*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 169237 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #658 στις: Αύγουστος 08, 2021, 11:44:44 μμ »

Όσοι δεν δήλωσαν μακριά μεταξύ των οποίων και εγώ παίρνουν ένα ρίσκο.
Να μην κάνει του χρόνου διορισμούς και να πάμε του παραχρόνου ένα νέο σύστημα κύριος οίδε ποιο θα είναι αυτό...
Ένας λόγος για τον οποίο έγινε αυτή η επιλογή ήταν ακριβώς η διετία που είναι υποχρεωτική.
Αλλά η υποψία ότι μπορεί να γίνουν του χρόνου κάποιοι διορισμοί και να φανούν "ριγμένοι" δείχνει αυτό που επίμονα λέω κάθε τόσο.

Δεν φτάνει να στεναχωριέσαι που υποχρεωτικά για διάφορους λόγους δεν μπορούσες να δηλώσεις μακριά να έχεις τον "συνάδελφο' να σου λέει ότι "κοίτα να δεις δεν θα τη γλιτώσεις αν τυχόν του χρόνου γίνονται διορισμοί θα πας θες δεν θες"
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2021, 10:33:25 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #659 στις: Αύγουστος 08, 2021, 11:48:20 μμ »

Δεν είμαστε καλά. Δεν θέλεις να καταλάβεις επίτηδες. Το ξαναλέω. Ας διορίσει οχι μόνο 11700 αλλά 30000. Ας δώσει όμως σε όλους τους ήδη διορισμένους την δυνατότητα να διεκδικήσουν τις καινούργιες θέσεις. Ποιό το πρόβλημα; Πάλι 30000 θα διορίσει. Επίσης ξαναλέω δεν με αφορά προσωπικά και δεν διορίστηκα σε βραχονησίδα αλλα στην Εύβοια. Εκεί που ήθελα.

Μάλλον λάθος κατάλαβες. Κανένας δεν λέει να μην γίνουν διορισμοί. Το αντίθετο μάλλον. Όσο για το ότι λόγω της διετίας έγινε η επιλογή που λές υπάρχει και ο αντίλογος. Δεν σου είπε κανένας οτι θα διορίσει και του χρόνου σίγουρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2021, 10:25:14 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #660 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:03:23 πμ »
Ρε φίλε κινήθηκα με τη λογική. Μετά από τόσα χρόνια συρρίκνωσης του αριθμού των εκπαιδευτικών κάνουν έναν μεγάλο αριθμό διορισμών πάνω στα λεγόμενα προσδιορισμένα οργανικά κενά.
Τα οποία βάσει της νομοθεσίας σχετίζονται με όλο τον κύκλο των υπηρεσιακών μεταβολών. Γιατί να σταματήσω να διορίζουν ; Γιατί να πηδήξουν έναν χρόνο αφού οι πίνακες αυτοί ισχύουν για δύο χρόνια;
Την επόμενη χρονιά γιατί να πάρει δηλαδή μόνο αναπληρωτές; Αφού είναι δηλωμένος ο στόχος να μειωθούν οι αναπληρωτές ώστε να καλύπτουν έκτακτες ανάγκες.
Σκέφτηκα ότι τα κενά που βγήκαν ήταν περίπου 15.000 κάλυψαν τις 12.000.
Στον κλάδο το δικό μου στους φυσικούς ήταν μόλις 87 άτομα. Ενώ έχουν βγει στη σύνταξη οι μισοί δηλαδή περίπου 3.000 αφυπηρέτησαν. Τόσα λίγα κενά το θεώρησα από μόνο του μία αδικία για έναν κλάδο πού είναι από τους θεωρούμενους βασικούς.
Αλλά πέρα από αυτό είχα προσωπικούς λόγους να μην πάω μακριά.
Τη θέση μου την πήρε κάποιος άλλος ο οποίος δεν θα μπορούσε να είναι στους διοριστέους.
Δηλαδή γιατί του χρόνου αυτός ο τύπος που που έτσι κι αλλιώς επωφελήθηκε γιατί να θέλει να διεκδικήσει ενδεχομένως μία θέση στην ηπειρωτική Ελλάδα μπορεί εμένα να με εξυπηρετήσει; Γιατί πάλι θα βρεθώ στην ίδια ακριβώς δύσκολη κατάσταση. Και ο τύπος μου πήρε τη θέση μου και δεν θα με αφήσει του χρόνου να πάρω μία πιο κοντινή άρα να μην πάρω καθόλου....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2021, 12:05:28 πμ από Ulysses1 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #661 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:14:37 πμ »
..........................................................
Αλλά πέρα από αυτό είχα προσωπικούς λόγους να μην πάω μακριά.
Τη θέση μου την πήρε κάποιος άλλος ο οποίος δεν θα μπορούσε να είναι στους διοριστέους.
Δηλαδή γιατί του χρόνου αυτός ο τύπος που που έτσι κι αλλιώς επωφελήθηκε γιατί να θέλει να διεκδικήσει ενδεχομένως μία θέση στην ηπειρωτική Ελλάδα μπορεί εμένα να με εξυπηρετήσει; Γιατί πάλι θα βρεθώ στην ίδια ακριβώς δύσκολη κατάσταση. Και ο τύπος μου πήρε τη θέση μου και δεν θα με αφήσει του χρόνου να πάρω μία πιο κοντινή άρα να μην πάρω καθόλου....

