*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947851 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2114 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 12:24:25 μμ »
Όχι. Αυτή τη στιγμή κάνω πράγματα τα οποία δεν θα χρειαζόταν να κάνω στην σχολική μου καθημερινότητα, τα οποία μου παίρνουν πολύ περισσότερο χρόνο απ'ο,τι κανονικά. Κοινώς, δουλεύω παραπάνω. Μπορεί στο δικό σου μάθημα να ισχύει κάτι διαφορετικό, στα δικά μου -που δεν είναι και λίγα- πάντως όχι. Οπότε, θα σε παρακαλούσα, να κάνεις υποδείξεις με αυτό το ύφος σε οικεία σου πρόσωπα. Οι υπόλοιποι δεν σου φταίμε σε κάτι  :)

Ακριβώς. Εξάλλου με εξαίρεση τα πρώτα χρόνια που συγκροτούμε το αρχείο μας, η προετοιμασια μετά είναι για το παραπάνω, που στη χειρότερη αν δεν προλαβαίνεις, δεν το κανεις.
Τώρα η δημιουργία υλικού είναι τελείως διαφορετική κ ειναο αναπόσπαστο στοιχείο του μαθήματος, δεν μπορείς χωρίς αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:26 »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2115 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 12:29:25 μμ »
Οταν είσαι μέσα στην τάξη και οργανώνεις σπίτι την ύλη και το μάθημα και διορθώνεις πληρώνεσαι παραπάνω? Όχι. Τι κάνεις? Κανείς το 23ωρο σου μέσα στην τάξη και μετά πας σπίτι και διορθώνεις και προετοίμαζεσαι. Ε λοιπόν και τώρα θα κάνεις τις 23 ώρες σου διαδικτυακα και την οργάνωση και διόρθωση σπίτι σου

Όχι φίλε, δεν πάει έτσι, δεν πάει καθόλου έτσι.
Αυτά που έχεις ετοιμάσει και ετοιμάζεις στο σπίτι για το σχολείο ( φύλλα εργασίας, τεστ, οπτικοακουστικό υλικό, εργασίες κλπ) για τα οποία ΗΔΗ έχεις ξοδέψει χρόνο πέραν του εργασιακού σου ωραρίου, θα μπούνε αυτόματα στο eclass και στο eme ή θα στα κάνει η προσωπική σου γραμματέας;
Ποιος θα στα περάσει σε ψηφιακή μορφή; Ποιος θα μεταφέρει τις ασκήσεις σου στο περιβάλλον του eclass;
Και μη πει κανένας άμπαλος, "σιγά το πράμα ένα upload κάνεις" γιατί προφανώς εκεί εξάντλησε τις δυνατότητες της πλατφόρμας!

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2116 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 01:04:40 μμ »
Όταν μπαίνω για μάθημα στην τάξη το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ρωτώ τις απορίες των μαθητών απ' το προηγούμενο μάθημα και τις ασκήσεις για το σπίτι (βιβλίου και φυλλαδίων). Αφού εξηγήσω τις απορίες και λύσω στον πίνακα ό,τι τα δυσκόλεψε, προχωρώ παρακάτω με τη θεωρία και τη σχετική ασκησιολογία λύνοντας και βάζοντας για το σπίτι. Αυτά. Διαβάζοντας τα σχόλια των συναδέλφων διαπιστώνω πως τελικά κάνω πολύ ταπεινό και χαμηλό χαμηλοτάτων προσδοκιών μάθημα και πως όλοι κάνετε π α π ά δ ε ς με οπτικοακουστικό υλικό, σύγχρονες μεθόδους αφομοίωσης, πολύωρες προετοιμασίες στο σπίτι (εγώ πάλι σχεδόν καθόλου καθώς τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο τα 'μαθα απ' έξω κι ανακατωτά) κι έχω εντυπωσιαστεί. Νιώθω (σχεδόν) άνθρωπος των σπηλαίων. Τέλος πάντων το σχόλιό μου δεν είχε να κάμει με τα e-learning, τα webex, τα e-class και τα επίλοιπα μα ήταν ένα σχόλιο απολογίας προς εμέ και τους μαθητάς μου. Άμα μας διαβάζετε παιδιά μου, σας ζητώ δημοσίως συγνώμη. Υπήρξατε άτυχα. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2117 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 01:22:35 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=3ENYst9lGuw&feature=emb_logo

