*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3329396 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #588 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 04:03:54 μμ »
στην αίτηση που θα κάνουμε η φετινή πως θα δηλωθεί; σε ποιο έντυπο; και πως;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #589 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 04:28:01 μμ »
Παραθέτω αυτό που έχει αναφέρει συνάδελφος σε άλλο σημείο του Thread σχετικά με τις μεταφράσεις και τις επικυρώσεις. Ούτε εκ νέου μετάφραση χρειάζεται ούτε επικύρωση της μετάφρασης.

Ίρμα πάντως στον δικό μου τον ΟΠΣΥΔ έχει περαστεί κανονικότατα το πτυχίο ξένης γλώσσας και μοριοδοτήθηκε  το  για την Ειδική. Η μετάφραση γίνεται μία φορά , οι επικυρώσεις πρέπει να είναι σχετικά πρόσφατες.

Νομίζω ότι είτε σε δικηγόρο κάνεις μετάφραση και επικύρωση είτε σε ένα δικηγόρο μια επικύρωση της γνησιότητας ενός αντιγράφου του πτυχίου και μετά επίσημη μεταφραστική υπηρεσία θα είσαι εντάξει.Στη μεταφραστική υπηρεσία μου είπαν 100φορες- ένιωθα ηλίθια στο τέλος- ότι δεν κάνουν κάποια επιπλέον επικύρωση στη μετάφραση γιατί είναι επίσημη και δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από αυτή.(όταν αναφέρθηκα δε στη δική τους ιστοσελίδα που λέει σε ειδική περίπτωση που απαιτείται επικύρωση της μετάφρασης να προσκομίσει ο μεταφραστής μια βεβαίωση κτλ κτλ δε με άφηναν καν να ολοκληρώσω γιατί μου είπαν ξεκάθαρα αυτή η μετάφραση είναι επίσημη δεν χρειάζεται κάτι άλλο.Δεν πήγα καν στο Βρετανικό συμβούλιο για να πάρω κάποια επικυρωμένη Φωτοτυπία...έβγαλα μόνη μια φωτοτυπία από το πτυχίο και την πήγα μαζί με το πτυχίο σε δικηγόρο για επικύρωση.Νομιζω ότι αγχωνόμαστε παραπάνω από ότι χρειάζεται για το συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #590 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 04:31:14 μμ »
στην αίτηση που θα κάνουμε η φετινή πως θα δηλωθεί; σε ποιο έντυπο; και πως;
και εγω αυτο θελω να ξεκαθαρίσω
στην ηλεκτρονική του ασεπ, προϋπηρεσία μεχρι ποτε θα βαλουμε?

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #591 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 04:43:12 μμ »
Φαντάζομαι έως τις 13/01 θα έχουν απαντηθεί αυτά από τις δδε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #592 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 05:21:03 μμ »
και εγω αυτο θελω να ξεκαθαρίσω
στην ηλεκτρονική του ασεπ, προϋπηρεσία μεχρι ποτε θα βαλουμε?
ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ (επί των προϋπηρεσιών):
Διευκρινίζεται ότι, βάσει των διατάξεων του άρθρου 10 «Χρόνος συνδρομής προϋποθέσεων διορισμού» του
ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α΄), για την κατάταξη στους οικείους πίνακες, θα ληφθεί υπόψη προϋπηρεσία προσφερθείσα
μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων της παρούσης.
Άρα μέχρι ΚΑΙ 24/2.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #593 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 05:22:54 μμ »
ΓΕΝΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ (επί των προϋπηρεσιών):
Διευκρινίζεται ότι, βάσει των διατάξεων του άρθρου 10 «Χρόνος συνδρομής προϋποθέσεων διορισμού» του
ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α΄), για την κατάταξη στους οικείους πίνακες, θα ληφθεί υπόψη προϋπηρεσία προσφερθείσα
μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων της παρούσης.
Άρα μέχρι ΚΑΙ 24/2.
THN ΜΕΧΡΙ 24/2 ΠΩΣ ΤΗΝ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΟΜΩΣ;

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #594 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 05:29:04 μμ »
Για να είσαι 100% σίγουρος ζήτα την απο την δευτεροβάθμια.Εγώ έτσι έκανα στην ειδική.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #595 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 05:50:34 μμ »
Για να είσαι 100% σίγουρος ζήτα την απο την δευτεροβάθμια.Εγώ έτσι έκανα στην ειδική.
πως την ζητάς άμα πας 13/01 πχ;

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #596 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 06:05:57 μμ »
Την περσινή προϋπηρεσία από 5/6 που αποκτήθηκε σε σχολείο πρωτοβάθμιας πρέπει σε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας να την καταθέσουμε? Κατάλαβε κανείς να μου εξηγήσει??? H πρόσκληση λέει αυτό:

"Σε περίπτωση, δε, κατά την οποία προσκομίζονται βεβαιώσεις προϋπηρεσίας (πέραν της ήδη
καταχωρισμένης στο Ο.Π.ΣΥ.Δ.) ή/και αποδεικτικά ένταξης σε νέο εκπ/κό κλάδο, τότε η κατάθεση αυτών γίνεται,
υποχρεωτικά σε Δ/νση της αντίστοιχης βαθμίδας Εκπ/σης με την βαθμίδα στην οποία προσφέρθηκε η
προϋπηρεσία
"

