*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 165905 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 05, 2019, 05:54:11 μμ »
Σου εξήγησα ότι δεν δεσμεύεται κανείς.Περισσότερο για αντιπολιτευτική προετοιμασία πρόκειται.Και πού ξέρεις;Μπορεί και να πιάσει σε ορισμένους ψηφοφόρους.Εντελώς τυχοδιωκτική κίνηση που αντιμετωπίζει τους εκπαιδευτικούς εντελώς απαξιωτικά και εκβιαστικά.
Προσωπικά πιστεύω ότι ο Γαβρόγλου θα εύχεται να μη γίνει καμιά στραβή και ξαναβγούν και μετά θα πρέπει να κάνει κυβίστηση (αν και κάτι μου θυμίζει αυτό...).Αλλωστε ο ίδιος αποχωρεί από την πολιτική.Ακόμα και να επανεκλεγόταν η κυβέρνηση,θα άλλαζε ο υπουργός, με ό,τι σημαίνει αυτό...


Ναι, αλλά θα πρέπει να καταλήξετε μέσα σας τελικά τι πιστεύετε. Και να σου πω τι εννοώ, γιατί δεν θέλω να παρεξηγηθώ.

Συνηθίζω, όταν αλιεύω εκπαιδευτικές ειδήσεις στο διαδίκτυο, να τις μεταφέρω και εδώ, ειδικά αν είναι και θετικές. Και στο δικό μου μυαλό οι προσλήψεις, εφόσον είναι αναγκαίες, είναι μια θετική είδηση, ανεξάρτητα από το πότε ή ποιος τις κάνει.
Τελικά, διαπιστώνω με έκπληξη ότι αυτό δεν είναι αυτονόητο για τους άλλους.

Θεωρώ λογική την επιφυλακτικότητα για οποιαδήποτε πολιτική εξαγγελία οποιουδήποτε. Μπορώ ακόμα και να καταλάβω το μέλος που αντέδρασε αρνητικά γιατί δεν συμφωνεί με τον τρόπο διορισμού (μοριοδότηση).

Για τους υπόλοιπους όμως, ειλικρινά σ' το λέω, όσο κι αν προσπαθώ, δυσκολεύομαι να βρω λογικό ειρμό που να δικαιολογεί τον εκνευρισμό και την αντίδραση, ακόμα και στην πιθανότητα να γίνουν προσλήψεις.
Τη μια, λέτε ότι είναι κάτι καλό, που όμως δεν δεσμεύει κανέναν και δεν θα υλοποιηθεί.
Την άλλη, όμως, λέτε ότι είναι κάτι επίφοβο, που γίνεται χωρίς προγραμματισμό, υποθηκεύει την οικονομία της χώρας και δεσμεύει τους επόμενους.
Στο τέλος, δεν σας νοιάζει αν είναι καλό ή κακό, αλλά ότι μπορεί η κυβέρνηση να κερδίσει ψήφους εκβιάζοντας και παραπλανώντας, παρ' όλα αυτά και ταυτοχρόνως, είστε σίγουροι ότι θα χάσει ψήφους.

Όλα αυτά ταυτόχρονα, δεν στέκονται λογικά. Λυπάμαι που σας το λέω. Είναι λογικές αντιφάσεις. Κι αυτός είναι ο μόνος λόγος που μπήκα στη διαδικασία να συμμετάσχω στο διάλογο. Δεν έχω άλλωστε να κερδίσω κάτι προσωπικά, ούτε να χάσω.
Αν κάτι είναι καλό, ακόμα και μια πιθανότητα να υπάρχει να υλοποιηθεί, δεν παύει να είναι καλό. Κι αν είναι κακό, τότε είναι κακό είτε το κάνει ο χ, είτε το κάνει ο ψ. Μπορείτε να αποφασίσετε ό,τι θέλετε από τα δυο, αλλά πρέπει να είναι ξεκάθαρο στο μυαλό σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2019, 05:59:01 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:11 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:03:01 μμ »
@real

Μια απλή ερώτηση έκανα...άποψη  εχεις;
Δεν αποτελεί  απάντηση το......"Δε θα λέμε τα ίδια"
Όταν λέμε τα ίδια, μια χαρά απάντηση είναι. Εσύ με καλεις να σε λυπηθώ, κι εγώ δε θα το κάνω!

