*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3328907 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mvis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6580 στις: Αύγουστος 22, 2020, 08:11:41 μμ »
Από περιέργεια, τι ειδικότητα είσαι;
Και επίσης αν μπορείς δώσε links με αυτά που πρέπει να μάθουμε. Εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι να μάθω.

Για να τα μάθεις, ξεκινάς από ΠΜΣ στην εκπαιδευτική πολιτική, διαβάζεις τις συνεδριάσεις της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων ,αποφάσεις αναστολής λειτουργίας σχολικών μονάδων ανά περιφέρεια, αποφάσεις ΠΥΣΔΕ και ξεκινάς με υπομονή διδακτορικό. Ένα λινκ δε φτάνει. Αλλά μια κουβέντα με έναν πληροφορικό-φιλόλογο σε διαθεσιμότητα από ΔΙΔΕ σε ΔΙΠΕ με δεκαετία+ ή έστω 3ετία στην πλάτη μπορεί να σου δώσει μια ιδέα του τί γίνεται και για ποιους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2363
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6581 στις: Αύγουστος 22, 2020, 08:33:23 μμ »
Για να τα μάθεις, ξεκινάς από ΠΜΣ στην εκπαιδευτική πολιτική, διαβάζεις τις συνεδριάσεις της Επιτροπής Μορφωτικών Υποθέσεων ,αποφάσεις αναστολής λειτουργίας σχολικών μονάδων ανά περιφέρεια, αποφάσεις ΠΥΣΔΕ και ξεκινάς με υπομονή διδακτορικό. Ένα λινκ δε φτάνει. Αλλά μια κουβέντα με έναν πληροφορικό-φιλόλογο σε διαθεσιμότητα από ΔΙΔΕ σε ΔΙΠΕ με δεκαετία+ ή έστω 3ετία στην πλάτη μπορεί να σου δώσει μια ιδέα του τί γίνεται και για ποιους λόγους.
Εσύ μπορείς να μου τη δώσεις την πληροφόρηση - γνώση; Την κατέχεις;
Επίσης, αν περιγράφεις παραπάνω τον εαυτό σου, εύχομαι τα καλύτερα. Ελπίζω να προτίμησες ντόπια προϊόντα.

Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6582 στις: Αύγουστος 23, 2020, 12:54:07 πμ »
Χαίρομαι που βλέπω συναδέλφους που μας παρακινούν να βοηθήσουμε την κατάσταση γράφοντας τη γνώμη μας έστω και σε μια σελίδα στο fb. Η κατάσταση έχει αγριεψει πάρα πολύ... Δεν πρέπει να επιτρέψουμε αδικίες στις κατανομές!  Το λέω ξεκάθαρα δε με ενδιαφέρει η "εκπαίδευση" . Για τους 50ρηδες συναδέλφους μου νοιάζομαι και όλους τους ταλαιπωρους που θα μείνουν απ' έξω... κάθε χρόνος πάνω στην πλάτη του αναπληρωτή είναι και ένα βήμα πιο κοντά στη ψύχωση. Όσο μεγαλώνουμε είναι ακόμη πιο δύσκολα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6583 στις: Αύγουστος 23, 2020, 01:28:34 πμ »
Αφελής ερώτηση: μία σοβαρή (λέξη κλειδί ίσως) κυβέρνηση θα διορίζει αριθμητικά περισσότερο αυτούς που θα πιέζουν κάτω από το τραπέζι και δημόσια περισσότερο; Οι μετρήσιμες αντικειμενικές εκπαιδευτικές ανάγκες, που κάθε υπουργείο μπορεί να κάνει αυτόνομα χωρίς παρεμβολές, δεν λαμβάνονται υπόψη;