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #597 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 07:28:31 μμ »
Θα μου επιτρέψεις: κανένας 40άρης ή 50 άρης που σήμερα καλείται ως αναπληρωτής, δεν έχει καβατζώσει (όπως γράφεις) καμία θέση στο δημόσιο σχολείο και φυσικά δεν "παίζονται" όλα στην προυπηρεσία!
Υπάρχουν αξιόλογοι συνάδελφοι (διάβασα εδώ, πριν λίγες μέρες την περίπτωση ενός φυσικού), ακόμη και με διδακτορικά, με δεύτερα μεταπτυχιακά και δεύτερα πτυχία, που επιθυμούν να διοριστούν στη δημόσια εκπαίδευση. Ακόμη, υπάρχει ο βαθμός του/των πτυχίου/-χίων, που δεν μπορεί να είναι ίδιος για όλους και η ύπαρξη τέκνων, που μοριοδοτείται, η κατοχή σεμιναρίων, ξένων γλωσσών και λοιπών πιστοποιητικών (Η/Υ κλπ.), που μοριοδοτούνται κι αυτά. 'Αρα, δεν είναι λογικό να προεξοφλεί ή να προδικάζει κανένας τίποτε και κατά τη γνώμη μου, αν η ζήτηση για τις 5200 μόνιμες θέσεις είναι τεράστια (π.χ. 150.000 εκπαιδευτκοί), τότε θα γίνει πραγματική σφαγή, σε υψηλό πάντα επίπεδο μορίων!
Και μην ξεχνάτε: αναμένονται και δικαστικές αποφάσεις...!
Ξέχασες το ευεργέτημα και της αναπηρίας τέκνων/συζύγου 
20-40 μόρια δεν είναι λίγα,
Αλλά και για να αποκτήσεις όλα τα ακαδημαϊκά προσόντα θα είσαι 30+ και πρέπει να έχεις βαθμό πτυχίου 10! Οι θέσεις διορισμού είναι ελάχιστες, η κυβέρνηση υποχρεώθηκε να εφαρμόσει νέο σύστημα για να παίρνει αναπληρωτές.Υπάρχουν και σε ηλικία -ιντα με 0 μόρια προϋπηρεσίας, για τους μαθηματικούς  ο μεγαλύτερος  υποψήφιος αναπληρωτής  έχει πάρει πτυχίο το 1978 άλλοι 188 έχουν πτυχίο έως το 2002 και όλοι αυτοί υπέβαλαν αίτηση αναπληρωτή γνωρίζοντας πως δεν έχουν ελπίδες, φέτος που θα γίνουν διορισμοί θα είναι μερικές χιλιάδες  οι παλιοί πτυχιούχοι με την προοπτική του διορισμού.Σε τι να ελπίζει ο νέος πτυχιούχος ?

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #598 στις: Ιανουάριος 05, 2020, 07:30:07 μμ »
πως την ζητάς άμα πας 13/01 πχ;
Ζητάς να σου υπολογίσουν την προϋπηρεσία μέχρι και 24/2.Θα δούνε με ποιο πρόγραμμα είσαι,αν είσαι πλήρους,αν έγινες πλήρους κτλ και θα σου πουν.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #599 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:16:46 πμ »

Αυτό γράφει, ναι. Που λέει ότι δε μπορείς να τη μεταφέρεις? Άν έχεις δυο πτυχία που ανήκουν στην ίδια  βαθμίδα εκπαίδευσης (Τριτοβάθμια) μεταφέρεται .Αν έχεις ένα πτυχίο ΔΕ και ένα ΠΕ δεν μεταφέρεται.Ποιό σημείο σε μπερδεύει?
Γεωργία ευχαριστώ πολύ. Δεν το είχα διαβάσει σωστά
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2020, 12:23:14 πμ από leedorf79 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #600 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:22:57 πμ »
Γεωργία συγγνώμη αν δεν το καταλαβαίνω καλά αλλά γραφει συγκεκριμένα "που έχει πραγμα-
τοποιηθεί σε κλάδο της ίδιας εκπαιδευτικής κατηγορίας (ΠΕ) με τον κλάδο για τον οποίο τίθεται η υποψηφιότητα". Άρα αν κάνεις την αίτηση ως φυσικός λογίζεται μόνο η προϋπηρεσία που έχεις ως φυσικός. Εγω αυτό καταλαβαίνω. Αν κάνω λάθος κάπου ας μου εξηγήσει κάποιος που το καταλαβαίνει καλύτερα
Εννοεί ότι αν η προϋπηρεσία έχει αποκτηθεί από άλλη εκπαιδευτική κατηγορία π.χ ΤΕ ή ΔΕ τότε δεν συνυπολογίζεται.
Δεν λέει ότι πρέπει να είναι από τον κλάδο ΠΕ04.01 για να συνυπολογιστεί, αλλά αρκεί να είναι από κάποιον κλάδο ΠΕ...

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #601 στις: Ιανουάριος 06, 2020, 12:23:59 πμ »
Εννοεί ότι αν η προϋπηρεσία έχει αποκτηθεί από άλλη εκπαιδευτική κατηγορία π.χ ΤΕ ή ΔΕ τότε δεν συνυπολογίζεται.
Δεν λέει ότι πρέπει να είναι από τον κλάδο ΠΕ04.01 για να συνυπολογιστεί, αλλά αρκεί να είναι από κάποιον κλάδο ΠΕ...
Ευχαριστω πολύ. Τωρα που το διάβασα πιο προσεκτικά το κατάλαβα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.167 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.