*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 168508 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #686 στις: Αύγουστος 10, 2021, 05:18:14 μμ »
Έχει πλάκα αυτή τη συζήτηση. Θεωρώ οτι τα πράγματα είναι απλά: αν το υπουργείο αποφασίσει να κάνει διορισμους του χρόνου θα τους κάνει. Αν επιπλεον αποφασίσει να δώσει σε εμάς που διοριστήκαμε τώρα τη δυνατότητα μετάθεσης μετά από ένα χρόνο με το σκεπτικό να μη καταστρατηγηθεί η σειρά του πίνακα θα το κάνει. Αν όχι, δε θα το κάνει και θα ζήσουμε με αυτό. Νομίζω πάντως ότι αυτή η κουβέντα είναι πολύ πρόωρη, ακόμα και για το υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2021, 05:28:57 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #687 στις: Αύγουστος 10, 2021, 05:29:59 μμ »
Έχει πλάκα αυτή τη συζήτηση. Θεωρώ οτι τα πράγματα είναι απλά: αν το υπουργείο αποφασίσει να κάνει διορισμους του χρόνο θα τους κάνει. Αν επιπλεον αποφασίσει να δώσει σε εμάς που διοριστήκαμε τώρα τη δυνατότητα μετάθεσης μετά από ένα χρόνο με το σκεπτικό να μη καταστρατηγηθεί η σειρά του πίνακα θα το κάνει. Αν όχι, δε θα το κάνει και θα ζήσουμε με αυτό. Νομίζω πάντως ότι αυτή η κουβέντα είναι πολύ πρόωρη, ακόμα και για το υπουργείο.
Πως θα το κανει εφοσον οι αιτησεις για μεταθεση γινονται Οκτωβριο?Με συμπληρωματικες μεταθεσεις?

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #688 στις: Αύγουστος 10, 2021, 05:32:52 μμ »
Πως θα το κανει εφοσον οι αιτησεις για μεταθεση γινονται Οκτωβριο?Με συμπληρωματικες μεταθεσεις?

Αν αποφασίσει να το κάνει θα βρει τρόπο, είμαι βέβαιος.

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #689 στις: Αύγουστος 10, 2021, 05:50:44 μμ »
Και για ειδική που λετε ότι υπάρχουν πιθανότητες να ξανακανει διορισμους ( και μακάρι) δε το εχουμε ακουσει ουτε απο επίσημα χείλη ουτε καν υπάρχει σαν σκεψη σε συζητήσεις με εκπαιδευτικους ειδικης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:29 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #690 στις: Αύγουστος 10, 2021, 05:51:25 μμ »
Πως θα το κανει εφοσον οι αιτησεις για μεταθεση γινονται Οκτωβριο?Με συμπληρωματικες μεταθεσεις?
Δεν υπαρχουν συμπληρωματικες μεταθεσεις. Για αυτο κ στη γενική αν ξαναγινουν θα γινουν μετα την διετια.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #691 στις: Αύγουστος 10, 2021, 07:49:47 μμ »
Δεν υπαρχουν συμπληρωματικες μεταθεσεις. Για αυτο κ στη γενική αν ξαναγινουν θα γινουν μετα την διετια.

