*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182823 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #392 στις: Μάρτιος 20, 2021, 09:45:29 πμ »
Πρέπει να τα ζητήσουν και θεωρώ ότι θα το κάνουν. Πώς αλλιώς θα φανεί η απεργία; Επειδή κάποιος υπέγραψε ένα χαρτί και το έβαλε ο διευθυντής στο συρτάρι του είναι καλυμμένος; Θα σταλούν ώστε να διαπιστωθεί αν απέχει το 99% ! Από όσα βλέπω τριγύρω οι απέχοντες διπλομετρώνται οι ακολουθούντες τον νόμο καταδιώκονται και δέχονται εκφοβισμό. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Αθεράπευτα υπερβολικός!!!! Δηλαδή όλα τα στοιχεία είναι πλαστά.
Και σε ξαναρωτώ αν και απάντηση δεν θα λάβω. Αν η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δήλωνε ότι δεν έχει κατάλληλη σύνδεση στο διαδίκτυο το σεβαστό υπουργείο μας τι θα έκανε; Τα σχολεία έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για να εξυπηρετήσουν τον κύριο όγκο των εκπαιδευτικών και της τηλεκπαίδευσης;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2021, 04:39:04 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:51:20 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #393 στις: Μάρτιος 20, 2021, 01:13:55 μμ »
Αθεράπευτα υπερβολικός!!!! Δηλαδή όλα τα στοιχεία είναι πλαστά.
Και σε ξαναρωτώ αν και απάντηση δεν θα λάβω. Αν η πλειοψηφία των εκπαιδευτικών δήλωνε ότι δεν έχει κατάλληλη σύνδεση στο διαδίκτυο το σεβαστό υπουργείο μας τι θα έκανε; Τ σχολεία έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για να εξυπηρετήσουν τον κύριο όγκο των εκπαιδευτικών και της τηλεκπαίδευσης;
Σε τι ακριβώς αφορά αυτό το ερώτημα; Ποια είναι η υπερβολή μου; Μπορείς να μου εξηγήσεις; Εγώ μιλώ με δεδομένα. Έχουν μετρηθεί πέντε φορές ως αρνητές συνάδελφοί μου. Εγώ μια θετική ψήφο οι συνάδελφοί μου από μία, μετρήθηκε μόνο στον σύλλογο του σχολείου όπου έχουν περισσότερες ώρες. Δεν είμαστε οι ακολουθούντες τον νόμο η πλειοψηφία. Αλλά δεν είναι η πλειοψηφία τόσο συντριπτική όσο επιμένετε να την παρουσιάζετε. Έχω βρεθεί μπροστά σε απειλές, σε εκβιασμό συναδέλφων! Αλλά ας είναι. Αυτό μερικοί το θεωρούν συναδελφικότητα και αλληλεγγύη στον αγωνιζόμενο εκπαιδευτικό! Έχουν χάσει το νόημά τους οι λέξεις!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #394 στις: Μάρτιος 20, 2021, 01:16:17 μμ »
Ο συναδελφικός τιμπαπ της ημέρας. Καλημέρα φίλε, τι άλλο λέει το σημερινό χαρτάκι που σου έδωσαν;
Το συμπέρασμα είναι ότι αν δεν σου έχουν τάξει κάτι, είναι πρόβλημα αυτά που γράφεις τόσο καιρό εδώ μέσα.
Ούτε μου έταξαν ούτε και όταν έταζαν πήρα! Ό,τι έχω καταφέρει το πέτυχα με μεγάλο αγώνα, πραγματικό. Δεν φοβάμαι καμία αξιολόγηση. Δεν φοβάμαι ούτε αν κριθώ ανίκανος ακόμη και αν απολυθώ. Στηρίζομαι στις δυνάμεις μου τόσα χρόνια τώρα στα γεράματα θα φοβηθώ. Εσύ; Κρύβεσαι πίσω από το παραπέτασμα της ολμε; Αρκετά με τις ύβρεις σου!

