*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 83201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #532 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 02:20:13 μμ »
Δικό τους πρόβλημα.

Ε δεν είναι κ απόλυτα δικό τους, γιατί ο απ έξω ας πούμε ότι δεν ξέρει συνθήκες εργασίας ή είναι μπουχτισμένος από τα δικά του οπότε ζηλεύει το δικό μας ωράριο. Αλλά να τα λενε κ συνάδελφοι, με αυτό το υφάκι ότι κάποιοι λίγοι είναι πραγματικά ευσυνείδητοι ενώ οι λοιποί λουφάρουμε ή τέλος πάντων δεν δείχνουμε τον υπερβάλλοντα ζήλο που θα έπρεπε κ προκαλούμε μόνοι μας το τσουβάλιασμα....

κ αναφέρομαι εν προκειμενω σε απόψεις που εκφράστηκαν σ αυτήν την ανάρτηση. Που τη μια πρέπει να αποδείξεις ότι δεν επικροτείς τον χουλιγκανισμό κ την άλλη ότι δεν θεωρείς την κατάληψη ιδανική ευκαιρία για λούφα- λες κ γουστάρουμε να καθόμαστε στο πεζοδρόμιο να διαπραγματευόμαστε με 15χρονα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:51 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #533 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 03:25:38 μμ »
Για εσένα και εμένα μπορεί. Για αυτό λυπάσαι, διότι έχεις ευσυνειδησία. Δεν είναι όλοι όμως  ευσυνείδητοι. Όπως σε κάθε επάγγελμα. Το ότι κάποιοι θίγουν το ζήτημα αυτό, του βολέματος με τις καταλήψεις, που είναι μια πραγματικότητα και αυτή, δεν κατανοώ γιατί να το παίρνουμε προσωπικά. Εμένα δεν με περιγράφει. Έχω υπ’ όψιν μου όμως τέτοια άτομα. Λυπάμαι που εργάζονται σε αυτόν τον χώρο και είναι άδικο να είναι αυτοί σε αυτή τη θέση και όχι ο φιλότιμος, άξιος αναπληρωτής π.χ., αλλά δεν είναι στο χέρι μου να το αλλάξω αυτό.
Κάποιοι ξεκάθαρα εδώ μέσα υποστηρίζουν τις καταλήψεις. Αυτό πραγματικά με θλίβει. Μόνο κακό μας κάνει. Στην κοινωνία πρωτίστως. Στη Δημοκρατία επακόλουθα. Βίωσα πολύ άσχημες καταστάσεις φέτος. Δεν θα ήθελα να τις ξαναζήσω. Ευτυχώς του χρόνου θα παραμείνω στην οργανική μου. Όχι ότι μόνο εδώ που είμαι φέτος υπήρξαν τέτοια σκηνικά, αλλά άλλο να σου το λένε και άλλο να το ζεις.


Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #534 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 03:42:12 μμ »
Για εσένα και εμένα μπορεί. Για αυτό λυπάσαι, διότι έχεις ευσυνειδησία. Δεν είναι όλοι όμως  ευσυνείδητοι. Όπως σε κάθε επάγγελμα. Το ότι κάποιοι θίγουν το ζήτημα αυτό, του βολέματος με τις καταλήψεις, που είναι μια πραγματικότητα και αυτή, δεν κατανοώ γιατί να το παίρνουμε προσωπικά. Εμένα δεν με περιγράφει. Έχω υπ’ όψιν μου όμως τέτοια άτομα. Λυπάμαι που εργάζονται σε αυτόν τον χώρο και είναι άδικο να είναι αυτοί σε αυτή τη θέση και όχι ο φιλότιμος, άξιος αναπληρωτής π.χ., αλλά δεν είναι στο χέρι μου να το αλλάξω αυτό.
Κάποιοι ξεκάθαρα εδώ μέσα υποστηρίζουν τις καταλήψεις. Αυτό πραγματικά με θλίβει. Μόνο κακό μας κάνει. Στην κοινωνία πρωτίστως. Στη Δημοκρατία επακόλουθα. Βίωσα πολύ άσχημες καταστάσεις φέτος. Δεν θα ήθελα να τις ξαναζήσω. Ευτυχώς του χρόνου θα παραμείνω στην οργανική μου. Όχι ότι μόνο εδώ που είμαι φέτος υπήρξαν τέτοια σκηνικά, αλλά άλλο να σου το λένε και άλλο να το ζεις.