θα γίνουν μεταθέσεις το '22 , ποιες συμπληρωματικές αναφέρετε; Πόσο τραγικό να μη θέλετε να γίνουν και άλλοι διορισμοί μερικοί. Είμαι στο 1500 του πε60 αλλά δεν μου φταίνε οι άλλοι.
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #692 στις: Αύγουστος 10, 2021, 07:53:09 μμ »
θα γίνουν μεταθέσεις το '22 , ποιες συμπληρωματικές αναφέρετε; Πόσο τραγικό να μη θέλετε να γίνουν και άλλοι διορισμοί μερικοί. Είμαι στο 1500 του πε60 αλλά δεν μου φταίνε οι άλλοι.
Ειπαμε να μη γινουν άλλοι διορισμοί; Διετια ειναι η προκήρυξη της γενικής τωρα. Οταν προκηρυχθούν αλλοι διορισμοί θα δουμε τι θα γραφει το φεκ τους.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #693 στις: Αύγουστος 10, 2021, 08:51:40 μμ »
Η λογική λέει ότι θα γίνουν νέοι διορισμοί το συντομότερο. Υπάρχουν πολλοί λόγοι γι αυτό. Μόλις βγουν τα κενά για αναπληρωτές θα πεισθούν και οι πιο δύσπιστοι. Κανεις μας δεν έπεσε με αλεξίπτωτο στην ψαροκώσταινα. Τώρα αν έχουν δικαίωμα και ποιοι να διεκδικήσουν νέες θέσεις θα φανεί. Πάντως τα νησιά και οι παραμεθόριες γέμισαν ήδη ασφυκτικά, κι αυτό είναι αναμφισβήτητο. Μην συνεχίζουμε μια κουβέντα που είναι πρόωρη. Για μια ακόμη φορά εύχομαι καλή αρχή και καλές τοποθετήσεις στους συναδέλφους που διορίστηκαν... Σιδεροκέφαλοι!!!
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Mp!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #694 στις: Αύγουστος 11, 2021, 12:02:11 πμ »
Αδικίες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Τόσα χρόνια, πολλοί Ασεπίτες πήγαμε με το σταυρό στο χέρι και εν μία νυκτί μας πέταξαν σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι. Τα μόρια των ΑΣΕΠ που χάθηκαν στέρησαν σε κάποιους διορισμό και σε κάποιους αναπλήρωση. "Άλλαξε ο νόμος", φωνάζατε πολλοί, "Χαρείτε, επιτέλους, που μετά από τόσα χρόνια γίνονται διορισμοί και μη βγάζετε κακία και ζήλια", φώναζαν άλλοι.
Μην αναφέρω και την καταστρατήγηση του νόμου Αρσένη που αν δεν υπήρχαν όλες αυτές οι αλχημείες, πολλοί από εμάς θα είχαμε τρελή προϋπηρεσία.
Το ότι διοριστήκατε δε σας υπέγραψε συμβόλαιο και κανένας πως οι παθογένειες θα πάψουν να υφίστανται. Εσείς διοριστήκατε από την πρώτη χρονιά, έχετε τη σιγουριά της μονιμότητας και περισσότερα μόρια, άλλοι μπορεί να διοριστούν του χρόνου και να έχουν ευνοϊκότερη τοποθέτηση, αλλά θα ζουν και μέσα στην αγωνιά και με την ελπίδα μπας και. Έτσι είναι η ζωή. Κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.
Χαρείτε, λοιπόν, το διορισμό σας και με το καλό να γίνουν σύντομα και άλλοι. Το Υπουργείο, πάντως, σε περίπτωση που αποφασίσει να τους κάνει το τελευταίο που θα σκεφτεί είναι να μη σας αδικήσει. Εδώ χαντάκωσε άλλους και άλλους με το εν λόγω σύστημα και θα το πάρει ο πόνος αν ο Γιωργάκης από Τρίκαλα τοποθετήθηκε Αη Στράτη φέτος ενώ η συντοπίτισσά του Μαιρούλα καταλήξει Φαρκαδόνα του χρόνου.
Καλά να τα περάσετε στον τόπο διορισμού σας!!! 
 
 
Συμφωνώ και επαυξάνω .....έχασα τη θέση που είχα στον πίνακα λόγω της διαγραφής των μορίων του ΑΣΕΠ με αποτέλεσμα να μην έχω καμία πιθανότητα να ξαναπάω αναπληρώτρια. Γιατί στο νέο σύστημα είναι αξιοκρατικό κριτήριο το μεταπτυχιακό(χωρίς να έχει συνάφεια με την ειδικότητα) οι ξένες γλώσσες (ιταλικά,ισπανικά,ρωσικά) λες και θα πήγαινα να διδάξω στο εξωτερικό και όχι ο γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ της ειδικότητάς μου...ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #695 στις: Αύγουστος 11, 2021, 12:18:32 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω .....έχασα τη θέση που είχα στον πίνακα λόγω της διαγραφής των μορίων του ΑΣΕΠ με αποτέλεσμα να μην έχω καμία πιθανότητα να ξαναπάω αναπληρώτρια. Γιατί στο νέο σύστημα είναι αξιοκρατικό κριτήριο το μεταπτυχιακό(χωρίς να έχει συνάφεια με την ειδικότητα) οι ξένες γλώσσες (ιταλικά,ισπανικά,ρωσικά) λες και θα πήγαινα να διδάξω στο εξωτερικό και όχι ο γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ της ειδικότητάς μου...ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο.

