*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 183037 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 07:54:36 μμ »
Eδω θα μου επιτρέψεις: Ακριβώς επειδή πληρώνει θέλει ένα καλύτερο σχολείο και όχι αυτό που υπάρχει σήμερα.
Ακριβως επειδή το ελληνικό σχολείο είναι ένα τίποτα, μια μιζέρια ατελειωτη,   για αυτό οι έλληνες πληρώνουν από αυτά που δεν εχουν και στελνουν τα παιδιά τους στα φροντιστήρια και στα ιδιωτικά σχολεία. Για να μάθουν αυτά που δεν τους προσφέρει το δημόσιο σχολείο.
Μου κάνει εντύπωση αν υπάρχει εκπαιδευτικός που δεν γνωρίζει ότι στην ΕΕ το χειρότερο είναι το ελληνικό σχολείο.
Εγω θεωρώ ότι τα σχολείο μου είναι το καλύτερο της ΕΕ.....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 25, 2021, 08:00:16 μμ από Νησάκι »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:38 »

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 08:13:01 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα,

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα παρευρεθώ (διαδικτυακα) σε 2 συλλόγους ίδια ώρα και ίδια μέρα?

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 08:30:29 μμ »
Καλησπέρα στην ομάδα,

Μπορεί κάποιος να μου πει πως θα παρευρεθώ (διαδικτυακα) σε 2 συλλόγους ίδια ώρα και ίδια μέρα?
Καλησπέρα
Μπορείς να παρευρίσκεσαι στο σχολείο που έχεις τις περισσότερες ώρες και στο άλλο στέλνεις υπογεγραμμένη τη δήλωση αποχής-απεργίας, αν θες να απέχεις βέβαια. Έτσι κινήθηκαν οι δικοί μου συνάδελφοι που είναι σε πολλά σχολεία και συμπίπτουν μέρα και ώρα συνεδρίασης.

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 09:14:56 μμ »
Σε περίπτωση που δεν θες να απέχεις πως κινείσαι? Μπαίνεις πάλι στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες και στο άλλο τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:38 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 09:21:34 μμ »
Σε περίπτωση που δεν θες να απέχεις πως κινείσαι? Μπαίνεις πάλι στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες και στο άλλο τίποτα?

Ναι. Δεν είσαι υποχρεωμένος να εισαι ταυτόχρονα και στους δύο συλλόγους....εκτός αν διακτινιστείς! :-\

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 09:22:34 μμ »
Εγω θεωρώ ότι τα σχολείο μου είναι το καλύτερο της ΕΕ.....
Εχεις κάθε δικαιωμα να θεωρείς ο,τι θέλεις.
Οι γονείς όμως δεν ειναι αδαείς, έχουν απαυδήσει και δεν έχουν την ίδια αποψη με σένα.


Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 09:26:32 μμ »
Σε περίπτωση που δεν θες να απέχεις πως κινείσαι? Μπαίνεις πάλι στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες και στο άλλο τίποτα?

Μπαίνεις στο ένα, δηλώνεις αυτό που θες και ζητάς να πας στο άλλο...κοινώς κόβεις διαδικτυακές βόλτες! 8)
Αλλίως μπαινεις σε αυτό με πιο πολλες ώρες και τελος.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 09:53:16 μμ »
Πολλοί συνάδελφοι που έχουμε γράψει σε αυτό το θρεντ φαίνεται ότι έχουμε διαβάσει το ΦΕΚ, εγώ προσωπικά το διάβασα και μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Αυτό που περιγράφεται δεν είναι αξιολόγηση κατά καμία έννοια.

Είναι ένα έκτρωμα που του έχει απλά δοθεί αυτό το όνομα. Φαίνεται να μας βάζει να απολογούμαστε και να σχεδιάζουμε δράσεις για να βελτιώσουμε πράγματα που απλά δεν είναι ευθύνη μας και δεν έχουμε καμία αρμοδιότητα να αλλάξουμε. Π.χ. Σε ένα υποχρηματοδοτούμενο δημόσιο σχολείο, με απαρχαιωμένο πρόγραμμα σπουδών, με αυταρχικές διαδικασίες απέναντι στους μαθητές, σε μια κοινωνία με τεράστια οικονομικά προβλήματα που επιδεινώνονται λόγω πανδημίας, στο τέλος θα κληθώ να λογοδοτήσω ΕΓΩ για τη σχολική διαρροή;!!! Και να αξιολογηθώ εγώ γι’ αυτό;

Αυτό ΔΕΝ είναι αξιολόγηση και δεν έχει καμία σχέση με τη βελτίωση του σχολείου ή των υπηρεσιών που παρέχονται από αυτό. Είναι προφανής μεταφορά ευθυνών από αυτούς που έχουν τη δύναμη να βελτιώσουν τη δημόσια παιδεία αλλά δεν το κάνουν, στους τελευταίους τροχούς της αμάξης, τους εκπαιδευτικούς.

