*

Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα εξ αποστάσεως...  (Αναγνώστηκε 42115 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gagarin_3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 450
  • ΠΕ04.05
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 02, 2020, 01:00:24 μμ »
Καλημέρα
Καταθέτω κι εγώ την εμπειρία μου.
Δουλεύω σε δυο σχολεία, σε ΤΕ γυμνασίου και σε ειδικό γυμνάσιο-λύκειο.
Τα περισσότερα διαδικαστικά, π.χ. ενημέρωση γονιών-μαθητών και εγγραφή τους στις πλατφόρμες τα ανέλαβε η δ/νση των σχολείων, εγώ ανέλαβα να κάνω εγγραφή σε όσους μαθητές δεν κατάφεραν να κάνουν μόνοι τους, στα μαθήματά μου στο eclass.

Εκεί έχω ανεβάσει κάποια φύλλα εργασίας, θεωρία, ασκήσεις,δραστηριότητες, εννοιογράμματα,παραπομπές σε άρθρα και βιντεοπροβολές κυρίως για φυσική,χημεία μέχρι στιγμής, που απευθύνονται στους μαθητές μου του ΤΕ. Η επικοινωνία μαζί τους γίνεται μέσω μηνυμάτων της πλατφόρμας. Μέχρι στιγμής, λίγότεροι από τους μισούς έχουν ανταποκριθεί, να επικοινωνήσουν δηλαδή, να απαντήσουν και να στείλουν το υλικό που δούλεψαν.

Για το ειδικό έχω κάνει ένα μάθημα με γενικές δραστηριότητες, π.χ. απλοποιημένες πληροφορίες για τον κορονοιό, να γράψουν μια παράγραφο με το πως αισθάνονται με τα νέα δεδομένα και το γιατί, να δουν κάποια βίντεο και να απαντήσουν σε σχετικές ερωτήσεις , να γράψουν μια παράγραφο για μια προσωπικότητα των φυσικών επιστημών, τέτοια πράγματα. Ότι καταφέρουν...για αυτούς τους μαθητές πιο πολύ με ενδιαφέρει να υπάρχει επαφή, να μη νιώθουν μόνοι τους, για αυτό και σε όσους υπήρχε η δυνατότητα δημιουργήσαμε μια ομαδική συνομιλία στο messenger και συμφωνήσαμε να κάνουμε βιντεοκλήσεις 2 φορές τη βδομάδα. Έχει τις δυσκολίες του το εγχείρημα αλλά θέλω να είμαι αισιόδοξος πως θα δουλέψει.

Όσον αφορά την υποχρεωτικότητα ή μη, δεν υπήρξε ιδιαίτερη πίεση. Εμμέσως ίσως καθώς ο δ/ντης του γυμνασίου είναι πολύ δραστήριος, έφτιαξε βίντεο με οδηγίες για να μας
καθοδηγήσει στη λειτουργία του eclass, σε συνεργασία με τον πληροφορικάριο μας έστειλε οδηγίες για το webex, μέχρι και τηλεδιάσκεψη κάναμε για να μάθουμε το big blue button. Πάντως η συντριπτική πλειοψηφία του σχολείου, δημιούργησε μαθήματα στο e-class.

Αυτά, καλημέρα και καλή συνέχεια σε όλους.



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 02, 2020, 08:55:12 μμ »
σε ένα απο τα σχολεία που πηγαίνω και μας το ίδιο κάνει ο διευθυντής. Απαιτεί και τα δύο. Οχι  απλώς απαιτεί, έτειλε και ενημερωτικό στα τοπικά μέσα μαζικης ενημέρωσης που διαφημίζουν το γεγονός χωρίς να μας ρωτήσει καν. Του ζήτησα λοιπόν και γω γιατί εκνευρίστηκα, να μην πω τίποτα χειρότερο, να μου κοινοποιήσει έγγραφο του Υπουργείου όπου γραπτώς αναφέρεται η υποχρεωτικότητα και των δυο και επίσης να μου απαντήσει εγγράφως πώς προτίθεται η υπηρεσία να μου εξασφαλίσει τα μέσα που απαιτούνται για πρόσβαση στη σύγχρονη και πώς προστατεύονται τα προσωπικά μας δεδομένα τη στιγμη΄που καολύμαστε να κάνουμε μάθημα μπροστά σε τρίτους. ΄Φυσικά απάντηση δεν πήρα...
Και μάλιστα  ήρθε σήμερα απο το ΠΕΚΕΣ έγγραφο που λεει οτι υπάρχει δυνατότητα επιλογής.

