*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 954811 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2674 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 10:24:33 μμ »
Σήμερα έζησα μια τρομακτική εμπειρία. Δασκάλα μάθαινε στα παιδιά κλάσματα μόνο με την γλυκιά φωνούλα της.
Δηλαδή πώς μάθατε τι διδασκε;Είστε μαθητής;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:16 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2675 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 10:48:26 μμ »
Αφού ρητά δεν επιτρέπεται η είσοδος τρίτων πάρα μόνο για εξαιρετικούς λόγους!

Μα υπάρχει αυτό σε κάποια φετινή οδηγία; έχουμε κάνει αγώνα για να μην έρχεται κανεις αλλά αυτά τα θεωρεί εξαιρετικούς λόγους που δεν αποφεύγονται! μέχρι που είχαμε πει εγω κ ο σύζυγος, όταν θα δίναμε το χαρτι με ώρες επικοινωνίας, να γράφαμε μόνο τηλεφωνικά, αλλά θα ήταν βλακεία να μπαινοβγαίνουν στο γραφείο κ να είμαστε δίπλα κ κατά τ αλλά να μη δεχόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2676 στις: Δεκέμβριος 02, 2020, 11:44:16 μμ »
Εμάς έρχονταν κανονικά. Και δουλειές που θα μπορούσαν να γίνουν ηλεκτρονικά ο διευθυντής ζητούσε να έρθουν για να μην τους ταλαιπωρούμε λέει. κ συνάντηση μάζωξη για ενημέρωση έκανε. κ για επίδοση έρχονταν να ρωτήσουν. κ τώρα που είναι κλειστά τους έφερε για δηλώσεις ενισχυτικής....
Πράγματα δηλ. που μια χαρά θα γίνονταν μέσω τηλεδιάσκεψης, τηλεφώνου ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου...

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2677 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 03:49:14 πμ »
Οι τριμηνίτες προσλήφθηκαν, για να αναπληρώσουν όσους συναδέλφους είχαν πάρει άδεια ειδικού σκοπού και για να παράσχουν διά ζώσης εκπαίδευση. Αυτήν τη στιγμή και από όσα γνωρίζω, οι πρώτοι συνεχίζουν με τηλεκπαίδευση. Άρα οι αδειούχοι κάθονται; Και όταν με το καλό ανοίξουμε, οι τριμηνίτες θα επανέλθουν στα σχολεία και οι δεύτεροι θα συνεχίσουν την άδειά τους ή θα κάνουν τηλεκπαίδευση σε παιδιά που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και δεν προσέρχονται στις σχολικές μονάδες; Έκαναν προ καραντίνας ή καθόλου; Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:16 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2678 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 07:18:30 πμ »
Πράγματα δηλ. που μια χαρά θα γίνονταν μέσω τηλεδιάσκεψης, τηλεφώνου ή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου...

Θεωρεί ότι είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία το ηλεκτρονικό... φυσικά είμαστε μικρό μέρος κ μόνο οι γονείς που μένουν στα χωρίς δυσκολεύονται, για τους άλλους δεν είναι τίποτα να πεταχτούν. Γιωαυτο κ γίνεται όλο αυτό. Πάντως δεν ξεσηκώθηκε κ κανεις ιδιαίτερα για να μην έρχονται γονείς. Προ καραντίνας ήμασταν στη φάση ότι για μας ήταν δύσκολα το καλοκαίρι, τώρα όλα οκ, έτσι κ αλλιώς έρχονται τα παιδιά, αν είναι θα κολλησουμε απ αυτά κλπ. Ακόμα κ για τη συγκέντρωση γονέων που μιλάμε για πάνω από 100 άτομα, δεν το βρήκε κανεις παράλογο εκτός από 3-4.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2679 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 09:55:35 πμ »
Θεωρεί ότι είναι μεγαλύτερη ταλαιπωρία το ηλεκτρονικό... φυσικά είμαστε μικρό μέρος κ μόνο οι γονείς που μένουν στα χωρίς δυσκολεύονται, για τους άλλους δεν είναι τίποτα να πεταχτούν. Γιωαυτο κ γίνεται όλο αυτό. Πάντως δεν ξεσηκώθηκε κ κανεις ιδιαίτερα για να μην έρχονται γονείς. Προ καραντίνας ήμασταν στη φάση ότι για μας ήταν δύσκολα το καλοκαίρι, τώρα όλα οκ, έτσι κ αλλιώς έρχονται τα παιδιά, αν είναι θα κολλησουμε απ αυτά κλπ. Ακόμα κ για τη συγκέντρωση γονέων που μιλάμε για πάνω από 100 άτομα, δεν το βρήκε κανεις παράλογο εκτός από 3-4.
Αν θυμάμαι καλά από την αρχή της χρονιάς δεν επιτρέπεται η είσοδος τρίτων στο σχολείο! Μήπως δεν το γνωρίζετε; Μόνο για πολύ σοβαρούς λόγους! Εξάλλου όπως μας είπαν οι μεγάλοι φέρουν μεγαλύτερο ιικό φορτίο!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2680 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 09:57:15 πμ »
Στο σχολείο που διδάσκω πάντως δεν πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη ετήσια ενημέρωση των γονέων! Αλλά και οι συνεδριάσεις του συλλόγου γίνονται στην αίθουσα εκδηλώσεων και όχι στο γραφείο!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2681 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 09:59:25 πμ »
Ήθελα επίσης να ρωτήσω! Σας φτάνει ο χρόνος για το μάθημα εξ αποστάσεως; Μέχρι να μπουν στο μάθημα όλοι οι μαθητές, να πάρω παρουσίες και να εξετάσω ό,τι είχα αναθέσει φεύγει πολύς χρόνος! Αργούν και μερικά παιδιά να απαντήσουν ή δεν ακούν καλά και χάνεται πάλι χρόνος! Τι κάνετε εσείς γι' αυτό; Έχουμε και μια ύλη να βγάλουμε και αυτό με αγχώνει!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2682 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:07:14 πμ »
Για φέτος δεν έχω βρει διαταγή που να απαγορεύει είσοδο. αν την εχεθς δει με ενδιαφέρει προφανώς!!!
Συνεδριάσεις κ εμείς κάνουμε στην αίθουσα εκδηλώσεων. Κάποιοι είπαμε από πέρσι Μαιο  τις κάνουμε με τηλεδιάσκεψη αλλά δεν υπήρξε προθυμία...