Τώρα σχετικά με την ουσιαστική αξιολόγηση, εμείς οι αναπληρωτές αξιολογούμαστε εδώ και χρόνια ήδη ξανά και ξανά για να προσληφθούμε λίγους μήνες και μετά να απολυθούμε. Στους φετινούς πίνακες μέτρησαν μεταξύ άλλων ο βαθμός πτυχίου μας, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επιμορφώσεις, ξένες γλώσσες, προϋπηρεσία. Δεν είναι ότι φοβόμαστε την αξιολόγηση.

Με το "ΠΡΟΦΑΝΗΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΕΥΘΥΝΩΝ" έπιασες πραγματικά την ουσία της υπόθεσης. Αυτή η φράση τα λέει όλα!! Εργαλείο της κυβέρνησης για κάθε νόσο...! Αλλά μερικοί ή είναι τόσο τυφλοί που δεν το βλέπουν ή είναι πληρωμένα troll, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

Αποσυνδεδεμένος euler18

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 10:32:08 μμ »
Μπαίνεις στο ένα, δηλώνεις αυτό που θες και ζητάς να πας στο άλλο...κοινώς κόβεις διαδικτυακές βόλτες! 8)
Αλλίως μπαινεις σε αυτό με πιο πολλες ώρες και τελος.

Aυτο είναι που θέλω να ξεκαθαρίσω. Αν μπω σε αυτό με τις πιο πολλές ώρες, χρειάζεται να προσκομίσω κάτι στο άλλο που να δικαιολογεί την απουσία μου? Αν ήταν δια ζώσης προφανώς δεν θα μπορούσες να διακτινιστείς, αλλά το webex νομίζω σου δίνει δυνατότητα να μπεις σε 2 rooms.

Οπως και να έχει, αν δε μπω στο άλλο σχολείο χρειάζεται να προσκομίσω κάτι που να δικαιολογεί την απουσία μου?

* Αυτό με την υποχρεωτική παρουσία στο σχολείο με τις περισσότερες ώρες αναφέρεται κάπου συγκεκριμένα?

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 10:36:57 μμ »
Μια ερώτηση: Ο δ/ντης λογικά δεν υπογράφει μαζί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου του, αν είναι κατά της αξιολόγησης; Άλλωστε στον σύλλογο διδασκόντων δεν ανήκει; Έχετε εικόνα από τα δικά σας σχολεία;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 25, 2021, 11:14:16 μμ »
Η πρώτη επιτυχία των πονηρών είναι πως έχουν καταφέρει να μας πολώσουν και να μειώσουν το θέμα στο ψευδές δίλημμα "Υπέρ ή Κατά της Αξιολόγησης" με τις επακόλουθες κραυγές-χαρακτηρισμούς, από τη μία "Όσοι είναι κατά είναι τεμπέληδες/άχρηστοι/βολεψάκηδες/αριστεροί κ.α." και από την άλλη "Όσοι είναι υπέρ είναι πλανημένοι/υπόδουλοι/τσιράκια/δεξιοί".

