*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 83203 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #476 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 01:58:32 μμ »
Όλοι μας καταπιεζόμαστε στη ζωή μας για διάφορπυς λόγους. Αυτό δεν μας δίνει κανένα δικαίωμα να καταλαμβάνουμε χώρους, δημοσίους ή ιδιωτικούς, να φθείρουμε δημόσια περιουσία και να στερούμε από τους άλλους αυτό που απολαμβάνουν. Σαν μαθητής έβλεπα τα παιδιά που δεν είχαν καμία σχέση με το σχολείο να βρίσκονται σε αυτό μόνο όταν ήταν υπό κατάληψη. Ως καθηγητής βλέπω το ίδιο. Σε πολλούς και τότε σε πολλούς και τώρα αρέσει το σχολείο. Το αγαπούν. Συμμετέχουν με όρεξη στη διαδικασία και συνεργάζονται με συμμαθητές τους και καθηγητές του σε διάφορα πρότζεκτ! Γιατί κάνουμε κανόνα την εξαίρεση; Βαρετό είναι να ακούς όλη μέρα τα ίδια, αλλά σε αυτό ευθύνεται η υπερπροσφορά των φροντιστηρίων, άχρηστων κατ’ εμέ, όπως αποδεικνύουν και τα αποτελέσματα των πανελληνίων διαχρονικά.
Ακόμη ψάχνουν κάποιοι να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα!!! Για την ΟΛΜΕ δεν θα πω κάτι άλλο. Ανάξια λόγου. Δεν είστε καλυμμένοι συνάδελφοι αν δεν κάνετε μάθημα ή δεν περάσετε απουσίες. Το σχολείο τελεί ή δεν τελεί υπό κατάληψη; Γιατί αν δεν είναι κλειστό και όλοι συμμετέχουν να μπούμε στις τάξεις όλοι και να κάνουμε τη δουλειά μας!
 
Άνοιξε το δικό μας, ευτυχώς. Μάς ζήτησαν συγγνώμη κάποιοι γονείς για τη στάση τους. Με δυο μάσκες έρχονται τώρα εκεί που δεν την ήθελαν καθόλου!!!! Έτυχε να έχουμε και διασπορά στην περιοχή. Πίστεψαν στην ύπαρξή του!
Ζούμε στην κατά της επιστήμης σφαίρα. Καθημερινά πρέπει να διαλύουμε προλήψεις. Στον 21ο αιώνα. Έχω κουραστεί πραγματικά από τον παραλογισμό!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #477 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 02:26:18 μμ »
Όλοι μας καταπιεζόμαστε στη ζωή μας για διάφορπυς λόγους. Αυτό δεν μας δίνει κανένα δικαίωμα να καταλαμβάνουμε χώρους, δημοσίους ή ιδιωτικούς, να φθείρουμε δημόσια περιουσία και να στερούμε από τους άλλους αυτό που απολαμβάνουν.



Όταν κάτι μας βρίσκει αντίθετο σε εργασιακό/πολιτικό/κοινωνικό επίπεδο, έχουμε την απεργία, τις συμβολικές καταλήψεις δρόμων και υπουργείων (ναι, ξέρω, οι γνωστοί εδώ πέρα θα πουν ότι όλα αυτά είναι παράνομα μπλα μπλα μπλα) και άλλες δυναμικές ή λιγότερο δυναμικές μορφές διαμαρτυρίας και διεκδίκησης. Όσοι θέλουν να είναι.. μοιραίοι και άβουλοι.. ας μείνουν στην υπόγεια ταβέρνα τους.

Υ.Γ. Το σχόλιό μου είχε να κάνει αποκλειστικά με την παραπάνω παράθεση. Μην κάνουν τον κόπο οι γνωστοί-άγνωστοι να τα συνδέουν με οτιδήποτε άλλο τους ενοχλεί.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #478 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 03:01:48 μμ »
Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε κάποιο μέλος. Γενική αίσθησή μου είναι ότι κάποιοι προσπαθούν να ωραιοποιήσουν την κατάσταση των καταλήψεων. Να δώσουν ένα χρώμα αγνότητας και αγωνιστικότητας. Ίσως κάποια παιδιά να λειτουργούν έτσι. Σίγουρα δεν είναι η πλειοψηφία. Το να μην κάνουμε μάθημα και να μη ζοριστούμε είναι το πρώτιστο αίτημα. Μην αλληλοκοροιδευόμαστε. Είναι γνωστό πως διεκδικώντας με λάθος τρόπους το δίκιο σου, το αποτέλεσμα είναι να το χάσεις τελικά. Το μέσο του εργαζόμενου η απεργία έχει χάσει κι αυτή το νόημά της. Όταν κατ’ έθιμο προκηρυσσόταν απλώς για να δείξει το όργανο ότι έχει λόγο ύπαρξης κάθε λίγο και λιγάκι, επόμενο ήταν ο κλάδος να μην ακολουθεί.
Και άλλα πολλά.