Πραγματικά, θεωρώ γελοίο και θλιβερό να "σκοτώνονται" δάσκαλοι με καθηγητές για κατανομές κλπ. Δεν θα έπρεπε να είναι θέμα πίεσης, αλλά να αποφασίζεται κεντρικά με βάση αντικειμενικά κριτήρια. Δεν θα έπρεπε να ασχολούμαστε με το τι έγραψε ο πασαδ, η πεαδ, η ολμε, η δοε και ο φούφουτος. Πόσο πιο χαμηλά είναι το επίπεδο του έλληνα εκπαιδευτικού;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6584 στις: Αύγουστος 23, 2020, 01:43:10 πμ »
Μάλλον εγώ σε άλλη χώρα ζω. Δεν είναι γνωστό οτι οι πραγματικές ανάγκες είναι πολύ περισσότερες από τους 10.500 διορισμούς??? Η αδικία ξεκινάει από εκει...ΟΛΟΙ χρειάζονται και αν όχι όλοι τουλάχιστον οι διπλάσιοι.. δουλευομαστε και μεταξύ μας τώρα . Το επίπεδο του εκπαιδευτικού και την αξιοπρέπεια τα ρίχνει καθημερινά η κυβέρνηση από την οποία περιμένετε καποιοι δικαιοσυνη.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6585 στις: Αύγουστος 23, 2020, 01:49:47 πμ »
Πολλαπλάσιοι από τους 10.500 είναι οι απαιτούμενοι διορισμοί (και με ταυτόχρονη μείωση αριθμού μαθητών ανά τμήμα, θα προσθέσω).
Όμως, η δημόσια συμπεριφορά του καθενός αποδεικνύει σε μεγάλο βαθμό το επίπεδό του. Αυτό τόνισα και αυτό υποστηρίζω. Η ανύπαρκτη διαχρονικά πολιτική των κυβερνήσεων στην παιδεία δεν αναιρεί το γεγονός ότι ένα ποσοστό των εκπαιδευτικών πέφτουν στο επίπεδο ξεκατινιάσματος.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6586 στις: Αύγουστος 23, 2020, 02:08:23 πμ »
Σίγουρα! θα υπάρχουν και ξεκατινιασματα όπως σε όλα τα επαγγέλματα και σε όλες τις ανθρώπινες σχεσεις δεν υπερέχουμε σε κάτι αλλά μπορούμε να μην μείνουμε εκεί. Είναι ανησυχητικό και θα έχει επίπτωση στις κατανομές που δεν υπάρχει ένθερμη διεκδίκηση από τη δευτεροβάθμια. Οι δάσκαλοι πολύ πιο ενωμένοι και μπράβο τους και εμείς αντί να βλεπουμε το δάσος κοιτάζουμε το δεντρο.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6587 στις: Αύγουστος 23, 2020, 12:46:43 μμ »
Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω! Φίλη μου με ρώτησε χθες για τους επικουρικους πίνακες. Είχε καταθέσει πέρυσι το σεμινάριο ειδικής(κλάδος ΠΕ03) και με ρώτησε με ποια κριτήρια, σύμφωνα με το νόμο 4589, καθορίζεται η σειρά σε αυτούς τους επικουρικους πίνακες. Αν μετράει δηλαδή ο χρόνος κτίσεως του σεμιναρίου, μόνο η προϋπηρεσία ή όλα κριτήρια που ισχύουν και στους κύριους πίνακες. Αν και εργάζομαι τα τελευταία 6 χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των επικουρικών και δεν γνώριζα. Ξέρει κανείς τι ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6588 στις: Αύγουστος 23, 2020, 12:52:38 μμ »
Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω! Φίλη μου με ρώτησε χθες για τους επικουρικους πίνακες. Είχε καταθέσει πέρυσι το σεμινάριο ειδικής(κλάδος ΠΕ03) και με ρώτησε με ποια κριτήρια, σύμφωνα με το νόμο 4589, καθορίζεται η σειρά σε αυτούς τους επικουρικους πίνακες. Αν μετράει δηλαδή ο χρόνος κτίσεως του σεμιναρίου, μόνο η προϋπηρεσία ή όλα κριτήρια που ισχύουν και στους κύριους πίνακες. Αν και εργάζομαι τα τελευταία 6 χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των επικουρικών και δεν γνώριζα. Ξέρει κανείς τι ισχύει;
Όλα τα κριτήρια που ισχύουν και στον κύριο πίνακα. Η μόνη διαφορά είναι το μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή όπου αν το κατέχεις εντάσσεσαι στον κύριο.

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6589 στις: Αύγουστος 23, 2020, 01:14:07 μμ »
Οκ! Σε ευχαριστώ πολύ! Για τους κύριους πίνακες τα γνώριζα, αλλά δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με επικουρικους.

Αποσυνδεδεμένος interstellar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6590 στις: Αύγουστος 23, 2020, 04:54:51 μμ »
Παρακαλώ, να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος:
Είμαι ενταγμένη στον προσωρινό πίνακα αναπληρωτών με σχετικά καλή σειρά. Παράλληλα, ανήκω σε ευπαθή ομάδα (είμαι ΑΜΕΑ) και λόγω κορόνοϊού προσέχω πάρα πολύ. Πιστεύετε ότι, αν με πάρουν, υπάρχει κάποια πρόνοια για εμάς; Υπό άλλες συνθήκες θα ήμουν ενθουσιασμένη αν με καλούσαν να διδάξω, φέτος όμως φοβάμαι παρά πολύ να εκτεθώ στα μικρόβια μιας σχολικής τάξης.
Ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6591 στις: Αύγουστος 23, 2020, 05:11:55 μμ »
Παρακαλώ, να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος:
Είμαι ενταγμένη στον προσωρινό πίνακα αναπληρωτών με σχετικά καλή σειρά. Παράλληλα, ανήκω σε ευπαθή ομάδα (είμαι ΑΜΕΑ) και λόγω κορόνοϊού προσέχω πάρα πολύ. Πιστεύετε ότι, αν με πάρουν, υπάρχει κάποια πρόνοια για εμάς; Υπό άλλες συνθήκες θα ήμουν ενθουσιασμένη αν με καλούσαν να διδάξω, φέτος όμως φοβάμαι παρά πολύ να εκτεθώ στα μικρόβια μιας σχολικής τάξης.
Ευχαριστώ πολύ.
Μασκούλα, αντισυπτικό και όλα θα πάνε καλά. Μην ανησυχείς.

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 500
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6592 στις: Αύγουστος 23, 2020, 06:32:17 μμ »
Ήδη αναφέρθηκε  νομίζω από τα μμε πως οι ευπαθείς ομάδες μπορούν να εργαστούν με τηλεργασία ή να πάρουν άδεια.

Αποσυνδεδεμένος interstellar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #6593 στις: Αύγουστος 23, 2020, 06:36:42 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Η ενημέρωση από τα ΜΜΕ αφορά κατά βάση διοικητικούς υπαλλήλους. Τον Μάιο οι καθηγητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες πώς εργάστηκαν; Ή πήραν άδεια; Γιατί σε κάθε 4 μέρες απουσίας μετράει μια ημέρα κανονικής άδειας και δεν νομίζω ότι οι αναπληρωτές έχουν τόσο μεγάλη άδεια ώστε να δουλέψει αυτό το σύστημα (άντε να το κάνεις αυτό κανένα μήνα).
Υπάρχει πρόνοια πχ ώστε να διδάσκουν εξ αποστάσεως  όσα παιδιά μένουν κ αυτά σπίτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2020, 06:38:47 μμ από interstellar »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 400
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.