Δεν έχω καλή γνώμη για τους συναδέλφους μου, στο σχολείο εννοώ, για αρκετά θέματα. Γενικα όμως για κανέναν δεν έχω πει ότι λουφάρει, πχ να ψηφίζει υπέρ ή κατά εκδρομής ανάλογα με το δικό του πρόγραμμα. Έχω δει φυσικά να αποφεύγουν εξωδιδακτικα ή να χαζεύουν στην εφημερία, αλλά μέχρι εκεί. Ειλικρινα δεν έχω δει καθηγητή με τη νοοτροπία να παρακαλάει να χαθεί μάθημα κ να υποστηρίζει πχ καταλήψεις γι αυτό ή να εύχεται να μπούμε σε λοκνταουν γι αυτο. Πέφτω από τα σύννεφα όποτε ακούω ότι υπάρχουν τετοια φαινόμενα. Βασικά δεν το πιστεύω ότι υπάρχουν, σε τέτοιο βαθμό που να πρέπει να σκεφτόμαστε πώς θα εκφραστούμε για κάποιο θέμα μην τυχόν κ μας εντάξουν σ αυτήν την κατηγορία. Ίσως είμαι στον κόσμο μου, δεν ξέρω.

Έχοντας εικόνα σχολείου ημιαστικής περιοχής με αρκετά μαζεμένα παιδιά, που ζήτημα αν γίνεται μια μονοήμερη κατάληψη μια φορά στα δυο χρόνια, που κ αυτή μπορεί να λήξει μετά από 2-3 ώρες, ομολογώ ότι οι καταλήψεις δεν μ προκαλούν τόση απέχθεια. Αν μάλιστα γίνονται για το κλείσιμο ολιγομελων τμημάτων σε επαλ, για ελλείψεις καθηγητών, για τοπικά ζητηματα ή εν προκεικενω για την έλλειψη μέτρων, ομολογώ ότι δεν τις θεωρώ κακές, αν δεν συνοδεύονται από βανδαλισμούς κ αν απλώς μιλάμε για 2-3 μέρες που αναπληρώνονται με κόψιμο περιπατων. 