Μην καλλιεργείς αυταπάτες....δεν ξέρεις ποτέ πως τα φέρνει η ζωή....η υπεροψία και η αλαζονεία...πληρώνονται ακριβά ενίοτε.
Δεν  εχω ανάγκη την λύπη σου....αν χρειαστώ κάποτε κάτι εχω ανθρώπους γύρω μου αρκετούς.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:04:54 μμ »
@math22

Τα πραγματα ειναι απλα. Με την παρουσα κυβερνηση υπαρχει πιθανοτητα διορισμου (αυξημενη κατ εμε). Με αλλη κυβερνηση δεν

υπαρχει καμια πιθανοτητα. Δυστυχως η πραγματικοτητα ειναι αυτη. Οσον αφορα το υφος και το ηθος, μην το κρινετε. Θα βγουμε

χαμενοι ολοι. Και κατι τελευταιο, αν περιμενουμε εναρετη πολιτικη ηγεσια .. θα περιμενουμε πολυ!  Ο λογος ειναι οτι δεν

ειμαστε εμεις εναρετοι. Ο Αρκας σε ενα σκιτσο του, ανεφερε οτι κανουμε εκλογες καθε φορα για να αλλαξουμε πολιτικη ηγεσια,

επειδη δεν μπορουμε να αλλαξουμε εμεις οι ιδιοι.

Εγω πιστευω συναδελφε οτι ουτε με την παρουσα ουτε με την επομενη κυβερνηση υπαρχει καμια ελπιδσ διορισμου. Ο εκπαιδευτικος κλαδος ειναι απαξιωμενος στα ματια του πολιτη και στα ματια των κομματων αφου παρολο που ειναι ο πολυπληθεστερος κλαδος του δημοσιου ειναι και ο πιο απαθης και διασπασμενος κλαδος. Δεν υπαρχει λογος κανενας τους να κανει διορισμους εκπαιδευτικων. Εδω απο το 2010 και μετα δεν κανανε ουτε η παρουσα ουτε η επομενη και δεν εχει γινει τιποτα . Τι νομιζουμε οτι εχει αλλαξει τωρα;; Θυμηθειτε τιςνεξαγγελιες Αρβανιτοπουλου εκεινο το καλοκαιρι γιανδιορισμο ολων των εναπομειναντων....θυμηθειτε εξαγγελιες κουρακη Φιλη για 20.000 διορισμους . Και τα 2 κομματα παιζουνε πανω στην πλατη μας.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:09:08 μμ »
Θα το πω για αλλη μια φορα καθαρα και ξαστερα και για οσους αδυνατουν να το καταλαβουν λογικα, τους προτρεπω να το σημειωσουν για να το αξιολογησουν μετα που θα το καταλαβουν:
Η παρουσα κυβερνησξ απερχεται (προλειται να συντριβει στις επερχομενες εκλογες).
Και η επομενη κυβερνηση δεν προκειται να προχωρησει σε προσληψεις ( πρωτα απ ολα διοτι θα θεσπισει οοως εχει ξεκαθαρισει προεκλογικα την αναλογια 1:5 οποτε δεν θα υπαρχουν θεσεις. Βεβαια αν κοιταξει κανεις και την προσφατη εκθεση που μιλαει για απομακρυνση 1550 ατομων θα καταλαβει ακομα καλυτερα).
Με λιγα λογια ο κυριος λογος για τον οποιο ειναι βεβαιο το οτι δεν προλειται να γινουν προσληψεις μονιμων ( αλλα και ο λογος για τον οποιο θα μειωθει πολυ ο αριθμος των αναπληρωτων) ειναι οτι το.κεντεο βαρους της οικονομικης πολιτικης θα μετατοπιστει σε πεδια που θ περιλαμβανουν λιγοτερο εντονη φορολογια (καλως η κακως δεν το σχολιαζω-μιλαω πρακτικα σε σχεση με το θεμα που αφορα τον τομεα αυτον).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:11 »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:10:51 μμ »
Εγω πιστευω συναδελφε οτι ουτε με την παρουσα ουτε με την επομενη κυβερνηση υπαρχει καμια ελπιδσ διορισμου. Ο εκπαιδευτικος κλαδος ειναι απαξιωμενος στα ματια του πολιτη και στα ματια των κομματων αφου παρολο που ειναι ο πολυπληθεστερος κλαδος του δημοσιου ειναι και ο πιο απαθης και διασπασμενος κλαδος. Δεν υπαρχει λογος κανενας τους να κανει διορισμους εκπαιδευτικων. Εδω απο το 2010 και μετα δεν κανανε ουτε η παρουσα ουτε η επομενη και δεν εχει γινει τιποτα . Τι νομιζουμε οτι εχει αλλαξει τωρα;; Θυμηθειτε τιςνεξαγγελιες Αρβανιτοπουλου εκεινο το καλοκαιρι γιανδιορισμο ολων των εναπομειναντων....θυμηθειτε εξαγγελιες κουρακη Φιλη για 20.000 διορισμους . Και τα 2 κομματα παιζουνε πανω στην πλατη μας.

