*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182434 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 02:30:25 μμ »
15 σελιδες κουβέντα και επαναστατκα μανιφέστα , κλάμα για το φόρτο εργασίας επειδή ετοιμάζουμε το μάθημα για την επόμενη μέρα!? το οποίο είναι απο 18-23 ώρες, χωρίς εργασιακό ωράριο  ;D

Οκ. Εκ του ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ βέβαια άλλα βλέπουμε γιατί παίζουν μπουνιές όλοι στη κυριολεξία να πάνε αναπληρωτές και αγοράζουν από προφισενσι μέχρι μεταπτυχιακά με πινακες μεχρι και με 32,000?!?! ΤΟΣΟ χάλια τα ελληνικά σχολεία!!Οποιος δεν αντέχει το φόρτο στα σχολεία υπάρχουν κ τα φροντιστήρια  με 480 ευρω, κ 12ωρα και εκεί η αξιολογηση είναι ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΑΡΤΟΥΡΑ, σουτ έτσι κ ο μαθητής δεν πάρει το λοουερ ή δεν γράψει πανελληνιες. 

Τώρα για την αξιολόγηση , όλα αυτά τα μανιφέστα θα εξαφανιζταν σε μία μέρα, όχι με απόλυση , ούτε καν με περικοπή μισθού, έφτανε η περικοπή ΜΙΣΟΥ μορίου προυπηρεσίας για να κάνουν όλοι οι αναπληρωτές κο κο κο , η στέρηση διακαιωματος "αποσπασης"/ "μετάθεσης", ημερών "εκπαιδευτικής 'αδειας" κ άλλες αβάντες κλπ στους μόνιμους . Αλλά η Κεραμέως δεν θέλει να τα σπάσει με τη πελατεία κ τα ψηφαλάκια του υπουργείου κ το μόνο που βρήκε ήταν η ποινή για διευθυντές ?! Νικη μου , δεν θα γίνει αξιολόγηση, ίσα που ξεφτιλίζεσαι πάλι στο πανελληνιο που καταλαβαίνει ότι σε έχει και σε κλωτσάει η ΟΛΜΕ, τζάμπα τα λες, τζάμπα δίνεις παράταση .

Μπράβο κι απο μένα, με αυτή σου την ανάρτηση πετάς κι εσύ το προσωπείο, όπως έκανε και το Υπουργείο μας άλλωστε, και δείχνεις όλη τη βρωμιά και την απουσία ηθικών αρχών που κρύβεται από κάτω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 02:33:17 μμ »
Ακριβώς...δείτε αυτή την παράγραφο και βγάλτε συμπεράσματα!!!! Ευχαριστώ, μυωπία, με κάλυψες, γιατί ΔΕΝ γίνεται να βασιστούμε στο χαρτί αυτό...καθείς κι απάνω του!!! Μόνο μην ξανακουστεί κάτι για μάχη, αγώνες και τέτοια ιδανικά...οι αγώνες δίνονται αλλού.
Ε ρε τι πάθαμε!!!!
Δεν συμμετέχουν βρε παιδιά στις απεργίες...εκεί εκεί είναι γυμνός ο βασιλιάς. Με τον μισθό τους δεν παίζουν οι εθελόδουλοι συνάδελφοι. Αυτό το ωραίο κατασκεύασμα της λευκής, της αποχής, της δεν ξέρω κι εγώ πώς έχει βαφτιστεί αεργίας, βόλεψε πολύ και πολλοί το αγάπησαν. Μείνετε μόνοι σας, φίλοι, να ανταλλάσσετε αγωνιστικούς χαιρετισμούς!!! Μην πιέζετε όμως και μην εκβιάζετε τον κόσμο για δήθεν απολύσεις...λίγη μα λίγη αξιοπρέπεια. Καθείς αποφασίζει μόνος του. Αν δεν έχεις προσπαθήσει να πείσεις κανέναν (δεν σε έχω μελετήσει), μπράβο σου. Δεν το κάνουν όλοι....ε;;;

