*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 62047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σε δημόσιο. Γιατί μόνο τα παιδιά των ιδιωτικών αξίζουν το κάτι παραπάνω; Δηλαδή, αν ένας συνάδελφός σας θέλει να κάνει θα του επιβάλλετε "δημοκρατικά" να μην κάνει; Το ΦΕΚ αναφέρει: "δύναται". Αν θυμάμαι καλά. Ποιος θα απαγορέψει σε ποιον τι; Όσο για τους ενθουσιώδεις πανηγυρισμούς για την μη προσέλευση μαθητών, θλίβομαι ειλικρινά. Σε κάποια σχολεία όντως το δυναμικό είναι κάτω του μισού και δεν είναι λόγω φόβου, είναι λόγω απαξίωσης. Κάποιοι χαίρονται να απαξιώνεται το δημόσιο σχολείο.
Βέβαια, έστω κι αυτά τα λίγα παιδιά που πηγαίνουν, είναι καλή μαγιά για το αύριο. Είναι όμως μια χαμένη χρονιά συνολικά. Δεν θα ήταν έτσι αν αντιδρούσαμε λιγότερο (στην εξ αποστάσεως, στη σύγχρονη σε σε) και προσπαθούσαμε περισσότερο και το Υπουργείο και εμείς.  Σε κάποια σπίτια, επίσης, η μόρφωση των παιδιών τους είναι το τελευταίο στη λίστα. Η γενική εικόνα δεν είναι καλή και οι θριαμβολογίες κι από πλευράς Υπουργείου, λίγο μας ευνοούν, αφού οι γονείς ξέρουν, τα παιδιά ξέρουν, οι εκπαιδευτικοί ξέρουν ότι κάτι απλώς δεν πήγε.
Το δημόσιο σχολείο απαξιώθηκε από την πολιτική ηγεσία του υπ Παιδείας που τα άνοιξε πάλι με προαιρετικό χαρακτήρα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, όποιος δεν θέλει να πάει σχολείο κάνει μια δήλωση και ξεμπέρδεψε, απουσίες δεν μετράνε, εξετάσεις δε θα γίνουν, όλα λυμένα, θεωρώ ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων προσπάθησε πολύ να αποδώσει ότι καλύτερο μπορούσε στην εξ αποστάσεως, εξαιρέσεις υπάρχουν στην δια ζώσης υπάρχουν κ στην εξ αποστάσεως, αλλά δεν χρειάζεται κ αυτομαστίγωμα, οι ευθύνες είναι ανάλογες της θέσης που κατέχει καθένας από μας, το υπουργείο έκλεισε το μάτι στους μαθητές να μην πάνε αχολείο, πέταξε το μπαλάκι στους εκπαιδευτικούς , και το ίδιο ακριβώς πράτουν κ οι συνδικαλιστές μας..καλά ξεμπερδέματα σε όλους μας, εμένα οι ανευθυνουπεύθυνοι σε κάθε πόστο ευθύνης και με κουράζουν και με απωθούν..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ευχαριστώ
Την απόφαση δεν μπορώ να βρω. Μήπως δεν υπάρχει;