Πολλές φορές το 40λεπτο δεν φτάνει. Όχι πάντα, αναλόγως. Σκέφτομαι ότι κ στην τάξη πχ μέχρι να ανέβουμε κ να τακτοποιηθούμε θα περνούσε χρόνος, συν κάποιες παρατηρήσεις κλπ. Είναι φορές που αυτό που έχω προγραμματίσει το έχω τελειώσει κ 5 λεπτά νωρίτερα, είναι άλλες φορές που συνειδητοποιώ ότι έχουν μείνει 10 λεπτά κ δεν έχω πει ούτε τα βασικα... Πρέπει οπωσδήποτε να ανακοινώσουν αναδιάταξη της ύλης σε όλες τις τάξεις. Όχι σήμερα, χτες. Είναι διαφορετικό να είσαι στην τάξη κ διαφορετικό να προσπαθείς να μιλήσουν έτσι όλοι έστω κ μια φορά, σε κάποια μαθήματα ο ρυθμός είναι τελείως διαφορετικός.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2683 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:14:41 πμ »
Ήθελα επίσης να ρωτήσω! Σας φτάνει ο χρόνος για το μάθημα εξ αποστάσεως; Μέχρι να μπουν στο μάθημα όλοι οι μαθητές, να πάρω παρουσίες και να εξετάσω ό,τι είχα αναθέσει φεύγει πολύς χρόνος! Αργούν και μερικά παιδιά να απαντήσουν ή δεν ακούν καλά και χάνεται πάλι χρόνος! Τι κάνετε εσείς γι' αυτό; Έχουμε και μια ύλη να βγάλουμε και αυτό με αγχώνει!

Τι αγχώνεσαι; Φτάνει, δεν φτάνει, τόσο είναι. Από το να μη γίνεται τίποτα, κάτι είναι. Και να μη βγει η ύλη φέτος.. το υπουργείο θα φροντίσει να ξεκινήσει η επόμενη σχολική χρονιά από τέλη Αυγούστου για να καλυφθούν τα κενά.. ή μήπως πάει για τέλη Σεπτέμβρη;  ::)  :D
ΟΚ καταλαβαίνω να ανησυχεί (όχι και να αγχώνεται) κάποιος μόνο για την ύλη πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων στη Γ' Λυκείου, όπου μάλλον θα γίνει μείωση εξεταστέας ύλης, όπως πέρισυ.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2684 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:44:53 πμ »
«Εγώ βλέπω έναν μαραθώνιο. Δεν είναι αγώνας δρόμου ή ταχύτητας να ανοίξουμε 14 ή 21», τόνισε ο Νικόλαος Καπραβέλος και εκτίμησε ότι θα πρέπει τα περιοριστικά μέτρα να υπάρχουν έως ότου βγει το εμβόλιο. [...]Επίσης, χαρακτήρισε ξεπερασμένη την τακτική που εφαρμόζεται για τον περιορισμό της μετάδοσης και είπε πως σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για κανένα άνοιγμα σε καμία περιοχή είτε είναι στο κόκκινο, είτε στο πορτοκαλί, είτε στο πράσινο.
https://www.newsit.gr/ellada/dieythyntis-meth-papanikolaou-me-tromo-akoume-gia-xalarosi-ton-metron-klaine-oi-nosileytries/3174051/

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2685 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:50:46 πμ »
Για φέτος δεν έχω βρει διαταγή που να απαγορεύει είσοδο. αν την εχεθς δει με ενδιαφέρει προφανώς!!!
Συνεδριάσεις κ εμείς κάνουμε στην αίθουσα εκδηλώσεων. Κάποιοι είπαμε από πέρσι Μαιο  τις κάνουμε με τηλεδιάσκεψη αλλά δεν υπήρξε προθυμία...

