*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #196 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 11:09:07 μμ »
Κατά τη γνώμη το σύστημα επιλογής αναπληρωτών μαι ωρομισθίων είναι απαράδεκτο και απαρχαιωμένο. Κανονικά θα έπρεπε να

α) μοριοδοτεί μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις κα

β) Διδακτική εμπειρία στην εκπαίδευση ενηλίκων και στον ΟΑΕΔ

γ) Επαγγελματική εμπειρία

Θα έπρεπε να καταργηθούν τα κοινωνικά κριτήρια παντού, διότι δημιουργούν τεράστιες αδικίες με εξαίρεση αυτό της ανεργίας που δεν προσμετράται δυστυχώς...Ας κάνουμε μια κίνηση να μαζέψουμε υπογραφές, δε νομίζω ότι είναι δύσκολο...   

Οποιοδήποτε "σύστημα προσλήψεων/διορισμών" θα είναι "απαρχαιωμένο" μετά από 2-3 χρόνια στη χώρα μας.

Από πού να το "πιάσεις";
Από πλ€ρωμένα μεταπτυχιακά (που οποιοδήποτε κριτήριο "επιλογής" τους εκτός από αντιδράσεις θα φέρει κ νομικά κωλύματα;) , από επιμορφώσεις που υπογράφουν άλλοι για σένα;
Από "τρούπες" εισόδου για τους γνωρίζοντες κ "προνοούντες";
Από "ένσημα" που μαζεύονται στο "έτσι" (πολλές φορές δηλωμένα ως "αμισθί" με το "έτσι θέλω" επιλογές των αποκτώντων την "εμπειρία"; πχ σε ΜΚΟ);
Από....
Από....

Είναι "σάπιο" από παντού χάριν του "σκοπού που αγιάζει τα μέσα" {Μην τα πολυλογώ.....}

Και η ουσία του (η εκπαιδευτική διαδικασία) [Αφού τρουπώσεις....Δε μπορείς κι αλλιώς από τα παραπάνω αφού ολοένα αυξανόμενα % συνυποψηφίων σου όσο περνάν τα χρόνια κάνουν τα ίδια].....
...ουσιαστικά ανούσια (για τους μαθητές....που θα κάνουν τα ίδια με σένα αφού "καταλάβουν τι παίζει")....

Είμαστε σε αδιέξοδο....Και οποιαδήποτε "αλλαγή":
α) Θα κινηθεί από διαμαρτυρόμενες μάζες ενδιαφερόμενων {που να είναι και σε θέση ...όντως να "πράξουν" ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ}
β) Θα "αιτιολογηθεί" με τα διαρκώς εμφανιζόμενα (πχ εδώ στο pde) moto: "Για το καλό των...." , που η μόνη συνέχεια της φράσης είναι (πραγματικά): ".....το δικό μας"._

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ:
ΠΡΑΚΤΙΚΑ (Εφικτά):
Σε όλο αυτό τον κυκεώνα ολοένα αυξανόμενων διαμαρτυριών (και ομάδων όσο το δυνατόν κοινών συμφερόντων)...ΔΕ πρόκειται να αλλαξει τπτ στα "κριτήρια επιλογής" μέσα στην επόμενη δεκαετία.
Για "αλλαγές στην ουσία" δε θα αναλωθώ: Γνωστόν κ αναμενόμενο.

ΑΔΙΕΞΟΔΟ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:54 »

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #197 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 11:47:19 μμ »
Νομίζω ξεφεύγουμε λίγο από την ουσία του θέματος. Η ουσία κατά τη γνώμη μου δεν είναι με ποια κριτήρια θα έπρεπε να γίνονται οι προσλήψεις των αναπληρωτών αλλά το πως θα αλλάξει το υπάρχον σύστημα καταργώντας σε πρώτη φάση τα κοινωνικά κριτήρια προσλήψεων (μοριοδότηση τεκνών, τριτεκνία, πολυτεκνία) που δημιουργούν αδικίες και χωρίζουν τους εκπαιδευτικούς σε ομάδες δύο ταχυτήτων. Πάνω σε αυτό τον άξονα θεωρώ ότι στην Ελλάδα των μνημονίων, εν έτη 2017, ο μόνος τρόπος να διεκδικήσεις κάτι είναι αποκλειστικά μέσω δικαστικής οδού. Αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του, κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσαμε συλλογικά, και με βοήθεια δικηγόρου, να διεκδικήσουμε οτιδήποτε ας το αναφέρει.