Και πριν βιαστούν κάποιοι να κάνουν σχόλια του τύπου ¨οποιος δε θέλει να ζυμώσει..." διευκρινίζω ότι αυτή μου η στάση είναι η αντίδραση απέναντι σε στάσεις  αποφασίζω , διατάζω και απαιτώ προφορικά χωρίς να βασίζομαι σε κάποιο έγγραφο.

Σε σημερινή τηλεδιάσκεψη που είχαμε οι ΠΕ02 με την προΙσταμένη επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης της ΠΔΕ, μας ανακοίνωσε ότι σύμφωνα με το υπουργείο παιδείας, ασύγχρονη και σύγχρονη τηλεκπαίδευση ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ και φυσικά ΔΕΝ υπάρχουν κυρώσεις για όποιον συνάδελφο δεν το επιθυμεί.
Βεβαίως, μας προέτρεψε να συμμετάσχουμε και παρουσίασε τρόπους προσέγγισης των μαθημάτων που μας αφορούν για το γυμνάσιο. Την ίδια γραμμή ακολουθεί και ο διευθυντής του γυμνασίου.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 02, 2020, 10:11:37 μμ »
Είμαι σε τρία σχολεία. Στο σχολείο που έχω τοποθετηθεί  δεν έχω πρόβλημα, διότι δουλεύουμε όλοι με το e-me στην ασύγχρονη και όποιος θέλει μπαίνει και στο πρόγραμμα της σύγχρονης. Η διευθύντρια μας έχει ζητήσει να της δώσουμε link σύγχρονης, διότι την πιέζουν από τη Διεύθυνση, αλλά δεν κάνουμε όλοι, καθώς δεν είναι υποχρεωτικό. Στα άλλα δύο σχολεία, προτείνεται, ο κάθε ένας να χρησιμοποιεί e-class ή  e-me στην ασύγχρονη, με αποτέλεσμα να επικρατεί μία σύγχυση σε εκπαιδευτικούς και μαθητές και να οι τελευταίοι να μη συμμετέχουν αρκετά στα μαθήματα.
Εγώ δουλεύω με e-me σε όλα τα σχολεία, έστω και με τις δυσκολίες που έχουν ήδη συζητηθεί, εδώ.
Δεν είναι πρακτικό να χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα  δύο διαφορετικές πλατφόρμες. Θα έπρεπε να υπάρχει μία κοινή για όλα τα σχολεία (τουλάχιστον της ίδιας βαθμίδας, πχ γυμνάσια).
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2020, 10:13:19 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 02, 2020, 11:48:57 μμ »
Υπάρχει κάποιο εργαλείο στο eclass για να βλέπουμε  την κίνηση στα μαθήματα μας, ποιοι μαθητές μπαίνουν  και για πόσο χρόνο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:00:16 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 02, 2020, 11:59:28 μμ »
Σε σημερινή τηλεδιάσκεψη που είχαμε οι ΠΕ02 με την προΙσταμένη επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης της ΠΔΕ, μας ανακοίνωσε ότι σύμφωνα με το υπουργείο παιδείας, ασύγχρονη και σύγχρονη τηλεκπαίδευση ΠΡΟΤΕΙΝΟΝΤΑΙ και φυσικά ΔΕΝ υπάρχουν κυρώσεις για όποιον συνάδελφο δεν το επιθυμεί.
Βεβαίως, μας προέτρεψε να συμμετάσχουμε και παρουσίασε τρόπους προσέγγισης των μαθημάτων που μας αφορούν για το γυμνάσιο. Την ίδια γραμμή ακολουθεί και ο διευθυντής του γυμνασίου.