Ο άλλος απο την άλλη θα σου πεί ας πήγαινες, ας..., ας..... Σκέψου όμως το ανάποδο. Να είχες πάει εσύ μακριά και ο άλλος να είχε μείνει εκτός. Του χρόνου όμως να σου έπαιρνε αυτός τη θέση κοντά στο σπίτι σου επειδή εσύ δεν θα είχες δικαίωμα μετάθεσης. Τότε πιθανόν να τα έβλεπες αλλιώς. Πάντως ότι λόγος και να υπάρχει τα μαθηματικά και η πραγματικότητα του χρόνου τέτοιες μέρες θα λένε οτι το κοντέρ του άλλου θα έχει γράψει 1 χρόνο υπηρεσίας και θα σου πεί οτι πρέπει να προηγηθεί. Εσύ το θεωρείς άδικο, ο άλλος όχι. Για να το λήξω εδώ σου λέω δεν έχω κάτι με κανέναν κι ο καθένας το κοιτάει απο την μεριά του και αυτό που τον βολεύει το θεωρεί ηθικό και δίκαιο. Στην τελική όπως είπα παραπάνω δεν με αφορά το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:49:01 »

Αποσυνδεδεμένος mick-21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #662 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:24:29 πμ »
Ρε φίλε κινήθηκα με τη λογική. Μετά από τόσα χρόνια συρρίκνωσης του αριθμού των εκπαιδευτικών κάνουν έναν μεγάλο αριθμό διορισμών πάνω στα λεγόμενα προσδιορισμένα οργανικά κενά.
Τα οποία βάσει της νομοθεσίας σχετίζονται με όλο τον κύκλο των υπηρεσιακών μεταβολών. Γιατί να σταματήσω να διορίζουν ; Γιατί να πηδήξουν έναν χρόνο αφού οι πίνακες αυτοί ισχύουν για δύο χρόνια;
Την επόμενη χρονιά γιατί να πάρει δηλαδή μόνο αναπληρωτές; Αφού είναι δηλωμένος ο στόχος να μειωθούν οι αναπληρωτές ώστε να καλύπτουν έκτακτες ανάγκες.
Σκέφτηκα ότι τα κενά που βγήκαν ήταν περίπου 15.000 κάλυψαν τις 12.000.
Στον κλάδο το δικό μου στους φυσικούς ήταν μόλις 87 άτομα. Ενώ έχουν βγει στη σύνταξη οι μισοί δηλαδή περίπου 3.000 αφυπηρέτησαν. Τόσα λίγα κενά το θεώρησα από μόνο του μία αδικία για έναν κλάδο πού είναι από τους θεωρούμενους βασικούς.
Αλλά πέρα από αυτό είχα προσωπικούς λόγους να μην πάω μακριά.
Τη θέση μου την πήρε κάποιος άλλος ο οποίος δεν θα μπορούσε να είναι στους διοριστέους.
Δηλαδή γιατί του χρόνου αυτός ο τύπος που που έτσι κι αλλιώς επωφελήθηκε γιατί να θέλει να διεκδικήσει ενδεχομένως μία θέση στην ηπειρωτική Ελλάδα μπορεί εμένα να με εξυπηρετήσει; Γιατί πάλι θα βρεθώ στην ίδια ακριβώς δύσκολη κατάσταση. Και ο τύπος μου πήρε τη θέση μου και δεν θα με αφήσει του χρόνου να πάρω μία πιο κοντινή άρα να μην πάρω καθόλου....
Δεν είναι δυνατόν να διαβάζω σωστά,μάλλον κάποιος μου κάνει πλάκα!Τι λογική είναι αυτή ρε παιδιά;Πρώτον κανένας δεν σου πήρε τη θέση σου ,εσύ δεν τη δέχτηκες για τους δικούς σου λόγους.Δεύτερον,τι νομίζεις ότι γίνεται εδώ,ο ένας εξυπηρετεί τον άλλον;Τριτον,τι θα κάνει τώρα το υπουργείο δηλαδή,κάθε χρόνο θα εξαγγέλει νέους διορισμούς μέχρι να βολευτούμε όλοι εκεί που θέλουμε;Τέλος,τι καινουριο σενάριο είναι αυτό με νέους διορισμούς του χρόνου;Ακούσατε κάποιον να έχει υπονοήσει κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #663 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:30:37 πμ »
Τελικά ο θάνατός σου η ζωή μου.
Αυτός είναι ο κλάδος των εκπαιδευτικών;
Τι να σου πω;
Δεν σου έφτασα 12 χρόνια αδιοριστιας;
Δεν συρρικνώθηκαν κατά τη γνώμη σου αρκετά οι εκπαιδευτικοί;
Θα πρέπει να μειωθούν κι άλλο με τις αποχωρήσεις που θα γίνονται τα επόμενα χρόνια; Γιατί;
Κι αν ναι γιατί φέτος έκανε έναν αριθμό διορισμών;
Για ξεκάρφωμα;
Ήταν νορμάλ όλα αυτά τα χρόνια αυτή η μίζερη κατάσταση που επιβλήθηκε;

