*

Αποστολέας Θέμα: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 165973 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1484 στις: Ιούνιος 18, 2019, 07:58:48 μμ »
Έλεος αγγλική φιλολογία βγάλαμε και λέτε να μην είχαμε μάθημα αγγλική γλώσσα; Επίσης είχαμε πολλά γλωσσολογικά μαθήματα όπως εισαγωγή στην γλωσσολογία, μορφολογία σύνταξη, φωνητική φωνολογία, σημασιολογία, πραγματολογία, εφαρμοσμένη γλωσσολογία, ψυχογλωσσολογία, αντιπαραβολική ανάλυση, κοινωνιογλωσσολογία και πολλά άλλα. Φιλολογική σχολή είμαστε και εμείς.

Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει το θέμα της συζήτησης. Μια συνάδελφος ξενόγλωσση, δεν είμαι καν σίγουρη αν είναι αγγλικής, υποστηρίζει ότι η κλασική φιλολογία δεν έχει αρκετά υποχρεωτικά μαθήματα με τίτλο "Νέα Ελληνική Γλώσσα" στο πρόγραμμα σπουδών και συνεπώς, κατά τη γνώμη της, οι συνάδελφοι του κλασικού δεν πρέπει να διδάσκουν το μάθημα της Γλώσσας στο σχολείο. Αυτό συζητάμε. Δεν είμαι σίγουρη ότι η απάντησή σου έχει σχέση με το θέμα, απλώς προσπαθώ να συγκρίνω τα δύο προγράμματα σπουδών, γιατί απ'ό,τι φαίνεται οι ΠΕ02 πρέπει να αποδεικνύουμε συνέχεια ότι δεν είμαστε ελέφαντες :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:55 »

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1485 στις: Ιούνιος 18, 2019, 08:32:24 μμ »
Εάν κάποιος έχει πτυχίο που τον εντάσσει στον κλάδο ΠΕ02 τότε μπορει άνετα να διδάξει τα μαθήματα του κλάδου του. Ο κλάδος είναι ενιαίος και όλα τα άλλα είναι κουβέντες για να περνάμε την ώρα μας. Ουτε για το θέμα της β ανάθεσης έχει νόημα να συζητάμε αφού όλοι οι κλάδοι έχουμε κάποιο μάθημα β ανάθεση. Άρα η β ανάθεση ή θα καταργηθεί για όλους ή για κανέναν. Επειδή αυτό δεν πρόκειται να γίνει ποτέ ας εστιάσουμε σε αυτά που μπορούν να γίνουν για να βελτιωθεί η καταστασή μας.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1486 στις: Ιούνιος 18, 2019, 08:34:26 μμ »
Νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει το θέμα της συζήτησης. Μια συνάδελφος ξενόγλωσση, δεν είμαι καν σίγουρη αν είναι αγγλικής, υποστηρίζει ότι η κλασική φιλολογία δεν έχει αρκετά υποχρεωτικά μαθήματα με τίτλο "Νέα Ελληνική Γλώσσα" στο πρόγραμμα σπουδών και συνεπώς, κατά τη γνώμη της, οι συνάδελφοι του κλασικού δεν πρέπει να διδάσκουν το μάθημα της Γλώσσας στο σχολείο. Αυτό συζητάμε. Δεν είμαι σίγουρη ότι η απάντησή σου έχει σχέση με το θέμα, απλώς προσπαθώ να συγκρίνω τα δύο προγράμματα σπουδών, γιατί απ'ό,τι φαίνεται οι ΠΕ02 πρέπει να αποδεικνύουμε συνέχεια ότι δεν είμαστε ελέφαντες :)

