*

Αποστολέας Θέμα: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό  (Αναγνώστηκε 6306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« στις: Οκτώβριος 04, 2007, 03:27:43 μμ »
Γεια σας συνάδελφοι,
αντιμετωπίζω φέτος μία κατάσταση που δεν ξέρω πως να τη χειριστώ, βλέπετε είμαι δεύτερη χρονιά ωρομίσθια και "πάσχω" από παιδαγωγική κατάρτιση!!!
Λοιπόν το πρόβλημα είναι το εξής. Έχω ένα μικρούλι στην τάξη μου, τρίτη δημοτικού, το οποίο δε συμμαζεύεται με τίποτα. Φωνάζει, βρίζει, γελάει, χτυπάει τα άλλα παιδιά, δεν έχει ίχνος ντροπής, μπορεί να κάνει οτιδήποτε μπορεί να φανταστεί κανείς εν πάση περιπτωσει. Το ζήτημα είναι ότι τα χέρια μου είναι δεμένα, γιατί ούτε καν με ακούει και κανένας από τους τρόπους που χρησιμοποιώ με τα υπόλοιπα παιδιά δεν πιάνει. Τον παίρνω με το καλό, γελάει, τον παίρνω με το άσχημο, γελάει, του βάζω τιμωρία, γελάει, τον αγνοώ, γελάει, φωνάζω τη διευθύντρια, γελάει, τελος πάντων μ'έχει γραμμένη κανονικά!!! Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω μέχρι πιο σημείο μπορώ να το τραβήξω. Μου είπε η διευθύντρια ότι δεν έχω δικαίωμα να τον βγάλω από την τάξη, όμως μου φαίνεται αδύνατο να κάνω μάθημα με τους υπολοίπους μ'αυτόν μέσα. Τραβάει την προσοχή των πάντων με γκριμάτσες, γέλια, φωνές, σηκώνεται όποτε του καπνίσει και κάνει βόλτες, παίρνει τα πράγματα των παιδιών. Τέλος πάντων ενοχλεί το μάθημα σε τραγικό βαθμό.
Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν είμαι υποχρεωμένη να τον ανέχομαι ή αν μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μην είναι στην τάξη μου. Σημειωτέον, για να μη φανώ ρατσίστρια ή οτιδήποτε, έχω προσπαθήσει πάρα πολύ για να τον εντάξω στην ομάδα, αλλά αρνείται πεισματικά. Επιπλέον έμαθα ότι είναι έτσι και στο πρωινό σχολείο και ,εννοείται, στους υπόλοιπους δασκάλους και καθηγητές του ολοημέρου. Δεν μπορεί να τον πειθαρχήσει κανείς. Παρολαυτά η διευθύντρια επιμένει να τον κρατά στο σχολείο και να μην επιβάλλει κυρώσεις για τίποτα απολύτως. Και για να σας προλάβω, έχει ενημερωθεί πολλές φορές η μητέρα του, η οποία δεν κάνει τίποτα απολύτως.
Ξέχασα να σας πω ότι φέτος είναι η πρώτη του χρονιά σ'αυτό το σχολείο, αφού ήρθε με μετεγγραφή απο άλλο δημοτικό της περιοχής, φαντάζομαι λόγω συμπεριφοράς...
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 03:51:40 μμ »
Maryse, βρίσκεσαι επομένως ενώπιον μιας μεγάλης πρόκλησης που αν τη χειριστείς δεόντως θα σου δώσει μεγάλη ικανοποίηση .Σε καμιά περίπτωση μη το βγάλεις εκτός τάξης (μόνο σε συνενόηση με το διευθυντή και σε συγκεκριμένο περιβάλλον .πχ στο γραφείο ενός καθηγητή αρκεί όμως να μη του μιλάει καθόλου)Ακόμα, που θα το πρότεινα ως πρώτη επιλογή θα ήταν να επιβραβεύεις ο,τι θετικό κάνε,ι ακόμα και το πιο χαζό για μας.Πρόσεξε και αυτό : όσο του δίνεις σημασία τόσο θα χειροτερεύει η κατάσταση.ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟ , όσο μπορείς  γιατί δίνοντάς του σημασία πετυχαίνει αυτό που θέλει : να τρβάει τα βλέμματα πάνω του.Τέλος,αν μπορείς κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον το μάθημά σου, κάνει καμιά ομαδικά εργασί α, δώστου πρωταγωνιστικό ρόλο ώστε να βρείς κάτι για νατ ον επαινέσεις.Αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει μέρες εως και βδομάδες για να δεις αποτελέσματα γιαυτό θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ.Για περισσότερα σου συνιστώ το βιβλίο" Προβλήματα Συμπεριφοράς στο Σχολείο" της Καλαντζή -Αζιζι.(εκ Ελληνικά Γράμματα) Είναι οικοσυστημκή προσέγγιση και πιστεύω πως θα σε βοηθήσει.