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #198 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 11:54:26 μμ »

Θεωρώ απαράδεκτο (μιλώντας για φέτος τουλάχιστον) να υπάρχουν τουλάχιστον 20.000 κενά, να γίνονται 15.000 διορισμοί αναπληρωτών, από τις οποίες πάνω από 14.000 να είναι στην Α/βαθμια εκπαίδευση, 1000 στην Β/βάθμια, και 8.000 (!!) στην ειδική αγωγή. Και από αυτές τις προσλήψεις η συντριπτική πλειοψηφία να ανήκει σε κάποια ειδική κατηγορία. Το σύστημα δεν τραβάει ή μάλλον τραβάει μόνο για ορισμένους.
Πλέον είμαι πεπεισμένος ότι χωρίς μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή ή 4 παιδιά δεν έχω καμία απολύτως ελπίδα διορισμού οπουδήποτε.
Όσον αφορά διάφορες αερολογίες που διάβασα περί υπογεννητικότητας το μόνο που έχω να πω είναι ότι μια χώρα που επιδοτεί την τεκνοποίηση ή την ανεργία παρέχοντας ευκαιρίες διορισμού ή απασχόλησης εις βάρος πολλές φορές ανθρώπων που έχουν επιλέξει στη ζωή τους για διάφορους λόγους να μην κάνουν οικογένεια δεν έχει καμία ελπίδα να οικοδομήθεί με αρχές όπως η αξιοκρατία και ο σεβασμός στον συνάνθρωπο.

Γιατι 14.000 προσληψεις στην Αθμια? Διοτι τα μικρα παιδια γκρινιαζουν ευκολα....και οι γονεις-ψηφαλακια...δεν εχουν "παρκινγκ" το πρωι...διοτι ενα παιδι στο γυμνασιο-λυκειο λιγο πολυ μπορει να φροντισει τον ευατο του...Οσο για την Βθμια με τις 1000 προσληψεις...τι να πει κανεις...ωστοσο εχοντας υποψη την τριτη αξιλογηση που μιλαει για περιορισμο των συμβασιουχων στο Δημοσιο....οουυμμμ....

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #199 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 12:03:20 πμ »
Πάνω σε αυτό τον άξονα θεωρώ ότι στην Ελλάδα των μνημονίων, εν έτη 2017, ο μόνος τρόπος να διεκδικήσεις κάτι είναι αποκλειστικά μέσω δικαστικής οδού.

Θα πρεπει να εχεις εννομο συμφερον για κινηθεις δικαστικα...Οι αστειοτητες που ακουγονται περι μυνησης του Υπουργειου γιατι δεν κανει ΑΣΕΠ ...ειναι εκ του πονηρου η καλυτερα εκ συμφεροντος ορισμενων που θα τσεπωσουν αρκετα απο τετοιες κινησεις... 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:54 »

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #200 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 12:27:26 πμ »
Εγώ δεν αναφέρθηκα πουθενά για μηνύσεις σε υπουργεία, ούτε στον ΑΣΕΠ τον οποίο επίσης θεωρώ άδικο και επαίσχυντο διαγωνισμό, όπως και οποιοδήποτε διαγωνισμό αντικαθιστά τα πτυχία μας με φόντο κάποιες προσλήψεις.
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει έννομο συμφέρον στη συγκεκριμένη διεκδίκηση. Εκείνο που γνωρίζω είναι ότι έχουμε δίκιο το οποίο πρέπει να διεκδικήσουμε με τον τρόπο που αυξάνει τις όποιες ελπίδες μας για δικαίωση.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #201 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 08:46:16 πμ »
Νομίζω ξεφεύγουμε λίγο από την ουσία του θέματος. Η ουσία κατά τη γνώμη μου δεν είναι με ποια κριτήρια θα έπρεπε να γίνονται οι προσλήψεις των αναπληρωτών αλλά το πως θα αλλάξει το υπάρχον σύστημα καταργώντας σε πρώτη φάση τα κοινωνικά κριτήρια προσλήψεων (μοριοδότηση τεκνών, τριτεκνία, πολυτεκνία) που δημιουργούν αδικίες και χωρίζουν τους εκπαιδευτικούς σε ομάδες δύο ταχυτήτων. Πάνω σε αυτό τον άξονα θεωρώ ότι στην Ελλάδα των μνημονίων, εν έτη 2017, ο μόνος τρόπος να διεκδικήσεις κάτι είναι αποκλειστικά μέσω δικαστικής οδού. Αν κάποιος έχει κάτι υπόψιν του, κάποια ιδέα για το πως θα μπορούσαμε συλλογικά, και με βοήθεια δικηγόρου, να διεκδικήσουμε οτιδήποτε ας το αναφέρει.
Πρέπει να ρωτήσουμε δικηγόρο που να έχει πείρα και εμπειρία σε τέτοια θέματα (εργασιακά - κοινωνικά) και να ακούσουμε προσεκτικά το σκεπτικό που θα μας προτείνει/συστήσει, πάνω στο οποίο μπορούμε να στηριχτούμε, για να ζητήσουμε αλλαγές στον τρόπο πρόσληψης αναπληρωτών.
Εννοείται ότι αν κινηθούμε ομαδικά, θα εισακουστούμε καλύτερα!
Όσοι εν τω μεταξύ γνωρίζουμε τα e-mail αιρετών, απ' όλα τα μέρη της Ελλάδας, καλό είναι να τους στείλουμε τους προβληματισμούς και τις προτάσεις μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2017, 10:25:47 πμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #202 στις: Σεπτέμβριος 19, 2017, 12:40:42 μμ »
Συμφωνώ. Έννομο συμφέρον έχουμε διότι ουσιαστικά χάνουμε τη σειρά μας στον πίνακα. Δε μπορεί οι προσλήψεις των πολύτεκνων και ειδικών κατηγοριών να είναι ανεξέλεγκτες, χωρίς ποσόστωση. Για κάθε έναν που προσλαμβάνεται και για κάθε καινούριο που μπαίνει στους πίνακες κάθε χρόνο ως ειδική κατηγορία ένας παρακάτω χάνει τη σειρά του, τη δουλειά του, το σπίτι του (γιατί αναγκάζεται να δηλώσει όλο και πιο μακριά), τα παιδιά του, τη ζωή του... Νισάφι...Να ρωτήσουμε δικηγόρο, τόσες προσφυγές γίνονται γιατί όχι για ένα τόσο κρίσιμο ζήτημα; Σκεφτείτε και το μέλλον που έρχεται δυσοίωνο! 

