*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 61958 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.esos.gr/arthra/67643/apofasi-fek-live-streaming-apo-tis-aithoyses-ton-sholeion

Την επιβολή δεν βλέπω. Ο τεχνολογικός εξοπλισμός λείπει, αφού χρειάζονται λάπτοπ τόσα όσες και οι αίθουσες. Βρήκατε άλλη λύση εσείς; Πολύ καλό αυτό με το dark web, συνάδελφε. Δίνεις ιδέες!
Την αντίστοιχη απόφαση για την εξ αποστάσεως (σύγχρονη και ασύγχρονη) εκπαίδευση που ξεκίνησε με το κλείσιμο των σχολείων που μπορεί να τη δει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πού να δεις τι έγινε στον αποχαιρετηστηριο λόγο του στο ΥΠΑΙΘ το 2015, γιούχα!δεν θυμάμαι τι π...ρα είπε όμως, κάτι για ...προσωπικές απόψεις συν/φων.. κάτι τετοιο


τόσες που που έχει πει ο συγκεκριμένος λογικό να μη θυμάσαι...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα κανετε κάποιες ενέργειες σαν σχολείο, κάποια συνεδρίαση για το θέμα; το έχετε ξανασυζητήσει;
Δεν ξέρω αν θα μας ξεφουρνίσει αύριο συνεδρίαση ο διευθυντής, είναι το χόμπι του και ψάχνει να βρει και κατάλληλο χώρο εκτός σχολείου και να συνευρισκόμαστε. Στις τηλεδιασκέψεις μέχρι τώρα δεν το συζητήσαμε καν. Έτσι κι αλλιώς, σύγχρονη από το σχολείο μας έκαναν μόνο 5 άτομα και κάποιοι δεν κατάφερναν να συνδεθούν ούτε στις συνεδριάσεις μας. έχουν γίνει ερωτήσεις από μαθητές που θα μείνουν σπίτι (κ οι οποίοι έχουν πραγματικό λόγο, όλα τα υπόλοιπα τα άτιμα ήρθαν με ενθουσιασμό, τα είχαμε παρεξηγήσει όλο το χρόνο μάλλον....), κ είχαμε εκθέσει προβληματισμούς, αυτά προ εγκυκλίου όμως. Ο σύλλογος γονέων είπε απλά μπράβο που δεν το κάνουμε. Δεν καταλαβαίνω όμως, αν αυτό το δύναται σημαίνει ότι απλώς δεν το κάνεις αν δεν θες/δεν μπορείς., εμείς και να θέλαμε, ούτε δίκτυο έχουμε ούτε υπολογιστές και απ όσο ξέρω δεν έχουν επιτάξει τα κινητά μας, που κάποιοι το πιο προχωρημένο που χρησιμοποιούν εκεί είναι το viber.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Θα κανετε κάποιες ενέργειες σαν σχολείο, κάποια συνεδρίαση για το θέμα; το έχετε ξανασυζητήσει;
Δεν ξέρω αν θα μας ξεφουρνίσει αύριο συνεδρίαση ο διευθυντής, είναι το χόμπι του και ψάχνει να βρει και κατάλληλο χώρο εκτός σχολείου και να συνευρισκόμαστε. Στις τηλεδιασκέψεις μέχρι τώρα δεν το συζητήσαμε καν. Έτσι κι αλλιώς, σύγχρονη από το σχολείο μας έκαναν μόνο 5 άτομα και κάποιοι δεν κατάφερναν να συνδεθούν ούτε στις συνεδριάσεις μας. έχουν γίνει ερωτήσεις από μαθητές που θα μείνουν σπίτι (κ οι οποίοι έχουν πραγματικό λόγο, όλα τα υπόλοιπα τα άτιμα ήρθαν με ενθουσιασμό, τα είχαμε παρεξηγήσει όλο το χρόνο μάλλον....), κ είχαμε εκθέσει προβληματισμούς, αυτά προ εγκυκλίου όμως. Ο σύλλογος γονέων είπε απλά μπράβο που δεν το κάνουμε. Δεν καταλαβαίνω όμως, αν αυτό το δύναται σημαίνει ότι απλώς δεν το κάνεις αν δεν θες/δεν μπορείς., εμείς και να θέλαμε, ούτε δίκτυο έχουμε ούτε υπολογιστές και απ όσο ξέρω δεν έχουν επιτάξει τα κινητά μας, που κάποιοι το πιο προχωρημένο που χρησιμοποιούν εκεί είναι το viber.
Στο Λύκειό μας λείπουν στην Α κάποιοι οι οποίοι θέλουν να συμμετέχουν. Σχεδιάζουμε ένα μικτό πρόγραμμα ανάλογα με τις διαθέσεις των συναδέλφων. Άλλοι θα δουλεύουν στην ασύγχρονη με αυτά τα παιδιά, άλλοι το απόγευμα στη σύγχρονη. Λίγοι μείναμε για απευθείας με ήχο (για εικόνα την παρουσίαση του μαθήματος). Με λαπτοπ θα γίνει η δουλειά. Κανείς δεν μπορεί να υποχρεώσει ή να το απαγορεύσει σε κανέναν. Και σίγουρα ό.τι καλύτερο φροντίζει ο καθένας να κάνει για τους μαθητές του. Όσοι δεν ξέρουν να χειρίζονται τα σύγχρονα μέσα να μάθουν χθες!!! Υπάρχουν οδηγίες παντού για όλα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Παράθεση
Λίγοι μείναμε για απευθείας με ήχο (για εικόνα την παρουσίαση του μαθήματος).