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 03:57:34 μμ »
Maryse, βρίσκεσαι επομένως ενώπιον μιας μεγάλης πρόκλησης που αν τη χειριστείς δεόντως θα σου δώσει μεγάλη ικανοποίηση .Σε καμιά περίπτωση μη το βγάλεις εκτός τάξης (μόνο σε συνενόηση με το διευθυντή και σε συγκεκριμένο περιβάλλον .πχ στο γραφείο ενός καθηγητή αρκεί όμως να μη του μιλάει καθόλου)Ακόμα, που θα το πρότεινα ως πρώτη επιλογή θα ήταν να επιβραβεύεις ο,τι θετικό κάνε,ι ακόμα και το πιο χαζό για μας.Πρόσεξε και αυτό : όσο του δίνεις σημασία τόσο θα χειροτερεύει η κατάσταση.ΑΓΝΟΗΣΕ ΤΟ , όσο μπορείς  γιατί δίνοντάς του σημασία πετυχαίνει αυτό που θέλει : να τρβάει τα βλέμματα πάνω του.Τέλος,αν μπορείς κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρον το μάθημά σου, κάνει καμιά ομαδικά εργασί α, δώστου πρωταγωνιστικό ρόλο ώστε να βρείς κάτι για νατ ον επαινέσεις.Αυτή η διαδικασία μπορεί να πάρει μέρες εως και βδομάδες για να δεις αποτελέσματα γιαυτό θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ.Για περισσότερα σου συνιστώ το βιβλίο" Προβλήματα Συμπεριφοράς στο Σχολείο" της Καλαντζή -Αζιζι.(εκ Ελληνικά Γράμματα) Είναι οικοσυστημκή προσέγγιση και πιστεύω πως θα σε βοηθήσει.

τον έχω επαινέσει πάρα πολλές φορές, μα ακόμα και τότε η αντίδραση του είναι άθλια! πηγαίνει στους άλλους και τους λέει ότι είναι καλύτερος απο αυτούς και μπορεί να κάνει και ότι θέλει αφού τον αγνοώ!!! φοβάμαι πως τα υπολοιπα παιδιά θα παρεξηγήσουν τη στάση μου και θα δημιουργηθεί χάος έτσι.
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 04:12:47 μμ »
Ζήτησε απο το Διευθυντή σου να γίνει παιδαγωγική συνεδρία για το συγκεκριμένο θέμα .(ετοίμασέ του "αποδεικτικό υλικό υλικό " για να καταλάβει τη σοβαρότητα του θέματος.Αν άλλοι δάσκαλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με τον ίδιο ή άλλους μαθητές καλό θα είναι να συνεργαστείτε. Να εξηγήσεις στο διευθυντή σου, αν αρνηθεί , οτι υπάρχει η περίπτωση ο μαθητής αυτός να χρήζει αντιμετώπισης απο ειδικό.Καν΄του μια νύξη για τους λόγους που έφυγε απο το άλλο σχολείο  και αν μπορεί να επικοινωνήσει με τον Διευθυντή του προηγούμενου σχολείου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:32 »