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #664 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:43:33 πμ »
Έλα ρε Βίκτωρα τώρα, αφού το ξέρεις ότι ο οποίος επέλεξε φέτος γνώριζε ότι 2 χρονάκια θα πάει εκεί.
Και γνωρίζε ότι ενδεχομένως να γίνουν και του χρόνου διορισμοί.
Αν είχε υπομονή ας περίμενε.
Τι σόι διεκδίκηση είναι αυτή;
Αναδρομικής ισχύος;

Αποσυνδεδεμένος Ulysses1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #665 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:46:08 πμ »
Και να στο πω απλά είσαι σε μία προκήρυξη που αφορά δύο χρόνια.
Γράφει με λεπτομέρειες τι ισχύει.
Δεν καταλαβαίνω πού είναι το μπέρδεμα;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #666 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:53:55 πμ »
Το σύνολο σχεδόν όσων δεν διορίστηκαν αν και ήταν σε θέση διορισμού το έκαναν γιατί ρισκάραν και πόνταραν σε μια καλύτερη τοποθέτηση στο άμεσο μέλλον. Τι πάει να πει θα εκνευριστεί ο πιο ψηλά? Ένας Αθηναίος ψηλά που πάει αναπληρωτής από την α φάση στα δωδεκάνησα γιατί τα δήλωσε τι ρέστα ζητάει από τον Αθηναίο (άσχετα που βρίσκεται στον πίνακα) που πάει Αθήνα στη β ή γ φάση γιατί δήλωσε μόνον αυτή? Μήπως έχουμε όλοι μας σταθεί κάποιες φορές τυχεροί σ αυτό το ρίσκο? Το "παιχνίδι" ανέκαθεν παιζόταν έτσι... Με τα λογικά και τα παράλογά του... Με τα ρίσκα και τα στάνταρ του... Είμαι και γω ανάμεσα σ αυτούς που πιστεύω ότι αν (αν ξαναλέω) γίνουν διορισμοί του χρόνου, θα προταθούν πολύ κεντρικότερες τοποθετήσεις απ ότι φέτος... Και όπως φέτος δεν μπόρεσαν οι της ειδικής να κάνουν χαρτιά, έτσι δεν θα μπορέσουν και οι νεοδιοριζόμενοι. Βέβαια όλα αυτά είναι υποθέσεις... είπαμε τζογάρουμε... εδώ θα είμαστε να δούμε τι θα κληρώσει...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #667 στις: Αύγουστος 09, 2021, 12:57:21 πμ »
Έλα ρε Βίκτωρα τώρα, αφού το ξέρεις ότι ο οποίος επέλεξε φέτος γνώριζε ότι 2 χρονάκια θα πάει εκεί.
Και γνωρίζε ότι ενδεχομένως να γίνουν και του χρόνου διορισμοί.
Αν είχε υπομονή ας περίμενε.
Τι σόι διεκδίκηση είναι αυτή;
Αναδρομικής ισχύος;

