ.. το τι θυμάσαι ή δεν θυμάσαι ή νομίζεις δεν είναι απόδειξη

όταν όμως γράφεις ότι ουδείς αμερόληπτος και άλλα τέτοια παιδικά γράφοντας για έμμεσα συμφέροντα και για ασεπομάχους σε απάντηση δικιά μου καλό είναι να σκέφτεσαι πριν γράψεις και προσβάλλεις και συκοφαντείς

έχω γράψει παλαιότερα την άποψη μου για το πιο πρέπει να είναι το σύστημα διορισμών.... τα περί στρατοπέδων μου είναι αδιάφορα.... εσύ κοίτα να υπερασπίσεις τα συμφέροντα σου με όποιο τρόπο νομίζεις αρκεί να μην προσβάλλεις και συκοφαντείς τους υπόλοιπους...αυτά
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2016, 02:42:17 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων (2016) (Νέο Νομοσχέδιο)
« Απάντηση #2939 στις: Απρίλιος 09, 2016, 02:37:51 μμ »
Εντωμεταξυ οι μόνιμοι τί κανουν εδω;Υπερασπίζονται το ''δικαιο" ως ιδεα;

τι να κάνουμε μάρθα... ήρθες από το πουθενά, έχεις κάνει 20 ποστ και ζητάς να σιωπήσουν οι μόνιμοι γιατί κάποιοι από αυτούς μπορεί να έχουν άποψη που δεν σε βολεύει? μάθε ότι το φόρουμ που γράφεις δεν λειτουργεί έτσι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160919
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 693
Σύνολο: 704

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.