ΟκαταρινέταΜπελετσατσίξ

  • Επισκέπτης
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #479 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 03:34:28 μμ »
Δεν αναφερόμουν συγκεκριμένα σε κάποιο μέλος. Γενική αίσθησή μου είναι ότι κάποιοι προσπαθούν να ωραιοποιήσουν την κατάσταση των καταλήψεων. Να δώσουν ένα χρώμα αγνότητας και αγωνιστικότητας. Ίσως κάποια παιδιά να λειτουργούν έτσι. Σίγουρα δεν είναι η πλειοψηφία. Το να μην κάνουμε μάθημα και να μη ζοριστούμε είναι το πρώτιστο αίτημα. Μην αλληλοκοροιδευόμαστε. Είναι γνωστό πως διεκδικώντας με λάθος τρόπους το δίκιο σου, το αποτέλεσμα είναι να το χάσεις τελικά. Το μέσο του εργαζόμενου η απεργία έχει χάσει κι αυτή το νόημά της. Όταν κατ’ έθιμο προκηρυσσόταν απλώς για να δείξει το όργανο ότι έχει λόγο ύπαρξης κάθε λίγο και λιγάκι, επόμενο ήταν ο κλάδος να μην ακολουθεί.
Και άλλα πολλά.

Ξεχνάς ότι τα παιδιά από το γυμνάσιο πλεον ζορίζονται σε φροντιστήρια και είναι όλη τη μέρα έξω από το σπίτι. Μάλλον κάποιοι προσπαθούν να ωραιοποιήσουν την κατάσταση στην παιδεία . Επίσης οσο αφορά τον τρόπο διεκδίκησης τα παιδιά είναι στο κενό. Από τη μια κουρασμένοι λάστιχο συνάδελφοι που έχουν ξεχάσει τι θα πεί αγώνες και συνδικαλισμός , από την άλλη μια εξουσία που έχει συνηθίσει να στηρίζεται στη δύναμη των καταληψίων των  δημόσιων συχνοτήτων να κουνάει το χέρι σε όποιον τολμήσει να εκφράσει τη αγανάκτηση του με κάτι. Και ας μην ξεχνάμε την παιδεία που ασκεί το επαγγελματικό ποδόσφαιρο που φανατίζει. 

Οπότε πείτε μου πότε πχ πετύχαμε κάτι σαν κλάδος και τι μεθόδους προτείνετε. Για να δίνουμε μαθήματα και στα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2020, 03:38:54 μμ από ΟκαταρινέταΜπελετσατσίξ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:48:09 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #480 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 04:05:20 μμ »
Έχω αναφέρει σε πολλά μου μηνύματα τρόπους διεκδίκησης. Στον τόπο της οργανικής μου είναι σχεδόν άγνωστη η λέξη κατάληψη, κι όχι δεν ήταν όλα τέλεια, αλλά έχουμε κατεφέρει πολλά με πιέσεις προς τον δήμο από γονείς και μαθητές!!! Και εμείς μαζί τους. Επιστολές, δημοσιεύσεις στον τοπικό τύπο, καθιστική διαμαρτυρία μετά το σχόλασμα και άλλα πολλά. Δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Ζητούσαμε βέβαια το εφικτό. Το καλύτερο δυνατό. Οι γονείς φρόντιζαν οι ίδιοι με παρεμβάσεις τους τον χώρο του σχολείου. Έτσι για τα παιδιά ήταν προέκταση του σπιτιού τους με την καλή έννοια. Χώρος που φρόντιζαν και νοιάζονταν. Και φέτος δεν έκλεισαν ούτε για μια μέρα.
Βρέθηκα σε ένα μέρος φέτος όπου κάθε Οκτώβρη κάνουν καταλήψεις. Στο σχολείο μας όλα ιδανικά. Λίγα παιδιά στην τάξη δυό καθαρίστριες, φανταστικοί εξωτερικοί χώροι, αλλά αγανάκτησαν με τη μάσκα!!! Πώς να δώσεις δίκιο σε αυτό το αίτημα; Μάς εκθέτουν σε κίνδυνο όταν δεν την φορούν ή δεν τη φορούν σωστά. Οι γονείς όμως είναι (ήταν) αρνητές της κι αυτής και του ιού (λέτε να παιξε ρόλο η νόσηση του Τραμπ;;). Και δεν συμβαίνει μόνο στο δικό μας αυτό το παράδοξο! Κι άλλα σχολεία με αυτό το αίτημα έκλεισαν. Τέλος πάντων. Άνοιξαν. Ορθώς το Υπουργείο κινήθηκε για τη συνέχιση των μαθημάτων έστω και με την εξΑΕ. Κρίνοντας από πέρσι μπορεί να έχει εξαιρετικά αποτελέσματα. Τα παιδιά χειρίζονται πολύ εύκολα τα νέα μέσα. Οφείλουμε να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για όσα παιδιά χρειάζονται τεχνική ενίσχυση. Μπορεί να ανοίξαμε, αλλά κανείς δεν αποκλείει το ενδεχόμενο να κλείσουμε λόγω κρούσματος πχ. Στόχος του διευθυντή μας και μάς έχει κοντά του σε αυτό είναι να μην χαθεί καμία ώρα διδακτική για κανένα παιδί ξανά!!!