Είμαι άτομο που εκνευρίζεται όταν χάνονται ώρες ειδικά αν δεν τις έχω προγραμματίσει. Για τις καταλήψεις όμως θεωρώ ότι έχω αρκετή κρίση ώστε να καταλάβω πότε γίνεται σοβαρα κ πότε για χαβαλέ. ενώ αντίθετα με ενοχλούν οι αθλοπαιδιές, οι συνελεύσεις πενταμελών άνευ λόγου ή με ηλίθια θέματα που γίνονται απλώς για να γίνουν, το βήμα παρέλασης, η απώλεια μαθημάτων για τοπικές γιορτές, κ γενικα με ενοχλεί οτιδήποτε μας κρατά στο σχολείο επιφορτισμένους με το να προσέχουμε παιδιά χωρίς να κάνουνε μάθημα. Αυτά για να διευκρινίσω ότι δεν μ αρέσει να χάνω μάθημα, αντιθετα εκνευρίζομαι που χάνουμε ώρες για πάρα πολλά πράγματα κ κατά τ αλλά θυμόμαστε την αναπλήρωση μόνο στις καταλήψεις. α κ μ ενοχλεί που αν τα παιδιά είναι παρκαρισμένα στο σχολείο κ δεν σχολάσουν νωρίτερα, κανεις δεν θα πει ότι εκείνη τη μέρα δεν δουλέψαμε, ενώ δεν κάναμε μάθημα κ τα παιδιά όντως έχασαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2020, 03:52:18 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #535 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 04:13:21 μμ »
Πολύ σωστά όσα παραθέτεις κατά τη γνώμη μου. Σε ένα σημείο θα διαφωνήσω: είναι άκρως αντιδημοκρατικός τρόπος η κατάληψη δημοσίου χώρου και μάλιστα σχολείου. Δεν συμπεραίνω ότι εσύ με την αντίθετη άποψη τις δικαιολογείς, επειδή θέλεις να λουφάρεις, αλλά ως παιδαγωγοί μπορούμε να δείξουμε στα παιδιά άλλους έντιμους τρόπους διεκδίκησης. Πολύ πιο αποτελεσματικούς και νόμιμους και παιδαγωγικούς. Μικροί μεγάλοι εξάλλου διαπαιδαγωγούμαστε με τις πράξεις μας. Η δικαιολόγηση τέτοιων πράξεων φέρνει μύρια κακά. Και εγώ στην οργανική μου δεν έχω ζήσει ούτε μια ώρα κατάληψης. Έχω ζήσει ως μαθητής όμως. Μαθαίνω γενικά ότι σε κάποια μέρη η μία εβδομάδα του Οκτώβρη είναι σίγουρα αφιερωμένη σε κατάληψη και φέτος το βίωσα και από τη θέση του εκπαιδευτικού. Με μόνο αίτημα τη μη χρήση μάσκας. Με έξαλλους γονείς να μας επιτίθενται!
Σήμερα κανονίσαμε να έρθει γιατρός να τους μιλήσει για την αξία της στις πανδημίες. Ιστορικά το έχει ήδη αναδείξει μια φιλόλογος. Μόνο με τη γνώση αντιμετωπίζονται τα σκοτάδια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:58:51 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #536 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 04:51:33 μμ »
@timpap, αντιδημοκρατική θεωρώ την κατάληψη για χαβαλέ ή για επίδειξη πυγμής του 15μελους. Την κατάληψη για ελλείψεις καθηγητών ή για κλείσιμο τομέων δεν τη θεωρώ αντιδημοκρατική, γιατί αντιτίθεται σε μια αντιδημοκρατική πολιτική που στερεί από τα παιδιά μορφωτικές ευκαιρίες κ παραβιάζει συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα. Είναι μια μορφή κρατικής μη νόμιμης βίας αυτό και δεν μπορεί να υπάρξει «αξιοπρεπής» τρόπος αντίδρασης. Θα έλεγα μάλιστα ότι είναι σχετικά ανώδυνος τρόπος γιατί δεν ενοχλεί τους κυβερνώντες, όπως απ αυτήν την άποψη ανώδυνη είναι κ η απεργία (ειδικά με την κορυφαία πατέντα να μένουν τα παιδιά 8-2 με οποίους δεν απεργούν, για να μην ενοχλήσουμε την κοινωνία). Οπότε θεωρώ ότι παιδαγωγικά η δουλειά μας είναι βασικά να τα βοηθήσουμε να διακρίνουν πότε κάτι είναι αγώνας κ πότε χαβαλές. Φυσικά κ θεσμικά δεν μπορούμε να φανούμε ότι στηρίζουμε μια κατάληψη, ωστόσο θεωρώ ότι άλλος πρέπει να είναι ο ρόλος μας σε μια κατάληψη χαβαλέ (εκεί δεν θα διαφωνούσα κ με ποινές κ σιγουρα θα ήθελα  να γίνει προσπάθεια να σπάσει), κ άλλος σε μια κατάληψη με δίκαια αιτήματα (εκεί μπορείς να συζητήσεις για λήξη το μεσημέρι κ ταυτόχρονα άλλες διεκδικήσεις πιο θεσμικές) - φυσικά με αναπλήρωση κ στις δυο περιπτώσεις. Σε ένα ουτοπικό σύμπαν βέβαια θα προτιμούσα να εκπαιδευτικοί κ όχι να κρύβονται πίσω από τα παιδιά, πχ με κοινές απεργίες στα δημόσια κ ιδιωτικά σχολεία, για να καταλάβουν κάτι κ οι «ελίτ», ή με μαζικές αρνήσεις ανάληψης υπηρεσίας  αναπληρωτων μέχρι να γίνουν διορισμοί (μαζικές όμως κυριολεκτικά, δηλαδη να μην πατήσει πόδι κανείς).