Μήπως έπρεπε να δηλώσουμε ολοι ανεξεραίτως εδώ και ένα χρόνο ότι δεν διαθέτουμε σύνδεση στο διαδίκτυο; Θα μας υποχρέωνε; Θα μας απειλούσε; Θα μας απέλυε η σεβαστή μας ηγεσία; Η θα έκανε τα αδύνατα δυνατά να εξοπλίσει τις σχολικές μονάδες, όπως δήθεν έκανε ένα χρόνο τώρα; Ακόμα περιμένουμε τα περίφημα  σεμινάρια επιμόρφωσης και τα voucher. Τις υποδείξεις του ΙΕΠ τις διάβασες;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2021, 02:54:19 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 03:50:59 μμ »
Μπραβο Δαφνη και TimPap και σια που υποστηριζετε και παραδεχεστε οτι το υπουργειο μονο τις απειλες εχει να αντιπροτεινει..αντι να καθισει να συζητησει με το προσωπικο του και τους εκπροσωπους του τι ειναι αυτο στο οποιο αντιδορυν γιατι , τι εχουν εκεινοι να προτεινουν και να βγει μια κοινη γραμμη μεσα απο διαλογικη συζητηση εχουμε αποφασιζομεν και διατασομεν , κι οταν δεν μας βγει ουτε αυτο γιατι καμια φορα τα σκλαβακια ξυπνανε εχουμε συκοφαντια τυπου αχρηστε τεμπελη χαραμοφαη των χρηματων του ελληνικου λαου κι οταν κι αυτο δεν πιασει συνεχιζουμε με απειλες απολυεσαι κοβουμε μισθο και μορια..δικιο εχει ο TimPap .ο βασιλιας οντως ειναι γυμνος ..δεν νομιζω ομως οτι συμφωνουμε και στο ποιον εννοει βασιλια ο καθενας

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 03:58:50 μμ »
Μπραβο Δαφνη και TimPap και σια που υποστηριζετε και παραδεχεστε οτι το υπουργειο μονο τις απειλες εχει να αντιπροτεινει..αντι να καθισει να συζητησει με το προσωπικο του και τους εκπροσωπους του τι ειναι αυτο στο οποιο αντιδορυν γιατι , τι εχουν εκεινοι να προτεινουν και να βγει μια κοινη γραμμη μεσα απο διαλογικη συζητηση εχουμε αποφασιζομεν και διατασομεν , κι οταν δεν μας βγει ουτε αυτο γιατι καμια φορα τα σκλαβακια ξυπνανε εχουμε συκοφαντια τυπου αχρηστε τεμπελη χαραμοφαη των χρηματων του ελληνικου λαου κι οταν κι αυτο δεν πιασει συνεχιζουμε με απειλες απολυεσαι κοβουμε μισθο και μορια..δικιο εχει ο TimPap .ο βασιλιας οντως ειναι γυμνος ..δεν νομιζω ομως οτι συμφωνουμε και στο ποιον εννοει βασιλια ο καθενας
Δεν καταλαβαινόμαστε. Διάβασα το φεκ, του ιεπ τις αναλύσεις. Δεν βρήκα κάτι μεμπτό. Για εμένα τέλος. Δεν υπάρχει κανένας λόγος αντίδρασης ή αντίστασης ή ό,τι άλλο νιώθουν κάποιοι ότι χρειάζεται να κάνουν. Δεν καταπατάται κανένα μου δικαίωμα το θεωρώ μέρος των υποχρεώσεών μου. Το Υπουργείο θα κάνει τη δουλειά του. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υποχρεώσει τους διευθυντές να αναθέσουν άξονες στο προσωπικό του σχολείου τους και τέρμα. Αν οι υποχρεώσεις σου ως δημοσίου λειτουργού σου φαντάζουν σκλαβιά και υποταγή, μπορείς να αποχωρήσεις. Έχω κουραστεί να συζητώ με το παράλογο!
Υπάρχει εκ διαμέτρου αντίθετη αντίληψη για το ήθος της εργασίας μας. Οπότε δεν υπάρχει κανένα σημείο σύνδεσης. Επαναλαμβάνω δεν αναγνωρίζω την αποχή ως μέτρο αντίδρασης. Αλλά και να την αναγνώριζα δεν έχω κανένα λόγο να απέχω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:18:02 »