Αυτός πρέπει να είναι ο στόχος μας πάντα! Κι αν χάνονται σε κάποια σχολεία ώρες επειδή ακόμη δεν πήγαν καθηγητές, δεν υπάρχει λόγος να χάνονται κι αυτές για τις οποίες υπάρχουν! Προσωπικά ντρέπομαι την κοινωνία να πληρώνομαι και να μην εργάζομαι. Είμαι πολέμιος των ιδιαίτερων από μονίμους και φυσικά ποτέ δεν έκανα και δεν θα κάνω. Παρατηρώ πολλούς να έχουν βολευτεί με αυτή την κατάσταση και θλίβομαι. Όταν επενδύουν και ιδεολογικά στοιχεία σε αυτό το ξεχαρβάλωμα, νιώθω πιο άσχημα ακόμη.

Όσοι όμως ζητάτε την επανάσταση θα θέλαμε να μας δώσετε στοιχεία για το πώς οραματίζεστε τον κόσμο! Και για το πώς θα γίνουν αυτά που ονειρεύεστε. Αναλυτικά τι ζητάτε και κοστολογημένα!

ΟκαταρινέταΜπελετσατσίξ

  • Επισκέπτης
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #481 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 04:22:40 μμ »
Ελπίζω να κατάλαβες και από το βιντεάκια διαλόγου που έστειλα χτες ότι περιγράφεις μια ιδανική εικόνα (ετσι μου
φαίνεται εμένα τουλάχιστον) εννοώ για το ποιά είναι η ποιότητα του διαλόγου στη χώρα και το πως τον αντιλαμβάνονται οι κρατούντες.

Επίσης σε πολλά σχολεία που έχω πάει ο μισός σύλλογος κάθε χρονο αλλάζει. Και οι ίδιοι οι συνάδελφοι
που είναι σε πολλά σχολεία δεν 'αισθάνονται' ότι ανήκουν σε ένα σχολείο. Σε πρόσφατη έρευνα του ΟΑΣΑ για
το ελληνικό εκπαιδευτικό συστημα η μείωση σε ποσοστό των μόνιμων αποτελούσε αδυναμία για προφανείς λόγους.
Και αυτό όπως καταλαβαίνεις είναι πολιτική που εφαρμόζεται στη χώρα όχι σε ένα σχολείο.