όλοι αυτοί πάνε για webex και e class

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:10:26 »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2118 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 01:26:54 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=3ENYst9lGuw&feature=emb_logo

όλοι αυτοί πάνε για webex και e class

Άκουσα σήμερα σε ένα δελτίο έναν από τους ειδικούς να λέει ότι όλοι αυτοί που θα κολλήσουν σήμερα από το συνωστισμό στα μαγαζιά και στα κομμωτήρια θα εμφανιστούν ως έξτρα κρούσματα μέσα στο επόμενο 14ημερο. Αν σκεφτεί κανείς ότι το lockdown έχει ανακοινωθεί για 3 εβδομάδες, αυτό ακούγεται πολλά υποσχόμενο...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2020, 06:09:02 μμ από μυωπία »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2119 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 01:40:55 μμ »
Άκουσα σήμερα σε ένα δελτίο έναν από τους ειδικούς να λέει ότι όλοι αυτοί που θα κολλήσουν σήμερα από το συνωστισμό στα μαγαζιά και στα κομμωτήρια θα εμφανιστούν ως έξτρα κρούσματα μέσα στο επόμενο 14ημερο. Αν σκεφτεί κανείς ότι το lockdown έχει ανακοινωθεί για 3 εβδομάδες, αυτό ακούγεται πολλά υποσχώμενο...

και παρα πολλοί έφυγαν για επαρχία. έτσι να αποτίσουν κορονοιο κ όσοι δεν είχαν.

Δεν νομίζω ότι θα ανοίξουνε σε τρεις εβδομάδες. Ίσως κάποιοι χώροι, ενδεχομενως γυμνάσιο κ μικρά εμπορικα. Δεν νομίζω εστίαση.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2120 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 01:41:21 μμ »
Λογικά πρέπει να δοθεί το κανονικό πρόγραμμα.Γιατί σε κάποια σχολεία δίνεται άλλο πρόγραμμα με κάποιους προκλητικά να εξαιρούνται ;;;;;;

Πρέπει να παρέμβουν οι υπεύθυνοι παιδαγωγικής ευθύνης....


Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2122 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 03:20:01 μμ »
Λογικά πρέπει να δοθεί το κανονικό πρόγραμμα.Γιατί σε κάποια σχολεία δίνεται άλλο πρόγραμμα με κάποιους προκλητικά να εξαιρούνται ;;;;;;

Πρέπει να παρέμβουν οι υπεύθυνοι παιδαγωγικής ευθύνης....
Όταν λες "με κάποιους να εξαιρούνται";
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2020, 05:01:54 μμ από English »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2123 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 03:39:47 μμ »
Καλή ψήφο! Να μην ξεχνιόμαστε...
Αποχή από τις εκλογές παρωδία! Να μην ξεφτιλιζόμαστε...
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2124 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 06:03:19 μμ »
Διαβάζοντας τα μηνύματα των συναδέλφων (ιδιαιτέρως των φιλολόγων), διαπιστώνω ότι ο χρόνος που δαπανούν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γράφοντας και ξαναγράφοντας τα ίδια και τα ίδια είναι τεράστιος.
Πιθανότατα θα προλάβουν να προετοιμαστούν για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση επαρκώς, αν ασχοληθούν μόνο με αυτή.
Γκρινιάζοντας συνεχώς για τα προβλήματα που θα υπάρξουν μάλλον δεν τα λύνουν.
 

