*

Αποστολέας Θέμα: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...  (Αναγνώστηκε 16855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 20, 2020, 04:13:56 μμ »
Τότε τι τις θέλουμε τις Πανελλήνιες αν είναι να γράφουμε όλοι τις προσωπικές μας απόψεις? Ας μαζευτούμε ένα πρωί κάτω από τον πλάτανο με το καφεδάκι μας και να αναπτύξουμε προφορικά και γραπτά μαθητές και καθηγητές τις προσωπικές μας αποψεις!

Ας πούμε για μένα ο Χίτλερ θα πρέπει να προβάλλεται ως πρότυπο ζωοφιλου γιατί αγαπούσε πολύ τον σκύλο του!  :o



Επίσης θα πρότεινα ,αν επιμένετε να υπάρχουν Πανελλήνιες, να επιλέγουν μόνα τους τα παιδιά τα θέματα που θα εξετάζονται! Γιατί να δίνουν όλοι στα ίδια  θεματα; Δεν ισοπεδώνει την πρωτοβουλία και την προσωπική έκφραση και επιλογή;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 20, 2020, 04:23:53 μμ »
Επίσης θα πρότεινα να είναι όλα τα μαθήματα επιλεγόμενα στο γυμνάσιο και στο λύκειο, και να μην υπάρχει καθόλου βαθμολόγηση. Εξετάσεις για πανεπιστήμια για όποιον θελει, όποτε θέλει σε μαθήματα που θα ορίζουν τα ίδια τα πανεπιστήμια και όχι το ιεπ.

Θα ήθελα να δω πόσοι θα επέλεγαν το μάθημα της λογοτεχνίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2020, 04:26:06 μμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 20, 2020, 04:28:03 μμ »
Επίσης θα πρότεινα να είναι όλα τα μαθήματα επιλεγόμενα στο γυμνάσιο και στο λύκειο, και να μην υπάρχει καθόλου βαθμολόγηση. Εξετάσεις για πανεπιστήμια για όποιον θελει, όποτε θέλει σε μαθήματα που θα ορίζουν τα ίδια τα πανεπιστήμια και όχι το ιεπ.

Θα ήθελα να δω πόσοι θα επέλεγαν το μάθημα της λογοτεχνίας.
Μαθηματικά, Αρχαία και Φυσική δεν θα επέλεγαν. Λογοτεχνία σίγουρα. Δεν μας συμφέρει, άστο!

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 20, 2020, 04:31:55 μμ »
Μαθηματικά, Αρχαία και Φυσική δεν θα επέλεγαν. Λογοτεχνία σίγουρα. Δεν μας συμφέρει, άστο!

Θα επέλεγαν μαθήματα που θα εδιναν για να μπούνε στις σχολές. Ας το..  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:03:23 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 20, 2020, 05:35:45 μμ »
Εξετάσεις για πανεπιστήμια για όποιον θελει, όποτε θέλει σε μαθήματα που θα ορίζουν τα ίδια τα πανεπιστήμια και όχι το ιεπ.