Πολλές φορές το 40λεπτο δεν φτάνει. Όχι πάντα, αναλόγως. Σκέφτομαι ότι κ στην τάξη πχ μέχρι να ανέβουμε κ να τακτοποιηθούμε θα περνούσε χρόνος, συν κάποιες παρατηρήσεις κλπ. Είναι φορές που αυτό που έχω προγραμματίσει το έχω τελειώσει κ 5 λεπτά νωρίτερα, είναι άλλες φορές που συνειδητοποιώ ότι έχουν μείνει 10 λεπτά κ δεν έχω πει ούτε τα βασικα... Πρέπει οπωσδήποτε να ανακοινώσουν αναδιάταξη της ύλης σε όλες τις τάξεις. Όχι σήμερα, χτες. Είναι διαφορετικό να είσαι στην τάξη κ διαφορετικό να προσπαθείς να μιλήσουν έτσι όλοι έστω κ μια φορά, σε κάποια μαθήματα ο ρυθμός είναι τελείως διαφορετικός.
Νομίζω ότι είχε ειπωθεί για την απαγόρευση εισόδου από την αρχή της χρονιάς. Και ο διευθυντής δε δέχεται γονείς στο σχολείο. Χτυπάνε το θυροτηλέφωνο και αναλόγως τι θέλουν τους δέχεται! Τώρα όσον αφορά την ύλη δεν ειπώθηκε κάτι για μείωσή της! Έχω μείνει πίσω σε σχέση με άλλους συναδέλφους που διδάσκουν στην ίδια τάξη και επειδή υπάρχουν και μαθητές που τους παίρνουν στην ένταξη υπάρχει θέμα! Έχεις βέβαια δίκιο! Κακώς αγχώνομαι!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2686 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:54:11 πμ »
Για φέτος δεν έχω βρει διαταγή που να απαγορεύει είσοδο. αν την εχεθς δει με ενδιαφέρει προφανώς!!!
Συνεδριάσεις κ εμείς κάνουμε στην αίθουσα εκδηλώσεων. Κάποιοι είπαμε από πέρσι Μαιο  τις κάνουμε με τηλεδιάσκεψη αλλά δεν υπήρξε προθυμία...

Πολλές φορές το 40λεπτο δεν φτάνει. Όχι πάντα, αναλόγως. Σκέφτομαι ότι κ στην τάξη πχ μέχρι να ανέβουμε κ να τακτοποιηθούμε θα περνούσε χρόνος, συν κάποιες παρατηρήσεις κλπ. Είναι φορές που αυτό που έχω προγραμματίσει το έχω τελειώσει κ 5 λεπτά νωρίτερα, είναι άλλες φορές που συνειδητοποιώ ότι έχουν μείνει 10 λεπτά κ δεν έχω πει ούτε τα βασικα... Πρέπει οπωσδήποτε να ανακοινώσουν αναδιάταξη της ύλης σε όλες τις τάξεις. Όχι σήμερα, χτες. Είναι διαφορετικό να είσαι στην τάξη κ διαφορετικό να προσπαθείς να μιλήσουν έτσι όλοι έστω κ μια φορά, σε κάποια μαθήματα ο ρυθμός είναι τελείως διαφορετικός.
https://www.haef.gr/-/media/files/haef/aboutus/covid19------2852020v3.pdf

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #2687 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:55:13 πμ »
Για φέτος δεν έχω βρει διαταγή που να απαγορεύει είσοδο. αν την εχεθς δει με ενδιαφέρει προφανώς!!!
Συνεδριάσεις κ εμείς κάνουμε στην αίθουσα εκδηλώσεων. Κάποιοι είπαμε από πέρσι Μαιο  τις κάνουμε με τηλεδιάσκεψη αλλά δεν υπήρξε προθυμία...

Πολλές φορές το 40λεπτο δεν φτάνει. Όχι πάντα, αναλόγως. Σκέφτομαι ότι κ στην τάξη πχ μέχρι να ανέβουμε κ να τακτοποιηθούμε θα περνούσε χρόνος, συν κάποιες παρατηρήσεις κλπ. Είναι φορές που αυτό που έχω προγραμματίσει το έχω τελειώσει κ 5 λεπτά νωρίτερα, είναι άλλες φορές που συνειδητοποιώ ότι έχουν μείνει 10 λεπτά κ δεν έχω πει ούτε τα βασικα... Πρέπει οπωσδήποτε να ανακοινώσουν αναδιάταξη της ύλης σε όλες τις τάξεις. Όχι σήμερα, χτες. Είναι διαφορετικό να είσαι στην τάξη κ διαφορετικό να προσπαθείς να μιλήσουν έτσι όλοι έστω κ μια φορά, σε κάποια μαθήματα ο ρυθμός είναι τελείως διαφορετικός.
• Απαγόρευση εισόδου επισκεπτών (και γονέων) στους χώρους του σχολείου. Αν διαβάσεις στη σελίδα 7 του αρχείου που σου έστειλα το γράφει ξεκακάθαρα! Απαγόρευση εισόδου γονέων

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.