*

Αποστολέας Θέμα: Τμήματα Ένταξης  (Αναγνώστηκε 76318 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ένα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #140 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 03:27:26 μμ »
Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Γνωρίζει κάποιος αν καθορίζεται σε κάποια διάταξη ή νόμο ο μέγιστος αριθμός ταυτόχρονης παρουσίας μαθητών ανά σχολική ώρα στο Τμήμα Ένταξης στη Δευτεροβάθμια;

Μπορώ, για παράδειγμα, να διδάσκω Μαθηματικά σε τμήμα 8 μαθητών την ίδια σχολική ώρα;

Αυτή είναι η απαίτηση της Διεύθυνσης του σχολείου και δεν μπορώ να βρω τι ισχύει, κι αν καθορίζεται κάπου μέγιστος αριθμός μαθητών.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2021, 03:32:40 μμ από ένα »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #141 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 03:58:06 μμ »
Μέχρι 12 μαθητές την ώρα/τμήμα...Δυστυχώς

Αποσυνδεδεμένος ένα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #142 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 03:58:58 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ. Πού μπορώ να το βρω;

Αποσυνδεδεμένος ένα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #143 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 05:36:10 μμ »
Στο σχολείο που εργάζομαι δεν λειτουργούμε με κυλιόμενο πρόγραμμα. Παίρνουμε τους μαθητές από το μάθημα π.χ. των Μαθηματικών και προχωράμε στην ύλη παράλληλα με την κανονική τάξη. Ελλείψει προσωπικού αποφασίστηκε φέτος από τη διευθυνση του σχολείου να παίρνουμε όλα τα παιδια της Γ τάξης μαζί, όλα τα παιδια της Β μαζί κ.ο.κ. Έτσι, έχουν δημιουργηθεί ομάδες μαθητών απολύτως ανομοιογενείς ως προς τις διαγνώσεις και τις ανάγκες τους. Η διεύθυνση υποστηρίζει ότι μπορούμε να το κάνουμε αυτό σε ομάδες μέχρι 12 ατόμων. Σε ό,τι έχω ψάξει μέχρι τώρα στη νομοθεσία έχω βρει ότι προβλέπονται 12 άτομα στο Τμήμα Ένταξης και όχι στην κάθε ομάδα που κάνουμε παρέμβαση. Αυτό αλλάζει πολύ τα δεδομένα, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω τη σχετική νομοθεσία. Ένας νόμος που βρήκα ανέφερε 12 μαθητές ανά Τμήμα Ένταξης (όχι ανά ομάδα παρέμβασης) σε περίπτωση όμορρων ή συστεγαζόμενων σχολείων. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό και έχει οδηγίες από σύμβουλο ή τη σχετική νομοθεσία παρακαλώ ας γράψει κάτι, γιατί πιστεύω ότι υπάρχει σύγχυση γύρω από το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:33 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #144 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 07:00:49 μμ »


Ο νόμος που αναφέρεις είναι αυτός και από όσο γνωρίζω είναι η μοναδική αναφορά σε μέγιστο όριο μαθητών. Αυτόν επικαλούνται διευθύνσεις και περιφέρειες χρόνια τώρα όποτε θέλουν να καλύψουν κενά.

Για να ιδρυθεί τμήμα ένταξης απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχουν κατ’ελάχιστον τρεις (3) μαθητές και σχετική πρόταση από διαγνωστική υπηρεσία. Σε περιπτώσεις συστεγαζόμενων ή γειτονικών σχολικών μονάδων, τα Τμήματα Ένταξης
συνενώνονται μέχρι του μέγιστου αριθμού δώδεκα (12) μαθητών ανά Τμήμα Ένταξης. (Ν. 3699/2008 άρθρο 6).




Σε ό,τι έχω ψάξει μέχρι τώρα στη νομοθεσία έχω βρει ότι προβλέπονται 12 άτομα στο Τμήμα Ένταξης και όχι στην κάθε ομάδα που κάνουμε παρέμβαση.

τι εννοείς ομάδα παρέμβασης;

Αποσυνδεδεμένος ένα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #145 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 07:05:18 μμ »
Την ομάδα μαθητών στην οποία κάνω κάθε φορά μάθημα. 