Συνάδελφοι, το θέμα είναι το ΠΩΣ γίνεται η αξιολόγηση και όχι αν πρέπει να γίνει. Θα ήθελα να πιστεύω πως όλοι όσοι αγαπούν το λειτούργημα του εκπαιδευτικού και κάνουν φιλότιμα τη δουλειά τους γνωρίζουν πως, αν το σύστημα αξιολόγησης είναι ορθά σχεδιασμένο, δεν έχει τιμωρητικό/εκδικητικό χαρακτήρα αλλά οδηγεί σε αναβάθμιση του αξιολογούμενου αντικειμένου. Στην περίπτωσή μας, οι όποιες ενστάσεις πρέπει να κατευθύνονται στο πώς θα συμμετέχουμε με τρόπο που θα εξορθολογίσει και θα θεραπεύσει τον πλημμελή σχεδιασμό του υπάρχοντος σχεδίου. Αν θέλουμε να ακουστούμε, πρέπει να μιλήσουμε με λόγο νουνεχή και εμπεριστατωμένο (βλ. την ανάρτηση που δημοσίευσε αρκετές σελίδες πριν ο Μένανδρος του αξιόλογου και έγκριτου επιστήμονα κου Μπαγάκη --> http://www.fresh-education.gr/%ce%b1%cf%85%cf%84%ce%bf%ce%b1%ce%be%ce%b9%ce%bf%ce%bb%cf%8c%ce%b3%ce%b7%cf%83%ce%b7-%cf%83%cf%87%ce%bf%ce%bb%ce%b5%ce%af%ce%bf%cf%85-%ce%bc%ce%b7-%ce%b2%ce%b1%cf%86%cf%84%ce%af%ce%b6%ce%bf%cf%85/?fbclid=IwAR09C9dwDoyj3hvEKbmUJJWiO-tKzhkBP-ww6gtvmQzKfSkKbXL9Pr0SqpY) και όχι να δίνουμε τροφή να μας χαρακτηρίζουν αντιρρησίες και ανεπίδεκτους αλλαγής. Οι προτροπές σε απεργίες και αποχές χωρίς να προβάλλουν μία στέρεη αντιπρόταση επί σημείων, ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ και όχι ασαφή (όπως στο υπάρχον σχέδιο) και "ξύλινη" γεμάτη χαρακτηρισμούς και λογικές παραφθορές, δε βοηθάει κανέναν μας.

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που παρατηρεί και συμπεραίνει (εσφαλμένα ίσως) πως ζούμε σε χαλεπούς καιρούς όπου, οι απολυταρχικές διαθέσεις των όποιων πρόθυμων να τις επιβάλουν, δεν λαμβάνουν χώρα όπως εν καιρώ χούντας (βίαιη προσαγωγή και ξύλο μέχρι να τα "δεις" αλλιώς) αλλά με το γνωστό χαρτοπεριτύλιγμα (μία ψευδής εικόνα κανόνων και αξιοκρατίας). Ο πόλεμος ενάντια σε κάτι τέτοιο, δεν κερδίζεται με αντάρτικο πόλεων ή/και ρίψη αντικειμένων αλλά με κατάθεση επιχειρημάτων και ΣΥΝΟΧΗ, τόσο στο λόγο μας όσο και σε εμάς τους ίδιους. Οφείλουμε να επικοινωνούμε τα προβλήματα που υπάρχουν στα σχέδιά τους, να αναδείξουμε τα κενά που αφήνουν και να ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΜΕ ΩΣ ΓΝΩΣΤΕΣ τη θεραπεία και να μην περνάμε μία εικόνα βασισμένοι στο θυμικό και την αγανάκτηση/απογοήτευση ώστε να μη μας παρουσιάσουν ως γκρινιάρηδες και ανεπρόκοπους τεμπέληδες.

Εν κατακλείδι, το πιο δυνατό όπλο απέναντι σε κακοφτιαγμένα νομικά πονήματα είναι ο πολιτισμένος, επιστημονικός λόγος. Αν δεν μπορούμε να τον έχουμε μεταξύ μας, οι όποιοι εχθροί έχουν ήδη στήσει χορό.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2252
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 12:02:37 πμ »
Μια ερώτηση: Ο δ/ντης λογικά δεν υπογράφει μαζί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου του, αν είναι κατά της αξιολόγησης; Άλλωστε στον σύλλογο διδασκόντων δεν ανήκει; Έχετε εικόνα από τα δικά σας σχολεία;

Σε ΕΠΑΛ της δυτικής θεσ/νίκης είχαμε συμμετοχή 100% στην αποχή  (32 στους 32). Φυσικά και η Διευθύντρια μας υπέγραψε κανονικά. Στο ΕΚ αύριο έχουμε συνέλευση και θα ξέρω. Γενικά έχω την αίσθηση πως το ποσοστό και η συμμετοχή εναντίον της αξιολόγησης πρέπει να είναι συντριπτικό.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 01:39:36 πμ »
στα Δωδεκάνησα πέφτει μπουλινγκ και έμμεσες απειλες απο διευθυντές, εξου και το μεγάλο ποσοστό εφαρμογής που θα υπάρχει
ευτυχώς στην υπόλοιπη ελλαδα δεν επικρατή φασισμος και το ποσοστό αποχής θα είναι τιτάνιο 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2021, 01:41:15 πμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:09:21 πμ »
Στα Δωδεκάνησα, στη Α/θμια υπάρχει μεγαλύτερο ποσοστό αποχής από τη Β/θμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.