*

Αποστολέας Θέμα: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση  (Αναγνώστηκε 11255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:06:06 πμ »
Κ παίρνω καλοπροαίρετα τς όσα λες αν κ βλέπω ότι στην πρώτη σου παράγραφο με κρίνεις δίχως να ξερεις τα συμφραζόμενα.συγχωρεσε με αν καταλαβαίνω λάθος.μπορεις να το δεις όμως κ αλλιώς ότι δεν κρίνω σαν γονέας αλλά σαν εκπαιδευτικός που λειτουργεί αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:29 »

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:15:43 πμ »
Εδω κολλάει αυτο που λέμε “personal ethos” πέρα απο το καθηκοντολογιο.Δυστυχως η εμπειρία μου με κανει να ´λεω οτι αυτο το “personal ethos” μπορει να σε βάλει σε μπελάδες....( στο δημόσιο σχολειο)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:22:16 πμ »
Επειδή δεν καταλαβαίνω, είναι όσα λες συμβουλή κ προτροπή να κρατάμε όλοι τους τύπους?

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:31:00 πμ »
Οχι απλως προσωπική διαπίστωση απο κάποια που ειχε το ίδιο “personal ethos” με αυτο που αναφέρετε εσείς( στα κενά κ.λ.π.) και μπήκε σε μπελάδες  ;)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:47:29 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:43:23 πμ »
Δεν καταλαβαίνω κ πάλι.πειτε με βραδυνουν.διαπιστωνετε ότι οι άνθρωποι λειτουργουν διαφορετικά ως προς τον τύπο στηριζόμενος-η στον τρόπο με τον οποίο λειτουργώ εγω,στον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν άλλοι η κ τα δύο?το ρωτώ γιατί μιλήσατε πάλι για τα κενά μου.δεν εξηγώ το λογο για τον οποίο το είπα αυτο γιατί δε θέλω να μπω στη θέση του απολογουμενου.η αρχική μου ερώτηση ήταν σαφής νομίζω σαφης:δέχεστε ένα παιδί στις 8 κ 10?Αν κ δεν απάντησε κάνεις Ναι η Όχι η εξαρτάται συμπεραίνω ότι δεν το κάνετε για διάφορους λόγους.


Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:57:02 πμ »
Οχι, για ολα τα παιδιά ( οχι μονο κατ´εξαίρεση) γιατι δημιουργεί κακη πρακτική που στη συνέχεια θα γενικευθεί.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 01:04:25 πμ »
Δηλ εσεις προσωπικά δε δέχεστε , ούτε κατ' εξαίρεση,για να μη δημιουργηθεί κακη πρακτικη που θα γενικευτεί.αυτο ήθελα.απλο.μια απάντηση.τα περί προσωπικού ήθους αν δεν είναι καλοπροαιρετη συμβουλή κ είναι υπαινιγμος ίσως να μην ταιριάζουν στη συζήτηση.ευχαριστω....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 07:01:41 πμ »
Οσα με Ρωτάς τα θεωρώ καλοπροαίρετα γι αυτό κ απαντώ.Περίμενα στην αυλή έως της κ τεταρτο κ ειπώθηκε σε ανακοίνωσή ενώπιον όλων οταν άρχισαν να δέχονται παιδιά.εχει τόση σημασία το context?Στόχος της αρχικής μου ερώτησής ήταν να δω αν έχετε ελαστικότητα στο να δεχτείτε ένα παιδί στις κ δέκα η οχι.γι αυτό κ  δεν έδωσα τα συμφραζόμενα,μιλώντας με ασάφεια.αν είχα σκοπό να επικρινω κανενα,να τον πω αναίσθητο η να τονίσω τη δική μου αυτοθυσία θα ξεκινούσα αλλιώς.κ ούτε με νοιάζει αν ήταν αγενής η οχι.ηθελα να δω αν είναι το σύνηθες.

Εγω δεν είμαι νηπιαγωγός για να πω αν δέχομαι αλλά θεωρώ αυτονόητο ότι η ώρα προσέλευσης σημαίνει ότι δεν δεχόνται νωρίτερα. φυσικά έχει σημασία το context. γιατί είναι άλλο να εμφανιστεί ένας γονιός κ να ζητήσει συγγνώμη για την αφηρημάδα, άλλο να απαιτήσει κλπ.

Σε καμία υπηρεσία με συγκεκριμένες ώρες επαφής με το κοινό δεν θα σκεφτόταν κανεις μας ότι θα τον δεχτούν νωρίτερα ή αργότερα ούτε αυτό θα ήταν δείγμα εργασιακού ήθους. αυτά μόνο από εμάς τα απαιτούν.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 09:21:03 πμ »
Εγω θα θεσω ενα ερωτημα λιγο διαφορετικο (αλλα κατα βαση ιδιο).