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #537 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 06:18:12 μμ »
Κατανοώ το πνεύμα σου. Το σέβομαι. Θα ξαναδιαφωνήσω όμως. Με το να χάνεις μάθημα δεν κερδίζεις τίποτα. Ακόμη όμως και αν κάτι σημαντικό πρέπει να διεκδικήσεις μπορούν οι μαθητές να απέχουν από τα μαθήματά τους! Έχουμε δει μαθητικά κινήματα σε ευρωπαικά κράτη που έφεραν αποτελέσματα, όπως στη Σουηδία. Δεν άλλαξε το κλίμα, αλλά ακούστηκε το αίτημα δυνατά. Η βία δεν μπορεί να δικαιολογείται με τίποτα. Όταν αρχίζεις και δικαιολογείς τέτοια φαινόμενα, θα σε καταπνίξουν. Έχει γίνει τόσο εύκολο να καταλάβεις ένα σχολείο. Προφανώς δεν ενοχλούνται οι κυβερνώντες. Μόνο εμείς ενοχλούμαστε. Κάποιοι από εμάς. Πραγματικά υποφέρω όποτε βλέπω αλυσίδες και λουκέτα στις πόρτες ενός σχολείου. Κάποιοι νιώθουν υπερηφάνια για το αγωνιστικό πνεύμα των παιδιών! Δυστυχώς.
Και κάτω από μια τέντα με έναν πίνακα μόνο για εργαλείο το μάθημα έχει αξία!

Δεν έχει νόημα η ανταλλαγή απόψεων μεταξύ μας, αν και ο διάλογος είναι όμορφος, αφού έχεις στερεά γνώμη. Ελπίζω αν τύχει να είναι το παιδί μου κάποτε στο σχολείο σου, να παλέψεις να είναι ανοιχτό. Δεν έχω λεφτά για ιδιαίτερα και φροντιστήρια. Θα στηρίζετε σε εσένα και στους υπολοίπους του δημοσίου σχολείου. Να είναι ανοιχτό και να δουλεύετε με πάθος. Αυτό θα ζητούσα. Θα παρακαλούσα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #538 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 07:14:43 μμ »
Γνωρίζει κανείς. Τελικά αύριο υπάρχει 3ωρη σταση της ΟΛΜΕ 11-2 για συμμετοχή στην πανευκπαιδυτιη συγκέντρωησ στο υπουργείο; Γιατί δεν έχει έρθει τίποτα στα σχολεία για ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #539 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 07:56:28 μμ »
Δεν θεωρώ τόσο απόλυτη τη θέση μου γιατί κρίνω κατά περίπτωση κ έχω μια συγκεκριμένη μορφή κατάληψης στο μυαλό μου. αν ήμουν σε μερη που έβλεπα αλητεία, βανδαλισμούς, ναρκωτικά κ δεν ξέρω τι άλλο, μάλλον θα είχα άλλη γνώμη.