Σωστα μιλατε.
Σε ενα σημειο μονο κανετε λαθος:
Δεν ειναι ο χωρος αυτος ο πολυπληθεστερος τπυ δημοσιου.
Οι ενστολοι ειναι μεγαλυτερη ομαδα απο τους εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:17:04 μμ »
Βρε άνεμος, πραγματικά...
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:22:16 μμ »
Δεν φταιει κανεις αλλος για την εικονα του κλαδου παρα εμεις οι ιδιοι...Πιο παρτακιας κλαδος δεν υπαρχει απο αυτον...Τι εχει κανει ο κλαδος τα τελευταια χρονια για τα εμφανη προβληματα του...Τιποτα απολυτως... Για αυτο και μας εμπαιζει μπροστα στα μουτρα μας ο καθε πολιτικάντης... :o :( :o

Εγω πιστευω συναδελφε οτι ουτε με την παρουσα ουτε με την επομενη κυβερνηση υπαρχει καμια ελπιδσ διορισμου. Ο εκπαιδευτικος κλαδος ειναι απαξιωμενος στα ματια του πολιτη και στα ματια των κομματων αφου παρολο που ειναι ο πολυπληθεστερος κλαδος του δημοσιου ειναι και ο πιο απαθης και διασπασμενος κλαδος. Δεν υπαρχει λογος κανενας τους να κανει διορισμους εκπαιδευτικων. Εδω απο το 2010 και μετα δεν κανανε ουτε η παρουσα ουτε η επομενη και δεν εχει γινει τιποτα . Τι νομιζουμε οτι εχει αλλαξει τωρα;; Θυμηθειτε τιςνεξαγγελιες Αρβανιτοπουλου εκεινο το καλοκαιρι γιανδιορισμο ολων των εναπομειναντων....θυμηθειτε εξαγγελιες κουρακη Φιλη για 20.000 διορισμους . Και τα 2 κομματα παιζουνε πανω στην πλατη μας.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2956
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:24:00 μμ »
Το ερώτημα είναι απλό. Προτιμούμε τις απολύσεις όπως έλαβαν χώρα στο παρελθόν απ' τη σημερινή αντιπολίτευση ή τους διορισμούς που λαμβάνουν χώρα απ' την κυβέρνηση; Απ' το φόβο της πιθανής μη υλοποίησης των δέκα χιλιάδων διορισμών του χρόνου είναι προτιμότερη η βεβαιότητα της μη υλοποίησης και μάλιστα του φόβου, πλέον, για πιθανές απολύσεις; Ο th1 δηλώνει ως μόνιμος εδώ και πολλά χρόνια πως δε θέλει ο ίδιος κανέναν διορισμό στην εκπαίδευση για να εξοικονομηθούν χρήματα για τ' αναδρομικά των ενστόλων. Και φυσικά στηρίζει την τωρινή αντιπολίτευση που συμμερίζεται τις (ιδιοτελείς ή μη, μόνον ο ίδιος το γνωρίζει και δεν το λέει) θέσεις του. Οι χιλιάδες των εκπαιδευτικών, όμως, τι λεν άραγε; Θα φανεί σ' ένα μήνα. Κανείς, πλέον, δεν ημπορεί να επικαλεστεί άγνοια.

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:25:17 μμ »
Παιδιά καλησπέρα . Συγνώμη επειδή έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που γράφονται .... μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει  με δυο λόγια ; Οι πίνακες όπως ίσχυαν μέχρι την σχολ χρόνιά 2018-2019 βάση απόφασης ΣΤΕ παύουν να ισχύουν.ο ΓιΓαβρόγλου θέσπισε τον 4589. Οι φετινοί πίνακες για προσλήψεις αναπληρωτών θα είναι με το σύστημα μοριοδότησης; Για διορισμούς δεν τολμάω να ρωτήσω. Η φετινή προϋπηρεσία θα υπάρχει στους καινούργιους πίνακες;
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:26:01 μμ »
Θαυμασε τον..εδω... να σε κοροιδευει μπροστα στα μουτρα σου λεγοντας χωρις ντροπη οτι η προκυρηξη θα βγει τον Ιουλιοοοο...!!!