Μπράβο πάντως σας αν καταφέρατε πράγματα σε επίπεδο σχολείου, και μπράβο και στις δημοτικές αρχες που μπόρεσαν να σας βοηθήσουν αλλά έχω να σου αναφέρω παραδείγματα όπως πχ από σχολεία που κλείσαν πχ όπου οι οποιες αντιδράσεις και πιέσεις πέσανε στο κενό ή παραδείγματα όπου δεν μπορούν να βοηθήσουν οι δημοτικές αρχές λόγω χρεοκοποημένων οικονομιών , όπως και για σχολεία που στηρίζονται σε ευεργεσίες πχ νιάρχος κτλ για στοιχειώδεις ενέσεις υλικού .
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2020, 04:29:00 μμ από ΟκαταρινέταΜπελετσατσίξ »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #482 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 05:19:52 μμ »
Θετικές και οι χορηγίες! Έχουμε διεκδικήσει και πήραμε και τεχνολογικό εξοπλισμό μέσω του ιδρύματος που αναφέρεις. Υπάρχουν προβλήματα. Οι καταλήψεις δεν λύνουν τίποτα. Προκαλούν, αντίθετα, κι άλλα. Εσείς ανοίξατε;

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #483 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 05:39:04 μμ »
To σημαντικό είναι να μπουν οι ΝΑΖΙ στην φυλακή...και ετσι θα προκόψει η χώρα...προφανώς...Βέβαια αν μπουν οι ΝΑΖΙ στην φυλακή πως θα πουλάει ο κάθε Landau "αντιφασιστικό" αγώνα στο πόπολο... ;D

https://dionysospost.gr/2020/09/30/γυαλια-καρφια-το-λυκειο-δροσιασ/?

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #484 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 06:25:04 μμ »
@apri
Εστιάζεις στην αδιαφορία των εκπαιδευτικών,κάτι που σίγουρα συμβαίνει, αλλά θεωρώ πως έτσι κι αλλιώς η μάθηση έχει απαξιωθεί πολύ πριν περάσει το παιδί την πόρτα της τάξης.Η αδιαφορία των μαθητών,για την οποία τα παιδιά είναι τα τελευταία που φταίνε, φοβάμαι πως πλέον είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.Το μαρτυρούν πάμπολλα στοιχεία.Οι περισσότεροι ομολογούν ότι "κάθε πέρυσι και καλύτερα"στον χώρο της εκπαίδευσης.Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο διευθυντές να επιβάλουν υψηλούς βαθμούς στο σύλλογο,για να μην κάνουν τα παιδιά κατάληψη και μιλάμε για καταπίεση; Η χρησιμοθηρία,ο υλισμός,η ψηφιακή εποχή,και πολλοί άλλοι παράγοντες είναι πολύ πιο καθοριστικοί στη διαμόρφωσή τους από τη δουλειά του σχολείου.
Αν θες την άποψή μου δίνουμε έναν άνισο αγώνα.Τουλάχιστον θα έπρεπε να διατηρήσουμε τον χαρακτήρα της εκπαίδευσης προσαρμοζόμενοι φυσικά στις νέες συνθήκες, χωρίς, όμως,να χαμηλώνουμε τον πήχη των προσδοκιών,όπως συμβαίνει σήμερα.Στο πλαίσιο αυτό οι καταλήψεις δεν προσφέρουν τίποτα το θετικό.Ισα ίσα που εθιζουν τους νέους σε αντικοινωνική και αντιδημοκρατική συμπεριφορά.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #485 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 07:10:24 μμ »
Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο διευθυντές να επιβάλουν υψηλούς βαθμούς στο σύλλογο,για να μην κάνουν τα παιδιά κατάληψη και μιλάμε για καταπίεση;
Δηλαδή στα θρησκευτικά εσύ τι βαθμούς βάζεις; Χαμηλούς γιατί δεν έμαθαν τον προφήτη Δανιήλ με τα λιονταράκια;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2020, 07:48:55 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #486 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 07:38:03 μμ »
@apri
Εστιάζεις στην αδιαφορία των εκπαιδευτικών,κάτι που σίγουρα συμβαίνει, αλλά θεωρώ πως έτσι κι αλλιώς η μάθηση έχει απαξιωθεί πολύ πριν περάσει το παιδί την πόρτα της τάξης.


Δεν εστίασα στην αδιαφορία των εκπαιδευτικών. Δεν ξέρω γιατί δόθηκε αυτή η εντύπωση. Περισσότερο την αδιαφορία του κράτους είχα στο μυαλό και λιγότερο την αδιαφορία κάποιων διευθυντών ή καθηγητών. Άλλωστε, σπανίως περνάει από το χέρι των τελευταίων να ικανοποιήσουν τα αιτήματα των μαθητών.


Στο πλαίσιο αυτό οι καταλήψεις δεν προσφέρουν τίποτα το θετικό. Ισα ίσα που εθιζουν τους νέους σε αντικοινωνική και αντιδημοκρατική συμπεριφορά.