Αποσυνδεδεμένος vicky5478

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #203 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 02:36:09 μμ »
wotanmetal και may16, εγω δημιουργησα εξαρχής αυτό το θέμα γιατί και φέτος μετα απο 13 χρόνια δουλειας (ωρομίσθια και αναπληρώτρια) παλι κάποια με περισσότερα κοινωνικά κριτήρια (φέτος ήταν τρίτεκνη) μου πήρε τη θέση. Ενώ δημιουργησα το θέμα μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι ,στις τελευταίες σελίδες διαβάζω πράγματα εκτος θέματος. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε, αλλωστε ήταν εξαρχής η μοναδική ερωτηση προς το forum.Αν γνωρίζετε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, εγώ είμαι μαζί σας

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #204 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 03:49:26 μμ »
wotanmetal και may16, εγω δημιουργησα εξαρχής αυτό το θέμα γιατί και φέτος μετα απο 13 χρόνια δουλειας (ωρομίσθια και αναπληρώτρια) παλι κάποια με περισσότερα κοινωνικά κριτήρια (φέτος ήταν τρίτεκνη) μου πήρε τη θέση. Ενώ δημιουργησα το θέμα μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι ,στις τελευταίες σελίδες διαβάζω πράγματα εκτος θέματος. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε, αλλωστε ήταν εξαρχής η μοναδική ερωτηση προς το forum.Αν γνωρίζετε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, εγώ είμαι μαζί σας

Κι εμένα με ενδιαφέρει το αρχικό ερώτημα και επειδή γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους που θίγονται από τη συγκεκριμένη συνθήκη, θα πρότεινα να κάνουμε ένα γραπτό κείμενο αναλύοντας τους λόγους για τους οποίους ζητούμε την κατάργηση αυτών των κριτηρίων και μετά μπορούμε να το υπογράψουμε ατομικά ή εκπροσωπώντας ειδικότητες μέσω συλλόγων. Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #205 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 04:03:15 μμ »
Κι εμένα με ενδιαφέρει το αρχικό ερώτημα και επειδή γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους που θίγονται από τη συγκεκριμένη συνθήκη, θα πρότεινα να κάνουμε ένα γραπτό κείμενο αναλύοντας τους λόγους για τους οποίους ζητούμε την κατάργηση αυτών των κριτηρίων και μετά μπορούμε να το υπογράψουμε ατομικά ή εκπροσωπώντας ειδικότητες μέσω συλλόγων. Τι λέτε;
To εχω αναφερει παλι οτι ειναι αδικο...Πρωτον θεωρω οτι πρεπει να μπει να υπαρξει οικογενειακο εισοδημα....δευτερον τα 7 μορια ειναι εξωπραγματικα...φαντασου οτι ενας αναπληρωτης χωρις προυπηρεσια με μεταπτυχιακο και διδακτορικο ξεκιναει στον πινακα με 6 μορια.....ενας πολυτεκνος μονο με μεταπτυχιακο ξεκιναει με 11 μορια...μοριοδοτει τον πολυτεκνο με επιπλεον 5 μορια ..μορια που για αρκετους αναπληρωτες ειναι προυπηρεσια πανω απο 5 χρονια..Τωρα ...πιστευω οτι αν υπαρξει δυναμικη αντιδραση θα υπαρξει αποτελεσμα...τουλαχιστον μια αλλαγη της μοριοδοτησης...