Το ξέρω ότι προτείνονται.  Το γράφει ξεκάθαρα στο έγγραφο του Υπουργείου αλλά κάποιοι διευθυντές απαιτούν ότι θέλουν. Γι'αυτό κ γω του τα ζήτησα να μου τα κάνει γραπτώς .Φυσικά απάντηση δεν πήρα και ούτε πρόκειται να πάρω...

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 03, 2020, 04:41:13 πμ »
Υπάρχει κάποιο εργαλείο στο eclass για να βλέπουμε  την κίνηση στα μαθήματα μας, ποιοι μαθητές μπαίνουν  και για πόσο χρόνο;

Η πλατφόρμα έχει στατιστικά αλλά στο eclass.sch.gr είναι απενεργοποιημένα για τους εκπαιδευτές. Θα έπρεπε να εγκαταστήσεις την πλατφόρμα σε δικό σου χώρο (για παράδειγμα στην υπηρεσία webhost του ΠΣΔ – αν έννοιες όπως ftp σου είναι οικείες) ώστε να είσαι ο διαχειριστής της πλατφόρμας.
Ο πιο απλός τρόπος είναι να μην χρησιμοποιείς την πλατφόρμα μόνο σαν αποθετήριο για να ανεβάζεις αρχεία στα «Έγγραφα» αλλά να βάζεις τους μαθητές σου να κάνουν κάτι μέσα από την ίδια την πλατφόρμα. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να ενεργοποιήσεις στο κάθε μάθημα που έχεις φτιάξει εργαλεία όπως οι «Ασκήσεις» και οι «Εργασίες» ώστε οι μαθητές να τις υποβάλουν και να παίρνουν ανατροφοδότηση μέσα από το περιβάλλον της πλατφόρμας.
Οι ασκήσεις μπορεί να είναι πολλών ειδών και να αξιολογούνται αυτόματα και στις εργασίες θα μπορείς να τους ζητάς να γράφουν κάτι ή να ανεβάζουν κάποιο αρχείο.
(για την ενεργοποίηση πηγαίνεις «Διαχείριση μαθήματος» > «Εργαλεία» και περνάς αυτά που θέλεις στα ενεργά)
Άλλωστε σημασία θα έχει να μπαίνουν και να κάνουν τις δραστηριότητες και όχι τόσο ο χρόνος που θα ξοδέψουν.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 03, 2020, 08:04:05 πμ »
Το ξέρω ότι προτείνονται.  Το γράφει ξεκάθαρα στο έγγραφο του Υπουργείου αλλά κάποιοι διευθυντές απαιτούν ότι θέλουν. Γι'αυτό κ γω του τα ζήτησα να μου τα κάνει γραπτώς .Φυσικά απάντηση δεν πήρα και ούτε πρόκειται να πάρω...

Το καλυτερο εκανες Γεωργια. Αν υπαρξει γραπτη απαντηση σε παρακαλω να την μοιραστεις μαζι μας.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 03, 2020, 11:49:32 πμ »
Το καλυτερο εκανες Γεωργια. Αν υπαρξει γραπτη απαντηση σε παρακαλω να την μοιραστεις μαζι μας.