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #395 στις: Μάρτιος 20, 2021, 01:22:00 μμ »
Να μία πρακτική λύση για παράδειγμα να διορίζεις κόσμο... https://www.esos.gr/arthra/72086/neo-systima-diorismon-ekpaideytikon-megalyteri-emfasi-kai-varytita-sta-koinonika... δεν μας ενδιαφέρει τι και πως και αλλά αν είναι κατάλληλοι για την σχολική αίθουσα... αρκεί να έχει πολλά παιδιά και πολλά "κοινωνικά κριτήρια"... μετά θα τον αξιολογήσουμε και θα τον επιμορφώσουμε...
Υ.Γ... Ειλικρινά... αυτοί θέλουν να ανοίξουν ένα νέο τοπίο και ορίζοντες στην Ελληνική Παιδεία και εκπαίδευση; Με όρους της δεκαετίας του 60΄ ;;;;
Ναι γιατί το σύστημα το τωρινό που δίνει μόρια για πληρωμένα προφισιενσι κ μεταπτυχιακά  διδακτορικά απο κατι τυχάρπαστα γειτονικά πανεπιστημια είναι καλύτερο θα μας τρελάνετε όλους εδω μέσα. Με προυπηρεσία που δεν έχει αξιολογηθεί ΠΟΤΕ κ 120 μόρια ταβάνι που δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ!?, με μεταπτυχιακά κ διδακτορικά -ο θεος να τα κάνει- με ερωτηματολόγια που τα βγαζουν στο FB?! να τραβας τα μαλλια σου , με μηδεν δημοσιεύσεις, το πρόβλημα είναι οι πολυτεκνοι?! ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ!!! και ΔΕΝ είμαι πολυτεκνη!!!Αλλά οκ πιο τιμιο είναι να κάνεις παιδιά ΠΑΡΑ αυτό το ΧΑΛΙ το τωρινό με το παρά σου να γυρνας να ψάχνεις ποιο παραμαγαζο θα στο δωσει φτηνοτερα ΕΛΕΟΣ! Το τωρινό σύστημα είναι ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ πλέον με τα πιο άδικα κριτηρια που έχουν υπάρξει . Να μπει γραπτός ΑΣΕΠ κ όποιος γράψει να μετράνε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ΜΕΤΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:51:20 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #396 στις: Μάρτιος 20, 2021, 02:14:01 μμ »
Ναι γιατί το σύστημα το τωρινό που δίνει μόρια για πληρωμένα προφισιενσι κ μεταπτυχιακά  διδακτορικά απο κατι τυχάρπαστα γειτονικά πανεπιστημια είναι καλύτερο θα μας τρελάνετε όλους εδω μέσα. Με προυπηρεσία που δεν έχει αξιολογηθεί ΠΟΤΕ κ 120 μόρια ταβάνι που δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ!?, με μεταπτυχιακά κ διδακτορικά -ο θεος να τα κάνει- με ερωτηματολόγια που τα βγαζουν στο FB?! να τραβας τα μαλλια σου , με μηδεν δημοσιεύσεις, το πρόβλημα είναι οι πολυτεκνοι?! ΑΛΛΟ ΠΑΛΙ!!! και ΔΕΝ είμαι πολυτεκνη!!!Αλλά οκ πιο τιμιο είναι να κάνεις παιδιά ΠΑΡΑ αυτό το ΧΑΛΙ το τωρινό με το παρά σου να γυρνας να ψάχνεις ποιο παραμαγαζο θα στο δωσει φτηνοτερα ΕΛΕΟΣ! Το τωρινό σύστημα είναι ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ πλέον με τα πιο άδικα κριτηρια που έχουν υπάρξει . Να μπει γραπτός ΑΣΕΠ κ όποιος γράψει να μετράνε ΟΛΑ τα υπόλοιπα ΜΕΤΑ.



Πολύ σωστά να μπει ΑΣΕΠ...αλλά να είναι ΑΣΕΠ για όλους...όχι ΑΣΕΠ για τον άτεκνο και για τον τριτεκνο-πολύτεκνο πρόταξη στον πίνακα σε ποσοστό χωρίς ΑΣΕΠ...κι όπως είπε και ο/η συνάδελφος ashenone αν θέλουν αξιολόγηση να είναι αντικειμενική δεν με νοιάζει πως θα το κατορθώσουν κι όχι να με αξιολογήσουν τα κομματοσκυλα τους που γίνονται σύμβουλοι αιρετοί περιφερειακοί και διευθυντές εκπαίδευσης που αν δεν τους ψηφίζω αυτοί κι η κλίκα τους θα με θάψουν και ας είμαι το αστέρι του αιώνα...επίσης να μπει γραπτος διαγωνισμός αδιάβλητου και για όλα τα στελέχη εκπαίδευσης κι όχι οποίος γλείφει περισσότερο με κίνδυνο αφυδάτωσης κιόλας......μόνον έτσι αξιογηση ...αλλιώς μουγκα στη στρούγκα...δεν θα παίζουμε με τις ζωές και τη δουλειές μας κάποιοι μόνο και μόνο για να έχουν να λένε κάποιοι άλλοι ότι φέραμε την αξιολόγηση και ησύχασε κι η αρένα των πολιτών που μας "πληρώνουν," από τους φόρους τους...

