*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:36:33 πμ »
donkey θεωρώ ότι δρας διασπαστικά με τα γραφόμενά σου, προσπαθώντας - μάταια βέβαια - να αποπροσανατολίσεις.

Α μπράβο...!Μεγάλη αλήθεια είπες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:21 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:37:13 πμ »
Μη χειρότερα! Μεχρι πέρυσι όσες φορές απήργησε υπογράφαμε (σε όλους τους νομούς που ήμουν) έντυπο δήλωσης απεργίας .
Θα ξεχασουμε κ αυτά που ξέρουμε με 'σενα που μπλέξαμε...

Δεν μιλάς σοβαρά φαντάζομαι. Ποτέ μου δεν έχω υπογράψει τέτοιο έντυπο, και είμαι πολλά χρόνια εκπαιδευτικός.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:38:14 πμ »
Δεν μπορείς να μην πας στον σύλλογο που θα συγκαλέσει ο διευθυντής, είναι παράβαση καθήκοντος.

Φιλική και συναδελφική συμβουλή. Αν σκοπεύεις να μην κάνεις αξιολόγηση, τότε υπέγραψε μια δήλωση ότι συμμετέχεις στην απεργία που έχει προκηρύξει το συνδικαλιστικό όργανο. Αλλιώς μπορεί να έχεις άλλα προβλήματα.

Σε σύλλογο που θα συγκαλέσει διευθυντής, που έχει ως αποκλειστικό θέμα κάτι για το οποίο έχει προκηρυχθεί απεργία-αποχή, νομίζω ότι έχω δικαίωμα να μην πάω.

Ας με δηλώσει αδικαιολογήτως απών ο διευθυντής, δεν με νοιάζει. Αν το κάνει, τότε θα δω τι θα κάνω.

Παρά να υπογράψω υποταγή στις πλειοψηφικές αποφάσεις την προέδρων της ΟΛΜΕ, μάλλον θα υπογράψω ότι με έπιασε κόψιμο.

Σκοπεύω να μην κάνω αξιολόγηση, αλλά το χαρτί ότι συμμετέχω στην απεργία θα το υπογράψω όταν θα τους πονέσει περισσότερο. Δηλαδή όχι κατά την ανάθεση της εργασίας (αν τυχόν μου αναθέσουν εργασία αξιολόγησης παρόλο που δεν θα παρίσταμαι στην συνεδρίαση του συλλόγου), αλλά κατά την εκτέλεση της εργασίας και λίγο πριν να εκπνεύσει η προθεσμία υποβολής των αναφορών αξιολόγησης. Έτσι ώστε να τρέχουν και να μην φτάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:56:09 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:40:32 πμ »
Δεν μπορείς να μην πας στον σύλλογο που θα συγκαλέσει ο διευθυντής, είναι παράβαση καθήκοντος.

Φιλική και συναδελφική συμβουλή. Αν σκοπεύεις να μην κάνεις αξιολόγηση, τότε υπέγραψε μια δήλωση ότι συμμετέχεις στην απεργία που έχει προκηρύξει το συνδικαλιστικό όργανο. Αλλιώς μπορεί να έχεις άλλα προβλήματα.

όχι, ο συγκεκριμένος μπορεί όλα να τα κάνει...Το είπε ο άνθρωπος "απεργεί και δεν απεργεί" , είναι υπερ της αποχής που κήρυξε η ΟΛΜΕ  αλλά δεν είναι με την ΟΛΜΕ, θα συμμετάσχει στην αξιολόγηση και δεν θα συμμετάσχει. Δεν θα δηλώσει συμμετοχή στην απεργία αλλά δεν θα παει και στην ειδική συνεδρίαση του  συλλόγου  γιατί έτσι νομίζει.  Απλά , λογικά ,σαφή και υπέυθυνα πράγματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:43:30 πμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:04:21 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:41:27 πμ »
Δεν μιλάς σοβαρά φαντάζομαι. Ποτέ μου δεν έχω υπογράψει τέτοιο έντυπο, και είμαι πολλά χρόνια εκπαιδευτικός.

Και όμως , οι αναπληρωτές( ΕΣΠΑ) πάντα υπογράφαμε τέτοιο χαρτί!

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #607 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:44:17 πμ »
Και όμως , οι αναπληρωτές( ΕΣΠΑ) πάντα υπογράφαμε τέτοιο χαρτί!