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #206 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 04:26:49 μμ »
Είναι απλά τα πράγματα...
Ο κλάδος των εκπαιδευτικών είναι ο πιο μίζερος όλων στην Ελλάδα. Γκρίνια κ γραφικότητες.
Τα πράγματα είναι απλά. Ανοίγεις την εγκύκλιο και διαβάζεις τις προϋποθέσεις, αν δεν σε ικανοποιούν δεν κάνεις τα χαρτιά σου. Τους όρους τους ξέρεις από πριν. Το ίδιο συμβαίνει κ όταν ψάχνεις για δουλειά σε οποιοδήποτε τομέα. Και στον ιδιωτικό φυσικά.


Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #207 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:17:37 μμ »
Είναι απλά τα πράγματα...
Ο κλάδος των εκπαιδευτικών είναι ο πιο μίζερος όλων στην Ελλάδα. Γκρίνια κ γραφικότητες.
Τα πράγματα είναι απλά. Ανοίγεις την εγκύκλιο και διαβάζεις τις προϋποθέσεις, αν δεν σε ικανοποιούν δεν κάνεις τα χαρτιά σου. Τους όρους τους ξέρεις από πριν. Το ίδιο συμβαίνει κ όταν ψάχνεις για δουλειά σε οποιοδήποτε τομέα. Και στον ιδιωτικό φυσικά.
Τι θες να πεις, για πες το ξεκαθαρα. Ετσι ειναι τα πραγματα κι αμα γουσταρετε;

Αποσυνδεδεμένος wotanmetal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • HMH
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #208 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:22:28 μμ »
Τι πάει να πει αν δεν σε ικανοποιούν οι όροι δεν κάνεις τα χαρτιά σου; Τι είναι η εργασία στην εκπαίδευση; Προιόν σε σουπερ μάρκετ που αν δεν σου κάνει η τιμή δεν το αγοράζεις; Εδώ μιλάμε για την μοναδική σανίδα σωτηρίας και επιβίωσης για πολλούς ανθρώπους που θεωρώ δεν σέβεσαι γράφοντας αυτά τα πράγματα. Άκου λοιπόν. Τα πτυχία μας καλώς η κακώς οδηγούν μόνο σε έναν εγχώριο τομέα απασχόλησης. Αυτόν την εκπαίδευσης. Έρχεται λοιπόν το κράτος και καταργεί τις προσλήψεις λόγω μνημονίων, μεταχειρίζεται το μόνιμο προσωπικό με διπλές και τριπλές αναθέσεις και προσλαμβάνει ελάχιστους αναπληρωτές με κριτήρια άδικα για μια μεγάλη μερίδα τους. Και εσύ προτείνεις στους θιγμένους των κριτηρίων αυτών να μην ξανακάνουν τα χαρτιά τους παρά να προσπαθήσουν με κάποιο τρόπο να δικαιωθούν. Ευτυχώς που δεν μας προτείνεις να κάνουμε και 4-5 παιδιά ώστε να συμμετέχουμε επί ίσοις όροις. Τα ίδια πτυχία με τους ανθρώπους των ειδικών κατηγοριών έχουμε. Πολλοί από μας ανήκουν επίσης σε ειδικές κατηγορίες (εισόδημα, ανεργία) που (καλώς κατά τη γνώμη μου) δεν προσμετρώνται ως κριτήρια. Σε παρακαλώ λοιπόν, σταμάτα να γράφεις ανοησίες. Όσον αφορά τον ιδιωτικό τομέα, ξέρουμε πολύ καλά τι συμβαίνει και εκεί πέρα. Ωρομίσθια πείνας, μισές ασφαλίσεις, τρομοκρατία.

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;
« Απάντηση #209 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 05:29:42 μμ »
Πολύ απλά... ο πίνακας των αναπληρωτών έχει γίνει κάτι σαν "φιλανθρωπικό ίδρυμα" πλέον... να το ξέραμε ρε παιδιά εξαρχής να μην κοιτάζαμε να αποκτήσουμε προσόντα αυξημένα αλλά να επιδοθούμε στο σπορ του... κουνελιού. Ε μα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158523
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.