ΥΓ. Δεν ντρεπεσαι λιγο ρε...73 χρονων ανθρωπος... >:(

https://enimerosi-anapliroton.blogspot.com/2019/06/10-video.html?

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:26:25 μμ »
@ real
Νομίζω ότι εχεις ξεφύγει λίγο από το θέμα....και για να σε βοηθήσω δεν ζήτησα την δίκη σου λύπηση...ούτε κανενός άλλου....ούτε επιτέθηκα σε κανένα προσωπικά....την άποψη μου εξέφρασα χωρίς φόβο και πάθος σεβόμενος πάντα την φιλοξενία του pde και όσους σχολιάζουν εδώ. Φυσικά παρόμοιες επιθέσεις σαν την δίκη σου και μάλιστα απρόσωπες δεν με πτοούν γιατί δεν εχω να φοβηθώ τίποτα. Άλλο ανταλλαγή απόψεων, άλλο ειρωνεία, άλλο φόβος και άλλο εξαπάτηση

https://www.ert.gr/eidiseis/ellada/politiki/dieykriniseis-gavrogloy-gia-toys-monimoys-diorismoys-ekpaideytikon-video/

Για τον μόνιμο διορισμό 10.500 εκπαιδευτικών, ο Κώστας Γαβρόγλου υπενθύμισε ότι πρόκειται για «δέσμευση της κυβέρνησης πριν από την Επιτροπεία» και υπενθύμισε ότι η προκήρυξη για τους 4.500 εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής που εξήγγειλε ο πρωθυπουργός, έχει ήδη κλείσει. Τον Ιούλιο ανοίγει η διαδικασία για τους μόνιμους διορισμούς των 10.500, οι μισοί για τον Σεπτέμβριο και οι υπόλοιποι για το 2020 επεσήμανε ο Υπουργός Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2019, 06:32:40 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:27:45 μμ »
@apri
Θα σε παρακαλούσα να μην εκνευρίζεσαι και να μην παρασύρεσαι από τις οποιεσδήποτε πολιτικές σου πεποιθήσεις.Το λέω αυτό,γιατί γνωρίζω από το παρελθόν τις δυνατότητές σου και αδυνατώ να πιστέψω ότι «δεν βρίσκεις λογικό ειρμό»,τη στιγμή που παραποιείς τα λεγόμενα του συνομιλητή σου.
Σου είπα ότι είναι καλό πράγμα οι διορισμοί (έστω και αν προσωπικά μπορεί να μη συμφωνώ με το προτεινόμενο σύστημα),εάν επρόκειτο για πραγματική είδηση.Ομως, σου εξήγησα την άποψή μου,πως πρόκειται για εμπαιγμό και εκβιασμό.Εδώ οι πάντες μιλούν για κίνδυνο δημοσιονομικού εκτροχιασμού και μικρότερο πλεόνασμα υπολογίζοντας το προηγούμενο προεκλογικό πακέτο (επίδομα συνταξιούχων,συντάξεις χηρείας,120 δόσεις κτλ).Τώρα που μαζί με τους διορισμούς έταξε και άρση της μείωσης του αφορολόγητου;
 Τέλος,είπα ότι η κυβέρνηση τυχοδιωκτικά ελπίζει σε ψήφο από εκβιαζόμενους εκπαιδευτικούς.Δεν είπα ότι θα συμβεί και κάτι τέτοιο.Αντίθετα υποστήριξα ότι οι ψηφοφόροι εξοργίζονται όταν τους αντιμετωπίζεις ως αναξιοπρεπή ανθρωπάκια.Κοίταξε ξανά πιο πάνω τα μηνύματά μου.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:35:25 μμ »
@apri
Θα σε παρακαλούσα να μην εκνευρίζεσαι και να μην παρασύρεσαι από τις οποιεσδήποτε πολιτικές σου πεποιθήσεις.Το λέω αυτό,γιατί γνωρίζω από το παρελθόν τις δυνατότητές σου και αδυνατώ να πιστέψω ότι «δεν βρίσκεις λογικό ειρμό»,τη στιγμή που παραποιείς τα λεγόμενα του συνομιλητή σου.
Σου είπα ότι είναι καλό πράγμα οι διορισμοί (έστω και αν προσωπικά μπορεί να μη συμφωνώ με το προτεινόμενο σύστημα),εάν επρόκειτο για πραγματική είδηση.Ομως, σου εξήγησα την άποψή μου,πως πρόκειται για εμπαιγμό και εκβιασμό.Εδώ οι πάντες μιλούν για κίνδυνο δημοσιονομικού εκτροχιασμού και μικρότερο πλεόνασμα υπολογίζοντας το προηγούμενο προεκλογικό πακέτο (επίδομα συνταξιούχων,συντάξεις χηρείας,120 δόσεις κτλ).Τώρα που μαζί με τους διορισμούς έταξε και άρση της μείωσης του αφορολόγητου;
 Τέλος,είπα ότι η κυβέρνηση τυχοδιωκτικά ελπίζει σε ψήφο από εκβιαζόμενους εκπαιδευτικούς.Δεν είπα ότι θα συμβεί και κάτι τέτοιο.Αντίθετα υποστήριξα ότι οι ψηφοφόροι εξοργίζονται όταν τους αντιμετωπίζεις ως αναξιοπρεπή ανθρωπάκια.Κοίταξε ξανά πιο πάνω τα μηνύματά μου.