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #397 στις: Μάρτιος 21, 2021, 10:05:01 μμ »
Σε τι ακριβώς αφορά αυτό το ερώτημα; Ποια είναι η υπερβολή μου; Μπορείς να μου εξηγήσεις; Εγώ μιλώ με δεδομένα. Έχουν μετρηθεί πέντε φορές ως αρνητές συνάδελφοί μου. Εγώ μια θετική ψήφο οι συνάδελφοί μου από μία, μετρήθηκε μόνο στον σύλλογο του σχολείου όπου έχουν περισσότερες ώρες. Δεν είμαστε οι ακολουθούντες τον νόμο η πλειοψηφία. Αλλά δεν είναι η πλειοψηφία τόσο συντριπτική όσο επιμένετε να την παρουσιάζετε. Έχω βρεθεί μπροστά σε απειλές, σε εκβιασμό συναδέλφων! Αλλά ας είναι. Αυτό μερικοί το θεωρούν συναδελφικότητα και αλληλεγγύη στον αγωνιζόμενο εκπαιδευτικό! Έχουν χάσει το νόημά τους οι λέξεις!
Μιας που το αναφέρεις, η διαδικασία για την αποχή από τον σύλλογο για την αξιολόγηση έλεγε πως ένας εκπαιδευτικός υποχρεούται να συμμετέχει σε ΟΛΑ τα σχολεία που υπηρετεί (εκτός εάν ο σύλλογος γινόταν ίδια μέρα και ώρα), άρα εάν κάποιος έχει επιλέξει να απέχει, τότε θα προσμετρηθεί ως απέχοντας σε όλους τους συλλόγους. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #398 στις: Μάρτιος 21, 2021, 10:59:03 μμ »
Μιας που το αναφέρεις, η διαδικασία για την αποχή από τον σύλλογο για την αξιολόγηση έλεγε πως ένας εκπαιδευτικός υποχρεούται να συμμετέχει σε ΟΛΑ τα σχολεία που υπηρετεί (εκτός εάν ο σύλλογος γινόταν ίδια μέρα και ώρα), άρα εάν κάποιος έχει επιλέξει να απέχει, τότε θα προσμετρηθεί ως απέχοντας σε όλους τους συλλόγους. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο;
Με ποια λογική δηλαδή; Μόνο για να φανεί ότι υπήρχε συμμετοχή. Ο σύλλοφος γίνεται για να ανατεθούν άξονες. Αυτοί θα πάρουν λοιπόν σε όλα τα σχολεία με αυτή τη λογική! Ξέρεις, η δυναμική του αγώνα φαίνεται στις απεργίες και στις στάσεις. Προκηρύχθηκαν δεκάδες για το ζήτημα της αξιολόγησης. Ποσοστό συμμετοχής; 2%! Αυτοί είνι οι αγωνιστές. Οι υπόλοιποι δεν διάβασαν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #399 στις: Μάρτιος 21, 2021, 11:40:21 μμ »
Δεν κάθεται κανείς να μετρήσει τη συμμετοχή στην αποχή ατομικά οπότε δεν έχουν καμία σημασία οι κραυγές για  εκπαιδευτικούς που δηλώνουν αποχή σε πολλούς συλλόγους.
Αυτό που μετριέται και είναι συντριπτικό, 90%, είναι το πόσοι σύλλογοι διαπίστωσαν ότι δεν ήταν σε απαρτία λόγω της αποχής των συναδέλφων και κατά συνέπεια δεν προχώρησαν στη διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #400 στις: Μάρτιος 22, 2021, 12:05:59 πμ »
Συναδελφοι,θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
-όσα σχολεια ψηφισαν υπερ της αυτοαξιολογησης θα την εφαρμοσουν φετος;θεωρειτε οτι ειναι κατι τετοιο εφικτο δεδομενων των συνθηκων που βιωνουμε;
-οσα σχολεια (η πλειοψηφια δηλαδη)απειχαν απο την αυτοαξιολογηση,ειναι εφικτο να προχωρησουν απο Σεπτεμβρη στην ατομικη εφοσον το προαπαιτουμενο αυτης εκκρεμει;

Επειδη δεν εχω σαφη εικονα για αυτα στο μυαλο μου,θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας.Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #401 στις: Μάρτιος 22, 2021, 07:02:02 πμ »
Συναδελφοι,θα ηθελα να ρωτησω τα εξης:
-όσα σχολεια ψηφισαν υπερ της αυτοαξιολογησης θα την εφαρμοσουν φετος;θεωρειτε οτι ειναι κατι τετοιο εφικτο δεδομενων των συνθηκων που βιωνουμε;
-οσα σχολεια (η πλειοψηφια δηλαδη)απειχαν απο την αυτοαξιολογηση,ειναι εφικτο να προχωρησουν απο Σεπτεμβρη στην ατομικη εφοσον το προαπαιτουμενο αυτης εκκρεμει;

Επειδη δεν εχω σαφη εικονα για αυτα στο μυαλο μου,θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας.Ευχαριστω!