μπα,...και εκεί θα είχαμε προβλήματα απλώς δεν θα γινόταν γνωστά!  ;D
Πάντως με τούτα και με εκείνα φτάσαμε να βάζουμε και τον επιθετικό προσδιορισμό "καλή" στη λέξη Επιτυχία 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 20, 2020, 08:40:00 μμ »
Καταθέτω τη δική μου εμπειρία από τη βαθμολόγηση.
1) Το μικρότερο πρόβλημα στα φετινά γραπτά είναι η αξιολόγηση του Γ΄Θέματος. Σε αυτό βοηθάει το εξαιρετικό και προσφερόμενο σε ανάλυση και πολλαπλές αναγνώσεις ποίημα του Πατρίκιου. Όπως επίσης και η δουλειά που έγινε όλη τη χρονιά από τους συναδέλφους. Να πω επίσης  ενδεικτικά ότι διάβασα ανάλυση για το σχήμα του κύκλου, με σύνδεση του τόπου και του χρόνου στο εκεί, που μου έπεσε το σαγόνι. Να παρατηρήσω επίσης ότι στο προσωπικό σχόλιο, προσποιητά ή μη, τα παιδιά δίνουν στην ποίηση το ρόλο του φίλου, κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ.
"Η ποίηση πάντα θα στέκεται δίπλα σε αυτόν που την έχει ανάγκη" έγραψε ένα κοριτσάκι, σε ένα γραπτό μάλιστα που δεν πέρασε τη βάση -άρα δεν είναι υποβολιμαίο.
2) Στο θέμα Δ: Η εκδίκηση της Β΄Γυμνασίου: τότε τους βάζαμε να γράφουν όπως στην τρίτη Λυκείου, τώρα τους βάζουμε να γράφουν όπως στη Β΄Γυμνασίου! Σοβαρά τώρα: στην προηγούμενη αλλαγή του συστήματος, από τη Δέσμη σε αυτό, χρειάστηκαν τρία -τέσσερα χρόνια για την προσαρμογή. Τώρα νομίζω ότι σε κανα-δύο αυτή θα γίνει συνείδηση σε όλους μας. (και στην επιτροπή). Να υπενθυμίσω επίσης στους συναδέλφους που ζητάνε στην παραγωγή λόγου παπάδες από τα παιδιά ότι τους δώσαμε ένα κείμενο με αφόρητες κοινοτοπίες σε ωραίο περιτύλιγμα και άλλο ένα μάλλον κλεψιμέικο.
3) Πολλοί συνάδελφοι δυστυχώς, μη αντιλαμβανόμενοι τις αλλαγές έγκαιρα, πήραν στο λαιμό τους πολλούς καλούς και επιμελείς μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 20, 2020, 08:51:25 μμ »
eran, επειδή πολλά ακούσαμε και αρκετά γραφτηκαν για το "ιδιόρρυθμο" θέμα παραγωγής λόγου, θέλω να σε ρωτήσω αν τα παιδιά φέτος πιστεύεις πήγαν χειρότερα από άλλες χρονιές;
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 20, 2020, 09:16:36 μμ »
1) "Η ποίηση πάντα θα στέκεται δίπλα σε αυτόν που την έχει ανάγκη" έγραψε ένα κοριτσάκι, σε ένα γραπτό μάλιστα που δεν πέρασε τη βάση -άρα δεν είναι υποβολιμαίο.

Αγαπημένη συνάδελφος μετέφερε το εξής: "Εγώ δεν διαβάζω ποίηση, ούτε γράφω, αλλά ό,τι κάνω στη ζωή μου είναι ποίηση", σε χαμηλό κατά τα άλλα γραπτό. Η συνάδελφος έδωσε μονάδες, προφανώς όχι όλες :)

eran, μια ερώτηση. Οι πληροφορίες μου λένε ότι δεν έχουν γράψει καλά τα παιδιά στο Β3, γιατί έμειναν στην κυριολεξία. Ισχύει αυτό;

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 20, 2020, 09:22:01 μμ »
Αυτό δυστυχώς εξαρτάται από τους διορθωτές.
Προς τιμήν της η επιτροπή( αλλιώς θα ήταν ανακόλουθη) αποδέχεται την αρνητική απάντηση στο α΄ερώτημα -αρκεί να τεκμηριωθεί. Σε αυτήν την περίπτωση ζητά στο β΄εναλλακτικούς τρόπους διαχείρισης του προσωπικού χρόνου.
Σε ποιο βαθμό πιστεύουμε ότι θα τηρηθεί αυτό;
 Σε κάθε περίπτωση οι μονάδες είναι λίγες και όχι καθοριστικές. Περισσότερες χάνονται στο Β3, που νομίζω ότι είναι φέτος το κλειδί της βαθμολογίας.
Στο β3 πρέπει να πούνε κάτι απλό, και σύντομο. Το ερώτημα κυριολεκτεί. Δεν απαιτεί κάτι περίπλοκο, πολλά παιδιά όμως (και εμείς αρχικά) δεν το αντιληφθήκαμε.