Ειμαι και τα δυο
Αν συγχεεις τα μαθηματα  Λογοτεχνιας με τη Γλωσσικη διδασκαλια δεν ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος
Ο καθενας ας διδασκει οτι εχει σπουδασει
Να μην επιτιθεστε σε συναδελφους με υπεροψια που δεν εδραζεται πουθενα παρα μονο στο μυαλο σας για να μην αναγκαζεστε να αποδεικνυετε οτι δεν ειστε ελεφαντες
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 08:41:40 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1487 στις: Ιούνιος 18, 2019, 08:42:53 μμ »
Για να το κλείσω, οι απόφοιτοι κλασικής φιλολογίας έκαναν νέα ελληνικά και γλωσσολογία σαν μαλάκες ως το 3 έτος και μετά 11 μαθήματα ειδίκευσης κλασικού που αν πω τι ήταν μπορεί και να πείτε ..καημένα...εγώ απαγγέλλω σε ιαμβικό τρίμετρο, τροχαϊκό τετράμετρο, αναπαιστικό δίμετρο και δακτυλικό επίσης...τα άλλα...είναι εκ του πονηρού...επίσης έφαγα στη μάπα γλωσσολογία αν και δεν γούσταρα και νέα ελληνικά ποίηση και λογοτεχνία.....ρε σεις...μάθημα εξέτασης....ποιήματα από κάθε ποιητή ...κάθε εποχής...εδινε στίχο και ζητούσε να αναγνωρίσουμε ...ύλη όλη η ποιητική ανθολογία.....
Επίσης είστε εκτός  θέματος και όποιος θέλει σε πμ του στέλνω τι διάβασα στο Α.Π.Θ. για να καραφλιάσει λίγο....καλά κρασιά...
Παρεμπιπτόντως στη β ειδικότητά μου, Νηπιαγωγός, μου λέει μια του ΑΠ.Θ. από Φ.Π....έλεος τα δικά σας υποχρεωτικά επιλεγόμενα, από Φιλολογία, ήταν ......εμείς ήμασταν χαλαρά, εσείς ζώα είστε....άντε πια...εμείς οι κλασικοί φτύσαμε αίμα με πτυχιακά εδώ πάνω και τόσα κόμπλεξ...εδώ και νεοελληνικό μέτρο μάθαμε....που ζείτε;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 08:49:53 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:22:55 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1488 στις: Ιούνιος 18, 2019, 08:49:35 μμ »
Μονο επειδή δεν είσαι στην Τούμπα και δεν απευθύνεσαι σε βάρβαρους ...συμμάζεψε λίγο το άκρως φιλολογικό σου λεξιλόγιο.
Όσοι σπούδασαν σε φιλολογικές σχολές... λίγο-πολύ τα ίδια περάσαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 08:54:17 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1489 στις: Ιούνιος 18, 2019, 08:51:29 μμ »
Εσύ αγαπητέ αρέσκεσαι στις ίντριγκες ....βαριέσαι τη ζωή σου...ε;;;Πάψε να συγκρούεσαι παντού και σε κάθε θέμα, είσαι βαρετός. Κοινώς...απαξιωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 08:53:12 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1490 στις: Ιούνιος 18, 2019, 08:53:41 μμ »
Εσύ αγαπητέ αρέσκεσαι στις ίντριγκες ....βαριέσαι τη ζωή σου...ε;;;Πάψε να συγκρούεσαι παντού και σε κάθε θέμα, είσαι βαρετός.

Παρακαλώ,έχω άδικο;
Μονο εσυ σπούδασες;
Με γνωρίζεις; Όχι..... απλά σχολιάζεις για να σχολιάζεις με υβριστικό λεξιλόγιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 09:00:23 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1491 στις: Ιούνιος 18, 2019, 08:59:34 μμ »
Αν δεν σχολιάσεις θα πάθεις ε;;;....καλά κατάλαβα. Εγώ σχολίασα τα προηγούμενα και επίσης είμαστε εκτός θέματος.
Οπότε απαξιώ να απαντήσω άλλη φορά.
Έχεις κάτι να πεις για μόνιμους διορισμούς ή χαλιέσαι πάλι διότι νέοι θα έρθουν και θα ζητούν μεταθέσεις. Και φοβάσαι; τί δεν ξέρω, μόνιμος γαρ. Εκτός και αν ασχολείσαι για να ασχολείσαι. Ψάξτο λίγο έεε; Καλό βράδυ :-*
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1492 στις: Ιούνιος 18, 2019, 09:07:17 μμ »
Ειμαι και τα δυο
Αν συγχεεις τα μαθηματα  Λογοτεχνιας με τη Γλωσσικη διδασκαλια δεν ειμαστε στο ιδιο μηκος κυματος
Ο καθενας ας διδασκει οτι εχει σπουδασει
Να μην επιτιθεστε σε συναδελφους με υπεροψια που δεν εδραζεται πουθενα παρα μονο στο μυαλο σας για να μην αναγκαζεστε να αποδεικνυετε οτι δεν ειστε ελεφαντες
Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο

Στα περισσότερα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά συστήματα, το γλωσσικό μάθημα είναι ένα και ενιαίο και δεν κάνει διάκριση μεταξύ γλώσσας και λογοτεχνίας. Άλλη μια πρωτοτυπία της Ελλάδας. Τα τελευταία χρόνια αυτή η διάκριση πάει να σπάσει και στην Ελλάδα, όπως είναι εμφανές στη διδασκαλία του μαθήματος "Νέα Ελληνικά" των ΕΠΑΛ, που εξετάζεται ήδη πανελλαδικά, αλλά στο νέο μάθημα της Γ' λυκείου με το ίδιο όνομα που θα εξεταστεί πανελλαδικά πρώτη φορά το 2020. Η συνήθης έκφραση είναι "συνεξέταση γλώσσας/λογοτεχνίας", αλλά ουσιαστικά -και με βάση τα κριτήρια του ΙΕΠ- είναι μια ενιαία εξέταση σε ένα αντικείμενο. Θα μας πάρει λίγο χρόνο να το συνηθίσουμε, αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε. :)

ΥΓ. Προσπαθώ να μην επιτίθεμαι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά να αντικρούω και να παραθέτω επιχειρήματα. Και φυσικά να δέχομαι κριτική για ό,τι γράφω, εφόσον φυσικά είναι τεκμηριωμένη. Αν η διαφωνία μου ερμηνεύεται ως επίθεση ή ως υπεροψία, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι. :)
ΥΓ2. Ξέρω ότι είμαστε υπερβολικά εκτός θέματος, αλλά το θέμα των β' αναθέσεων επηρεάζει τον αριθμό των προσλήψεων, μονίμων και αναπληρωτών. Οπότε νομίζω ότι το άγχος μας είναι δικαιολογημένο.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1493 στις: Ιούνιος 18, 2019, 09:32:08 μμ »
λοιπόν μετά το εκτενές (ακατα)άσχετο που είχατε και βγήκατε εκτός θέματος για πολλές σελίδες, ας επιστρέψουμε στο θέμα μας
https://www.vradini.gr/category/sunenteuxeis/

Ερώτηση Δμγφ. : Ο κ. Γαβρόγλου εξήγγειλε προσλήψεις εκπαιδευτικών. Η προκήρυξη της Ειδικής Αγωγής, όπου οι εκπαιδευτικοί έχουν υποβάλει ήδη αιτήσεις, θα ισχύσει; Θα καταρτιστούν οι πίνακες σύμφωνα με το Νόμο Γαβρόγλου και από εκεί θα γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών και μονίμων Ειδικής Αγωγής για τη νέα σχολική χρονιά;

«Η προκήρυξη της Ειδικής Αγωγής θα ισχύσει, οι διαδικασίες έχουν προχωρήσει και το σχετικό κονδύλι έχει δεσμευθεί στον προϋπολογισμό του 2019

Μπορούμε να προβλέψουμε-αποκωδικοποιήσουμε τι θα γίνει με τη γενική και πότε?

υπάρχει περίπτωση σε ειδική και γενική να έχουμε προσλήψεις με διαφορετικά συστήματα?
αυτό δε περιπλέκει τη κατάσταση που κάποιος είναι και στον πίνακα ειδικής και γενικής?
δλδ θα ειναι στον πίνακα της ειδικής με το νέο σύστημα , και παγωμένος ταυτόχρονα στον γενικής ?
ή ο ένας πίνακας θα συμπαρασύρει τον άλλον ?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 09:36:32 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1494 στις: Ιούνιος 18, 2019, 09:34:14 μμ »
Στα περισσότερα ευρωπαϊκά εκπαιδευτικά συστήματα, το γλωσσικό μάθημα είναι ένα και ενιαίο και δεν κάνει διάκριση μεταξύ γλώσσας και λογοτεχνίας. Άλλη μια πρωτοτυπία της Ελλάδας. Τα τελευταία χρόνια αυτή η διάκριση πάει να σπάσει και στην Ελλάδα, όπως είναι εμφανές στη διδασκαλία του μαθήματος "Νέα Ελληνικά" των ΕΠΑΛ, που εξετάζεται ήδη πανελλαδικά, αλλά στο νέο μάθημα της Γ' λυκείου με το ίδιο όνομα που θα εξεταστεί πανελλαδικά πρώτη φορά το 2020. Η συνήθης έκφραση είναι "συνεξέταση γλώσσας/λογοτεχνίας", αλλά ουσιαστικά -και με βάση τα κριτήρια του ΙΕΠ- είναι μια ενιαία εξέταση σε ένα αντικείμενο. Θα μας πάρει λίγο χρόνο να το συνηθίσουμε, αλλά νομίζω ότι θα τα καταφέρουμε. :)

