*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947741 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6132 στις: Ιούνιος 05, 2021, 12:51:51 μμ »
Μου φαίνεται περίεργο παιδί του 20 να έχει τόση πτώση, αν γράφεις 20 εχεθς το υπόβαθρο να γράψεις έστω ένα 15 χωρίς διάβασμα, εκτός αν η απόκλιση στη δυσκολία μεταξύ των τετραμήνων ηταν πολύ μεγαλη. Δεν έχει σημασία βεωαθα τώρα, ο,τι έγινε έγινε, ελπίζω μόνο μην σου κάνουν γκρίνιες. Εγω δεν βάζω 20 στο πρώτο τετραμηνο κ γενικα κανεις μας δεν βάζει εκτός από γυμναστική, καλλιτεχνικά άντε κ οικιακή οικονομία. Κ δεν είμαστε κ πολύ σφιχτό σχολείο. Σε δεσμεύει το 20 κ δημιουργεί προσδοκίες. εκτός αν εχεις κάποιο παιδί τόσο ξεχωριστό.
Ας πούνε ο,τι θέλουν οι γονείς Ας έρθουν να δούνε τα διαγωνίσματα που έγραψε! Μου έχει ξανατυχει!Προφανώς πιστεύουν ότι παίρνουν στο α τετράμηνο 20 και θα το διατηρήσουν ες αεί! Έχουν ενημερωθεί από εμένα τουλάχιστον ότι θα κινηθούν πτωτικά οι βαθμοί όσων επαναπαυτηκαν σε μια καλή εικόνα και πλέον καταβάλλουν ελάχιστες προσπάθειες!Ο καθείς θα αμειφθει ανάλογα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:42 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6133 στις: Ιούνιος 05, 2021, 01:52:01 μμ »
Παράθεση
Έχουν ενημερωθεί από εμένα τουλάχιστον ότι θα κινηθούν πτωτικά οι βαθμοί όσων επαναπαυτηκαν σε μια καλή εικόνα και πλέον καταβάλλουν ελάχιστες προσπάθειες!Ο καθείς θα αμειφθει ανάλογα!

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ. Να σημειώσω με την ευκαιρία πως ελάχιστοι γονείς ενδιαφέρθηκαν να ρωτήσουν για τα παιδιά τους στο β΄ τετράμηνο. Έτυχε και σε σας;

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6134 στις: Ιούνιος 05, 2021, 02:04:44 μμ »
Μηδέν από μηδέν μηδέν..
Ουδείς ουδεμία ουδέν

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6135 στις: Ιούνιος 05, 2021, 02:34:56 μμ »
Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ. Να σημειώσω με την ευκαιρία πως ελάχιστοι γονείς ενδιαφέρθηκαν να ρωτήσουν για τα παιδιά τους στο β΄ τετράμηνο. Έτυχε και σε σας;
Ας μιλάμε στον ενικό.Η επικοινωνία που επέλεξα με τους γονείς ήταν μέσω mail! Πράγματι κατά τη διάρκεια του Β τετραμήνου ελάχιστοι γονείς επικοινώνησαν για να ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους!Το λάθος που έκανα στο α Τετράμηνο είναι ότι, επειδή δεν έβαλα διαδικτυακά διαγωνίσματα τα έβαλα το Φεβρουάριο,  όταν επιστρέψαμε στα δια ζώσης μαθήματα!Επειδή έπρεπε να βάλω διαγωνίσματα σε μαθητές 4 τμημάτων και συνολικά 9 μαθημάτων δεν πρόλαβα την 1η εβδομάδα του Φεβρουαρίου και μερικά τα όρισα τη 2η εβδομάδα του Φεβρουαρίου!Όμως το πρώτο 3μερο του Φεβρουαρίου κατέθεσα βαθμούς μόνο από την προφορική συμμετοχή!Καταλαβαίνεις ότι στα προφορικά οι μαθητές τα πήγαιναν περίφημα, ενώ στα γραπτά κυμαίνονταν από 15 έως 17.Το Μάιο έγραψαν και για το β τετραμηνο οπότε όσους βαθμούς συγκέντρωσα από τα γραπτά είναι για το β τετραμηνο. Οπότε ναι εσφαλα, αφού αξιολογησα μόνο την προφορική συμμετοχή. Τώρα όμως η γραπτή εικόνα είναι χαμηλότερη!Θα κατεβάσω χωρίς δεύτερη σκέψη και οι γονείς, αν ρωτήσουν θα μάθουν ότι στα γραπτά δεν ανταποκρινονται τόσο καλά όπως στα προφορικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 05, 2021, 02:38:19 μμ από lasard »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:52:42 »

Αποσυνδεδεμένος georgen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6136 στις: Ιούνιος 05, 2021, 04:04:09 μμ »
Καλησπέρα, θα έχει σίγουρα ξανά ερωτηθεί και προηγουμένως αλλά δεν το βρίσκω…