Ισχύει και το ανάποδο. Και αυτός που έμεινε έξω γνώριζε ότι μπορεί και να μη γίνουν του χρόνου.


Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #668 στις: Αύγουστος 09, 2021, 01:02:37 πμ »
Το σύνολο σχεδόν όσων δεν διορίστηκαν αν και ήταν σε θέση διορισμού το έκαναν γιατί ρισκάραν και πόνταραν σε μια καλύτερη τοποθέτηση στο άμεσο μέλλον. Τι πάει να πει θα εκνευριστεί ο πιο ψηλά? Ένας Αθηναίος ψηλά που πάει αναπληρωτής από την α φάση στα δωδεκάνησα γιατί τα δήλωσε τι ρέστα ζητάει από τον Αθηναίο (άσχετα που βρίσκεται στον πίνακα) που πάει Αθήνα στη β ή γ φάση γιατί δήλωσε μόνον αυτή? Μήπως έχουμε όλοι μας σταθεί κάποιες φορές τυχεροί σ αυτό το ρίσκο? Το "παιχνίδι" ανέκαθεν παιζόταν έτσι... Με τα λογικά και τα παράλογά του... Με τα ρίσκα και τα στάνταρ του... Είμαι και γω ανάμεσα σ αυτούς που πιστεύω ότι αν (αν ξαναλέω) γίνουν διορισμοί του χρόνου, θα προταθούν πολύ κεντρικότερες τοποθετήσεις απ ότι φέτος... Και όπως φέτος δεν μπόρεσαν οι της ειδικής να κάνουν χαρτιά, έτσι δεν θα μπορέσουν και οι νεοδιοριζόμενοι. Βέβαια όλα αυτά είναι υποθέσεις... είπαμε τζογάρουμε... εδώ θα είμαστε να δούμε τι θα κληρώσει...

Τελείως διαφορετικό το να είσαι αναπληρωτής και το πώς δηλώνεις από το διορισμό. Ο Αθηναίος που λες είναι πιο κάτω και πάει σε επόμενη φάση Αθήνα ξέρει ότι θα πάει έστω και πιο μετά. Αν όλοι οι αναπληρωτές προσλαμβάνονταν στην αρχή μπορεί και αυτός να σκεφτόταν αλλιώς. Τέλος πάντων έχεις δίκιο όμως. Εδώ θα είμαστε και θα δούμε τι θα κληρώσει.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2242
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #669 στις: Αύγουστος 09, 2021, 01:09:20 πμ »
Έλα ρε Βίκτωρα τώρα, αφού το ξέρεις ότι ο οποίος επέλεξε φέτος γνώριζε ότι 2 χρονάκια θα πάει εκεί.
Και γνωρίζε ότι ενδεχομένως να γίνουν και του χρόνου διορισμοί.
Αν είχε υπομονή ας περίμενε.
Τι σόι διεκδίκηση είναι αυτή;
Αναδρομικής ισχύος;