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 04:01:49 μμ »
Τώρα για την αξιολόγηση , όλα αυτά τα μανιφέστα θα εξαφανιζταν σε μία μέρα, όχι με απόλυση , ούτε καν με περικοπή μισθού, έφτανε η περικοπή ΜΙΣΟΥ μορίου προυπηρεσίας για να κάνουν όλοι οι αναπληρωτές κο κο κο , η στέρηση διακαιωματος "αποσπασης"/ "μετάθεσης", ημερών "εκπαιδευτικής 'αδειας" κ άλλες αβάντες κλπ στους μόνιμους . Αλλά η Κεραμέως δεν θέλει να τα σπάσει με τη πελατεία κ τα ψηφαλάκια του υπουργείου κ το μόνο που βρήκε ήταν η ποινή για διευθυντές ?! Νικη μου , δεν θα γίνει αξιολόγηση, ίσα που ξεφτιλίζεσαι πάλι στο πανελληνιο που καταλαβαίνει ότι σε έχει και σε κλωτσάει η ΟΛΜΕ, τζάμπα τα λες, τζάμπα δίνεις παράταση .



Άτιμη κατσίκα, ακόμα αντέχεις...

Αυτό είναι το ύφος, το ήθος και η συγκρότηση ορισμένων γραφόντων στο forum...

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 04:03:30 μμ »
όλοι οι πικραμένοι υπερ της αξιολόγησης
χρειάζεται αξιολόγηση για να καταλάβει το κράτος ότι πρέπει να φτιαχτούν καινούρια σχολεία και να εξοπλιστούν πραγματικά τα εργαστήρια π.χ.
πρέπει να το γράψουμε σε έκθεση ότι υπάρχουν σχολεία σε λυόμενα και ότι υπάρχουν σχολικές αίθουσες χωρις παράθυρα
αυτοι που δεν ειναι ικανοί να στείλουν στα σχολεία μια μάσκα σωστού μεγέθους και οχι τέντα σπιτιού θέλουν να τα δουν σε έκθεση όλα αυτα
χρειάζεται έκθεση, ότι για να υπάρξει μια ισορροπία στο εκπαιδευτικό έργο χρειάζονται να καλυφθούν ΟΛΑ τα κενά με διορισμούς , και όχι κάθε χρόνο να αλλάζεις μέρος μαθητές και οι μαθητές κάθε χρόνο διαφορετικούς δακάλους/καθηγητές

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 04:19:24 μμ »
Δεν καταλαβαινόμαστε. Διάβασα το φεκ, του ιεπ τις αναλύσεις. Δεν βρήκα κάτι μεμπτό. Για εμένα τέλος. Δεν υπάρχει κανένας λόγος αντίδρασης ή αντίστασης ή ό,τι άλλο νιώθουν κάποιοι ότι χρειάζεται να κάνουν. Δεν καταπατάται κανένα μου δικαίωμα το θεωρώ μέρος των υποχρεώσεών μου. Το Υπουργείο θα κάνει τη δουλειά του. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να υποχρεώσει τους διευθυντές να αναθέσουν άξονες στο προσωπικό του σχολείου τους και τέρμα. Αν οι υποχρεώσεις σου ως δημοσίου λειτουργού σου φαντάζουν σκλαβιά και υποταγή, μπορείς να αποχωρήσεις. Έχω κουραστεί να συζητώ με το παράλογο!
Υπάρχει εκ διαμέτρου αντίθετη αντίληψη για το ήθος της εργασίας μας. Οπότε δεν υπάρχει κανένα σημείο σύνδεσης. Επαναλαμβάνω δεν αναγνωρίζω την αποχή ως μέτρο αντίδρασης. Αλλά και να την αναγνώριζα δεν έχω κανένα λόγο να απέχω.

