*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 166158 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #686 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:08:31 πμ »
Υπάρχουν ήδη διδάκτορες στην ηλικία μου. Παίζει να υπάρχουν και λέκτορες. Αναπληρωτές στη γενική παιδεία δεν υπάρχουν. Αντίθετα στα 40+ υπάρχουν χιλιάδες μόνιμοι, οπότε δεν είστε η αδικημένη γενια που περιγράφεις.


Σου συνιστώ να ακολουθήσεις το δρόμο που επέλεξαν. Γεννήθηκες αργά σε σχέση με τους επιτυχόντες 40+. Εμείς με τη σειρά μας γεννηθηκαμε αργότερα από όσους διορίστηκαν με την επετηρίδα. Είμαστε όμως αλληλέγγυοι μαζί τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 10:10:07 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:29 »

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #687 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:15:56 πμ »
Κανενα συστημα διορισμου ειτε τωρα ειτε παλιοτερα δεν απαντα στο ερωτημα του Υπερπληθωρισμου των πτυχιουχων την στιγμη που το Μαθητικο δυναμικο βαινει μειουμενο με την παροδο του χρονου... 8)

https://commonality.gr/gia-mia-enallaktiki-protasi-diorismou-ekpedeftikon/?

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #688 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:16:47 πμ »
Αφού είναι ανεπαρκείς οι καθηγητικές σχολές εγώ λέω να τις καταργήσουν. Να πάμε φροντιστήρια για ασεπ (όσοι έχουν το παραδακι)να διαβάζουμε εσαει  (που θα πάει κάποτε στα σαράντα, στα πενήντα, στα εξηντα) θα μας κάτσει και ίσως να αφήσουμε τους άλλους να κάνουν παιδιά, να ζουν...Ενώ εμείς θα είμαστε χωμένοι στα βιβλία μας.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #689 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:18:19 πμ »
Κανενα συστημα διορισμου ειτε τωρα ειτε παλιοτερα δεν απαντα στο ερωτημα του Υπερπληθωρισμου των πτυχιουχων την στιγμη που το Μαθητικο δυναμικο βαινει μειουμενο με την παροδο του χρονου... 8)

https://commonality.gr/gia-mia-enallaktiki-protasi-diorismou-ekpedeftikon/?
Άλλη μια παθογένεια του πολιτικού συστήματος. Περισσότεροι πτυχιούχοι για κομματική πελατεία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:29 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #690 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:22:05 πμ »
Είναι γνωστό ότι ο ΑΣΕΠ ως ιδέα - γιατί είναι ύψιστη ιδέα- συνελήφθη και εφαρμόστηκε από κυβέρνηση του Πασοκ. Κι ας πλήττονταν οι πασόκοι βουλευτές οι οποίοι έβγαιναν στην περιφέρειά τους με ρουσφέτια και διορισμούς. Είναι πολιτική ανδρεία!

Πολλοί τον εμίσησαν. Με θλίβει όμως το γεγονός ότι τον μίσησαν και εκπαιδευτικοί. Μας έχω για μορφωμένους ανθρώπους που πρωτίστως σημαίνει με ηθική συνείδηση, κατόπιν με πολιτική και κοινωνική συνείδηση. Μπορεί να μην αριστεύσω ή να μην πετύχω ούτε καν τους καλούς βαθμούς των προηγούμενων διαγωνισμών, αλλά προτιμώ να ξαναδοκιμαστώ σε έναν αξιοκρατικό διαγωνισμό, παρά να "σαβουριάζω" τα πτυχία μου, εξισώνοντάς τα π.χ. με άλλων, οι οποίοι τα απέκτησαν με χίλιους δυο τρόπους κι όχι διαβάζοντας. Για εμάς που μεταπτυχιακά και διδακτορικά (στον δρόμο...) τα αποκτήσαμε, μελετώντας, ο διαγωνισμός δεν φαντάζει πεδίο μάχης. Ας ηρεμήσουμε λίγο...δεν είναι και υποχρεωτικό κανείς να συμμετέχει, αφού δεν είναι αναγκαστικό να εργαστεί κανείς σε δημόσιο σχολείο. Για να προλάβω τους άλλους ασεπίτες, μια κάποια μοριοδότηση των παλαιότερων διαγωνισμών είναι θεμιτή, εφόσον δεν αποκλείει την επιτυχία από κάποιον που δεν είχε την ευκαιρία να δώσει ποτέ (οι νεότεροι απόφοιτοι, που πλεόν είναι μεγάλοι κι αυτοί!).

