*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 61953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δίκαιο έχεις....αλλά όχι λάθη, επιλογές είναι.

Ναι!!! Εννοώ ότι για εκείνους θα  αποδειχθούν λάθη τα οποία θα τους κοστίσουν ακριβά(προσωπική εκτίμηση)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εδώ κράζουμε
https://www.facebook.com/104612627665918/posts/180316723428841/?app=fbl
και εδώ https://www.facebook.com/10ERT/

Εγώ που δεν έχω facebook μπορώ να το βρω κάπου αλλού;;;;!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν στο ert.gr επιτρέπουν τα σχόλια... για ευνόητους λόγους. Δοκίμασε.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί, προσωπικά με εκφράζει απεριόριστα, δε θα μπορούσα να εκφραστώ καλύτερα και πληρέστερα!
http://kilkiswebtv.blogspot.com/2020/05/blog-post_77.html
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν έχει αναρτηθεί, προσωπικά με εκφράζει απεριόριστα, δε θα μπορούσα να εκφραστώ καλύτερα και πληρέστερα!
http://kilkiswebtv.blogspot.com/2020/05/blog-post_77.html
Απλά εξαιρετικό...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Δυστυχώς διαπιστώνω άλλη μια φορά πόση τεράστια άγνοια υποχρεώσεων έχουν οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί. Σιγά μην δίνονται γραπτές εντολές για ότι ζητάει ο καθένας. Αυτό συνιστά το πειθαρχικό παράπτωμα της παρακώλυσης της υπηρεσίας. Πληροφοριακά, όχι για το συγκεκριμένο.

Ξέρει κανείς αν ανακοίνωσε σήμερα η ΟΛΜΕ προσφυγή στο ΣΤΕ ή το σκέφτονται ακόμα;
Φυσικά και είναι υποχρεωμένη κάθε δημόσια υπηρεσία να απαντήσει γραπτώς σε γραπτά αιτήματα με παράθεση νόμων, εγκυκλίων και λοιπών υπηρεσιακών εγγράφων.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Έχουν μέλλον ακομα οι  διευκρινήσεις για  παροχή σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης με χρήση μέσων τεχνολογίας σε μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τις σχολικές αίθουσες.


Δημοσίευση: 12/05/2020
Η διάταξη για Live streaming μαθήματα από τις αίθουσες των σχολείων όπως στάλθηκε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης
Μόλις δημοσιευθεί το νομοσχέδιο σε ΦΕΚ, το υπουργείο Παιδείας θα εκδώσει τη υπουργική απόφαση που θα ορίζει όλες τις διαδιασίες για τα Live streaming μαθήματα από τις αίθουσες των σχολείων

https://www.esos.gr/arthra/67582/i-diataxi-gia-live-streaming-mathimata-apo-tis-aithoyses-ton-sholeion-opos-stalthike
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω να εκφράσω την απογοήτευση μου για συναδέλφους αναπληρωτές που στήριξαν την εξ αποστάσεως διδασκαλία γιατί τους βολεύει να μην έρχονται σχολείο (δικαιολογημένα ως ένα σημειο) με υποτυπώδη απογευματινά μαθηματΑ στο webex, με ελάχιστους μαθητές και στην καλύτερη περίπτωση επαναλήψεις στα ίδια και στα ιδια...
Έτσι για μια ακόμα φορά έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους γιατί θέλησαν να φανούν τα καλά παιδιά του συστήματος καταπατώντας βέβαια κάθε έννοια κοινωνικής δικαιοσύνης, ισότιμης πρόσβασης στην εκπαίδευση και προστασίας προσωπικών δεδομένων. Έτσι δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για την λειτουργία ενός συστήματος που δεν έχει ανάγκη την φυσική παρουσία του εκπαιδευτικού .... Μην διαμαρτύρονται λοιπόν για νέους διορισμούς....

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θέλω να εκφράσω την απογοήτευση μου για συναδέλφους αναπληρωτές που στήριξαν την εξ αποστάσεως διδασκαλία γιατί τους βολεύει να μην έρχονται σχολείο (δικαιολογημένα ως ένα σημειο) με υποτυπώδη απογευματινά μαθηματΑ στο webex, με ελάχιστους μαθητές και στην καλύτερη περίπτωση επαναλήψεις στα ίδια και στα ιδια...
Έτσι για μια ακόμα φορά έβαλαν τα χέρια τους και έβγαλαν τα μάτια τους γιατί θέλησαν να φανούν τα καλά παιδιά του συστήματος καταπατώντας βέβαια κάθε έννοια κοινωνικής δικαιοσύνης, ισότιμης πρόσβασης στην εκπαίδευση και προστασίας προσωπικών δεδομένων. Έτσι δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για την λειτουργία ενός συστήματος που δεν έχει ανάγκη την φυσική παρουσία του εκπαιδευτικού .... Μην διαμαρτύρονται λοιπόν για νέους διορισμούς....