Φίλε μου εδώ θα είμαστε να δούμε τι θα γίνει. Στην τελική δεν αποφασίζουμε εμείς. Δεν το συνεχίζω γιατί όπως είπα δεν με αφορά προσωπικά το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #670 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:05:23 πμ »
Αδικίες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Τόσα χρόνια, πολλοί Ασεπίτες πήγαμε με το σταυρό στο χέρι και εν μία νυκτί μας πέταξαν σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι. Τα μόρια των ΑΣΕΠ που χάθηκαν στέρησαν σε κάποιους διορισμό και σε κάποιους αναπλήρωση. "Άλλαξε ο νόμος", φωνάζατε πολλοί, "Χαρείτε, επιτέλους, που μετά από τόσα χρόνια γίνονται διορισμοί και μη βγάζετε κακία και ζήλια", φώναζαν άλλοι.
Μην αναφέρω και την καταστρατήγηση του νόμου Αρσένη που αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι αλχημείες, πολλοί από εμάς θα είχαμε τρελή προϋπηρεσία.
Το ότι διοριστήκατε δε σας υπέγραψε συμβόλαιο και κανένας πως οι παθογένειες θα πάψουν να υφίστανται. Εσείς διοριστήκατε από την πρώτη χρονιά, έχετε τη σιγουριά της μονιμότητας και περισσότερα μόρια, άλλοι μπορεί να διοριστούν του χρόνου και να έχουν ευνοϊκότερη τοποθέτηση, αλλά θα ζουν και μέσα στην αγωνιά και με την ελπίδα μπας και. Έτσι είναι η ζωή. Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.
Χαρείτε, λοιπόν, το διορισμό σας και με το καλό να γίνουν σύντομα και άλλοι. Το Υπουργείο, πάντως, σε περίπτωση που αποφασίσει να τους κάνει το τελευταίο που θα σκεφτεί είναι να μη σας αδικήσει. Εδώ χαντάκωσε άλλους και άλλους με το εν λόγω σύστημα και θα το πάρει ο πόνος αν ο Γιωργάκης από Τρίκαλα τοποθετήθηκε Αη Στράτη φέτος ενώ η συντοπίτισσά του Μαιρούλα καταλήξει Φαρκαδόνα του χρόνου.
Καλά να τα περάσετε στον τόπο διορισμού σας!!! 
 
   
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2021, 02:16:55 πμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος aksp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #671 στις: Αύγουστος 09, 2021, 02:24:01 πμ »
Βλέπω κάποιοι βγάζουν μια πίκρα που δεν διορίστηκαν, ειδικά όσοι έχουν μερικά χρόνια στην αναπλήρωση.
Η Θεωρία μου είναι ότι πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν μείνει με την εντύπωση ότη η δουλειά του μόνιμου είναι ίδια με πριν δεκαπέντε χρόνια, όταν δηλαδή ξεκινούσαν και έθεταν ως στόχο τον διορισμό. Πριν δεκαπέντε χρόνια το να ήσουν μόνιμος εκπαιδευτικός σήμαινε μια αξιοπρεπέστατη δουλειά και ίσως και κάτι παραπάνω. Μια θέση που άξιζε να έχεις ως στόχο. Σήμερα όμως τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και κάποιοι δεν έχουν προσαρμόσει το μυαλό τους στο σήμερα.

Ο διορισμός πλέον συνεπάγεται μια δουλειά της πλάκας, με χαμηλό μισθό, χρόνια ξενιτιάς και ταλαιπωρίας που στην ουσία θα "μπαίνεις μέσα" κτλ κτλ. Και δεν βάζω καν τα άγχη και την πίεση που μπορεί να αισθανθούν κάποιοι με τις επερχόμενες αξιολογήσεις κτλ.
Εγώ διορίστικα και μέχρι τελευταία στιγμή το σκεφτόμουνα να δηλώσω ή να μη δηλώσω περιοχές και να συνεχίσω αναπληρωτής. Και το πρώτο πράγμα που έψαξα όταν είδα το όνομά μου στους πίνακες ήταν η διαδικασία της παραίτησης κι όποιος θέλει το πιστεύει όποιος θέλει όχι. Και συνεχίζω να στέλνω βιογραφικά για άλλες δουλειές.
Μπορεί κάποιος αν αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα οικονομικής επιβίωσης και δεν έχει καμία εναλλακτική ο διορισμός να φαντάζει λύτρωση αλλά δυστυχώς μόνο αυτό σου εξασφαλίζει ο διορισμός, δηλαδή στοιχοιώδη οικονομική επιβίωση.

Αν δείτε και στα σχετικά θέματα των νεοδιόριστων, ο ενθουσιασμός ήταν ελάχιστος και έχει ξεθυμάνει ήδη, γιατί οι περισσότεροι ένιωσαν μια στιγμή χαράς και μετά τους χτύπησαν τα πεντακόσια προβλήματα που έρχονται πακέτο με το διορισμό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159456
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 347
Σύνολο: 370

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.