Αποσυνδεδεμένος Maryse

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 04:16:10 μμ »
Ζήτησε απο το Διευθυντή σου να γίνει παιδαγωγική συνεδρία για το συγκεκριμένο θέμα .(ετοίμασέ του "αποδεικτικό υλικό υλικό " για να καταλάβει τη σοβαρότητα του θέματος.Αν άλλοι δάσκαλοι έχουν το ίδιο πρόβλημα με τον ίδιο ή άλλους μαθητές καλό θα είναι να συνεργαστείτε. Να εξηγήσεις στο διευθυντή σου, αν αρνηθεί , οτι υπάρχει η περίπτωση ο μαθητής αυτός να χρήζει αντιμετώπισης απο ειδικό.Καν΄του μια νύξη για τους λόγους που έφυγε απο το άλλο σχολείο  και αν μπορεί να επικοινωνήσει με τον Διευθυντή του προηγούμενου σχολείου.

Σ' ευχαριστώ πολύ imak, αλλά υπάρχει διάθεση "κουκουλώματος" στο σχολείο απ'ότι έχω καταλάβει... οπότε θα το ρίξω στο διάβασμα μπας και μπορέσω να τον μαζέψω λιγάκι τουλάχιστον στο μάθημά μου.
Nascitur non fit...

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 04:20:49 μμ »
Maryse, μη τους αφήνεις στην ησυχία τους γιατί μετά απο εσένα θα ζητήσουν ευθύνες. "Υψωσε"  με ευγένεια το ανάστημά σου και  βοήθησε αυτό το παιδάκι γιατί είναι και αυτό  θύμα των μεγάλων. Ενημέρωνέ μας πάντως γιατί και εμείς ωφελούμαστε .

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 04:58:01 μμ »
Εμένα μου ήρθε μια "ιδέα" αλλά επειδή και γω δεν σκαμπάζω γρι από παιδαγωγική, φαντάζομαι ότι δεν θα είναι σύμφωνη με τις επιταγές αυτής της επιστήμης.

Επειδή το πρόβλημα που σου δημιουργεί είναι ότι αποσπάει τα άλλα παιδιά και δημιουργεί ανακατωσούρα στην τάξη, προσπάθησε το εξής: βάλε το άτακτο παιδάκι να κάτσει μόνο του σε κάποιο σημείο της τάξης όπου θα είναι μακριά από τα άλλα παιδιά. Εάν το εργαστήριο είναι οργανωμένο κυκλικά, βάλτον στη μέση. Εάν τα θρανία είναι όπως σε μία κλασική τάξη, βάλτον στην έδρα ή στην γωνία. Και μετά ειδοποίησε με πολύ αυστηρό ύφος τα ΥΠΟΛΟΙΠΑ παιδιά, ότι όποιος κοιτάξει τον άτακτο συμμαθητή ή γελάσει με τα καμώματά του θα έχει "άσχημα ξεμπερδέματα". Και συνέχισε το μάθημά σου κανονικά αγνοώντας τον άτακτο. Άμα τα άλλα παιδάκια σε ακούσουν, τότε όσες γκριμάτσες κι αν κάνει, όσες φωνές κι αν βάλει, δεν θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα (δλδ την προσοχή των συμμαθητών του).

Είναι μάλλον "σκληρό" αυτό  που προτείνω, αλλά σε βλέπω λίγο απελπισμένη :) και είπα μήπως βοηθήσω. Πάντως, τέτοια συμπεριφορά σίγουρα έχει τις ρίζες της στο σπίτι του.
Εάν το "κόλπο" πιάσει και ηρεμήσει λίγο, μη παραλείψεις να το εντάξεις σιγά σιγά στο μάθημα.


Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 05:18:43 μμ »
Αγκωνιά στη μύτη... (Πλάκα κάνω!)
Careful with that axe Eugene...

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 05:32:36 μμ »
...KAI πάνω απ'όλα να κάνεις υπομονή γιατί οι μεγάλες αλλαγές γίνονται αργά. ;)
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 05:38:46 μμ »
Τον παίρνω με το καλό, γελάει, τον παίρνω με το άσχημο, γελάει, του βάζω τιμωρία, γελάει, τον αγνοώ, γελάει, φωνάζω τη διευθύντρια, γελάει, τελος πάντων μ'έχει γραμμένη κανονικά!!!

