*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 953076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5362 στις: Απρίλιος 06, 2021, 04:20:17 μμ »
Από ύλη εσείς πώς είστε;
Εγώ έχω αγχωθεί πολύ, μετράω τις ώρες και αν είναι να έχουμε εξτάσεις, ουσιαστικά το πολύ να παραδώσω κάτι νέο την πρώτη εβδομάδα μετά τις δικαοπές, και μετά τέλος.
Σε αρχαία και ιστορίες δεν μου βγάινει με τίποτα. Αρχαία θα κάνουν και μια επανάληψη του χρόνου και κάπως θα βολευτεί, ιστορία όμως πάντα χάνεται η συνέχεια και είναι πάρα πολύ σοβαρό αυτό. Αν πρέπει να τα διδάξω ακριβώς από το βιβλίο για να βγει κοινή ύλη για εξετάσεις, θα πρεπει να συνεννοηθώ με τις συναδέλφους, θα γίνουν συμβιβασμοί κλπ, αλλά δεν είναι απραίτητο ότι έχουμε τις ίδιες προτεραιότητες, και δεν θα κάνω τη δουλειά που θέλω. Αλλιώς θα τα διδάξω πολύ συνοπτικά και θα μείνει κάτι μόνο σε όσους διαβάζουν πολύ. Μαθησιακά δηλαδή, για μένα οι προαγωγικές είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί στα δικά μου μαθήματα. Εκτός αν κάναμε μάθημα και 1-2 βδομάδες τον Ιούνιο και μετά προαγωγικές....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:49 »

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5363 στις: Απρίλιος 06, 2021, 05:42:31 μμ »
Αν ήταν ανοικτά τα κρούσματα θα ήταν 7000+. Δεν ξέρω αν πρέπει να ανοίξουν ή οχι αλλά αυτό που κάνεις είναι λογικό άλμα. Είναι σαν να σου λέω οτι οι ζώνες στο αυτοκίνητο δεν είναι χρήσιμες γιατί παρόλο που τις φοράμε σκοτώνονται 1000 άτομα. Μα αν δεν τις φορούσαμε θα σκοτώνονταν ακόμα περισσότεροι.

Συμφωνώ απόλυτα
Η ίδια λογική είναι και η εξής:
"Το λοκντάουν δεν τηρείται, άρα ανοίξτε τα όλα"
Επειδή δεν το τηρεί ένα μέρος, να το καταργήσουμε για όλους
Σαν τα STOP στον δρόμο

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5364 στις: Απρίλιος 06, 2021, 05:58:25 μμ »
Oι μαθητές των μικρών τάξεων Δημοτικών της Αθήνας, με 9 συνεχόμενες εβδομάδες τηλεκπαιδευσης, έχουν κουραστεί απίστευτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2021, 09:44:48 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5365 στις: Απρίλιος 06, 2021, 06:09:51 μμ »
Ok
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2021, 09:44:19 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:49 »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5366 στις: Απρίλιος 06, 2021, 06:32:13 μμ »
Καλά εννοείται ότι το 1 μόριο προϋπηρεσίας για τη φετινή χρονιά είναι ο ορισμός της κοροϊδίας. Θα πρέπει άμεσα να αντιδράσουν οι σύλλογοι Δευτεροβαθμιας και Πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και όλοι οι αναπληρωτες, απαιτώντας διπλή μοριοδοτηση προϋπηρεσίας για τον χρόνο που προσφέρθηκε τηλεκπαιδευση.
Αυτος που δούλεψε σε ειδικά και κεσυ τότε θέλει 10πλασια μοριοδοτηση

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5367 στις: Απρίλιος 06, 2021, 07:10:34 μμ »
Παράθεση
Ειδικά οι μαθητές των μικρών τάξεων Δημοτικών της Αθήνας, με 9 συνεχόμενες εβδομάδες τηλεκπαιδευσης, έχουν κουραστεί απίστευτα.
Και στο Γυμνάσιο τα ίδια. Οι μαθητές που πραγματικά κουράζονται όλη την μέρα σε έναν υπολογιστή είναι και οι καλοί μαθητές. Μας έλεγε μια μαθήτρια σήμερα ότι πιέστηκε τόσο πολύ από τις τόσες ώρες για να κάνει μια εργασία, που ένιωσε να ζαλίζεται...