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 07:23:58 μμ »
Αν δεν αναφέρεται σε αυτό ο νόμος ως "Τμήμα Ένταξης", δηλαδή στην "ομάδα που κάνεις κάθε φορά μάθημα" τότε σε τι αναφέρεται;

Σε κάθε περίπτωση, απευθύνσου για τον προβληματισμό σου και στον σύμβουλο ειδικής αγωγής!

Αποσυνδεδεμένος ένα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 20, 2021, 07:49:48 μμ »
Τμήμα Ένταξης είναι η δομή, η οποία υπάρχει στο σχολείο. Αυτό πρέπει να αποτελείται από 3 μέχρι 12 μαθητές. Στον 13ο μαθητή κανονικά δημιουργείται άλλο ένα Τμήμα Ένταξης. Με άλλους εκπαιδευτικούς ειδικής, άλλη αίθουσα κλπ..

Στο σχολείο μου οι μαθητές στην ένταξη είναι πάνω από 30, αλλά την ένταξή τους την έχει αναλάβει ένας εκπαιδευτικός (εγώ), παίρνοντας μέσα στην τάξη κάθε φορά, άλλοτε 6 μαθητές, άλλοτε 8 και πάει λέγοντας.

Ο Σύμβουλος Ειδικής, για κάποιους δικούς του λόγους, διατηρεί το τοπίο θολό και ομιχλώδες.

Αν έχει εικόνα κάποιος συνάδελφος από άλλη περιοχή ή μπορεί να θέσει το ερώτημα στον δικό του Σϋμβουλο θα με βοηθούσε να ξεκαθαρίσω το τοπίο στη δική μου υπόθεση.


Αποσυνδεδεμένος Ευάγγελος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 12:44:39 μμ »
Καλησπέρα.

Για τις ιδρύσεις τμημάτων ένταξης υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία;
Σε ποιο στάδιο βρίσκονται δηλαδή και πότε αναμένονται να ολοκληρωθούν με το ΦΕΚ ίδρυσης;
Κοντευουμε Δεκέμβριο και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Έχει μιλήσει κανείς με το τμήμα Β ειδικής αγωγής στο υπουργείο;

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 02:58:21 μμ »
Τμήμα Ένταξης είναι η δομή, η οποία υπάρχει στο σχολείο. Αυτό πρέπει να αποτελείται από 3 μέχρι 12 μαθητές. Στον 13ο μαθητή κανονικά δημιουργείται άλλο ένα Τμήμα Ένταξης. Με άλλους εκπαιδευτικούς ειδικής, άλλη αίθουσα κλπ..

Στο σχολείο μου οι μαθητές στην ένταξη είναι πάνω από 30, αλλά την ένταξή τους την έχει αναλάβει ένας εκπαιδευτικός (εγώ), παίρνοντας μέσα στην τάξη κάθε φορά, άλλοτε 6 μαθητές, άλλοτε 8 και πάει λέγοντας.

Ο Σύμβουλος Ειδικής, για κάποιους δικούς του λόγους, διατηρεί το τοπίο θολό και ομιχλώδες.

Αν έχει εικόνα κάποιος συνάδελφος από άλλη περιοχή ή μπορεί να θέσει το ερώτημα στον δικό του Σϋμβουλο θα με βοηθούσε να ξεκαθαρίσω το τοπίο στη δική μου υπόθεση.

Το προγραμμα του τμηματος ενταξης το φτιαχνει ο εκπαιδευτικος κι οχι το σχολειο, απο πλευρας νομοθεσιας. Επιλεγει τους μαθητες: « Προ− κειμένου να εντάξουν τους μαθητές στο Τ.Ε., λαμβάνουν υπόψη:
• τη σοβαρότητα των εκπαιδευτικών αναγκών,
• την ανάγκη για εξειδικευμένο εκπαιδευτικό πρό− γραμμα,
• την ηλικία και την τάξη στην οποία φοιτούν οι προ− τεινόμενοι να παρακολουθήσουν το Τ.Ε.,
• τον αριθμό των μαθητών που έχουν τη δυνατότητα να υποστηρίξουν αποτελεσματικά και προτείνουν αυ− τούς που θα υποστηριχθούν από το τμήμα ένταξης με τεκμηριωμένη εισήγηση»
Απο το καθηκοντολογιο εκπαιδευτικων τμηματος ενταξης.