Βάλτο να παίξει κανα παιχνίδι μόνο του.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 04, 2007, 06:33:50 μμ »
Maryse, δοκίμασε να χωρίσεις τους μαθητές σε ομάδες και να τους δίνεις ποντους για κάθε σωστή συμπεριφορά. Κάθε φορά που παρατηρείται αρνητική συμπεριφορά σβήνεις πόντο. Τους πόντους θα τους σημειώνεις στον πίνακα  για να φαίνονται.  Στο τέλος της ώρας , οι μαθητές των ομάδων που  έχουν συγκεντρώσει τους περισσότερους πόντους  κερδίζουν από ένα αυτοκόλλητο(ή ο,τι νομίζεις εσύ καλύτερο). Αυτό το «παιχνίδι» δίνει άμεση ενίχυση  στη θετική συμπεριφορά και αποθαρρύνει την αρνητική. Εννοείται ότι αρχικά έχετε συζητήσει για τη χρησιμότητα των κανόνων  και την επιθυμητή συμπεριφορά στην τάξη. Μ’ αυτό τον τρόπο , ίσως ο μικρός ταραξίας  «μαζευτεί» λίγο α) για να κερδίσει το βραβείο και β) για να μην του «κρατάνε μούτρα» οι συμμαθητές του που εξαιτίας του έχασε η ομάδα.

Πάντως , ό,τι και να κάνεις καλό είναι να αποφύγεις τις σωματικές ποινές  και τις προσβολές.  Επίσης , να θυμάσαι να είσαι οσο το δυνατόν πιο ήρεμη αλλά αυστηρή και δυναμική όταν χρειάζεται.  Τα παιδιά έχουν ανάγκη από ορια και ειδικα τα πιο απείθαρχα. Όσες φορές έχω εφαρμόσει το σύστημα με τους πόντους είδα θετικά αποτελέσματα και νομίζω ότι είναι ιδανικό γι’ αυτές τις ηλικίες. Ελπίζω να σε βοηθήσει , αν και ξέρω πως κάθε περιπτωση είναι ξεχωριστή… Καλή δύναμη! 

Όποιος ενδιαφέρεται για βιβλία σχετικά με την εκπ/ση και τη διαχείριση τάξης θα πρότεινα ένα βιβλίο που βρήκα τυχαία στη βιβλιοθήκη του Παιδαγωγικού Ινστιτουτου και νομίζω πως με βοήθησε. Το βιβλίο μπορείτε να το δείτε εδώ: http://www.harrywong.com/product/fds.htm

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2007, 10:59:26 μμ »
Σκέψου ότι ανάλογα προβλήματα συναντούμε και μεις  στα γενικά Λύκεια. Σήμερα μια συνάδελφος έγραφε ένα κείμενο για να συγκαλέσει σύλλογο ώστε να διώξουμε δυο μαθητές που αν τους δεις θα νομίσεις ότι είναι τα ...καλύτερα παιδιά . Λοιπόν , αν και είμαι μακρυά από την ψυχολογία αυτής της ηλικίας , αφού εφαρμόσεις αυτά που εσυ νομίζεις ή όσα έγραψαν οι προηγούμενοι , δοκίμασε και τούτο :
 Βάλε δυο παιδάκια που νομίζεις ότι είναι πιο κοντά στο μαθητή αυτό να του εξηγήσουν ότι αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και πως αν συνεχίσει θα γίνει κάτι κακό  στην τάξη ή ό,τι νομίζεις(διότι αυτό μπορεί να φέρει και αντίθετα αποτελέσματα) κλπ. Αν τέλος πάντων τίποτα δεν ...πιάνει και συνεχίσει  , να  δεις τις απόψεις του συλλόγου .Αν η διεύθυνση δεν βοηθάει , τότε να καλέσεις τον πρόεδρο γονέων και να του εξηγήσεις ότι τα παιδιά τους θα χάσουν όλη τη χρονιά , δε θα μάθουν τίποτα και θα μείνουν θεόστραβα(μη φοβάσαι αυτούς τους όρους , διότι οι γονείς μόνο αυτούς καταλαβαίνουν). Πες τους ότι το παιδί αυτό πρέπει να φύγει από την τάξη και να πάει σε ειδικό σχολείο. Ας τα βγάλει μετά πέρα η διεύθυνση με τους γονείς  αν - επιμένει  και -   νομίζει ότι έχει δίκαιο.Να μην υποχωρήσεις με τίποτα και να απαιτήσεις να σου βρουν λύση , διότι το θέμα ξεφεύγει από τα όρια της δικής σου αρμοδιότητας και απαιτείται ειδική αγωγή σε άλλο χώρο.Δε μπορεί για ένα μαθητή να καταστραφεί ο αγώνας μιας χρονιάς για ένα ολόκληρο τμήμα εξ'αιτίας ενός μαθητή.Δημοκρατία δεν είναι ένας μαθητής να καταστρέφει μια τάξη , αλλά ο μαθητής να προσαρμοστεί. Αν αυτό δεν γίνεται , μετά τις αναγκαίες ενέργειες , ο μαθητής επιβάλεται να φύγει. Όχι στον Καιάδα , αλλά εκεί που η πολιτεία έχει αποφασίσει. Σε ειδικό σχολείο , όσο αμκρυά και να είναι. Υπομονή και καλή δύναμη.
 