Εκπαιδευτικός ΠΕ70 (έστω Ε τάξης) που συμπληρώνει ωράριο σε άλλη τάξη (Α ταξη) θεωρείται στενή επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα μαθητή και μπαίνει σε 10ημερη καραντίνα. Η Α τάξη με το κρούσμα μπαίνει σε τηλεκπαίδευση σύμφωνα με τις οδηγίες. Η Ε τάξη οφείλει να λειτουργήσει κανονικά αλλά δεν υπάρχουν αρκετοί εκπαιδευτικοί στο σχολείο ώστε να απασχολήσουν τα παιδιά. Οφείλει ο εκπαιδευτικός της Ε τάξης να παρέχει τηλεκπαίδευση σε αυτή την περίπτωση?

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 239
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6137 στις: Ιούνιος 13, 2021, 04:03:16 μμ »
Καλησπέρα,
Σε περίπτωση που μπαίνει το μισό τμήμα σε καραντίνα λόγω επαφής με κρούσμα στο μάθημα των ξένων γλωσσών, τι γίνεται με το άλλο μισό τμήμα; Πηγαίνει κανονικά στο σχολείο ή γίνεται τηλεκπαίδευση για ολόκληρο το τμήμα;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6138 στις: Ιούνιος 13, 2021, 04:43:31 μμ »
Στο δικό μου το σχολείο που συνέβη αυτό το ένα τμήμα μπήκε σε καραντίνα και το άλλο όχι. Οι δυο ξενόγλωσσοι πήγαμε κανονικά σχολείο και την μια ώρα του συνεχόμενου δίωρου κάναμε μάθημα κανονικά στο ένα τμήμα που ήταν εκεί και την άλλη ώρα κάναμε τα ίδια σε Webex (από το σχολείο) στο τμήμα που έλειπε. Το τμήμα που ήταν εκεί, όσο κάναμε τηλεκπαίδευση, το απασχόλησε κάποιος άλλος εκπαιδευτικος. Το ίδιο θα κάνουμε κι αυτή τη βδομαδα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 13, 2021, 04:48:36 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6139 στις: Ιούνιος 13, 2021, 04:49:42 μμ »
Καλησπέρα, θα έχει σίγουρα ξανά ερωτηθεί και προηγουμένως αλλά δεν το βρίσκω…

Εκπαιδευτικός ΠΕ70 (έστω Ε τάξης) που συμπληρώνει ωράριο σε άλλη τάξη (Α ταξη) θεωρείται στενή επαφή με επιβεβαιωμένο κρούσμα μαθητή και μπαίνει σε 10ημερη καραντίνα. Η Α τάξη με το κρούσμα μπαίνει σε τηλεκπαίδευση σύμφωνα με τις οδηγίες. Η Ε τάξη οφείλει να λειτουργήσει κανονικά αλλά δεν υπάρχουν αρκετοί εκπαιδευτικοί στο σχολείο ώστε να απασχολήσουν τα παιδιά. Οφείλει ο εκπαιδευτικός της Ε τάξης να παρέχει τηλεκπαίδευση σε αυτή την περίπτωση?
Ναι, εφόσον εσυ είσαι σε καραντίνα και το τμήμα σπίτι του