Κοίτα, οι καταλήψεις είναι ακραία μορφή αντίδρασης και ως εκ τούτου είναι απευκταίες. Και σίγουρα, όταν έχουν γελοία αιτήματα, δεν έχουν και καμία δικαιολογία.
Όμως, αν οι μαθητές έχουν σοβαρά αιτήματα, τα θέτουν κατ' επανάληψη και πέφτουν σε "τοίχο", πώς μπορεί να πει κάποιος ότι είναι αδικαιολόγητοι; Πόσες εναλλακτικές έχουν, για να αντιδράσουν;  Ή είναι πιο δημοκρατική συμπεριφορά να μην αντιδράσουν καθόλου σε υπαρκτό πρόβλημα και να αποδεχθούν ότι δεν τους πέφτει λόγος;
Εμένα ούτε κι αυτό μου φαίνεται υγιές στο πλαίσιο της δημοκρατίας.

Το καλύτερο είναι να βρίσκεται λύση, πριν φτάσουν στα άκρα τα πράγματα.

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #487 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 07:49:33 μμ »
Αν θες την άποψή μου δίνουμε έναν άνισο αγώνα.Τουλάχιστον θα έπρεπε να διατηρήσουμε τον χαρακτήρα της εκπαίδευσης προσαρμοζόμενοι φυσικά στις νέες συνθήκες, χωρίς, όμως,να χαμηλώνουμε τον πήχη των προσδοκιών,όπως συμβαίνει σήμερα.Στο πλαίσιο αυτό οι καταλήψεις δεν προσφέρουν τίποτα το θετικό.Ισα ίσα που εθιζουν τους νέους σε αντικοινωνική και αντιδημοκρατική συμπεριφορά.
ΣΩΣΤΟΤΑΤΑ! Και είναι σαν να πυροβολείς τα πόδια σου. Το είπαν και το ξανάπαν διάφορα μέλη εδώ μέσα...ο μόνος που πληγώνεται είναι το δημόσιο σχολειό, αυτό που είναι για τον απλό λαϊκό μαθητή το μόνο του εφαλτήριο για τη ζωή. Ανεργία στη χώρα; Ε και; Με τα εφόδια που έχει πάρει μπορεί να εργαστεί σε όποιο κράτος μέλος της ΕΕ. Του δίνονται απίστευτες ευκαιρίες και δυνατότητες. Δεν μπορούν να τις κατανοήσουν οι φανατικοί οπαδοί απολυταρχικών καθεστώτων. Παγκόσμια κρίση περνάμε αυτή τη φορά λόγω του ιού. Πολλά τα στραβά του καπιταλισμού, αλλά δεν έχει εφαρμόσει η ΕΕ το σκληρό πρόσωπό του τύπου Κίνας. Και όλα ωραία και καλά. Να απλώνουμε τις απόψεις μας, αλλά πολιτική και αντιπολίτευση στις πλάτες των μαθητών δεν δικαιούμαστε να κάνουμε. ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ. ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ. ΕΧΟΥΜΕ ΡΟΛΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ. Ο πατέρας μου δάσκαλος τα χρόνια εκείνα τα παλιά, αντιστεκόταν στη ΧΟΥΝΤΑ και δίδασκε τις απαγορευμένες εκείνες σελίδες της Ιστορίας που ήθελαν οι συνταγματάρχες να μην μάθουν τα παιδιά. Αντίσταση, κύριοι, σημαίνει να έχεις το βάρος της ευθύνης των πράξεών σου. Να νιώθεις τον κίνδυνο μπροστά σου ορθωμένο και εσύ να επιλέγεις τον δρόμο του ήθους, της ελευθερίας και του ιδανικού. Για τι από όλααααα αυτά αγωνίζονται οι τελευταίες γενιές. ΉΜΑΡΤΟΝ ΠΙΑ!!!! Τα έχετε τρελάνει τα παιδιά. Μάθετέ τους γράμματα. Αυτή είναι η δουλειά σας και θα αποφασίσουν τα ίδια για το μέλλον τους. Τώρα συναινείτε σε ένα έγκλημα: κάποιοι θα μείνουν εκτός των ευκαιριών.