Μπάμπης

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 06, 2007, 08:59:18 μμ »
Πες τους ότι το παιδί αυτό πρέπει να φύγει από την τάξη και να πάει σε ειδικό σχολείο.
 

Συνάδελφε , λίγη προσοχή παρακαλώ!!! Από που προκύπτει ότι το παιδί πρέπει να πάει σε ειδικό σχολείο; Δεν είναι παρακινδυνευμένο να κάνουμε διαγνώσεις μέσω διαδικτύου;

Αποσυνδεδεμένος MATH

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλήρης αταξία στην τάξη - Ολοήμερο Δημοτικό
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 10, 2007, 07:56:19 μμ »
Δεν το στέλνω εγώ σε ειδικό , ούτε μου αρέσει αυτό !
 Ας αποφασίσουν αυτοί που το έχουν , δηλαδή ο διευθυντής , ο σύλλογος και οι ειδικοί που θα καλέσουν για να το εξετάσουν ! Αλλά δεν νομίζεις ότι πρέπει κάτι να γίνει και να μην περάσει η χρονιά στο χάος ; Δεν μου αρέσει για  καταστραφεί μια τάξη για ένα παιδί. Αν το ζήτημα είναι τόσο σοβαρό ,όσο λέει η συνάδελφος , τότε το σχολείο και΄οι σύλλογοι δασκάλων και γονέων πρέπει να δράσουν γρήγορα. Όσο το πρόβλημα παραμένει , τόσο όλο το τμήμα χειροτερεύει. Πρέπει κάποτε να αντιμετωπίσουμε την εκπαίδευση σοβαρά.Να επισκεφθεί το τμήμα σχολική σύμβουλος , ψυχολόγος και δεν ξέρω ποιος άλλος για να δοθεί λύση. Μου αρέσει σε όλα τα ζητήματα να δίνεται λυση και όχι όλοι να στρίβουν δεξιά αριστερά , αφήνοντας το δάσκαλο να αρρωστήσει ή τα υπόλοιπα παιδιά να μείνουν πίσω.
 Θα περιμένω να μας πει η συνάδελφος τι τελικά έγινε . Μακάρι κάποια τακτική να αποδώσει και το παιδί να προσαρμοστεί.
 ( Βλέπω όμως ότι υπάρχει γενικά μεγάλη καχυποψία για τα ειδικά σχολεία και για την ειδική αντιμετώπιση. Σε μας, στο Λύκειο εννοώ , ακόμα και τη δυσλεξία τη φοβούνται οι γονείς σαν το διάβολο με το λιβάνι. Όμως τα τελευταία χρόνια , επειδή αυτοί εξετάζονται προφορικά και έχουν γενικά ευνοικότερη αντιμετώπιση στις εξετάσεις , πολλοί τρέχουν στις επιτροπές να πάρουν πιστοποιητικό. Εδώ ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ! Δείχνει και αυτό την αθλιότητα του λαού μας.)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 260
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.