Oχι συναδελφε δεν θα αποχωρησω εγω επειδη οχι δεν θελω να κανω τη δουλεια ου αλλα απαιτω αξιοπρεπεις συνθηκες...αν εσυ οτι σου πλασαρουν το αποδεχεσαι θεμα δικο σου..θελω να ξερω στην αξιολογηση μου ποιες θα ειναι οι συνεπειες..απολυση επιμορφωση;;με τι κριτηρια , αντικειμενικα ή βυσματικα και ποιοι ;;οι δακιτες φιιλοι της που δεν εχουν πατησει χιλια χρονια σε ταξη αλλα κατεχουν θεσεις ή καποιος αντικειμενικος αξιολογητης με περγαμηνες , γιατι να εχω εγω 50000 πτυχια και να ρθει αν με αξιολογησει ο καθε γλειφτης -κομματοσκυλο κι επισγς πως θα κριθω οταν υποδομες κλπ που ειναι υποχρεωμενο το κρατος να μου παρεχει για να κανω τη δουλεια μου δεν μου τα παρεχει αλλα εχει το θρασος να με βαζει να τα βρω εγω  μονος μου οπως στην εξ αποστασεως κλπ
..και τοσα αλλα που στο φεκ δεν αναλυονται...μαθαμε αμεσως η υποταγη η τα μπογαλακια σου και δρομο

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 04:21:31 μμ »
Εκθέσεις ιδεών...που θα βρεθούν τα λεφτά...?

1) Για 200.000 συντάξεις που λιμνάζουν...?
2) Τα 374 δις δημόσιο χρέος+210 ιδιωτικό χρέος πως θα πληρωθούν...?

όλοι οι πικραμένοι υπερ της αξιολόγησης
χρειάζεται αξιολόγηση για να καταλάβει το κράτος ότι πρέπει να φτιαχτούν καινούρια σχολεία και να εξοπλιστούν πραγματικά τα εργαστήρια π.χ.
πρέπει να το γράψουμε σε έκθεση ότι υπάρχουν σχολεία σε λυόμενα και ότι υπάρχουν σχολικές αίθουσες χωρις παράθυρα
αυτοι που δεν ειναι ικανοί να στείλουν στα σχολεία μια μάσκα σωστού μεγέθους και οχι τέντα σπιτιού θέλουν να τα δουν σε έκθεση όλα αυτα
χρειάζεται έκθεση, ότι για να υπάρξει μια ισορροπία στο εκπαιδευτικό έργο χρειάζονται να καλυφθούν ΟΛΑ τα κενά με διορισμούς , και όχι κάθε χρόνο να αλλάζεις μέρος μαθητές και οι μαθητές κάθε χρόνο διαφορετικούς δακάλους/καθηγητές

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 04:24:54 μμ »
η καραμέλα του που θα βρεθούν τα λεφτά δε πείθει πλέον ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
το χτίσιμο σχολείων ανάπτυξη θα φέρει, οι διορισμοί χρήμα θα κινήσουν σε όλη την επικράτεια

Αποσυνδεδεμένος apap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 04:27:10 μμ »
Το χρήμα από το χρεοκοπημένο Δημόσιο...? Καλά κρασιά... 8)

η καραμέλα του που θα βρεθούν τα λεφτά δε πείθει πλέον ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
το χτίσιμο σχολείων ανάπτυξη θα φέρει, οι διορισμοί χρήμα θα κινήσουν σε όλη την επικράτεια