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6140 στις: Ιούλιος 06, 2021, 06:46:30 μμ »
Είμαι πολύ προβληματισμένη γιατί αφενός τα κρούσματα σήμερα έφτασαν τα 1800 και αναμένεται να ανέβουν κι άλλο ως τον Αύγουστο κι αφετέρου γιατί το εμβόλιο δεν καλύπτει τις μεταλλάξεις. Πιστεύετε θα ξανακλείσουμε φέτος; Προσωπικά δεν το πολυπιστεύω γιατί ανοίξαμε με περισσότερα κρούσματα απ'όσα είχαμε όταν κλείσαμε αλλά το θεωρώ λάθος. Βάζουμε σε κίνδυνο τη ζωή τη δική μας αλλά και των δικών μας. Ορίστε, πήγα σήμερα στη μητέρα μου που έχει άνοια και τη φροντίζω και μου έβαζε χέρι γιατί φορούσα μάσκα. Δεν μπορείς έναν τέτοιο άνθρωπο να τον κάνεις να δει λογικά. Και τι θα γίνει; Θα βάλω σε κίνδυνο τη μητέρα, τη θεία κλπ; Τι λέτε; Και τι μπορούμε να κάνουμε; Να μην πάμε στα σχολεία με τέτοια δεδομένα
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6141 στις: Ιούλιος 06, 2021, 06:55:36 μμ »
Είμαι πολύ προβληματισμένη γιατί αφενός τα κρούσματα σήμερα έφτασαν τα 1800 και αναμένεται να ανέβουν κι άλλο ως τον Αύγουστο κι αφετέρου γιατί το εμβόλιο δεν καλύπτει τις μεταλλάξεις. Πιστεύετε θα ξανακλείσουμε φέτος; Προσωπικά δεν το πολυπιστεύω γιατί ανοίξαμε με περισσότερα κρούσματα απ'όσα είχαμε όταν κλείσαμε αλλά το θεωρώ λάθος. Βάζουμε σε κίνδυνο τη ζωή τη δική μας αλλά και των δικών μας. Ορίστε, πήγα σήμερα στη μητέρα μου που έχει άνοια και τη φροντίζω και μου έβαζε χέρι γιατί φορούσα μάσκα. Δεν μπορείς έναν τέτοιο άνθρωπο να τον κάνεις να δει λογικά. Και τι θα γίνει; Θα βάλω σε κίνδυνο τη μητέρα, τη θεία κλπ; Τι λέτε; Και τι μπορούμε να κάνουμε; Να μην πάμε στα σχολεία με τέτοια δεδομένα
Πιστεύω πως δύσκολα θα ξανακλείσουμε, η οικονομία δεν αντέχει άλλο κι είναι κι αυτός ένας λόγος που πιέζουν με τόσο ανεπιτυχή τρόπο για τον εμβολιασμό. Προσωπικά εμβολιάστηκα παρά τις αρχικές αντιρρήσεις μου καθαρά για πρακτικούς λόγους. Κι από την άλλη, πόσο να είναι ακόμη κλειστά τα σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6142 στις: Ιούλιος 06, 2021, 07:38:50 μμ »
Δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από το εμβόλιο. Σταματείστε την παραφιλολογία. Όταν πηγαίνετε σε εξωτικές χώρες του εξωτερικού για διακοπές κάνετε υποχρεωτικά 4-5 εμβόλια για διάφορες ασθένειες. Όλοι έγιναν ξαφνικά γιατροί και μιλούν για παρενέργειες!! Πόσο καιρό  θα αντέξουμε αυτή την συμφορά; Πρέπει τώρα να εμβολιαστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2021, 09:42:20 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6143 στις: Ιούλιος 06, 2021, 10:50:51 μμ »
Δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από το εμβόλιο. Σταματείστε την παραφιλολογία. Όταν πηγαίνετε σε εξωτικές χώρες του εξωτερικού για διακοπές κάνετε υποχρεωτικά 4-5 εμβόλια για διάφορες ασθένειες. Όλοι έγιναν ξαφνικά γιατροί και μιλούν για παρενέργειες!! Πόσο καιρό  θα αντέξουμε αυτή την συμφορά; Πρέπει τώρα να εμβολιαστούμε.
Εμβολιασμένη είμαι... ούτε μίλησα κατά του εμβολιασμού. Το θέμα είναι ότι το εμβόλιο δε σε καλύπτει για τις μεταλλάξεις. Συνεπώς μια τρύπα στο νερό
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6144 στις: Ιούλιος 06, 2021, 10:59:04 μμ »
Ποιος είπε ότι δεν καλύπτει τις μεταλλάξεις;
Στη σοβαρή νόσο κ τον θάνατο εξακολουθεί να υπάρχει 90% κ παραοανω κάλυψη με όλα τα εμβόλια.
Για την απλή νόσο ξέραμε ούτως ή άλλως ότι πάντα υπάρχει μικρό ποσοστό μόλυνσης κ εμβολιασμένων.
Η προστασία από τα εμβόλια δεν είναι ατομική, είναι συλλογική. Κ τα εμβόλια που εξαφάνισαν τις παιδικές ασθένειες, δεν έχουν 100% προστασία από μόλυνση. Η συλλογική ανοσία προστατεύει.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6145 στις: Ιούλιος 07, 2021, 07:29:14 πμ »
Ποιος είπε ότι δεν καλύπτει τις μεταλλάξεις;
Στη σοβαρή νόσο κ τον θάνατο εξακολουθεί να υπάρχει 90% κ παραοανω κάλυψη με όλα τα εμβόλια.
Για την απλή νόσο ξέραμε ούτως ή άλλως ότι πάντα υπάρχει μικρό ποσοστό μόλυνσης κ εμβολιασμένων.
Η προστασία από τα εμβόλια δεν είναι ατομική, είναι συλλογική. Κ τα εμβόλια που εξαφάνισαν τις παιδικές ασθένειες, δεν έχουν 100% προστασία από μόλυνση. Η συλλογική ανοσία προστατεύει.
Δεν τις καλύπτει τις μεταλλάξεις, είσαι λάθος ενημερωμένος και λογικά να το δεις είναι αναμενόμενο να μην τις καλύπτει. Σε παραπέμπτω σε σχετικό άρθρο: https://www.kathimerini.gr/society/561410725/mosialos-anosia-70-75-stin-koinotita-den-prostateyei-apo-tin-metallaxi-delta/
Δεύτερη ζωή δεν έχει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158519
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 557
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.