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 20, 2020, 09:25:16 μμ »
Αγαπημένη συνάδελφος μετέφερε το εξής: "Εγώ δεν διαβάζω ποίηση, ούτε γράφω, αλλά ό,τι κάνω στη ζωή μου είναι ποίηση", σε χαμηλό κατά τα άλλα γραπτό. Η συνάδελφος έδωσε μονάδες, προφανώς όχι όλες :)

eran, μια ερώτηση. Οι πληροφορίες μου λένε ότι δεν έχουν γράψει καλά τα παιδιά στο Β3, γιατί έμειναν στην κυριολεξία. Ισχύει αυτό;
Αναζητούμε τη μεταφορική λειτουργία του γράφειν, εγώ όμως θεωρώ βασικότερο ότι πρέπει να μιλήσουν και για τους απλούς ανθρώπους(οικογένεια...) και για τους σπουδαίους. Ξαναλέω, πρέπει να δοθεί σαφής απάντηση στο απλό ερώτημα.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 20, 2020, 09:33:37 μμ »
Αναζητούμε τη μεταφορική λειτουργία του γράφειν, εγώ όμως θεωρώ βασικότερο ότι πρέπει να μιλήσουν και για τους απλούς ανθρώπους(οικογένεια...) και για τους σπουδαίους. Ξαναλέω, πρέπει να δοθεί σαφής απάντηση στο απλό ερώτημα.

Ακριβώς αυτό εννοούσα. Αν κατάλαβα καλά, πολλά παιδιά έμειναν στο "γράφω" με την έννοια της συγγραφικής δραστηριότητας και δεν έγραψαν την έννοια του "γράφω" ως "μένω στη μνήμη". Και είναι και 15 μονάδες το Β3, πάρα πολλές...

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 20, 2020, 10:26:52 μμ »
Αγαπημένη συνάδελφος μετέφερε το εξής: "Εγώ δεν διαβάζω ποίηση, ούτε γράφω, αλλά ό,τι κάνω στη ζωή μου είναι ποίηση", σε χαμηλό κατά τα άλλα γραπτό. Η συνάδελφος έδωσε μονάδες, προφανώς όχι όλες :)

eran, μια ερώτηση. Οι πληροφορίες μου λένε ότι δεν έχουν γράψει καλά τα παιδιά στο Β3, γιατί έμειναν στην κυριολεξία. Ισχύει αυτό;
Γιατί δεν έδωσε όλες τις μονάδες; Η ποίηση στη ζωή και στην πράξη έχει την καταγωγική της κοιτίδα. Όπως και την ετυμολογική. Εν Αρχή ην ο Λόγος έγραψε ο Ιωάννης. Εν Αρχή ην η Πράξις μετάφρασε ο Γκαίτε. Ο ίδιος ο Πλάτωνας εξόρισε τους ποιητές απ' την Πολιτεία του λέγοντας πως αυτό που εσείς γράφετε εμείς το ζ ο ύ μ ε. Η φράση της υποψηφίας είν' η πιο στοχαστική ερμηνεία που ημπορεί να δοθεί. Η ακαλλιέργητη και στενόμυαλη βαθμολογήτρια την πήρε στο λαιμό της και ν' αλλάξει επάγγελμα.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έξω η Λογοτεχνία από τις Πανελλήνιες...
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 20, 2020, 10:31:33 μμ »
Τελικά έγραψαν χειρότερα από άλλες χρονιές; Ισχύει ότι υπάρχουν οδηγίες στους β βαθμολογητες να δώσουν κάτι παραπάνω;
Just be real!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.