Τέλος, έχω πειστεί πια ότι απλώς κάποιοι συνάδελφοι δεν θέλουν να γίνονται διορισμοί με όποιον τρόπο, γιατί έχουν βολευτεί στην κατεστημένη κατάσταση. Είναι δύσκολο να αντιμετωπίζεις τον κίνδυνο της ανεργίας - το ξέρω καλά-, κάποιοι την έχουμε φάει με το κουτάλι, δεν την τρέμουμε πια. Είμαστε άξιοι για πολλά. Μην υποτιμάτε τους εαυτούς σας, συνάδελφοι. Μια θέση να εξασφαλιστούμε επιζητούμε, ναι θεμιτό, αλλά με τρόπους δίκαιους, ηθικούς, θεμιτούς, χωρίς να αδικούμε άλλους. Το έχω ξαναπεί, δεν μπορώ να κοιτάξω στα μάτια μαθητές μου που αγαπούν την εκπαίδευση και επέλεξαν, κι ας γνώριζαν τις δυσκολίες για την αποκατάστασή τους την επαγγελματική, σχολές "καθηγητικές", να τους πω: "δεν έχει θέση για εσάς! Προηγούμαστε άλλοι!" Είναι ΥΒΡΙΣ!

Όπως και να χει, και με αυτό το σύστημα, το θετικό είναι πως τελειώνουμε με τους πολλούς και διάφορους πίνακες και πινακάκια. Με έναν να πορευόμαστε στο εξής! Καλή τύχη!
Όντως είναι θαυμάσια ιδέα. Το πρόβλημα είναι ότι οι υπουργοί Παιδείας την μετέτρεψαν σε δεξαμενή ψήφων, με τα γνωστά αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #691 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:27:24 πμ »
Ωραια τι προτεινετε τοτε εσεις για την αξιοκρατικη επιλογη των εκπαιδευτικων ?


Αφού είναι ανεπαρκείς οι καθηγητικές σχολές εγώ λέω να τις καταργήσουν. Να πάμε φροντιστήρια για ασεπ (όσοι έχουν το παραδακι)να διαβάζουμε εσαει  (που θα πάει κάποτε στα σαράντα, στα πενήντα, στα εξηντα) θα μας κάτσει και ίσως να αφήσουμε τους άλλους να κάνουν παιδιά, να ζουν...Ενώ εμείς θα είμαστε χωμένοι στα βιβλία μας.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #692 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:40:35 πμ »
Αφού είναι ανεπαρκείς οι καθηγητικές σχολές εγώ λέω να τις καταργήσουν. Να πάμε φροντιστήρια για ασεπ (όσοι έχουν το παραδακι)να διαβάζουμε εσαει  (που θα πάει κάποτε στα σαράντα, στα πενήντα, στα εξηντα) θα μας κάτσει και ίσως να αφήσουμε τους άλλους να κάνουν παιδιά, να ζουν...Ενώ εμείς θα είμαστε χωμένοι στα βιβλία μας.

Ναι οι εκπαιδευτικοι θα διαβαζουν παντα.
Που το περιεργο?
Λογικο.
Επιπλεον αφου οι διαθεσιμες θεσεις (αναπληρωσης πλεον πρακτικα διοτι οι μονιμοι διορισμοι τελειωσανε) ειναι πολυ λιγοτερες απο τους υποψηφιους ενδιαφερομενους οι περισσοτεροι δεν θα προσληφθουν εκ των πραγματων.
Λογικο και αυτο ( αμεσο αποτελεσμα δηλαδη της πραγματικοτητας).
Τελος οποιος αισθανεται οτι "δεν ζει" επειδη δεν διοριστηκε (και δεν προκειται να διοριστει επειδη πλεον δεν θα υπαρχουν θεσεις) προφανως θα αισθανεται δυστυχισμενος και κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να αλλαξει επαγγελμα( οπως καναμε τοσες και τοσοι).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 10:47:34 πμ από th1 »

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #693 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:53:20 πμ »
Ουδέν σχόλιον!

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #694 στις: Ιούνιος 10, 2019, 10:56:41 πμ »
Οχι αυτο που λες ειναι λαθος...τι να κανει ενας φιλολογος...να γινει χτιστης η ψαρας η εργατης και που ακριβως ?
Το προβλημα για εμενα ξεκιναει απο την παντελη ελλειψη σχολικου προσανατολισμου...και φυσικα δεν λυνεται με την συσσωρευση πτυχιων εφοσον το πρωτο "απετυχε"... 8)


Τελος οποιος αισθανεται οτι "δεν ζει" επειδη δεν διοριστηκε (και δεν προκειται να διοριστει επειδη πλεον δεν θα υπαρχουν θεσεις) προφανως θα αισθανεται δυστυχισμενος και κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να αλλαξει επαγγελμα( οπως καναμε τοσες και τοσοι).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 10:58:31 πμ από tskgk »

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #695 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:02:04 πμ »
Οχι αυτο που λες ειναι λαθος...τι να κανει ενας φιλολογος...να γινει χτιστης η ψαρας η εργατης και που ακριβως ?
Το προβλημα για εμενα ξεκιναει απο την παντελη ελλειψη σχολικου προσανατολισμου...και φυσικα δεν λυνεται με την συσσωρευση πτυχιων εφοσον το πρωτο "απετυχε"... 8)

Τι να κανει...
Καλη ερωτηση...
Με απλη κατα τη γνωμη μου απαντηση:
Οτι.μπορεσει.
Δηλαδη οτι μπορεσει να βρει.
Τι αλλο?