Αν θυμάμαι καλά δεν υπήρχε ΥΑ αλλά μόνο εγκύκλιος ή ισως ουτε καν εγκύκλιος αλλα εγγραφο με οδηγιες. ολο το πραγμα ηταν στον αερα. η εξαποστασεως νομοθετήθηκε τωρα. δεν ειχε προβλεφθεί κατι ουτε στην ΠΝΠ απαγόρευσης λειτουργίας σχολειων. Γι αυτο κ η ολη συμμετοχη των μαθητων ειναι στον αερα. αληθεια πώς θα τη βαθμολογήσετε; εγω πχ εχω άριστους που δεν εκαναν τιποτα. στο τετραμηνο θα επαιρναν 19 ή 20 αν δουλεύαμε κανονικα, αλλα τωρα δεν μπορω να τους βαλω τετοιο βαθμο ειδικα το 20 για δυο μηνες μαθημα, ομως θα ηθελα να ναλω 20 σε παιδια που ηταν συνεπέστατα κ δούλεψαν πολυ. Τυπικα ομως δν καλυπτομαι. κ τα θέματα προκυπτουν για τπυς ψηλούς βαθμους συνηθως...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
υπάρχει η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου ΦΕΚ 68/20-3-2020 (μέρος Ζ) με αναδρομική ισχύ από 10-3, σύντομη και περιεκτική
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν θυμάμαι καλά δεν υπήρχε ΥΑ αλλά μόνο εγκύκλιος ή ισως ουτε καν εγκύκλιος αλλα εγγραφο με οδηγιες. ολο το πραγμα ηταν στον αερα. η εξαποστασεως νομοθετήθηκε τωρα. δεν ειχε προβλεφθεί κατι ουτε στην ΠΝΠ απαγόρευσης λειτουργίας σχολειων. Γι αυτο κ η ολη συμμετοχη των μαθητων ειναι στον αερα. αληθεια πώς θα τη βαθμολογήσετε; εγω πχ εχω άριστους που δεν εκαναν τιποτα. στο τετραμηνο θα επαιρναν 19 ή 20 αν δουλεύαμε κανονικα, αλλα τωρα δεν μπορω να τους βαλω τετοιο βαθμο ειδικα το 20 για δυο μηνες μαθημα, ομως θα ηθελα να ναλω 20 σε παιδια που ηταν συνεπέστατα κ δούλεψαν πολυ. Τυπικα ομως δν καλυπτομαι. κ τα θέματα προκυπτουν για τπυς ψηλούς βαθμους συνηθως...
[/quote

Γιατί δεν καλύπτεσαι συνάδελφε? Κι εγώ θα ανεβάσω αρκετά αυτούς που παρακολουθούσαν ανελλιπώς σύγχρονη και ασύγχρονη..τους υπόλοιπους θα τους αξιολογήσω με βάση τα στοιχεία που έχω: σε κάποια τμήματα είχα βάλει διαγώνισμα, τεστ, από την παρουσία τους μέχρι 10 Μαρτίου ή αν δεν έχω στοιχεία θα αφήσω τον ίδιο βαθμό..αυτούς όπως που παρακολουθούσαν  θα τους επιβραβεύσω όσο μπορώ..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
[quote author=

Γιατί δεν καλύπτεσαι συνάδελφε? Κι εγώ θα ανεβάσω αρκετά αυτούς που παρακολουθούσαν ανελλιπώς σύγχρονη και ασύγχρονη..τους υπόλοιπους θα τους αξιολογήσω με βάση τα στοιχεία που έχω: σε κάποια τμήματα είχα βάλει διαγώνισμα, τεστ, από την παρουσία τους μέχρι 10 Μαρτίου ή αν δεν έχω στοιχεία θα αφήσω τον ίδιο βαθμό..αυτούς όπως που παρακολουθούσαν  θα τους επιβραβεύσω όσο μπορώ..
[/quote]