Δοκίμασες καμιά φορά να μην υπογράψεις ότι θα κάνεις απεργία, να δεις τι θα γίνει;
Ή κάνεις πάντα αυτό που σου λένε, σαν πειθήνιο όργανο που είσαι;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:56:57 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:50:52 πμ »
Δοκίμασες καμιά φορά να μην υπογράψεις, να δεις τι θα γίνει;
Ή κάνεις πάντα αυτό που σου λένε, σαν πειθήνιο όργανο που είσαι;

Εγώ όταν αποφασίσω κάτι  δεν φομάμαι να το υπογράψω κιόλας με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται διότι αυτό λέγεται υπευθυνότητα. ΑΝ σου λεει κάτι αυτή η λέξη, που δε νομίζω.


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2021, 10:29:03 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 12:55:22 πμ »
Είμαι σε σύλλογο που συμμετέχει στην αξιολόγηση και στον οποίο θα συμμετάσχω και εγώ (πείτε το τρολάρισμα όπως θέλετε πείτε το)... αλλά συμπληρώνω και ωράριο σε σχολείο όπου δεν έχουν συνεδριάσει ακόμη (στο οποίο πέρυσι είχαν ταχθεί κατά)... Βέβαια θα αναλάβω και τους δύο δείκτες στο σχολείο της οργανικής μου όπου διδάσκω τις περισσότερες ώρες... διαβάζω και τα όσα γράφονται εδώ μέσα από ένα σωρό συναδέλφους και μου έρχονται στο μυαλό ταινίες του Παζολίνι... μύλος η κατάσταση και την τελική απάντηση θα την δώσει η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου... το όλο θέμα δεν τραβάει από την μία - από πλευράς προσωπικού (δάσκαλοι - καθηγητές)... από την άλλη έχουμε το κυβερνητικό μέρος που πιέζει διευθυντές και εκπαιδευτικούς με κυρώσεις...
Υ.Γ... Λυπάμαι που θα το πω... σε μία "Δημοκρατική χώρα" τέτοιου είδους αλληλεπιδράσεις χρειάζονται διάλογο από την βάση... και με βάση τον τρίτο νόμο του Νεύτωνα το όλο επιχείρημα "εσωτερική αξιολόγηση σχολικής μονάδας" είναι καταδικασμένο σε αποτυχία... ότι γίνει από πλευράς εκπαιδευτικών θα είναι απλώς αγγαρεία... ο τρόπος με τον οποίον χειρίστηκε η πολιτική ηγεσία του Παιδείας το όλο εγχείρημα είναι εντελώς αποτυχημένος!!! Και φυσικά το πολιτικό κόστος είναι πολύ μεγάλο και τους έρχεται μελλοντικά κατακέφαλα... ΄το μόνον που μετράω ως μαθηματικός είναι πως τα ίδια πράγματα και τις ίδιες υπηρεσίες που πλήρωνα πριν έξι μήνες με Α ευρώ τώρα χρειάζομαι 1,5Α ευρώ.. και το ίδιο μετράει και η κοινωνία έξω... γονείς παιδιών... απλά πράματα... δεν μένουμε όλοι Μαξίμου ή Βόρεια Προάστια... δεν έχω δει καν την Μύκονο από μακριά... και πιστέψτε με όλα αυτά που αναφέρω έχουν υποσυνείδητα άρρηκτη σχέση μεταξύ τους... Θέλουν αξιολόγηση; Ας την έχουν... αλλά χωρίς ποιότητα και ουσία... αγγαρεία και διεκπεραίωση... nothing more!!! Εκεί που ήταν άλλοι κακόψυχοι που κυβερνήσανε στο παρελθόν εκεί θα πάνε και αυτοί... ας προσέχουμε όλοι τι ψηφίζουμε!!! Πηγαίνω σχολείο για να διδάσκω και να λύνω απορίες - όχι να συμπληρώνω φόρμες στο ΙΕΠ... και τα παιδιά θέλουν έναν δάσκαλο απίκο να τα προσέχει, να τα ακούει και να λύνει τις απορίες τους... να απαντά στις ανησυχίες τους... όχι να τα παρατάει για να συμπληρώνει φόρμες του ΙΕΠ και να οργανώνει δράσεις... πανάθεμα τους δεν έχουν ιδέα εκεί στο Υπουργείο το πως είναι μία ημέρα ενός εκπαιδευτικού... κρίμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 01:02:47 πμ από AshenOne »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 07:01:53 πμ »
μια χαρά είναι το σχόλιό σου, καθόλου τρολ. απλώς προσωπικά διαφωνώ από την ανάγνωσή σου σε μερικά σημεία :