ΥΓ. Προσπαθώ να μην επιτίθεμαι σε προσωπικό επίπεδο, αλλά να αντικρούω και να παραθέτω επιχειρήματα. Και φυσικά να δέχομαι κριτική για ό,τι γράφω, εφόσον φυσικά είναι τεκμηριωμένη. Αν η διαφωνία μου ερμηνεύεται ως επίθεση ή ως υπεροψία, δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω κάτι. :)
ΥΓ2. Ξέρω ότι είμαστε υπερβολικά εκτός θέματος, αλλά το θέμα των β' αναθέσεων επηρεάζει τον αριθμό των προσλήψεων, μονίμων και αναπληρωτών. Οπότε νομίζω ότι το άγχος μας είναι δικαιολογημένο.

Με επιχειρηματα ανταπαντω κι εγω
Παρεθεσα το προγραμμμα σπουδων διοτι αποδεικνυει πως δεν εχει κανει ο καθε αποφοιτος μιας οποιασδηποτε φιλολογιας ικανο αριθμο μαθηματων που να του επιτρεπει να διδασκει στο παιδι μου και Γλωσσα και Αρχαια και Ιστορια
 Τεσσερις ιστοριες εχω κανει και εγω αλλα δεν θεωρω οτι μπορω να διδαξω ικανοποιητικα
Τα επιχειρηματα γεννουν αντεπιχειρηματα οταν ειναι προβοκατορικα
Οταν επι παραδειγματι επιδοθηκες σε ενα name dropping εγχειριδιων ιστοριογραφιας και αναλυσης ιστορικων πηγων για να ενισχυσεις το επιχειρημα σου οτι οι ξενογλωσσοι δεν δυνανται να διδαξουν Ιστορια γιατι δεν γνωριζουν τα εν λογω εγχειριδια με προβοκαρες να σου ανταπαντησω πως ουτε το ενα τριτο απο τους συναδελφους σου φιλολογους που διδασκουν Ιστορια δε τα εχει καν δει στο εξωφυλλο
Οσον αφορα στη Γλωσσα και τη συνδεση της με τη Λογοτεχνια αυταποδεικτο ειναι πως υπαρχει
Ομως εφοσον εισαι αποφοιτος Ισπανικης ειλικρινα μου λες πως το γεγονος οτι εχεις εντρυφησει στο Λορκα σε βοηθα να διδαξεις Ισπανικα σε αρχαριους;;;
Που παμε χωρις Διδακτικη Μεθοδολογια στο μαθημα της Γλωσσας; Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε;
Τελος και χωρις διαθεση αντιδικιας η αδιοριστια και η ανεργια ειναι μεγαλες πληγες
Δεν ειναι ομως ο συναδελφος ο εχθρος ειναι οι πολιτικες του μπακαλη
Πειτε οτι πασχετε ως κλαδος απο τη Β Αναθεση και γι αυτο δε διοριζεστε
Μη προσπαθειτε να πεισετε οτι οι αλλοι ειναι ανεπαρκεις και οτι τα ελατηρια σας ειναι αμιγως επιστημονικα
Ας λεμε αληθειες
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2019, 09:39:22 μμ από mariefrance »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1495 στις: Ιούνιος 18, 2019, 09:41:41 μμ »

Τελος και χωρις διαθεση αντιδικιας η αδιοριστια και η ανεργια ειναι μεγαλες πληγες
Δεν ειναι ομως ο συναδελφος ο εχθρος ειναι οι πολιτικες του μπακαλη
Πειτε οτι πασχετε ως κλαδος απο τη Β Αναθεση και γι αυτο δε διοριζεστε
Μη προσπαθειτε να πεισετε οτι οι αλλοι ειναι ανεπαρκεις και οτι τα ελατηρια σας ειναι αμιγως επιστημονικα
Ας λεμε αληθειες