Δεν μας έχεις πει αν είσαι σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο. Εμείς σε δημόσιο σχολείο δεν το συζητάμε καν.

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
O Υπουργός (Gove) λέει ότι μπορούμε να προστατεύσουμε τους εκπαιδευτικούς... και αποδεικνύεται ότι πέθαναν καμία 60-αρια...Παντού τεφαρίκια ψηφίζουν...  :(


Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μας θεωρούν αναλώσιμους.

"Με τον ήλιο τα βγάζω, με τον ήλιο τα μπάζω, τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;"  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2020, 05:39:12 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάποιοι είπαμε ότι θα ανεβάζουμε στο eclass. Επίσης κάποιοι σε άδεια ειδικού σκοπου θα βάλουν ασκήσεις στο eclass για επανάληψη μέχρι να επιστρέψουν (ότ)αν ανοίξουν τα δημοτικά. Επειδή όμως είμαστε γυμνάσιο κ μιλάμε για 4 ώρες στα δίωρα κ 2 ώρες στα μονόωρα, μόνο στα μαθηματικά θα μπορέσει όντως να γίνει παράδοση κάποιας ενότητας. Γι αυτό τους καθησυχάσαμε ότι δεν θα χάσουν κ πολλά. Εγώ θα ολοκληρώσω τις ενότητες που έκανα και τίποτα παραπάνω. μέχρι να ιδωθούμε, να εξηγήσουμε κανόνες, να μιλήσουντα παιδιά να πουν πώς νιώθουν κλπ, πότε θα γίνει μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Δεν μας έχεις πει αν είσαι σε ιδιωτικό ή σε δημόσιο. Εμείς σε δημόσιο σχολείο δεν το συζητάμε καν.
Σε δημόσιο. Γιατί μόνο τα παιδιά των ιδιωτικών αξίζουν το κάτι παραπάνω; Δηλαδή, αν ένας συνάδελφός σας θέλει να κάνει θα του επιβάλλετε "δημοκρατικά" να μην κάνει; Το ΦΕΚ αναφέρει: "δύναται". Αν θυμάμαι καλά. Ποιος θα απαγορέψει σε ποιον τι; Όσο για τους ενθουσιώδεις πανηγυρισμούς για την μη προσέλευση μαθητών, θλίβομαι ειλικρινά. Σε κάποια σχολεία όντως το δυναμικό είναι κάτω του μισού και δεν είναι λόγω φόβου, είναι λόγω απαξίωσης. Κάποιοι χαίρονται να απαξιώνεται το δημόσιο σχολείο.
Βέβαια, έστω κι αυτά τα λίγα παιδιά που πηγαίνουν, είναι καλή μαγιά για το αύριο. Είναι όμως μια χαμένη χρονιά συνολικά. Δεν θα ήταν έτσι αν αντιδρούσαμε λιγότερο (στην εξ αποστάσεως, στη σύγχρονη σε σε) και προσπαθούσαμε περισσότερο και το Υπουργείο και εμείς.  Σε κάποια σπίτια, επίσης, η μόρφωση των παιδιών τους είναι το τελευταίο στη λίστα. Η γενική εικόνα δεν είναι καλή και οι θριαμβολογίες κι από πλευράς Υπουργείου, λίγο μας ευνοούν, αφού οι γονείς ξέρουν, τα παιδιά ξέρουν, οι εκπαιδευτικοί ξέρουν ότι κάτι απλώς δεν πήγε. 