αρκετά από όσα γράφονται δεν είναι σενάρια επιστημονικής/κινηματογραφικής φαντασίας, είναι δεδομένα της πραγματικότητας (με μια υπερβολή θες; ) .
τη λύση δεν θα τη δώσει η πολιτική ηγεσία, αυτή δημιούργησε και όχι κατά λάθος το πρόβλημα. για μένα δεν έχει καμία διάθεση ή/και ικανότητα να λύσει κανένα ζήτημα στην παιδεία και δεν το έχει κάνει δύο χρόνια (ούτε τώρα μετά την προετοιμασία δύο ετών). είναι σε θέση να επιβάλλει το οτιδήποτε σχεδόν, γιατί δεν υπάρχει αντίσταση , το ότι πολλοί πλέον (και προφανώς ΜΗ κομματικά) και πολύ φιλότιμοι αντιδρουν κάτι πρέπει να λέει. νομίζεις - από την εμπειρία σου στα σχολεία, το υπουργείο δεν έχειν καμία και τα στελέχη που αναρριχώνται ξεχνούν- ότι δεν είναι πολλοί οι αξιόλογοι σιωπηλοί εκπαιδευτικοί που νοιάζονται για τη βελτίωση της εκπαίδευσης; αυτοί στηρίζονται με αυτές τις μεθοδεύσεις;;;;;
πάλι ρίχνεις την ευθύνη στους εκπαιδευτικούς : λες "καταδικασμένο σε αποτυχία" , αν δεν υπάρχει διάλογος με τη βάση. έχεις ένα δίκιο, αλλά προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η διαδικασία είναι καταδικασμένη λόγω εγγενών προβλημάτων. δεν ενδιαφέρονται για καμία βελτίωση. να θυμίσω - μα κανείς δεν το θυμάται- ότι προ ετών πιλοτικά είχε γίνει κάτι αντίστοιχο με ΚΑΜΙΑ συνέχεια από πλευράς υπουργείου (να βελτιώσει κάτι δηλαδή, εκτός αν έπρεπε να γίνει εκ των ενόντων πάλι). γιατί να γίνει τώρα που βλέπουμε προβληματικές διοικητικές αποφάσεις παντού , ιδεοληψία, αμετροέπεια, βόλεμα και ανάγκη απορρόφησης κονδυλίων και μόνο ; έχετε δει τι χρήμα παίζει; δημόσια είναι όλα . εγώ αναρωτιέμαι  πού πάνε όλα για να ξεροσταλιάζουν σε - άθλια τα περισσότερα- βιντεάκια πολλοί πχ στα εργαστήρια δεξιοτήτων. είναι αυτες επιμορφώσεις χιλιάδων ευρώ;  τα έτοιμα σχέδια κάπως καλά είναι... (να πω πάλι ότι για τα εργαστήρια δεξιοτήτων μπορούσε να υπάρξει καλύτερη οργάνωση και όχι αυτή η ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ και ΑΤΕΛΕΣΦΟΡΗ επί της ουσίας εκμετάλλευση της δήθεν καινοτομίας. αχταρμάς , δύσκολα θα μείνει κάτι στα παιδιά έτσι).
ούτε το ας προσέχουμε τι ψηφίζουμε : σοβαρολογείτε; έδωσε κανείς τα νομοσχέδια με τις λεπτομέρειες ; εκεί θα ήταν καθαρή η ενημέρωση και η δημοκρατία. αλλά...
ο καθένας θα πάρει την απόφαση και την ευθύνη του με καθαρό ή θολό βλέμμα στα πράγματα (όσα φαίνονται), όσο έχει περιθώριο και αναμένουμε αυτούς που έχουν το πάνω χέρι στη σκακιέρα κινήσεων για να δράσουμε ο καθείς μόνος ή συνολικά κατά περίπτωση. όμως λίγο πρέπει να βγούμε από το κάδρο και τη γνώμη μας και να δούμε ευρύτερα το ζήτημα, όχι όπως θέλουμε να είναι αλλά όπως είναι. θα ήθελα πολύ να δικαιωθείτε εσείς , αλλά δυστυχώς δεν το βλέπω. καλοπροαίρετοι ήμασταν όλοι (δεν αναφέρομαι σε αυτούς που είχαν λαμβάνειν , δεν φαντάζεσαι πόσοι στον κλάδο και ίσως και δίπλα σου) , αλλά την πατήσαμε πολλές φορές και τώρα βλέπουμε το ίδιο έργο και πιο σπλάτερ στο σίκουελ...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 08:15:14 πμ »
Θα έπρεπε εδώ και χρόνια η ολμε να έχει προτείνει ολοκληρωμένο σχέδιο αξιολόγησης ή βελτιωτικές ιδέες στο σχέδιο της κυβέρνησης. Έχουν χάσει την κοινωνία και βαρούν νταούλια μόνοι τους. Στος απεργίες φαίνεται ότι έχουν χάσει και τον κλάδο. Εφηύραν έναν τρόπο δήθεν αντίστασης και έπεισαν τον κλάδο, που τελικά πείθεται μόνο όταν δεν έχει να χάσει κάτι.
Το φεκ μελετάμε και αποφασίζουμε. Και στον δικό μας πλειοψηφούμε από ό,τι δείχνουν τα πράγματα, οπότε αναμένουμε να γίνει κατευθείαν ανάθεση εργασιών. Βέβαια θα υποστούμε τις κραυγές κάποιων πρώτα, φαντάζομαι.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 28, 2021, 09:17:16 μμ »
Γιατί δεν καταφεύγει η κεραμέως στα δικαστήρια; Γιατί μέχρι να αποφασίσουν τα δικαστήρια, το ΕΣΠΑ θα έχει λήξει και θα έχει χαθεί το παραδάκι. Για την χρηματοδότηση ΕΣΠΑ γίνονται όλα, ποσώς τους ενδιαφέρει αν με την αξιολόγηση θα γίνει κάτι ουσιαστικό. Ένας ατέρμονος δικαστικός αγώνας δεν ευνοεί την χρηματοδότηση ΕΣΠΑ, γιαυτό η κεραμέως και ο κούλης ψάχνουν  να βρουν πλάγιους μη συγκρουσιακούς τρόπους ώστε να τσεπωθεί άμεσα το παραδάκι ΕΣΠΑ, πριν χάσουν από τα χέρια τους το πεπόνι και το μαχαίρι.