Οι τραπεζες αρχιζουν και δεχονται πελατες στις 8 (αν δεν κανω λαθος) ενω οι υπαλληλοι ειναι εκει νωριτερα. Θα πηγαινατε ποτε σε μια τραπεζα στις 7:55 και θα λεγατε στον/στην υπαλληλο «ηρθα νωριτερα απο αφηρημαδα, δεν κοιταξα το ρολοϊ, εξυπηρετηστε με»;

Το ιδιο ερωτημα θα μπορουσα να το θεσω για ολες τις υπηρεσιες.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 09:49:17 πμ »
Διαβάζοντας το νήμα αναπόφευκτα έκανα κάποιες σκέψεις για το ζήτημα της ευθύνης. Νιώθω ότι τελικά είναι μεγάλη πολυτέλεια να αναλαμβάνει κανείς μόνο την ευθύνη που του αναλογεί. Συμφωνώ με τους συναδέλφους για οσα είπαν για το ωράριο αλλά από την άλλη οι συνειρμοί είναι πολλοί.
Λεωφορείο αφήνει τα παιδιά πολύ πριν τις 8 χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί η πρωινή ζώνη. Παραλαμβανεις τα παιδιά ή τα αφήνεις στο πεζοδρόμιο;
Γονιός αργεί να πάρει το παιδί πέραν του ωραρίου. Καλείς την αστυνομία;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 10:10:36 πμ »
Διαβάζοντας το νήμα αναπόφευκτα έκανα κάποιες σκέψεις για το ζήτημα της ευθύνης. Νιώθω ότι τελικά είναι μεγάλη πολυτέλεια να αναλαμβάνει κανείς μόνο την ευθύνη που του αναλογεί. Συμφωνώ με τους συναδέλφους για οσα είπαν για το ωράριο αλλά από την άλλη οι συνειρμοί είναι πολλοί.
Λεωφορείο αφήνει τα παιδιά πολύ πριν τις 8 χωρίς να έχει ενεργοποιηθεί η πρωινή ζώνη. Παραλαμβανεις τα παιδιά ή τα αφήνεις στο πεζοδρόμιο;
Γονιός αργεί να πάρει το παιδί πέραν του ωραρίου. Καλείς την αστυνομία;


Το πρωτο δεν μου εχει τυχει. Αλλα θεωρω οτι πολυ πριν τις 8:15 δεν ειμαι υποχρεωμενη να ειμαι εκει και να παραλαμβανω παιδια, ακομα και υπο αυτες τις συνθηκες......
Το δευτερο (γονιος που αργει), μια φορα ειναι οκ, δυο φορες ειναι οκ, συστηματικα δεν ειναι οκ! Εχω φωναξει την αστυνομια οταν ειχε παει 5:15 (απο τις 3:45 που σχολουσε το ολοημερο) και δεν μπορουσα να βρω πουθενα τους γονεις καθως τα τηλεφωνα τους ηταν κλειστα (για την ιστορια, οι γονεις κοιμοταν).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 10:54:51 πμ »
Εμείς έχουμε θέμα με λεωφορείο που φεύγει 2 κ τώρα που κόπηκαν τα 7ωρα τα παιδιά έχουν κενό. Οι γονείς δεν σκέφτηκαν να διεκδικήσουν αλλαγή στο λεωφορείο. Σκέφτηκαν να ζητήσουν από εμάς να τα κρατάμε σχολείο κ ο διευθυντής δέχτηκε χωρίς να μας ρωτήσει. κατ εμέ δεν έπρεπε. δεν υπάρχει άλλη υπηρεσία που ο κόσμος να θεωρεί ότι μπορεί να είμαστε διαθέσιμοι όποτε βολεύει τον καθένα, κ μάλιστα να μας σχολιάζουν κ από πάνω για το ότι δήθεν καθόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 10:57:57 πμ »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 03:55:16 μμ »
Όταν η συζήτηση πάει στην ευθύνη, ο εκπαιδευτικός βγαίνει χαμένος διότι υπάρχει κ το (βασιζόμενο στην πραγματικότητα) στερεότυπο του ευθυνόφοβου ΔΥ, αλλά φαίνεται κ σαν εύκολη δικαιολογία για να καλύψεις το ότι δεν θες κάτι.

Η ώρα προσέλευσης κ αναχώρησης μαθητών, είναι μόνο θέμα ευθύνης; Δεν υπάρχει καμία πρακτική διάσταση; Οι υπηρεσίες έχουν ωράριο, κ συχνά η επαφή με το κοινό είναι μέρος μόνο του ωραρίου. Ο εκπαιδευτικός κάνει κ αλλά πράγματα. Μπορεί να θέλει να αερίσει τον χώρο, να κάνει κάτι διοικητικό, να ετοιμάσει υλικό για την ημέρα, να επικοινωνήσει με κάποιον γονέα. Πηγαίνει σχολείο στις 8 ή κ νωρίτερα. Ποσο νωρίτερα όμως, κ γιατί να απολογείται; Μπορεί να θέλει απλώς να πάει για κατούρημα στις 8.13 γιατί μετά θα είναι μόνη της για ώρες με 25 νήπια κ δεν θα μπορεί ούτε να αναπνεύσει. Είναι δυνατόν να πρέπει μα απολογούμαστε για το ωράριο μας διαρκώς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 260

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.