Υ.γ. αλλωστε αυτοι που εργάζονται ως χτιστες ψαράδες εργατες πωλητες καθαριστριες κλπ (τυχαια παραδειγματα) ειναι δευτερας κατηγοριας?
Οτι εργασια μπορεσει να βρεθει την κανεο ο ανθρωπος προκειμενου να επιβιωσει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2019, 11:04:40 πμ από th1 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #696 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:04:06 πμ »
Οχι αυτο που λες ειναι λαθος...τι να κανει ενας φιλολογος...να γινει χτιστης η ψαρας η εργατης και που ακριβως ?
Το προβλημα για εμενα ξεκιναει απο την ελλειψη σχολικου προσανατολισμου...και φυσικα δεν λυνεται με την συσσωρευση πτυχιων εφοσον το πρωτο "απετυχε"... 8)

Και όμως συνάδελφε! Όσοι διδάξαμε έστω για λίγο, ειδικά στις φιλοσοφικές σχολές οδηγούνται χιλιάδες μαθητές. Και μάλιστα με ανεπάρκεια σε γνώσεις (επειδή δεν έχουν ζήτηση στρέφονται εκεί οι αδύναμοι μαθητές), με αποτέλεσμα οι καθηγητές των φιλοσοφικών σχολών να δυσκολεύονται να διδάξουν βασικά αντικείμενα. Όλοι αυτοί οι εν δυνάμει απόφοιτοι θα ζητήσουν διορισμό και θα αισθάνονται αδικοιμενοι. Το δράμα δεν έχει τέλος.

Αποσυνδεδεμένος tskgk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #697 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:05:56 πμ »
Αν κοιταξεις τα επισημα νουμερα ...ανεργιας και μεταναστευσης...μαλλον δεν υπαρχει κατι...εξου και ο συνωστισμος στο Δημοσιο...Ισως θα ηθελες να μας πεις την δικη σου ιστορια  αλλαγης... ;)

Τι να κανει...
Καλη ερωτηση...
Με απλη κατα τη γνωμη μου απαντηση:
Οτι.μπορεσει.
Δηλαδη οτι μπορεσει να βρει.
Τι αλλο?

Αποσυνδεδεμένος βερα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #698 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:08:30 πμ »
Στο προτεινόμενο σύστημα να γίνει και προσμετρήση των μορίων του ασεπ.Δε νομίζω ένα μεταπτυχιακό να θέλει περισσότερο διάβασμα και γνώσεις από μια επιτυχία στο ασεπ!Εμείς ξε@... στο διάβασμα για τον ασεπ!

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για πρόσληψη 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #699 στις: Ιούνιος 10, 2019, 11:09:54 πμ »
Και όμως συνάδελφε! Όσοι διδάξαμε έστω για λίγο, ειδικά στις φιλοσοφικές σχολές οδηγούνται χιλιάδες μαθητές. Και μάλιστα με ανεπάρκεια σε γνώσεις (επειδή δεν έχουν ζήτηση στρέφονται εκεί οι αδύναμοι μαθητές), με αποτέλεσμα οι καθηγητές των φιλοσοφικών σχολών να δυσκολεύονται να διδάξουν βασικά αντικείμενα. Όλοι αυτοί οι εν δυνάμει απόφοιτοι θα ζητήσουν διορισμό και θα αισθάνονται αδικοιμενοι. Το δράμα δεν έχει τέλος.

Δεν ειναι δυνστον ο καθε πτυχιουχος μονο και μονο επειδη ειναι πτυχιουχος να διοριστει στο δημοσιο.
Γιατι?
Πολυ απλο
Διοτι οι προσφερομενες θεσεις ( αναπληρωσης κιολας πια) ειναι ΠΟΛΥ λιγοτερες απο το πληθος των ενδιαφερομενων γι αυτες.
Αξιζει τον κοπο μια συνεχης προσπαθεια εσαει για.μια θεση αναπληρωσης αμφιβολη κιολας?
Δεν ξερω ο καθενας και η καθε μια κρινει.
Εγω εκρινα για τον εαυτο μου εδω και χρονια (οτι δεν αξιζει).
Απο εκει και περα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160928
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 712
Σύνολο: 727

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.