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5368 στις: Απρίλιος 06, 2021, 07:58:04 μμ »
Ακριβώς, όσοι μαθητές προσπαθούν να είναι συνεπείς υποφέρουν. Πολλές ώρες συγκέντρωσης σε μια οθόνη, και μετά διάβασμα. Τα παιδιά που προσέχουν μετά θα μείνουν σπίτι και θα έχουν ανάγκη να επικοινωνήσουν με τους φίλους τους. Πάλι οθόνες.... Και μετά εργασίες.... Εκτύπωσε, σάρωσε, κατέβασε, κουίζ, φτιάξε παρουσιάσεις, e class, eme, φροντιστήρια σε οθόνες, αγγλικά σε οθόνες, πιάνο σε οθόνες.
Αλλά δεν γίνεται να γυρίσουμε στο σχολείο όσο δεν είναι ασφαλές. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ελαφρύνουμε το φορτίο τους.
Και στο Δημοτικό έχεις τους γονείς να παραπονιούνται ότι είναι λίγα τα μαθήματα που βάζουμε και πώς θα μάθουν τα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2021, 08:08:53 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος trofh_gia_skepsh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5369 στις: Απρίλιος 06, 2021, 09:25:41 μμ »
Αυτος που δούλεψε σε ειδικά και κεσυ τότε θέλει 10πλασια μοριοδοτηση
.Δια ζώσης διδασκαλία πραγματοποιείται στα Ειδικά. 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 06, 2021, 09:46:35 μμ από trofh_gia_skepsh »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5370 στις: Απρίλιος 06, 2021, 09:52:35 μμ »
Δια ζώσης. Άρα βαρέα και ανθυγιεινά.. Είναι εκτεθειμένοι όλη την χρονιά χωρίς καμία πρόνοια για την υγεία τους
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5371 στις: Απρίλιος 06, 2021, 10:32:49 μμ »
TimPap, η απαξίωση της τηλεκπαίδευσης προέρχεται από το ίδιο το υπουργείο και όχι από εμάς. Άφησαν όλη την χρονιά μαθητές χωρίς τεχνικά μέσα (8ωρό μάθημα με κινητό γίνεται;) και τώρα πετάνε ένα voucher. Πού είναι η επιδότηση των συνδέσεων για μαθητές; Άφησαν την εκπαίδευση των μαθητών στην ατομική ευθύνη των μαθητών και των γονιών και τώρα θες να έρθουν ως κριτές να κρίνουν αν έμαθαν καλά την ύλη με αυτόν τον τρόπο;
Εκτός αν νομίζεις ότι εγώ για κάποιους λόγους προσωπικούς δεν θέλω τις εξετάσεις.
Δεν σοβαρολογείς! Μαθητές μου με κινητό είναι του 20! Ανιψιός μου με όλα μα με όλα τα καλύτερα υπολογιστή, λαπτοπ, κάμερες, και και και δεν μπαίνει καν και ποντάρει στο να σβηστούν οι απουσίες. Αυτά τα γαιδούρια και αχάριστα παιδιά στηρίζετε. Οι μαθητές που εκτιμούν και οι καθηγητές που εκτιμούν δεν γκρινιάζουν όλη μέρα. Δουλεύουν με αγάπη για το καλύτερο του κόσμου. Ούτε το υπουργείο ούτε κανείς άλλος δεν φταίει για τίποτα. Έτυχε αυτό. Τι κάνουμε; Είναι πραγματικά ευλογία που υπάρχει η τηλεκπαίδευση. Θα έχουμε τους επόμενους γιατρούς, αρχιτέκτονες, δικηγόρους, δασκάλους και τόσα άλλα γιατί δεν σταμάτησε η εκπαίδευση. Για όσα παιδιά χάθηκαν καλό θα ήταν να επαναλάβουν την τάξη.
Μην χαρίζεστε στους τεμπέληδες! Σε αυτή τη χώρα αδικούνται μια ζωή οι άνθρωποι που ζουν από τους κόπους των άλλων. Δεν πάμε έτσι πουθενά! Δεν αφέθηκε τίποτα. Μην υποτιμάς το έργο μας. Γιατί εμάς υποτιμάς όχι το υπουργείο! Δεν κάνουν τα μέσα το μάθημα. Στην αρχαιότητα μάθαιναν περπατώντας πάνω στις πέτρες. Μάθαιναν! Έχουμε όλα τα καλά και γκρινιάζουμε ολημερίς. Αρκετά πια.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5372 στις: Απρίλιος 06, 2021, 10:42:32 μμ »
Μπράβο φίλε, καλά τα λες! Βοήθησε να ξεστραβωθούν κι άλλοι στο forum και να σε ακολουθήσουμε μιλιούνια στους δρόμους της αριστείας!  :)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5373 στις: Απρίλιος 06, 2021, 10:43:08 μμ »
Ψυχολόγοι και ψυχίατροι να γίνουν. Θα τους χρειαστεί η γενιά τους όσο ποτέ προηγουμένως.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1550
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5374 στις: Απρίλιος 06, 2021, 11:05:17 μμ »
TimPap...από πιο πλανήτη είσαι;;;;;Εγώ επειδή ανήκω στην ομάδα των βαρέων και ανθυγιεινων όπως έγραψε κάποιος συνάδελφος και γνωρίζω λιγότερα ...θα σου πω όμως κάτι προσωπικό.Στην τάξη του δικού μου είναι 19 μαθητές από αυτούς 9 μαθητές δεν μπήκαν ποτέ....και δεν μπήκαν όχι γιατί ήταν γαϊδούρια αλλά γιατι τα οικονομικά των οικογενειών τους ήταν τέτοια που δεν μπορούσαν να αγοράσουν έστω και ένα φτηνό κινητο

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5375 στις: Απρίλιος 06, 2021, 11:13:01 μμ »
TimPap...από πιο πλανήτη είσαι;;;;;Εγώ επειδή ανήκω στην ομάδα των βαρέων και ανθυγιεινων όπως έγραψε κάποιος συνάδελφος και γνωρίζω λιγότερα ...θα σου πω όμως κάτι προσωπικό.Στην τάξη του δικού μου είναι 19 μαθητές από αυτούς 9 μαθητές δεν μπήκαν ποτέ....και δεν μπήκαν όχι γιατί ήταν γαϊδούρια αλλά γιατι τα οικονομικά των οικογενειών τους ήταν τέτοια που δεν μπορούσαν να αγοράσουν έστω και ένα φτηνό κινητο
Aρα η τηλεκπαιδευση δημιουργεί ανισότητες? Με την τηλεκπαιδευση κάποιοι μαθαίνουν και κάποιοι που θέλουν να μάθουν δεν μαθαίνουν?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159537
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 258

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.