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 05:56:40 μμ »
Επειδή δεν μπορούμε να αρνούμαστε την πραγματικότητα, δεν πιστεύω  ότι μπορεί κάποιος να δει κάποιο κίνητρο πιο αθώο από το να γίνει απλώς μια διαδικασια για να φανεί ότι έγινε. Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για βαθμούς κ μάλιστα από εξωτερικό παρατηρητή, είναι προφανές ότι δεν είναι όλα τόσο  αθώα, κ από τη στιγμή που δεν υπάρχει κ κάποιο κίνητρο για όποιον τα πηγαίνει καλά, έχουμε κάθε λόγο να υποψιαζόμαστε ότι ακόμα κι αν δεν υπάρχει κάποια «τιμωρια» με τη κορφή στασιμότητας, η βαθμολόγηση θα λειτουργήσει σαν μέσο κατηγοριοποίησης σχολείων. Μην αρχίσουμε ότι ήδη υπάρχει κλπ. Είναι άλλο να υπάρχει στα λόγια, σαν κουτσομπολιό μεταξύ γονέων, κ άλλο να είναι πιστοποιημένη. Δεν χρειάζεται να επινοούμε οργουελικα σενάρια. Αρκεί το απλό: ο Ελληνάρας γονιός θεωρεί ότι το βλαστάρι του αδικείται αν ο δάσκαλος δεν τον προπονεί για τον διαγωνισμό της τάδε εταιρείας και αν δεν κάνει οικειοθελώς δωρεάν απογευματινές δραστηριότητες, γιατί το παιδί του γείτονα στο παραδίπλα σχολείο κάνει. Κι ο Ελληνάρας γονιός δεν θέλει καλύτερη εκπαίδευση. θέλει καλύτερο σχολείο για το παιδί ΤΟΥ. Αυτό λοιπόν θα του δοθεί η δυνατότητα να έχει, αν τα σχολεία είναι επισήμως βαθμολογημένα. Κανεις δεν ενδιαφέρεται για τη βελτίωση. καλά σχολεία για τα φτωχά καημένα άριστα παιδιά που δεν θέλουν να γίνουν ψυκτικοί κ δεν μπορούν να πάνε σε ιδιωτικό, μπας κρατήσουμε κανένα ψηφαλά κι από την ισοπεδωνενη μεσαία τάξη.

Στην ουσία τώρα: παρέχεται ποιοτική εκπαίδευση; γενικα όχι. προφανώς. ποιος φταίει; αν φταίνε οι εκπαιδευτικοί σε κάτι, είναι η εμμονή αρκετών σε παρωχημένες μεθόδους, στην παπαγαλία, στη λατρεία του ενός κ μοναδικού εγχειριδίου, το κυνήγι της ύλης, η βαθμοθηρία, η απουσθα αυτενέργειας.... Αυτά δυστυχώς δεν μπορούν να τα ξεπεράσουν πολλοί φιλότιμοι, ευσυνείδητοι κ εργατικοί συβαδελφοι, που είναι δέσμιοι του συστήματος στο οποίο έχουν εκπαιδευτεί. Αν δεν αλλάξει αυτό το πλαίσιο, κ δεν υποστηριχτούν σοβαρα οι συναδελφοι, οι πιο μεγάλοι κυρίως, να αλλάξουν οπτική, δεν θα βελτιωθεί κάτι. θα συνεχίσουμε να βγάζουμε παπαγαλάκια με μηδέν γενικές γνώσεις, που διαβάζουν για να γράψουν άριστα κ σε μια βδομάδα έχουν ξεχασει τι έμαθαν κ αδυνατούν να κατανοήσουν ένα κείμενο μεγαλύτερο των πέντε σειρών. Ας μην λέμε λοιπόν ότι οποίος πάρει άριστα επειδή κάνει τα λάθος πράγματα θα βελτιώσει το επίπεδο της εκπαίδευσης. μην δουλευόμαστε μεταξύ μας. Ας ζητήσουμε να αλλάξουν βιβλία, προγράμματα σπουδών, τρόποι αξιολόγησης κ τρόποι διδασκαλίας. Τότε ας αξιολογήσουν ποιος τα εφαρμόσει όντως. Ειλικρινα δεν βλέπω κανεις να ζητάει αυτά. όποιος ζητάει αξιολόγηση απλώς ζητάει να πάρει εκείνος καλό βαθμό σαν υπάκουος μαθητής. αναπαράγουμε το σύστημα στο οποίο γαλουχηθήκαμε. βαθμοθηρία, ανταγωνισμός, εντυπωσιασμός χωρίς ουσια, καμία συλλογική προσπάθεια, γλείψιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2021, 06:20:41 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 06:04:22 μμ »
Επειδή δεν μπορούμε να αρνούμαστε την πραγματικότητα, δεν πιαρευω ότι μπορεί κάποιος να δει κάποιο κίνητρο πιο αθώο από το να γίνει απλώς μια διαδικασια για να φανεί ότι έγινε. Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για βαθμούς κ μάλιστα από εξωτερικό παρατηρητή, είναι προφανές ότι δεν είναι όλα τόσο αθώα, κ από τη στιγμή που δεν υπάρχει κ κάποιο κίνητρο για όποιον τα πηγαίνει καλά, έχουμε κάθε λόγο να υποψιαζόμαστε ότι ακόμα κι αν δεν υπάρχει κάποια «τιμωρια» με τη κορφή στασιμότητας, η βαθμολόγηση θα λειτουργήσει σαν μέσο κατηγοριοποίησης σχολείων. Μην αρχίσουμε ότι ήδη υπάρχει κλπ. Είναι άλλο να υπάρχει στα λόγια, σαν κουτσομπολιό μεταξύ γονέων, κ άλλο να είναι πιστοποιημένη. Δεν χρειάζεται να επινοούμε οργουελικα σενάρια. Αρκεί το απλό: ο Ελληνάρας γονιός θεωρεί ότι το βλαστάρι του αδικείται αν ο δάσκαλος δεν τον προπονεί για τον διαγωνισμό της τάδε εταιρείας και αν δεν κάνει οικειοθελώς δωρεάν απογευματινές δραστηριότητες, γιατί το παιδί του γείτονα στο παραδίπλα σχολείο κάνει. Κι ο Ελληνάρας γονιός δεν θέλει καλύτερη εκπαίδευση. θέλει καλύτερο σχολείο για το παιδί ΤΟΥ. Αυτό λοιπόν θα του δοθεί η δυνατότητα να έχει, αν τα σχολεία είναι επισήμως βαθμολογημένα. Κανεις δεν ενδιαφέρεται για τη βελτίωση. καλά σχολεία για τα φτωχά καημένα άριστα παιδιά που δεν θέλουν να γίνουν ψυκτικοί κ δεν μπορούν να πάνε σε ιδιωτικό, μπας κρατήσουμε κανένα ψηφαλά κι από την ισοπεδωνενη μεσαία τάξη.

