*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 166205 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1428 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:43:39 μμ »
Proficiency;;;; Ούτε οι κλασικοί φιλόλογοι είναι ιστορικοί, αφού θέλεις ισοπέδωση. Οι φιλόλογοι όμως αγγλικής είναι οι πλέον αρμόδιοι να διδάξουν Ευρωπαϊκή ιστορία!

Επειδή είμαι ιστορικός, οι φιλόλογοι της αγγλικής δεν είναι σε καμία περίπτωση οι πλέον αρμόδιοι να διδάξουν ευρωπαϊκή ιστορία. Οι πλέον αρμόδιοι είμαστε οι ιστορικοί. Τελεία. Αν μπορεί ένας φιλόλογος αγγλικής να κάνει γαλλική επανάσταση και δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, σίγουρα μπορώ να διδάξω κι εγώ με proficiency αγγλικά γυμνασίου :P Εξάλλου, το ελληνικό κράτος μου αναγνωρίζει το δικαίωμα να διδάξω αγγλικά, ως κάτοχος proficiency, σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα. Δε νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη αναγνώριση για την ιστορία στους φιλολόγους ξένων γλωσσών ;)

Και για να σταματήσουμε λίγο το τρολάρισμα, η ιστορία δεν είναι γλωσσική επιστήμη. Είναι κοινωνική. Τα υπόλοιπα είναι συντεχνιακά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:28 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1429 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:44:40 μμ »
Αν -λέω αν- το θέμα μας εδώ είναι η ανταλλαγή απόψεων και όχι η εκτόνωση, να υπενθυμίσω πως τουλάχιστον τα 2/3 των υπηρετούντων φιλολόγων δεν έχουν εξεταστεί σε κανένα γνωστικό αντικείμενο, ποτέ.
Ως τρολάρισμα και μόνο μπορώ να εκλάβω τις συγκρίσεις πιστοποιητικών γλωσσομάθειας με πανεπιστημιακά πτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 02:47:15 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1430 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:45:21 μμ »
Εσύ είσαι η αγχωμενη και συνεχώς γαβγιζεις! Και έλεος με τον ΑΣΕΠ... Έδωσα και πέρασα 4η! Εσύ;
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1431 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:45:45 μμ »
Ακριβως...
Προς όφελος των φιλολόγων; Αυτό σημαίνει ότι διδασκαμε γαλλικά. Οι φιλόλογοι έδωσαν μαθήματα σε ΠΕ01, 05 και 06! Όλοι θα έχουν μια δικαιολογία υποθέτω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:53:28 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1432 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:46:26 μμ »
Εσύ είσαι η αγχωμενη και συνεχώς γαβγιζεις! Και έλεος με τον ΑΣΕΠ... Έδωσα και πέρασα 4η! Εσύ;
Ειδικότητα;

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1433 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:47:15 μμ »
Επειδή είμαι ιστορικός, οι φιλόλογοι της αγγλικής δεν είναι σε καμία περίπτωση οι πλέον αρμόδιοι να διδάξουν ευρωπαϊκή ιστορία. Οι πλέον αρμόδιοι είμαστε οι ιστορικοί. Τελεία. Αν μπορεί ένας φιλόλογος αγγλικής να κάνει γαλλική επανάσταση και δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, σίγουρα μπορώ να διδάξω κι εγώ με proficiency αγγλικά γυμνασίου :P Εξάλλου, το ελληνικό κράτος μου αναγνωρίζει το δικαίωμα να διδάξω αγγλικά, ως κάτοχος proficiency, σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα. Δε νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη αναγνώριση για την ιστορία στους φιλολόγους ξένων γλωσσών ;)

Και για να σταματήσουμε λίγο το τρολάρισμα, η ιστορία δεν είναι γλωσσική επιστήμη. Είναι κοινωνική. Τα υπόλοιπα είναι συντεχνιακά.
Πού ξέρεις τι μαθήματα έχει η αγγλική; Επίσης αν εσύ μπορείς να διδάξεις με proficiency αγγλικά, μπορώ και εγώ να διδάξω αρχαία αφού τα έδωσα στις πανελλήνιες! Πολύ κόμπλεξ, ρε παιδιά. Χαλαρώστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 02:50:06 μμ από real »
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1434 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:48:04 μμ »
Προς όφελος των φιλολόγων; Αυτό σημαίνει ότι διδασκαμε γαλλικά. Οι φιλόλογοι έδωσαν μαθήματα σε ΠΕ01, 05 και 06! Όλοι θα έχουν μια δικαιολογία υποθέτω.