Το καλό ερώτημα είναι αν θα απέχουν τόσα σχολεία κ του χρόνου, πράγμα για το οποίο έχω μεγάλες αμφιβολίες κ πιστεύω ότι τελικά θα εφαρμοστεί μια ωραία παρωδία που όλα θα είναι άριστα.

Η ατομική γιατί να μην εφαρμοστεί αν δεν την αρνηθούν οι διευθυντές κ οι σεε; Εξάλλου αυτό είναι που τους καίει πιο πολύ.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #402 στις: Μάρτιος 22, 2021, 08:22:02 πμ »
Δεν κάθεται κανείς να μετρήσει τη συμμετοχή στην αποχή ατομικά οπότε δεν έχουν καμία σημασία οι κραυγές για  εκπαιδευτικούς που δηλώνουν αποχή σε πολλούς συλλόγους.
Αυτό που μετριέται και είναι συντριπτικό, 90%, είναι το πόσοι σύλλογοι διαπίστωσαν ότι δεν ήταν σε απαρτία λόγω της αποχής των συναδέλφων και κατά συνέπεια δεν προχώρησαν στη διαδικασία.
Να σταλούν στο Υπουργείο να φανεί η πραγματική αποχή. Γιατί υπεγράφησαν εξάλλου τότε αν δεν ήταν σκοπός να σταλούν στο υπουργείο;
Δεν δηλώνουν οι εκπαιδευτικοί από μόνοι τους. Τους αναγκάζουν οι διευθυντές.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #403 στις: Μάρτιος 22, 2021, 10:11:10 πμ »
Να σταλούν στο Υπουργείο να φανεί η πραγματική αποχή. Γιατί υπεγράφησαν εξάλλου τότε αν δεν ήταν σκοπός να σταλούν στο υπουργείο;
Δεν δηλώνουν οι εκπαιδευτικοί από μόνοι τους. Τους αναγκάζουν οι διευθυντές.

Τι αρλούμπες είναι αυτές; Ψεύδεσαι ασύστολα σχεδόν σε κάθε μήνυμά σου, μαζί με τα άλλα τρολ εδώ μέσα. Έλεος..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #404 στις: Μάρτιος 23, 2021, 12:14:30 μμ »
Με ποια λογική δηλαδή; Μόνο για να φανεί ότι υπήρχε συμμετοχή. Ο σύλλοφος γίνεται για να ανατεθούν άξονες. Αυτοί θα πάρουν λοιπόν σε όλα τα σχολεία με αυτή τη λογική! Ξέρεις, η δυναμική του αγώνα φαίνεται στις απεργίες και στις στάσεις. Προκηρύχθηκαν δεκάδες για το ζήτημα της αξιολόγησης. Ποσοστό συμμετοχής; 2%! Αυτοί είνι οι αγωνιστές. Οι υπόλοιποι δεν διάβασαν τίποτα.
Αν ψάχνεις λογική, μπορείς να ρωτήσεις τον συγγραφέα του νόμου, όχι εμένα. Εσύ δεν το είχες παρατηρήσει ότι οι εκπαιδευτικοί που είναι σε παραπάνω σχολεία συμμετέχουν στην αξιολόγηση όλων;

Αποσυνδεδεμένος vasko83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #405 στις: Σεπτέμβριος 23, 2021, 03:52:48 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
αυτές τις μέρες καλούνται οι σύλλογοι διδασκόντων σε Α/θμια και Β/θμια να λάβουν αποφάσεις για τη συμμετοχή τους ή μη στην αξιολόγηση.
Γενικά στα σχολεία σας τι κλίμα επικρατεί; Προσπαθούν οι υπέρμαχοι της αξιολόγησης και πιο πολύ ίσως οι διευθυντές να επηρεάσουν - εκφοβίσουν το σύλλογο με απειλές για κυρώσεις και απολύσεις; Γενικά πως εξελίσσεται το θέμα;
Είναι κάποιοι σύλλογοι που έχουν πάρει ήδη απόφαση και ποια είναι αυτή;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 39 ερωτήματα.