Στην ουσία τώρα: παρέχεται ποιοτική εκπαίδευση; γενικα όχι. προφανώς. ποιος φταίει; αν φταίνε οι εκπαιδευτικοί σε κάτι, είναι η εμμονή αρκετών σε παρωχημένες μεθόδους, στην παπαγαλία, στη λατρεία του ενός κ μοναδικού εγχειριδίου, το κυνήγι της ύλης, η βαθμοθηρία, η απουσθα αυτενέργειας.... Αυτά δυστυχώς δεν μπορούν να τα ξεπεράσουν πολλοί φιλότιμοι, ευσυνείδητοι κ εργατικοί συβαδελφοι, που είναι δέσμιοι του συστήματος στο όποιον έχουν εκπαιδευτεί. Αν δεν αλλάξει αυτό το πλαίσιο, κ δεν υποστηριχτούν σοβαρα οι συβαδελφοι, οι πιο μεγάλοι κυρίως, να αλλάξουν οπτική, δεν θα βελτιωθεί κάτι. θα συνεχίσουμε να βγάζουμε παπαγαλάκια με μηδέν γενικές γνώσεις, που διαβάζουν για να γράψουν άριστα κ σε μια βδομάδα έχουν ξεχασει τι έμαθαν κ αδυνατούν να κατανοήσουν ένα κείμενο μεγαλύτερο των πέντε σειρών.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 08:09:43 μμ »
...

Ας ζητήσουμε να αλλάξουν βιβλία, προγράμματα σπουδών, τρόποι αξιολόγησης κ τρόποι διδασκαλίας. Τότε ας αξιολογήσουν ποιος τα εφαρμόσει όντως. Ειλικρινα δεν βλέπω κανεις να ζητάει αυτά. όποιος ζητάει αξιολόγηση απλώς ζητάει να πάρει εκείνος καλό βαθμό σαν υπάκουος μαθητής. αναπαράγουμε το σύστημα στο οποίο γαλουχηθήκαμε. βαθμοθηρία, ανταγωνισμός, εντυπωσιασμός χωρίς ουσια, καμία συλλογική προσπάθεια, γλείψιμο.