Το σχολείο μου όπως σου είπα δεν κλείνει από καταλήψεις οπότε το παιδί σου δεν θα κινδύνευε απ αυτό. θα έχανε πολλές ώρες μαθήματος όμως για πράγματα άμεμπτου ηθικής πχ εκκλησιασμους (πέραν των συνήθων Χριστούγεννα-Πάσχα), λιτανείες, τοπικές γιορτές κ αργίες, εξυπηρετήσεις σε πολιτιστικούς φορείς της κακιάς ώρας που μας θέλουν κοινό στις παραστάσεις τους κ διαφορα τετοια που κανεις δυστυχώς δεν καταδικάζει. Επίσης θα έχανε κ μια μέρα ή δυο μάθημα για μια τριήμερη προσχηματικώς εκπαιδευτική εκδρομή που προσφέρεται ως αντάλλαγμα για να μην γίνει κατάληψη....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2020, 08:02:59 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #540 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 08:39:44 μμ »
Σε αυτό που θέλω να σταθώ είναι η καταστροφική επίδραση που έχουν τέτοια φαινόμενα στην αγωγή των νέων.Ναι,οι καταλήψεις μπορεί να οδηγήσουν άλλους σε βίαιες μορφές αναρχισμού και άλλους σε παραβατικές συμπεριφορές του κοινού ποινικού δικαίου.Εχουμε αύξηση τέτοιων περιστατικών.Σε προηγούμενη σελίδα έχω αναφερθεί στη σύλληψη 5 ανηλίκων τον Ιούνιο που πήγαιναν στα Εξάρχεια με μολότωφ και στους 25 ανήλικους που συνελήφθησαν πρόσφατα για σύσταση συμμορίας και κλοπές στο κέντρο της Αθήνας.Τα παιδιά αυτά,εκτός των άλλων κοινωνικών συνθηκών,εκπαιδεύτηκαν και από ένα σύστημα όπου όλα επιτρέπονται.Και αδυνατούν να προσγειωθούν στην πραγματικότητα.Από ο,τι βλέπουμε και πολλοί εκπαιδευτικοί ευθύνονται για αυτό.Να σημειώσω ότι σε μερικούς συναδέλφους που υπηρετούν στην επαρχία,ίσως όλα αυτά ακούγονται υπερβολικά.Η κατάσταση όμως στα σχολεία των μεγάλων αστικών κέντρων είναι πολύ διαφορετική.Ο παραλογισμός και ο αριστερόστροφος φασισμός έχει εισχωρήσει στα μυαλά των παιδιών και τα έχει δηλητηριάσει με προκαταλήψεις και μίσος.
Αναγκάζομαι να επαναλάβω προηγούμενη απάντησή μου σε μία συνάδελφο,επειδή έγινε προφανές το ότι κάποιοι δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει σε σχολεία των μεγάλων αστικών κέντρων.Και είναι κατανοητό ο καθένας να κρίνει από τις εμπειρίες του,αν και, ως εκπαιδευτικοί, μόνο και μόνο βάσει κοινών αρχών, θα θεωρούσα κοινό τόπο την καταδίκη φασιστικών πρακτικών,όπως το κλείσιμο σχολείων.

Σας ενημερώνω,λοιπόν,ότι η κατάληψη κάθε χρόνο αποτελεί πάγια πρακτική σχεδόν για το σύνολο των λυκείων σε κάποιες περιοχές της Αθήνας.Κάτι σαν παράδοση που κάθε τρίτη Λυκείου, που σέβεται τον εαυτό της, και θέλει να αποδείξει ότι έχει  επαναστατικές ή μάγκικες συμπεριφορές,οφείλει να παρουσιάσει.Οι δε μέρες που διαρκεί η κατάληψη,εξαρτάται κάθε χρόνο από το βαθμό σκληρότητας της ετήσιας φουρνιάς.Σε κάποιες περιοχές κλείνουν πολύ εύκολα και τα γυμνάσια.Επίσης,κάποια λίγα Λύκεια δεν κλείνουν,έπειτα από άτυπη συναλλαγή με διευθυντές και σύλλογο.Ας πούμε, η υψηλή βαθμολογία με μηδενική προσπάθεια,θεωρείται δεδομένη.Περιττό να πω ότι η μη διεξαγωγή πενθήμερης εκδρομής σημαίνει αυτόματα και κατάληψη.Οι καθηγητές βρίσκονται υπό διαρκή ομηρία κι έχει επιβληθεί η αριστερίστικη φασίζουσα τρομοκρατία στιγματισμού οποιουδήποτε το"παλεύει" ακόμα,όπως διαπιστώσαμε και από τις προσωπικές επιθέσεις πολλών μελών εδώ μέσα κάθε φορά που δεν μπορούσαν να απαντήσουν.