Προφανώς σε αυτούς τους πλάγιους τρόπους συμπεριλαμβάνεται και το να βγάλουν όλη την δουλειά της αξιολόγησης οι εκτάκτως διορισμένοι (χωρίς να έχει ακολουθηθεί κάποια συντεταγμένη νομοθεσία για τον διορισμό τους) γαλάζιοι διευθυντές, και μάλλον αυτό θα γίνει τελικά ακόμα και στην περίπτωση που απέχει από την αξιολόγηση το 100% των εκπαιδευτικών.

https://www.youtube.com/watch?v=OaeaUuftupc

Χαχα...σας τα έλεγα, δεν σας τα έλεγα;;;

Το μπαλάκι στους διευθυντές.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/359034_axiologisi-ekpaideytikon-mpalaki-stoys-dieythyntes-ton-sholeion

Παράθεση από: alfavita
Μέχρι τις 20 Οκτωβρίου θα φανεί αν η πλειοψηφία των διευθυντών των σχολείων παραμένει στο πλευρό των εκπαιδευτικών της τάξης, ή αν αντιθέτως οι διευθυντές, θα "τσιμπήσουν" το δόλωμα των υπερεξουσιών που τους έδωσε η κ.Κεραμέως με τον νόμο 4823/2021 και θα επιχειρήσουν να υποκαταστήσουν τους Συλλόγους Διδασκόντων στο έργο που (δεν) θα κάνουν σχετικά με την αξιολόγηση, αξιοποιώντας τη διάταξη περί "Υπαλλακτικού τρόπου άσκησης των αρμοδιοτήτων".
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2021, 09:26:55 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 12:57:00 πμ »
Εγώ μια ερώτηση θέλω να κάνω.
Αν υπήρχε εισαγγελέας, δικαιοσύνη, Θεός , οτιδήποτε τέλος πάντων (που δεν υπάρχει μάλλον), ποια θεωρείτε ότι θα έπρεπε να είναι η τιμωρία της κεραμέως για όλα αυτά που κάνει;
Βάλε Poll του τύπου
α)ισόβια
β)ισόβια, αφού πρώτα της έχουν βγάλει τα νύχια με τανάλια
γ)όλα τα παραπάνω συν καζάνια της κολάσεως με τη βοήθεια του Θεού
Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.... :-\ :-\ :-\
Ούτε εμείς που μείναμε εκτός εκπαίδευσης λόγω Γαβρόγλου και Κεραμέως δεν κάνουμε έτσι...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #614 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 01:34:52 πμ »
Έτσι για να περάσει η ώρα καταθέτω έναν προβληματισμό... οι μαθητές στα ημερήσια Γελ δικαιούνται να απουσιάσουν 114 διδακτικές ώρες, χωρίς να δώσουν αναφορά στο σχολείο... τι πιο απαράδεκτο δεκαετίες τώρα. Δηλαδή οι γονείς τους έχουν δικαίωμα να απουσιάσουν από την εργασία τους 114 εργατοώρες χωρίς να δώσουν αναφορά στον εργοδότη; Εγώ ως εκπαιδευτικός έχω δικαίωμα να απουσιάσω από τις αίθουσες διδασκαλίας για 114 ώρες στο σύνολο; Ούτε κατά διάνοια... από την άλλη το σχολείο θεωρείται φορέας κοινωνικοποίησης των παιδιών και των εφήβων... σωστά; Σωστά θα μου πείτε... Εν τούτοις εξακολουθούμε να περνάμε στο υποσυνείδητο των παιδιών πως μπορεί να απέχει από τις υποχρεώσεις του 114 ώρες τον