αφού δεν ήταν υποχρεωτικό για τα παιδιά. ξέρω γω;; μπέρδεμα. εννοείται θα ανεβάσω βαθμό σε όσους έκαναν εργασίες αλλά σε σύγκριση με τους άλλους, τι γίνεται;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
JURE, εκπλήσσομαι που αυτό γίνεται σε δημόσιο σχολείο, γιατί οκ, κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει, αλλά έγινε σύλλογος και είπατε όποιος θέλει μπορεί; Γιατί σε μας, που με βάση τις απόψεις των γονιών, το σχολείο κρίνεται ως αξιόλογο (άλλο αν εγώ έχω την άποψή μου), είπαμε ότι κανείς δεν δέχεται. Όσο για την μη προσέλευση παιδιών, στο δικό μου σχολείο πρόσεξα ότι οι πιο σοβαροί μαθητές στην συντριπτική πλειοψηφία τους, δεν προσήλθαν. Τι θα πει αυτό;
Επίσης, αν μου επιτρέπετε, εγώ νομίζω ότι το ίδιο το υπουργείο υπονομεύει τις δράσεις μας. Όλα προαιρετικά: e-class, webex, άρα τα ακυρώνει ουσιαστικά. Τόσο κόπο έκανα και πήγε στον βρόντο...
Έχεις δίκιο σε αυτό. Μετά από ένα διάστημα έπρεπε να είναι υποχρεωτική η παρουσία και με απουσίες!! Ο λόγος προφανής. Δεν υπήρχαν οι τεχνολογικές δεξιότητες. Γιατί όντως και από το τηλέφωνό σου συνδεόσουν, αλλά πολλοί δεν ήξεραν πώς και τι. Επίσης οι πλατφόρμες δεν λειτουργούσαν. Το σχολικό δίκτυο είχε αφεθεί στη μοίρα του τόσα χρόνια. Ας ελπίσουμε ότι μετά από αυτό το σοκ του χρόνου θα είμαστε καλύτερα προετοιμασμένοι. Το άριστο φυσικά θα ήταν να έχει εξαφανιστεί ο ιός.
Να μην εκπλήσσεσαι. Και σε άλλα σχολεία ακούω ότι συμβαίνει. Δεν μπορεί να σε εμποδίσει κανείς ούτε και να σε υποχρεώσει βέβαια. Από φιλότιμο ό.τι γίνει.
Για την μη προσέλευση θα επιμείνω. Σοβαροί σημαίνει ότι επενδύουν ιδιωτικά στη "μόρφωση".

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
[quote author=

Γιατί δεν καλύπτεσαι συνάδελφε? Κι εγώ θα ανεβάσω αρκετά αυτούς που παρακολουθούσαν ανελλιπώς σύγχρονη και ασύγχρονη..τους υπόλοιπους θα τους αξιολογήσω με βάση τα στοιχεία που έχω: σε κάποια τμήματα είχα βάλει διαγώνισμα, τεστ, από την παρουσία τους μέχρι 10 Μαρτίου ή αν δεν έχω στοιχεία θα αφήσω τον ίδιο βαθμό..αυτούς όπως που παρακολουθούσαν  θα τους επιβραβεύσω όσο μπορώ..


αφού δεν ήταν υποχρεωτικό για τα παιδιά. ξέρω γω;; μπέρδεμα. εννοείται θα ανεβάσω βαθμό σε όσους έκαναν εργασίες αλλά σε σύγκριση με τους άλλους, τι γίνεται;

Κανονικα θα επρεπε να εχει ερθει εγκυκλιος να μην περαστει βαθμολογια. Η εξ αποστασεως ηταν προαιρετικη. Δεν μπορει να κριθει κανεις γι αυτη.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και στο σχολείο δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον σώνει και καλά να κάνει τις εργασίες....αυτοί όμως που τις κάνουν ? όσοι  δεν παρακολούθησαν δεν αδικούνται ούτως ή άλλως αν δεν έχω στοιχεία (πχ. διαγώνισμα) θα τους αφήσω στα ίδια..

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν μπορεις να τους υποχρεωσεις αλλα δεν ειναι προαιρετικες. Μπορουν να σου πουν οτι αν η τηλεκπαιδευση ηταν υποχρεωτικη και το γνωριζαν θα τα πηγαιναν καλυτερα. Δε θα ηταν στα ιδια δηλαδη αλλα σε υψηλοτερο βαθμο. Ανετα βρισκεις τον μπελα σου αν θελει καποιος γονιος. Η ευθυνη ειναι του υπουργειου που δεν εχεο δωσει οδηγιες

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κανονικα θα επρεπε να εχει ερθει εγκυκλιος να μην περαστει βαθμολογια. Η εξ αποστασεως ηταν προαιρετικη. Δεν μπορει να κριθει κανεις γι αυτη.