Αυτό ακριβώς....
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1496 στις: Ιούνιος 18, 2019, 10:19:26 μμ »
Με επιχειρηματα ανταπαντω κι εγω
Παρεθεσα το προγραμμμα σπουδων διοτι αποδεικνυει πως δεν εχει κανει ο καθε αποφοιτος μιας οποιασδηποτε φιλολογιας ικανο αριθμο μαθηματων που να του επιτρεπει να διδασκει στο παιδι μου και Γλωσσα και Αρχαια και Ιστορια
 Τεσσερις ιστοριες εχω κανει και εγω αλλα δεν θεωρω οτι μπορω να διδαξω ικανοποιητικα
Τα επιχειρηματα γεννουν αντεπιχειρηματα οταν ειναι προβοκατορικα
Οταν επι παραδειγματι επιδοθηκες σε ενα name dropping εγχειριδιων ιστοριογραφιας και αναλυσης ιστορικων πηγων για να ενισχυσεις το επιχειρημα σου οτι οι ξενογλωσσοι δεν δυνανται να διδαξουν Ιστορια γιατι δεν γνωριζουν τα εν λογω εγχειριδια με προβοκαρες να σου ανταπαντησω πως ουτε το ενα τριτο απο τους συναδελφους σου φιλολογους που διδασκουν Ιστορια δε τα εχει καν δει στο εξωφυλλο
Οσον αφορα στη Γλωσσα και τη συνδεση της με τη Λογοτεχνια αυταποδεικτο ειναι πως υπαρχει
Ομως εφοσον εισαι αποφοιτος Ισπανικης ειλικρινα μου λες πως το γεγονος οτι εχεις εντρυφησει στο Λορκα σε βοηθα να διδαξεις Ισπανικα σε αρχαριους;;;
Που παμε χωρις Διδακτικη Μεθοδολογια στο μαθημα της Γλωσσας; Θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε;
Τελος και χωρις διαθεση αντιδικιας η αδιοριστια και η ανεργια ειναι μεγαλες πληγες
Δεν ειναι ομως ο συναδελφος ο εχθρος ειναι οι πολιτικες του μπακαλη
Πειτε οτι πασχετε ως κλαδος απο τη Β Αναθεση και γι αυτο δε διοριζεστε
Μη προσπαθειτε να πεισετε οτι οι αλλοι ειναι ανεπαρκεις και οτι τα ελατηρια σας ειναι αμιγως επιστημονικα
Ας λεμε αληθειες
ΟΚ. Για να μην ενοχλούνται τα υπόλοιπα μέλη ( που δε φταίνε) και αφού οι Β' αναθέσεις έχουν εντρυφήσει στο αντικείμενο των φιλολόγων, δε χρειάζονται στο γυμνάσιο, συντόμως και στο λύκειο. Ελπίζω να τελειώσει το θέατρο του παραλόγου.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφαση για διορισμό 10.500 μονίμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #1497 στις: Ιούνιος 18, 2019, 10:23:22 μμ »

Μπορούμε να προβλέψουμε-αποκωδικοποιήσουμε τι θα γίνει με τη γενική και πότε?

υπάρχει περίπτωση σε ειδική και γενική να έχουμε προσλήψεις με διαφορετικά συστήματα?
αυτό δε περιπλέκει τη κατάσταση που κάποιος είναι και στον πίνακα ειδικής και γενικής?
δλδ θα ειναι στον πίνακα της ειδικής με το νέο σύστημα , και παγωμένος ταυτόχρονα στον γενικής ?
ή ο ένας πίνακας θα συμπαρασύρει τον άλλον ?

Γιατί να περιπλέκει την κατάσταση; Εφόσον προβλέπεται από το νόμο μπορεί να γίνουν προσλήψεις αναπληρωτών στη γενική από τους περσινούς πίνακες (2018-19), διορισμοί στη γενική δεν προβλέπονται για την επόμενη χρονιά-με τα μέχρι στιγμής δεδομένα-σωστά;
Ούτως ή άλλως, μέχρι τώρα οι δύο πίνακες (γενικής-ειδικής) είχαν διαφορετική μοριοδότηση των κριτηρίων τους.
Δε νομίζω να έχει σχέση η μια διαδικασία-προκήρυξη με την άλλη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160922
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.