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2125 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 06:13:04 μμ »
Διαβάζοντας τα μηνύματα των συναδέλφων (ιδιαιτέρως των φιλολόγων), διαπιστώνω ότι ο χρόνος που δαπανούν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γράφοντας και ξαναγράφοντας τα ίδια και τα ίδια είναι τεράστιος.
Πιθανότατα θα προλάβουν να προετοιμαστούν για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση επαρκώς, αν ασχοληθούν μόνο με αυτή.
Γκρινιάζοντας συνεχώς για τα προβλήματα που θα υπάρξουν μάλλον δεν τα λύνουν.

Ίσως αν ασχοληθούμε ΜΟΝΟ με αυτήν μπορεί και να καταφέρουμε να έχουμε κάποια ελάχιστα αποτελέσματα για τους μαθητές μας. Επειδή όμως έχουμε ζωή, ξέρεις, οικογένειες, διάφορες δουλειές από εδώ και από εκεί, κάτι ηλικιωμένους γονείς που χρειάζονται ψώνια και φάρμακα, σπίτια που θέλουν καθάρισμα και διάφορα τέτοια ποταπά, καλό θα είναι να μην βαρέσουμε πάλι τα 12ωρα της περσινής καραντίνας ούτε τα ξενύχτια μπας και πετύχουμε τις πλατφόρμες σε φάση που να μη σέρνονται.

Δεν το ήξερα ότι έπρεπε να ασχολούμαι ΜΟΝΟ με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2126 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 06:18:55 μμ »
Παράθεση
Διαβάζοντας τα μηνύματα των συναδέλφων (ιδιαιτέρως των φιλολόγων), διαπιστώνω ότι ο χρόνος που δαπανούν στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης γράφοντας και ξαναγράφοντας τα ίδια και τα ίδια είναι τεράστιος.

Μάλλον είμαστε οι πλέον κουτσομπόληδες, τι να κάνουμε;  Φιλόλογοι κυριολεκτικά!!!!
Στα σοβαρά τώρα, δεν αντέχω τόσες ώρες να γράφω στον υπολογιστή, τα μάτια μου πονάνε και το κεφάλι μου ζαλίζεται!!! Άρα πρέπει να κόψω και το pde, μήπως όμως και οι άλλες ειδικότητες;

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2127 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 06:18:59 μμ »
Όταν μπαίνω για μάθημα στην τάξη το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ρωτώ τις απορίες των μαθητών απ' το προηγούμενο μάθημα και τις ασκήσεις για το σπίτι (βιβλίου και φυλλαδίων). Αφού εξηγήσω τις απορίες και λύσω στον πίνακα ό,τι τα δυσκόλεψε, προχωρώ παρακάτω με τη θεωρία και τη σχετική ασκησιολογία λύνοντας και βάζοντας για το σπίτι. Αυτά. Διαβάζοντας τα σχόλια των συναδέλφων διαπιστώνω πως τελικά κάνω πολύ ταπεινό και χαμηλό χαμηλοτάτων προσδοκιών μάθημα και πως όλοι κάνετε π α π ά δ ε ς με οπτικοακουστικό υλικό, σύγχρονες μεθόδους αφομοίωσης, πολύωρες προετοιμασίες στο σπίτι (εγώ πάλι σχεδόν καθόλου καθώς τα ίδια και τα ίδια κάθε χρόνο τα 'μαθα απ' έξω κι ανακατωτά) κι έχω εντυπωσιαστεί. Νιώθω (σχεδόν) άνθρωπος των σπηλαίων. Τέλος πάντων το σχόλιό μου δεν είχε να κάμει με τα e-learning, τα webex, τα e-class και τα επίλοιπα μα ήταν ένα σχόλιο απολογίας προς εμέ και τους μαθητάς μου. Άμα μας διαβάζετε παιδιά μου, σας ζητώ δημοσίως συγνώμη. Υπήρξατε άτυχα. Ευχαριστώ.

Φίλε μου έγραψες...  :-*

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.