ειμαι απ αυτούς που είναι κατά των βαθμών κ δεν μ αρέσει σαν κίνητρο, όμως από τη στιγμή που υπάρχει βαθμολογία,κορόιδα ήταν οσα παιδιά διάβαζαν ή έμπαιναν στη σύγχρονη για να μην προσμετρηθεί; οι περισσότεροι έδειξαν την εικόνα που δείχνουν κ στο σχολείο, κάποιοι όμως εξέπληξαν θετικά κ κάποιοι αρνητικά. αυτό κανονικά πρέπει να αποτυπωθεί.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν θυμάμαι καλά δεν υπήρχε ΥΑ αλλά μόνο εγκύκλιος ή ισως ουτε καν εγκύκλιος αλλα εγγραφο με οδηγιες. ολο το πραγμα ηταν στον αερα. η εξαποστασεως νομοθετήθηκε τωρα. δεν ειχε προβλεφθεί κατι ουτε στην ΠΝΠ απαγόρευσης λειτουργίας σχολειων. Γι αυτο κ η ολη συμμετοχη των μαθητων ειναι στον αερα. αληθεια πώς θα τη βαθμολογήσετε; εγω πχ εχω άριστους που δεν εκαναν τιποτα. στο τετραμηνο θα επαιρναν 19 ή 20 αν δουλεύαμε κανονικα, αλλα τωρα δεν μπορω να τους βαλω τετοιο βαθμο ειδικα το 20 για δυο μηνες μαθημα, ομως θα ηθελα να ναλω 20 σε παιδια που ηταν συνεπέστατα κ δούλεψαν πολυ. Τυπικα ομως δν καλυπτομαι. κ τα θέματα προκυπτουν για τπυς ψηλούς βαθμους συνηθως...
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
υπάρχει η Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου ΦΕΚ 68/20-3-2020 (μέρος Ζ) με αναδρομική ισχύ από 10-3, σύντομη και περιεκτική
ευχαριστώ

Σχετική απόφαση του υπουργείου παιδείας για την εξ αποστάσεως (σύγχρονη και ασύγχρονη) εκπαίδευση υπάρχει;


Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
@ LiK
Εκ του προχείρου θα σου πω πως επειδή ο δικός μας είναι ψείρας θα την είχε αναρτήσει αν υπήρχε, αλλά θα τον ξαναρωτήσω, νομίζω ότι είναι ομπρέλα οι ΠΝΠ και καλύπτουν τα πάντα.
Επιπλέον, εκ του αποτελέσματος κρίνοντας, στην ουσία κάθε διευθυντής εκπαίδευσης πίεσε ή δεν πίεσε σε διαφορετικό βαθμό (και φανταζόμαστε όλοι τους λόγους),  και όπου δεν πίεσε πολύ κάθε σχολείο αποφάσισε και έκανε και κάτι διαφορετικό, είτε μόνο σύγχρονη είτε μόνο ασύγχρονη είτε και τα δύο, είτε από κάποιες ώρες κάθε μέρα είτε μία δύο μέρες την εβδομάδα, είτε στις ώρες που δόθηκαν επίσημα είτε σε άλλες ώρες (επίσημα ή τελείως ανεπίσημα). Αλλά και εντός σχολείων υπήρχαν διαφοροποιήσεις με κάποιους που δεν ήξεραν, δεν μπορούσαν, δεν είχαν υπολογιστή, δεν είχαν ίντερνετ, ρεύμα, νερό, κλπ. (μόνο άποψη είχαν), άρα για ποια απόφαση μιλάμε, απλά μας είπαν είστε καλυμμένοι με αυτή την ΠΝΠ και δε θα πάτε φυλακή αν κάνετε μάθημα. Και τέλος πάντων άλλο απόφαση και άλλο θεσμοθέτηση της εξ αποστάσεως που σίγουρα δεν υπάρχει και δεν ξέρω και αν θα ήταν εύκολο να γραφτεί τόσο γρήγορα δεδομένης της γενικότερης απειρίας επί του θέματος.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 485
Σύνολο: 493

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.