Ολα αυτά δημιουργούν ένα κλίμα απαξίωσης του δημόσιου σχολείου.Θεωρώ πλήρως δικαιολογημένη την προσπάθεια των γονέων να βρούν διεξόδους για τα παιδιά τους.Γι΄αυτό πλέον ο τζίρος των φροντιστηρίων για την εισαγωγή μαθητών στα πρότυπα, αυξάνεται με ραγδαίο ρυθμό.Το ίδιο και η αναζήτηση υποτροφιών σε ιδιωτικά σχολεία.Δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι γονείς τα λεφτά για ιδιωτικά και IB,έτσι ώστε να ακολουθούν το όραμα του κάθε βολεμένου-επαναστάτη εκπαιδευτικού...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2020, 08:42:23 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #541 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 08:56:16 μμ »
Πράγματι εγω τουλάχιστον κρίνω από την επαρχία κ γι αυτό δεν μου φαίνεται τόσο οδυνηρή μια κατάληψη με αληθινά αιτήματα -προφανώς δεν θα την εγκρίνω αλλά δεν θα διαρρήξω τα ιμάτια μου για το τραγικό αυτό γεγονός. Αντιθετα διαρρηγνύω τα ιμάτια μου όταν προφραμματιΖονται περίπατοι σε περιόδους διαγωνισμάτων, νομίζω ότι οι περίπατοι που έχω υπερψηφίσει μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού κ απλα ο σύλλογος γελάει μαζί μου. Επίσης εσείς στα αστικά κέντρα δεν έχετε ιδέα για τον απίστευτο οπισθοδρομισμο της επαρχίας, που αν ένας μαθητής έχει άποψη θεωρείται σχεδον τρομοκράτης ακόμα κ από εκπαιδευτικούς. Υοετχουν μαθητες κε άποψη κ πολιτικοποιημένοι (όχι με κομματική ένταξη αλλά με άποψη κ ιδεολογία) και αυτό δυστυχώς ενοχλεί, ενώ θα έπρεπε να ενθαρρύνεται η διατύπωση γνώμης πάνω στην επικαιρότητα κ τα σύγχρονα ζητήματα. Να μην πω κιόλας που στην επαρχία θεωρείται φυσιολογικό ο δήμος να κλείνει τα σχολεία για τοπικές γιορτές, ιδίως θρησκευτικού περιεχομένου (δεν εννοώ σημαντικά γεγονότα  όπως πχ την επέτειο απελευθέρωσης μιας περιοχής) κ σε συνεργασία κε τη μητρόπολη να χρησιμοποιεί τα παιδιά για ντεκόρ στις τοπικές φιέστες. Αλλά αυτά δεν μας ενοχλούν γιατί αρέσουν στους νοικοκυραίους.