Φυσικά ναι...όμως απάντηση δεν πρόκειται να υπάρξει διότι του ζητούσα να μου κοινοποιήσει έγγραφο του Υπ.Παιδείας όπου γραπτώς αναφέρεται η υποχρεωτικότητα και των δυο. Τέτοιο έγγραφο φυσικά δεν υπάρχει .Το αντίθετο λένε μάλιστα τα έγγραφα.  Γι' αυτό και σταμάτησε απο τότε να με πιέζει σχετικά με το θέμα.Να σου πω την αλήθεια, αν συγκαλούσε σύλλογο να συναποφασίσουμε τι θα κάνουμε δεν θα ήμουν τόσο αρνητική.Αλλά αυτός είχε ήδη στειλει mail απο τις 24/03 σε όλους που έλεγε ότι όλα είναι υποχρεωτικά και συμμετέχουν άπαντες οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, οτι είναι υποχρέωσή μας κ έστειλε κ σχετική ανακοίνωση στα τοπικά ΜΜΕ. Έλεος δλδ!Ε, αυτά που μας λέει προφορικά ας τα κάνει και γραπτά άμα θέλει και μπορεί

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 03, 2020, 08:51:30 μμ »
Προσωπική εμπειρία: Στο σχολείο μου στα νότια προάστια της Αθήνας λειτουργεί καθημερινό πρόγραμμα σύγχρονης εκπαίδευσης. Οι πληροφορικοί από την ομάδα υποστήριξης και η Διεύθυνση έκαναν εξαιρετική δουλειά και σχεδόν όλοι οι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν με αρκετό ενθουσιασμό. Και μιλάμε για μεγάλο ηλικιακό μέσο όρο. Αρκετοί από τους συναδέλφους μάλιστα βγαίνουν στη  σύνταξη του χρόνου... Εγώ είχα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και η ομάδα υποστήριξης μου βρήκε αμέσως υπολογιστή! Και όλα αυτά χωρίς πιέσεις, αλλά με ωραίο και ευγενικό τρόπο.
Γράφτηκα και στο e-me για να λειτουργήσει επικουρικά στη σύγχρονή, αλλά σπάστηκα με τα κρεμάσματα και αποφάσισα να ανταλλάσσουμε αρχεία μέσω  Email. Θα δω το e-class.

Τα προβλήματα μπορεί για αρκετούς να είναι πολλά. Όσοι όμως έχουν τον τεχνικό εξοπλισμό και λίγη όρεξη, ας προσπαθήσουν να δράσουν μέσα από αυτόν τον τρόπο εκπαίδευσης. Όλοι κάτι θα κερδίσουμε. Όταν θα επιστρέψουμε στο δια ζώσης μάθημα, η ασύγχρονη εκπαίδευση τουλάχιστον μπορεί να γίνει ένα χρήσιμο συμπληρωματικό εργαλείο. Ευκαιρία να το μάθουμε.

 


Αποσυνδεδεμένος larry27

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 04, 2020, 04:12:12 μμ »
καλησπερα υπαρχει ενδιαφερον απο τους μαθητες? στο τμημα μου ασχοληθηκε το 40% αρχικα την πρωτη βδομαδα τωρα εχει μερες που δεν μπαινει κανεις να διαβασει το υλικο που ανεβαζω

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 04, 2020, 04:29:11 μμ »
Στις εργασίες στο e-class πάντοτε ανταποκρίνονται οι επιμελείς μαθητές, όπως και στο σχολείο, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Οι αδιάφοροι παραμένουν αδιάφοροι.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 04, 2020, 04:42:30 μμ »
Μπορούμε να ελέγχουμε  κάπως αν τα αρχεία που έχουμε ανεβάσει τα βλέπουν; Συγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά και μου διαφεύγει.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 04, 2020, 04:43:26 μμ »
Κι εγώ έχω αυτή την απορία. Αλλά πώς να το δούμε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 04, 2020, 07:54:57 μμ »
Μπορούμε να ελέγχουμε  κάπως αν τα αρχεία που έχουμε ανεβάσει τα βλέπουν; Συγνώμη αν έχει απαντηθεί ξανά και μου διαφεύγει.

Ναι μπορείς, αν στήσεις έναν standalone eclass σερβερ και βλέπεις τα Log files του.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 235
Σύνολο: 235

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.204 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.