Ατόνησαν οι καταλήψεις...το ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΟ (ποιοι είναι και πώς εκλέχθηκε κανείς δεν μας λέει) τρέχει να προλάβει να "συσπειρώσει" τον μαθητικό κόσμο σε διαμαρτυρίες άσχετες με κάθε τι μαθητικό και σχολικό. Ναι, να μπουν στην φυλακή οι ναζί....αλλά είναι θέμα της ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ. Πρέπει το σχολείο να είναι κλειστό; Να μην μάθουν δηλαδή Ιστορία τα παιδιά; Πώς θα "φτύσουν" τα σιχάματα της ανθρωπότητας, αν δεν μάθουν; Ή μαθαίνουν παίζοντας χαρτιά και σκαρφαλώνοντας κάγκελα;

Ναι, πρέπει να βρουν και να τιμωρηθούν και εκείνοι που έκαψαν τους συνανθρώπους μας στη ΜΑΡΦΙΝ. Γιατί να μπει ως αίτημα στις φυλλάδες τις ΟΛΜΕ ή στις μαθητικές κινητοποιήσεις να γίνει σύνθημα;

Πολλή πικρία...και κάποιος έκανε αναφορά ξανά σε εμένα, για να μην ακουστεί η άποψή μου; Ποιον προσέβαλα εγώ περισσότερο από τις δηλώσεις εδώ μέσα υπέρ των παρανομιών ή από τις ανακοινώσεις της ΟΛΜΕ ή των τοπικών ΕΛΜΕ;;;; Σωστά, κι εγώ που αναπληρωτής για πρώτη φορά προσλήφθηκα τόσο νωρίς, νιώθω απαίσια να μην μπορώ να κάνω τη δουλειά μου. Να γελούν οι γονείς και οι μαθητές, λέγοντάς μου: "ωραία, κύριε, ε; καφεδάκι και σήμερα!!! Είδατε τι καλά που σας φτιάξαμε;;;".

Είμαστε ανοιχτά τώρα. Αλλά του χρόνου δεν θα το ξαναζήσουμε με ή χωρίς (να φύγει κι αυτός!!!) κορωνοϊό; Θα το ζούμε κάθε χρόνο...όπως από όταν θυμάμαι τον εαυτό μου. Τα αδέρφια μου, τα ξαδέρφια μου, εγώ ο ίδιος, όλοι έχουμε ζήσει καταλήψεις. ΟΛΟΙ. ΞΥΠΝΑΤΕ...αυτοί που τώρα κυβερνούν είναι οπαδοί της ιδιωτικής εκπαίδευσης. Το έχουν ξεκάθαρα δηλώσει. Τροφή δίνουμε, τυράκι...σε τίποτα άλλο δεν εξυπηρετούν οι καταλήψεις, παρά να ενισχύουν το επιχείρημα για το "κακό" της δημόσιας εκπαίδευσης. Ίσως αν την πληρώναμε την εκτιμούσαμε περισσότερο...ε;;;;;

(ΉΜΟΥΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΕΝΟΣ ΘΑ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟΟΟ ΜΗΝΥΜΑ!!!!)

ΑΙΤΗΜΑΤΑ και ΑΛΛΑ:
https://www.iefimerida.gr/ellada/koronoios-ypo-katalipsi-dekades-sholeia,
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/334097_otan-oi-exaggelies-kerameos-gia-tilekpaideysi-stis-katalipseis-pyrodotoyn-nees,
και από το μακρινό 2011:https://www.esos.gr/arthra/mathites/eidhseis-lykeio/katalhceis-sta-254-meivuhkan-ta-kateilhmmena-sxoleia-poia-teloyn-ypo-katalhch-sthn-attikh
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2020, 07:59:59 μμ από JURE »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #488 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 08:52:29 μμ »
Ναι, πρέπει να βρουν και να τιμωρηθούν και εκείνοι που έκαψαν τους συνανθρώπους μας στη ΜΑΡΦΙΝ. Γιατί να μπει ως αίτημα στις φυλλάδες τις ΟΛΜΕ ή στις μαθητικές κινητοποιήσεις να γίνει σύνθημα;
Για τη Μαρφίν όμως δε λέτε τίποτα, εεε???😅😅😅
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2020, 10:32:19 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #489 στις: Οκτώβριος 05, 2020, 11:25:22 μμ »
Ας θυμηθούμε όλα τα φασισταρια όμως... ;)





Και να μην ξεχνάμε ότι αύριο είναι σημαντική μέρα. Αφήνω αυτό εδώ και μην τολμήσει κανένα φασισταριό να βγάλει άχνα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2020, 11:29:49 μμ από mit »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 375
Σύνολο: 375

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.