Να στα φρεσκάρω. Η μία ώρα γαλλικών-γερμανικών δόθηκε στα Αρχαία.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2956
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1435 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:48:30 μμ »
Εμένα πάντως στο σχολειό δε μ' άρεσε η ιστορία. Παπαγαλία και τετριμμένα πράματα. Βαρετό. Αν κι η μελέτη της ιστορίας από Κορδάτο π.χ. ή άλλους συγγραφείς ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Σημασία έχει όποιος διδάσκει ένα μάθημα να 'ναι διαβασμένος, στοχαστικός κι ανοιχτόμυαλος.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1436 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:49:13 μμ »
Αν -λέω αν- το θέμα μας εδώ είναι η ανταλλαγή απόψεων και όχι η εκτόνωση, να υπενθυμίσω πως τουλάχιστον τα 2/3 των υπηρετούντων φιλολόγων δεν έχουν εξεταστεί σε κανένα γνωστικό αντικείμενο, ποτέ.
Συμφωνώ. Ούτε και των άλλων ειδικοτήτων! Μήπως να διδάξουν οι φιλόλογοι θρησκευτικά ή οι μαθηματικοί αγγλικά;

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1437 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:50:48 μμ »
Συμφωνώ. Ούτε και των άλλων ειδικοτήτων! Μήπως να διδάξουν οι φιλόλογοι θρησκευτικά ή οι μαθηματικοί αγγλικά;

Απάντησα ως προς την επάρκεια διδασκαλίας της Ιστορίας που σύμφωνα με εσάς ισούται με εξέταση στον ΑΣΕΠ
Επειδή σε λίγο θα διαγραφούν τα μηνύματα, σταματώ εδώ. Είμαστε εντελώς εκτός θέματος.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1438 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:51:43 μμ »
Επειδή είμαι ιστορικός, οι φιλόλογοι της αγγλικής δεν είναι σε καμία περίπτωση οι πλέον αρμόδιοι να διδάξουν ευρωπαϊκή ιστορία. Οι πλέον αρμόδιοι είμαστε οι ιστορικοί. Τελεία. Αν μπορεί ένας φιλόλογος αγγλικής να κάνει γαλλική επανάσταση και δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο, σίγουρα μπορώ να διδάξω κι εγώ με proficiency αγγλικά γυμνασίου :P Εξάλλου, το ελληνικό κράτος μου αναγνωρίζει το δικαίωμα να διδάξω αγγλικά, ως κάτοχος proficiency, σε φροντιστήρια ή ιδιαίτερα. Δε νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη αναγνώριση για την ιστορία στους φιλολόγους ξένων γλωσσών ;)

Και για να σταματήσουμε λίγο το τρολάρισμα, η ιστορία δεν είναι γλωσσική επιστήμη. Είναι κοινωνική. Τα υπόλοιπα είναι συντεχνιακά.

Όχι πια.  :)

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1439 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:53:06 μμ »
Πού ξέρεις τι μαθήματα έχει η αγγλική; Επίσης αν εσύ μπορείς να διδάξεις με proficiency αγγλικά, μπορώ και εγώ να διδάξω αρχαία αφού τα έδωσα στις πανελλήνιες! Πολύ κόμπλεξ, ρε παιδιά. Χαλαρώστε.

Έτσι ακριβώς. Εγώ με το σύστημα που εξετάστηκα πανελλήνιες μπορώ να διδάξω ΟΛΑ τα μαθήματα μάλιστα.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1441 στις: Ιούνιος 18, 2019, 02:54:08 μμ »
Να στα φρεσκάρω. Η μία ώρα γαλλικών-γερμανικών δόθηκε στα Αρχαία.
Μιλάς μόνο για τα γαλλικά! Και για μια ώρα! Εντάξει έχετε και την πρωτοβάθμια και όλα καλά  Εμείς χάνουμε ώρες από τρεις κλάδους και συζητήθηκαν και τα κείμενα νεοελληνικής λογοτεχνίας, αλλά υπήρξαν αντιδράσεις. Ευτυχώς!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 734
Σύνολο: 746

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.