Η πρόταση αυτή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και με θλίβει η αλήθεια της. Όπως με θλίβει και η άλλη πλευρά (βλ. πρόταση της ΟΛΜΕ) η οποία καλεί σε αποχή με την υπογραφή μίας δήλωσης η οποία μένει στο "Αρνιέμαι" και, δυστυχώς, δεν προτείνει τίποτα ώστε, ελλείψει των συνθηκών που θα πρότεινε, να βασίζει την προτροπή σε αποχή.

Είναι προσωπική μου άποψη αλλά, αν στη δήλωση περί αποχής, υπήρχαν οι λόγοι για την τέλεσή της και, ιδανικά, οι προτάσεις που, αν ικανοποιούνταν, θα οδηγούσαν στην άρση της, θα υπέγραφα αυθωρεί και παραχρήμα.

Να γιατί, στα άπειρά μου μάτια, το δίπολο Υπουργείο - ΟΛΜΕ φαντάζει Σκύλλα - Χάρυβδη. Και, δυστυχώς, δεν μπορώ να διακρίνω διαδρομή που δεν οδηγεί στο ένα ή στο άλλο και, νομοτελειακά, στη μεταξύ μας πόλωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2021, 08:15:01 μμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 27, 2021, 08:29:05 μμ »
Η πρόταση αυτή με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και με θλίβει η αλήθεια της. Όπως με θλίβει και η άλλη πλευρά (βλ. πρόταση της ΟΛΜΕ) η οποία καλεί σε αποχή με την υπογραφή μίας δήλωσης η οποία μένει στο "Αρνιέμαι" και, δυστυχώς, δεν προτείνει τίποτα ώστε, ελλείψει των συνθηκών που θα πρότεινε, να βασίζει την προτροπή σε αποχή.

Είναι προσωπική μου άποψη αλλά, αν στη δήλωση περί αποχής, υπήρχαν οι λόγοι για την τέλεσή της και, ιδανικά, οι προτάσεις που, αν ικανοποιούνταν, θα οδηγούσαν στην άρση της, θα υπέγραφα αυθωρεί και παραχρήμα.

Να γιατί, στα άπειρά μου μάτια, το δίπολο Υπουργείο - ΟΛΜΕ φαντάζει Σκύλλα - Χάρυβδη. Και δυστυχώς, δεν μπορώ να διακρίνω διαδρομή που δεν οδηγεί στο ένα ή στο άλλο και, νομοτελειακά, στη μεταξύ μας πόλωση.

Μπορούσες είτε στο email που έστειλες είτε σε ξεχωριστό κείμενο να παραθέσεις τους λόγους αποχής. Επίσης μπορούσες να παραστείς στο σύλλογο, να τοποθετηθείς και να επεξηγήσεις την θέση σου. Οι παραπάνω πληροφορίες μου δόθηκαν από την διαδικτυακή ενημέρωση που οργάνωσε η β ελμε Αθήνας στην οποία επιλύθηκαν και απορίες όπως " αν είμαι σε πολλά σχολεία σε ποιο πρέπει να λάβω μέρος στην αξιολόγηση" χωρίς το παραμικρό πατρονάρισμα ή την παραμικρή απειλή από τους ομιλητές. Με την ΟΛΜΕ, παρότι για λόγους αρχής συμμετέχω σε όλες τις απεργίες, διαφωνώ σε άπειρα πράγματα. Όμως, έχω πλήρη επίγνωση ότι είμαι αναλώσιμη εργατική τάξη και δεν έχω καμμία αυταπάτη για την πολιτική που σκοπεύει να εφαρμόσει το υπουργείο. Η γνώμη μας που υποτίθεται ότι καταγραφεται στα "θετικά στοιχεία" και στα "προβλήματα" κάθε δείκτη θα πάει στο κάλαθο των αχρήστων. Αυτό που θα μείνει η αριθμητική κατάταξη των σχολείων με όλα τα επακόλουθα
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159608
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 403
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.