χρόνο χωρίς να λογοδοτεί σε κανέναν... και αυτό το λέμε σύγχρονη παιδεία; Υποτίθεται πως θέλουμε να κάνουμε μεταρρυθμίσεις με την εσωτερική αξιολόγηση όταν δεν έχουμε βάλει ακόμη κανόνες στα βασικά; Ένα παιδί που δεν εμφανίζεται πρώτη ώρα στο σχολείο για μάθημα θα έπρεπε να πέφτει κατευθείαν τηλέφωνο από τον διευθυντή στον κηδεμόνα... πείτε μου ειλικρινά έναν διευθυντή που το εφαρμόζει αυτό... και καλά κάνει... όχι γιατί δεν θέλει αλλά γιατί δεν μπορεί... Και που να βρει χρόνο ο έρημος όταν καθημερινά έχει να ανοίξει και να διαβάσει 5-6 εγκυκλίους που αποστέλλονται από την "παραγωγική πολιτική ηγεσία"... Κατά τα άλλα η Υπουργός θέλει να αναβαθμίσει το σχολείο στοιβάζοντας στα κεφάλια εκπαιδευτικών και διευθυντών ακόμη περισσότερα επί χάρτου... τι να πω; Αυτό που θέλουν να βελτιώσουν πάντως δεν είναι το δημόσιο σχολείο... είναι το λογισμικό του εκτυπωτή μου... άντε γειά!!!

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #615 στις: Σεπτέμβριος 29, 2021, 06:16:49 πμ »
Βάλε Poll του τύπου
α)ισόβια
β)ισόβια, αφού πρώτα της έχουν βγάλει τα νύχια με τανάλια
γ)όλα τα παραπάνω συν καζάνια της κολάσεως με τη βοήθεια του Θεού
Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα.... :-\ :-\ :-\
Ούτε εμείς που μείναμε εκτός εκπαίδευσης λόγω Γαβρόγλου και Κεραμέως δεν κάνουμε έτσι...

Δηλαδή αθώα η κεραμέως κατά την γνώμη σου. Δεν θέλει να τσιμπήσει το παραδάκι ΕΣΠΑ. Όλα τα κάνει για το καλό της παιδείας. Μάλιστα. Το σημειώνω. Μια ψήφος υπέρ του ατιμώρητου της κεραμέως. τσεκ.

Και σημειώνω και το ποια είναι η άποψή σου, η αίσθηση δικαίου και πραγματικότητας που έχεις.... Θα την θυμάμαι την απάντησή σου στο μέλλον, όταν συζητάω μαζί σου.... Ιδίως θα την θυμάμαι αν τυχόν από "αισιόδοξη" γίνεις "απαισιόδοξη", και τότε θα σου θυμίζω ότι είσαι αυτή που είσαι, είμαστε αυτό που είμαστε, εξαιτίας της κοσμοθεωρίας μας. 

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, μια ακόμα ερώτηση θέλω να σου κάνω, αν δε σου κάνει κόπος....
Αν υπήρχε εισαγγελέας, δικαιοσύνη, Θεός , οτιδήποτε τέλος πάντων (που δεν υπάρχει μάλλον), ποια θεωρείς ότι θα έπρεπε να είναι η τιμωρία του γαβρόγλου για όλα αυτά που έχει κάνει; Και εδώ επίσης υπέρ του ατιμώρητου ψηφίζεις;

https://www.youtube.com/watch?v=4CsQsZ5muRw
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2021, 07:08:10 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159416
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 170
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 139
Σύνολο: 146

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.