Στο σχολειο μου αυτο το εκαναν μονο οι μονιμοι. Κανενας αναπληρωτης. Ουτε ενας ομως. Για τους αναπληρωτες θελεις να εκφρασεις απογοητευση; Ας μη γενικευουμε.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο σχολειο μου αυτο το εκαναν μονο οι μονιμοι. Κανενας αναπληρωτης. Ουτε ενας ομως. Για τους αναπληρωτες θελεις να εκφρασεις απογοητευση; Ας μη γενικευουμε.

Απ' τους μόνιμους άκουγα την ατάκα: ρε κάντε webex να μη μας φερουνε σχολείο. 4-5παιδια , μια ώρα τη ημέρα το πολύ , χωρίς να προχωράμε την ύλη και ξεμπερδεψαμε...

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Η αρχή άδειασε σήμερα την υπουργό. Απίστευτη ξεφτίλα. Καμία συμφωνία δεν υπήρξε .Μόνο κάποιες τεχνικές οδηγίες δόθηκαν από την αρχή για την τροπολογία. Και από εδώ και κάτω η αρχή είπε αυτά που έλεγα και εγώ χθες ότι δηλαδή η τροπολογία για να ολοκληρωθεί και να κριθεί απαιτείται να βγει η υπουργική απόφαση που θα καθορίζει τις λεπτομέρειες . Σε διαφορετική περίπτωση θεωρείται ανενεργή
Η υπουργική για να βγει όμως απαιτείται μελέτη αντίκτυπου που απαιτεί πάνω από ένα μήνα.  Η μελέτη αντίκτυπου ήταν το μόνο που μου ξέφυγε.
Η υπουργική απόφαση ενέχει μεγάλους κινδύνους αντισυνταγματικότητας και μόνο όταν βγει τότε η αρχή θα την κρίνει επίσημα και γραπτά.
Άρα η κεραμεως ψευδόταν ασύστολα μέσα στη Βουλή.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αρχή άδειασε σήμερα την υπουργό. Απίστευτη ξεφτίλα. Καμία συμφωνία δεν υπήρξε .Μόνο κάποιες τεχνικές οδηγίες δόθηκαν από την αρχή για την τροπολογία. Και από εδώ και κάτω η αρχή είπε αυτά που έλεγα και εγώ χθες ότι δηλαδή η τροπολογία για να ολοκληρωθεί και να κριθεί απαιτείται να βγει η υπουργική απόφαση που θα καθορίζει τις λεπτομέρειες . Σε διαφορετική περίπτωση θεωρείται ανενεργή
Η υπουργική για να βγει όμως απαιτείται μελέτη αντίκτυπου που απαιτεί πάνω από ένα μήνα.  Η μελέτη αντίκτυπου ήταν το μόνο που μου ξέφυγε.
Η υπουργική απόφαση ενέχει μεγάλους κινδύνους αντισυνταγματικότητας και μόνο όταν βγει τότε η αρχή θα την κρίνει επίσημα και γραπτά.
Άρα η κεραμεως ψευδόταν ασύστολα μέσα στη Βουλή.

 :o
Μένω άναυδη! Και φαινόταν καλό κορίτσι!

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αρχή άδειασε σήμερα την υπουργό. Απίστευτη ξεφτίλα. Καμία συμφωνία δεν υπήρξε .Μόνο κάποιες τεχνικές οδηγίες δόθηκαν από την αρχή για την τροπολογία. Και από εδώ και κάτω η αρχή είπε αυτά που έλεγα και εγώ χθες ότι δηλαδή η τροπολογία για να ολοκληρωθεί και να κριθεί απαιτείται να βγει η υπουργική απόφαση που θα καθορίζει τις λεπτομέρειες . Σε διαφορετική περίπτωση θεωρείται ανενεργή
Η υπουργική για να βγει όμως απαιτείται μελέτη αντίκτυπου που απαιτεί πάνω από ένα μήνα.  Η μελέτη αντίκτυπου ήταν το μόνο που μου ξέφυγε.
Η υπουργική απόφαση ενέχει μεγάλους κινδύνους αντισυνταγματικότητας και μόνο όταν βγει τότε η αρχή θα την κρίνει επίσημα και γραπτά.
Άρα η κεραμεως ψευδόταν ασύστολα μέσα στη Βουλή.

Ψευδοταν; Σωστο ειναι αυτο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 248
Σύνολο: 253

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.