Αν και υπέρμαχος του γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ εν γένει, διαφωνώ ότι μετά από 11-12 χρόνια πρέπει να μετράνε εκείνα τα μόρια σε έναν νέο τρόπο επιλογής με βάση διάφορα προσόντα. Σε αυτά υπάρχει ο βαθμός πτυχίου που θεωρητικά δείχνει την ικανότητα (τέλος πάντως, μεγάλη κουβέντα και αυτό).
Ή θα έχουμε 100% μοριοδότηση αποκλειστικά από γραπτό ΑΣΕΠ (χωρίς καμία προσαύξηση) όπου τα μόρια θα μετράνε μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό και θα μηδενίζονται τα προηγούμενα (και να δούμε και τι γραπτός διαγωνισμός θα πρέπει να είναι τελικά), ή το τωρινό σύστημα χωρίς μόρια γραπτού ΑΣΕΠ προφανώς. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Mp!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #696 στις: Αύγουστος 11, 2021, 12:55:16 πμ »
Αν και υπέρμαχος του γραπτού διαγωνισμού ΑΣΕΠ εν γένει, διαφωνώ ότι μετά από 11-12 χρόνια πρέπει να μετράνε εκείνα τα μόρια σε έναν νέο τρόπο επιλογής με βάση διάφορα προσόντα. Σε αυτά υπάρχει ο βαθμός πτυχίου που θεωρητικά δείχνει την ικανότητα (τέλος πάντως, μεγάλη κουβέντα και αυτό).
Ή θα έχουμε 100% μοριοδότηση αποκλειστικά από γραπτό ΑΣΕΠ (χωρίς καμία προσαύξηση) όπου τα μόρια θα μετράνε μέχρι τον επόμενο διαγωνισμό και θα μηδενίζονται τα προηγούμενα (και να δούμε και τι γραπτός διαγωνισμός θα πρέπει να είναι τελικά), ή το τωρινό σύστημα χωρίς μόρια γραπτού ΑΣΕΠ προφανώς. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
Εν μέρει διαφωνώ γιατί αν οι διορισμοί γινόντουσαν από τον πίνακα του ΑΣΕΠ του 2008 όπως όριζε ο νόμος και δεν υπήρχαν οι νομοθετικές ρυθμίσεις ''παραθυρακια'' δε θα ήμουν σ'αυτή τη θέση ούτε εγώ αλλά ούτε και άλλοι εκπαιδευτικοί.Επίσης γιατί ένα μεταπτυχιακό ή ένα πτυχίο ξένων γλωσσών που αποκτήθηκε πριν από 15 χρόνια να μετράει και όχι τα μόρια του ΑΣΕΠ?Αν γινόταν επόμενος διαγωνισμός ΑΣΕΠ και δεν συμμετείχα τότε θα είχαν απόλυτο δίκιο να μου τα διαγράψουν.Επιπλέον μεταβατική περίοδος δεν υπήρξε σε αντίθεση με την επετηρίδα και τον γραπτό διαγωνισμό.Αλλά όπως λένε πολλοί ....ο γραπτός διαγωνισμός θα επανέλθει γιατί πόσα πτυχία θα πάρει ένας εκπαιδευτικός ????

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #697 στις: Αύγουστος 13, 2021, 01:08:37 πμ »
Ο γραπτός θα επανέλθει αν θελήσουν  να διορθώσουν 200000 γραπτά   ;D
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #698 στις: Αύγουστος 13, 2021, 01:11:27 πμ »
Ο γραπτός θα επανέλθει αν θελήσουν  να διορθώσουν 200000 γραπτά   ;D

Μαλτιπλ τσοϊς όλα και βγαίνει από τον υπολογιστή σε 1 λεπτό  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Εφάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #699 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 01:17:34 μμ »
Το θέμα είναι: Έχει νόημα από εδώ και πέρα να συγκεντρώνουμε προσόντα με την ελπίδα να μας πάρουν αναπληρωτές,όταν ανοίξουν οι πίνακες το ΄23;
Θέλω να πω ότι όσοι είναι πάνω από εμάς, θα έχουν ήδη φουσκωμένα μόρια από προϋπηρεσίες 3 ετών, στην ουσία η επιλογή θα γίνεται πάλι από αυτούς, σιγά μην πάρουν εμένα επειδή πρόσθεσα 20 μόρια..Το πράγμα φτάνει στο σημείο που ήταν και πριν, δηλαδή να παίρνουν μόνο από τους έχοντες προϋπηρεσία, εκτός κι αν προσθέσεις διδακτορικό, που είναι η μόνη ελπίδα να τους φτάσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.