 Μπορεις λοιπον να δωσεις ενα εγγραφο προς τον διευθυντη και τον συλλογο, στο οποιο θα γραφεις οτι μπορεις τοσους μαθητες να υποστηριξεις αποτελεσματικα, να αναφερεις τις διαφορες των διαγνωσεων και αλλες τετοιες λεπτομερειες ( θα γραφεις και τη νομοθεσια στην οποια βασιζεσαι) Στο τελος, μπορεις να γραφεις οτι εισηγεισαι, αρχικα το να ερθει αλλος εκπαιδευτικος για τα υπολοιπα παιδια που δεν μπορεις να υποστηριξεις και επιπλεον να γινει αιτηση για ιδρυση νεου ΤΕ στο σχολειο.
( το να μην δεχθεις ολους τους μαθητες στο ΤΕ, λειτουργει κι ως μοχλος πιεσης, γκρινιαζουν οι γονεις, ζηταει δευτερους εκπαιδευτικους το σχολειο)

Αποσυνδεδεμένος makisS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 10, 2021, 09:24:19 μμ »
Καλησπέρα, φοβερά τα νέα που διαρρέονται για ακόμη μια φορά...Εκεί που περιμένουμε τις νέες ιδρύσεις των τμημάτων ένταξης μπας και καταφέρουμε να 'μπουμε' στον νομό μας μετά από 15 χρόνια περιπλάνησης το συγκεκριμένο ενδεχόμενο αρχίζει να φαίνεται όλο και πιο μακρινό...Το κερασάκι στην τούρτα; Οι αγαπητοί συνάδελφοι της γενικής που διορίστηκαμε μέ τις ίδιες υποχρεώσεις και πιο συγκεκριμένα αυτή της διετούς παραμονής στο ΠΥΣΠΕ πρώτου διορισμού , απαιτούν -και φαίνεται να το πετυχαίνουν - να πάρουν μετάθεση φέτος ΜΑΖΙ μας ...Μάντεψε λοιπόν -οσοι από αυτούς έχουν προσοντα στην ειδική - ποιών τις θέσεις θα διεκδικήσουν για να γυρίσουν στα πάτρια εδάφη
..Ναι ναι ξέρω , δεν φταίνε αυτοί το σύστημα είναι έτσι...Με τις υγείες μας συνάδελφοι...

Αποσυνδεδεμένος alex1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 12:27:56 πμ »
Όταν εμένα η τοποθέτηση μου λέει ειδική αγωγή μπορεί να είμαι και σε τμήμα ένταξης??

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 11, 2021, 05:12:51 μμ »
Όταν εμένα η τοποθέτηση μου λέει ειδική αγωγή μπορεί να είμαι και σε τμήμα ένταξης??
Ναι.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1997
    • Προφίλ
Απ: Τμήματα Ένταξης
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 13, 2021, 11:33:47 πμ »
Καλησπέρα.

Για τις ιδρύσεις τμημάτων ένταξης υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία;
Σε ποιο στάδιο βρίσκονται δηλαδή και πότε αναμένονται να ολοκληρωθούν με το ΦΕΚ ίδρυσης;
Κοντευουμε Δεκέμβριο και ακόμα ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

Έχει μιλήσει κανείς με το τμήμα Β ειδικής αγωγής στο υπουργείο;

Έχει ολοκληρωθεί η επεξεργασία περίπου των 2/3 των προτάσεων. Είναι σίγουρα μια κοπιώδης διαδικασία με πάρα πολλά δικαιολογητικά.

Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει και καμία πίεση ή προθεσμία από την ηγεσία για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Και ο λόγος είναι ότι φέτος δεν στελεχώθηκαν πολλά από τα υφιστάμενα Τμήματα Ένταξης, λόγω εξάντλησης των σχετικών πιστώσεων. Οπότε δυστυχώς δεν υπάρχει καμία βιασύνη ούτε από τους μεν ούτε από τους δε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 337
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.