Εχετε δικιο
Η κυβερνηση προκειται να συντριβει στις επικειμενες εκλογες.
Οτι λεει τωρα αποτελουν απλες προεκλογικες εξαγγελιες που φυσικα δεν προκειται να ισχυσουν

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 05, 2019, 06:45:54 μμ »
@apri
Θα σε παρακαλούσα να μην εκνευρίζεσαι και να μην παρασύρεσαι από τις οποιεσδήποτε πολιτικές σου πεποιθήσεις.Το λέω αυτό,γιατί γνωρίζω από το παρελθόν τις δυνατότητές σου και αδυνατώ να πιστέψω ότι «δεν βρίσκεις λογικό ειρμό»,τη στιγμή που παραποιείς τα λεγόμενα του συνομιλητή σου.


Ruplev, δεν έχω εκνευριστεί. Καμία σχέση. Δεν ξέρω αν έδωσα τέτοια εντύπωση, αλλά δεν ισχύει. :)
Μπορώ να σου πω κιόλας ότι, επειδή το θέμα των προσλήψεων δεν με αφορά άμεσα, δεν είχα σκοπό να συμμετάσχω στον σχολιασμό της είδησης.

Ούτε παρασύρομαι όπως λες, από τις δικές μου πεποιθήσεις, γιατί δεν θέτω θέμα του τι πρέπει να διαλέξεις, τι πρέπει να ψηφίσεις ή ότι υποχρεωτικά πρέπει να χαρείς με την είδηση.
Μου έκανε εντύπωση ότι, ενώ ο μόνιμος καημός εδώ μέσα είναι οι προσλήψεις, υπήρξε αυτή η αντίδραση και μου έκαναν εντύπωση και κάποιοι παραλογισμοί.

Δεν διέστρεψα τα λόγια σου. Απλώς με αφορμή αυτά που έλεγες, έγραψα συγκεντρωτικά τα επιχειρήματα που διάβαζα από διάφορα μέλη, και βρίσκω αντιφατικά. Γι' αυτό, αν πρόσεξες, από κάποιο σημείο και μετά μιλούσα στο β' πληθυντικό.

Αν θες την προσωπική μου γνώμη για το θέμα, είναι ότι, εφόσον οι προσλήψεις είναι κάτι καλό, είναι καλό και να ανακινείται το θέμα, έστω και στο παραπέντε, ακόμα κι αν αυτό γίνεται όπως λες τυχοδιωκτικά (γιατί, ποια κυβέρνηση δεν σκέφτεται το κομματικό όφελος;), ακόμα κι αν ανοίξει ένα θέμα διαπραγμάτευσης για την επόμενη κυβέρνηση, όποια κι αν είναι. Μετά από πόσα χρόνια δηλαδή θα πρέπει να διοριστούν εκπαιδευτικοί, αν περιμένουμε την αισιοδοξία των θεσμών (που σε μόνιμη βάση ανησυχούν);
Και συμφωνώ με όσους είναι επιφυλακτικοί για την εξέλιξη των πραγμάτων, λόγω και της πικρής εμπειρίας. Άλλο το να μην είσαι αισιόδοξος όμως, κι άλλο να γκρινιάζεις ακόμα και με την πιθανότητα να πάει κάτι καλά. Εγώ έτσι το βλέπω, τουλάχιστον.  :)


......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 685
Σύνολο: 694

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.