Με ενοχλεί να διαβάζω πολωτικές κ προσβλητικές εκφράσεις σε φόρουμ εκπαιδευτικών, με ενοχλεί η ανιστόρητη -αν κ του συρμού εσχάτως- σύγκριση φασισμού κ κομμουνισμού κ με ενοχλεί οι υπέρμαχοι της δημοκρατίας να χρησιμοποιούν απαξιωτικούς όρους για οποιαδήποτε άποψη δεν τους αρέσει.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #542 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:51:40 μμ »
Εμένα πάλι με ενοχλεί η οπισθοδρόμηση της πατρίδας μου που έχει επιβληθεί από την υποκρισία και τη δηθενιά.
Θεωρώ πως πλεονάζει το είδος των αριστερών με δεξιές τσέπες και των βολεμένων επαναστατών.
Δεν είναι υποκειμενική διαπίστωση το αυξημένο ποσοστό όσων δηλώνουν αριστεροί στον δημόσιο τομέα.Το φανερώνουν οι συνδικαλιστικές εκλογές.
Σε προηγούμενες σελίδες δε,αναφέρθηκε και το παράδοξο αριστεροί ηγέτες να στέλνουν τα παιδιά τους στα πιο ακριβά ιδιωτικά σχολεία.Μπορούμε να αναφέρουμε και πολλά ακόμα παραδείγματα παρόμοιων συμπεριφορών,που,αν δεν επηρέαζαν τις νέες γενιές,δεν θα με απασχολούσαν καθόλου.Εμείς τη ζήσαμε τη μεταπολίτευση με τα καλά και τα κακά της.Καιρός να προχωρήσουμε.
Τουλάχιστον οι παλιοί αριστεροί είχαν μια συνέπεια που τους κατέστησε νικητές σε ηθικό επίπεδο.
Παρόλο που,αν βγει κάποιος παραέξω, θα διαπιστώσει ότι σε μεγάλο βαθμό ο Στάλιν αντιμετωπίζεται το ίδιο με τον Χίτλερ.Εδώ έχουμε ακόμα δισταγμό να καταδικάσουμε τον σταλινισμό,λες και δεν έχει προχωρήσει ο κόσμος (και η αριστερά) από τότε...Τέλος πάντων,συγνώμη, δεν θα επεκταθώ άλλο.Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει.Το θέμα μας είναι οι καταλήψεις σχολείων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2020, 10:05:15 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #543 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:36:49 μμ »
Για να μην παρεξηγηθώ,οφείλω να είμαι δίκαιος απέναντι σε πολλούς φίλους και συναδέλφους αριστερούς, που δείχνουν πραγματική ευαισθησία και ευσυνειδησία για το λειτούργημά μας.
Μπορεί να φαίνομαι αυστηρός με τη συγκεκριμένη ιδεολογία,γιατί απλούστατα το θέμα που σχολιάζουμε σε αυτό το νήμα αφορά σε μία κακοδαιμονία που συνδέεται με τον συγκεκριμένο χώρο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν θετικά στοιχεία ή ότι άλλες ιδεολογίες,όπως π.χ. ο φιλελευθερισμός, δεν παρουσιάζουν κι αυτές θετικά και αρνητικά στοιχεία.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #544 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 11:25:02 μμ »
Εμένα μ' ενοχλεί όπου οι ώρες μαθηματικών φυσικής χημείας είναι περιορισμένες ώστε να μη διδάσκεται επαρκώς η επιστήμη στα σχολειά, αλλά τα θρησκευτικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2020, 11:43:57 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #545 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:00:32 πμ »

[...] Σας ενημερώνω,λοιπόν,ότι η κατάληψη κάθε χρόνο αποτελεί πάγια πρακτική σχεδόν για το σύνολο των λυκείων σε κάποιες περιοχές της Αθήνας.Κάτι σαν παράδοση που κάθε τρίτη Λυκείου, που σέβεται τον εαυτό της, και θέλει να αποδείξει ότι έχει  επαναστατικές ή μάγκικες συμπεριφορές,οφείλει να παρουσιάσει.Οι δε μέρες που διαρκεί η κατάληψη,εξαρτάται κάθε χρόνο από το βαθμό σκληρότητας της ετήσιας φουρνιάς.Σε κάποιες περιοχές κλείνουν πολύ εύκολα και τα γυμνάσια.Επίσης,κάποια λίγα Λύκεια δεν κλείνουν,έπειτα από άτυπη συναλλαγή με διευθυντές και σύλλογο.Ας πούμε, η υψηλή βαθμολογία με μηδενική προσπάθεια,θεωρείται δεδομένη[...]....

Ναι, αποτελεί έθιμο και παράδοση.
Και, επίσης, μόδα που παρέρχεται με τις πρώτες βροχές του φθινοπώρου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.