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
JURE, εκπλήσσομαι που αυτό γίνεται σε δημόσιο σχολείο, γιατί οκ, κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει, αλλά έγινε σύλλογος και είπατε όποιος θέλει μπορεί; Γιατί σε μας, που με βάση τις απόψεις των γονιών, το σχολείο κρίνεται ως αξιόλογο (άλλο αν εγώ έχω την άποψή μου), είπαμε ότι κανείς δεν δέχεται. Όσο για την μη προσέλευση παιδιών, στο δικό μου σχολείο πρόσεξα ότι οι πιο σοβαροί μαθητές στην συντριπτική πλειοψηφία τους, δεν προσήλθαν. Τι θα πει αυτό;
Επίσης, αν μου επιτρέπετε, εγώ νομίζω ότι το ίδιο το υπουργείο υπονομεύει τις δράσεις μας. Όλα προαιρετικά: e-class, webex, άρα τα ακυρώνει ουσιαστικά. Τόσο κόπο έκανα και πήγε στον βρόντο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2020, 07:20:39 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση από: JURE στις Μάιος 16, 2020, 11:55:05 πμ

    https://www.esos.gr/arthra/67643/apofasi-fek-live-streaming-apo-tis-aithoyses-ton-sholeion

    Την επιβολή δεν βλέπω. Ο τεχνολογικός εξοπλισμός λείπει, αφού χρειάζονται λάπτοπ τόσα όσες και οι αίθουσες. Βρήκατε άλλη λύση εσείς; Πολύ καλό αυτό με το dark web, συνάδελφε. Δίνεις ιδέες!

Την αντίστοιχη απόφαση για την εξ αποστάσεως (σύγχρονη και ασύγχρονη) εκπαίδευση που ξεκίνησε με το κλείσιμο των σχολείων που μπορεί να τη δει κάποιος;
Αν γνωρίζει κανείς ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2020, 07:38:01 μμ από LiK »

Συνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Την αντίστοιχη απόφαση για την εξ αποστάσεως (σύγχρονη και ασύγχρονη) εκπαίδευση που ξεκίνησε με το κλείσιμο των σχολείων που μπορεί να τη δει κάποιος;

https://www.pde.gr/index.php?page=10264
https://www.pde.gr/index.php?page=10266

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
JURE, εκπλήσσομαι που αυτό γίνεται σε δημόσιο σχολείο, γιατί οκ, κανείς δεν μπορεί να τον εμποδίσει, αλλά έγινε σύλλογος και είπατε όποιος θέλει μπορεί; Γιατί σε μας, που με βάση τις απόψεις των γονιών, το σχολείο κρίνεται ως αξιόλογο (άλλο αν εγώ έχω την άποψή μου), είπαμε ότι κανείς δεν δέχεται. Όσο για την μη προσέλευση παιδιών, στο δικό μου σχολείο πρόσεξα ότι οι πιο σοβαροί μαθητές στην συντριπτική πλειοψηφία τους, δεν προσήλθαν. Τι θα πει αυτό;
Επίσης, αν μου επιτρέπετε, εγώ νομίζω ότι το ίδιο το υπουργείο υπονομεύει τις δράσεις μας. Όλα προαιρετικά: e-class, webex, άρα τα ακυρώνει ουσιαστικά. Τόσο κόπο έκανα και πήγε στον βρόντο...

Σε κανενα σχολειο δεν ειναι ο μουσιε. Ουτε ιδιωτικο ουτε δημοσιο. Μη μασας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.17 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.