*

Αποστολέας Θέμα: Νομικές ενέργειες κατά του υποχρεωτικού εμβολιασμού των εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 108415 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
σχολιάζω τα bold κατά σειρά:
δεν είμαι γιατρός....εσύ; θέλω αποδείξεις γι' αυτά που ισχυρίζονται, εσύ; αλλά θα περιμένω την αντίδραση των συναδέλφων τους γιατρών (αν έρθει) και τον διάλογο μεταξύ τους (αν ανοίξει) στο οποίο εμείς δεν έχουμε θέση..
από που το υποψιάζεσαι;;ζητούνται κάποια στοιχεία για έλεγχο ...
εμένα με προβληματίζει που δε θα το δω σε κανένα άλλο site κατά πάσα πιθανότητα και είπα να μη περιμένω ..........αυτό θα έπρεπε να προβληματίζει και εσένα...
για όλα τα παραπάνω ναι είσαι προκατειλημμένη... ;)
Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω αρκετά καλή κατάρτιση ώστε να μπορώ να διαβάζω εξειδικευμένα επιστημονικα paper. Επίσης όλα αυτά που λέει για παρενεργειες κ συχνότητα τους, μου τα έχουν καταρρίψει οι γιατροί με τους οποίους μιλάω. Τα αντίθετα λένε. Δλδ πολυ χαμηλά ποσοστα, στην πλειοψηφια ήπια.αντιθέτως μου λένε για τα πολυ υψηλά ποσοστά επιπλοκών ιου, πολλές είναι κ κοινές με των εμβολίων, που οαρατηρουν και σε νέους κ υγιείς, μην πω για νέους με υποκείμενα, που κατά τ αλλά είναι απόλυτα διαχειρίσιμα.
Επιστρατευοντας επίσης την κοινή λογική, με προβληματίζει που η επιστολή όχι απλά υπερμεγεθυνει την επίπτωση παρενεργειων, αλλά κ που κρυβει επιμελώς ότι αυτές οι ίδιες κ πολλες αλλες, παρατηρουνται σε πολλαπλάσια ποσοστά στην φυσική νοσηση.
Άρα: κατάρτιση που μου επιτρέπει να κατανοώ, επικοινωνία με γιατρους που γνωρίζω κ εμπιστευομαι, ειναι οι λόγοι που αντιδρώ σε αυτήν την επιστολή. Ας έμεναν στον αγώνα ενάντια στην υποχρεωτικοτητα.
Επίσης στη σχολή, μας έμαθαν να είμαστε σουπερ επιλεκτικοί στις πηγες μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Υγειονομικος δεν ισούται με γιατρός αναγκαστικά. Ούτε προϋποθέτει ιατρική κατάρτιση.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Επειδή σβήστηκε το προηγούμενο μήνυμά μου.
Θα πω τα παρακάτω:
1. Τα εμβόλια προφανώς και έχουν αποτελεσματικότητα στα επιθετικά στελέχη
2. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα να αρνείσαι τον εμβολιασμό.
3. Προσοχή σε όσους αποπροσανατολίζουν την κουβέντα. Μείνετε στις νομικές ενέργειες. Οι προθέσεις τους δεν είναι αγαθές. Θέλουν να σας διασπάσουν.
Αυτά. Ελπίζω αυτό το μήνυμα να μην παραβαίνει κάποιον όρο... ::)

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
To ότι τα εμβόλια δεν εμποδίζουν 100% από τη βαριά νόσηση αλλά σε ένα ποσοστό που ίσως πέφτει όπως βλέπω μερικούς να επισημαίνουν εδώ, δεν είναι επιχείρημα κατά του εμβολιασμού, αντιθέτως αυξάνει το αίσθημα ευθύνης που πρέπει να διέπει κάθε πολίτη -μέλος οργανωμένης κοινωνίας για την προστασία των συνανθρώπων του, όπως και να το δει κανείς, από την κοινωνιολογική σκοπιά έως και τη θεολογική ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όποιος προσπαθει να διαλύσει την παραπληροφόρηση δεν είναι ορφανό του Αρβανιτόπουλου ούτε θέλει να διασπάσει.

Το ερώτημα είναι γιατί θέλει να συντάσσεται με συνωμοσιολόγους αντιεμβολιαστες όποιος απλώς αντιτίθεται στην επιβολή ή φοβάται καλοπροαιρετα. γιατί δεν είδα καμία διαμαρτυρία για την αντιεμβολιαστικη ρητορική εκτός από 1-2 άτομα που τελικά αποχώρησαν από τη συζήτηση…

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
@ rollo_tomassi

Θα ρωτήσω ευθέως. Έχεις επαρκείς αποδείξεις ότι όποιος γράφει υπέρ του εμβολιασμού, σεβόμενος τον δημόσιο διάλογο, την φιλοξενία της ιστοσελίδας και μην προβαίνοντας σε χαρακτηρισμούς σε βάρος αλλων , δεν έχει αγαθές προθέσεις; Σου αρέσει το διαρκές άνοιγμα κλείσε της κοινωνίας, οι γεμάτες ΜΕΘ, τα κλειστά σχολεία;
Η πολιτεία είναι απαραίτητο να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα που προβλέπει το Σύνταγμα. Οποιος αρνείται τον εμβολιασμό, πέραν των ειδικών ιατρικών γνωματεύσεων, δεν βοηθά στην καταπολέμηση της πανδημίας, αλλά την διαδίδει.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Ονοματεπώνυμο δεν έχουν οι επιστολογράφοι; Μήπως είναι οι ίδιοι που έγραφαν τα παρακάτω; Αντίδραση στην επιστήμη λοιπόν και γαία πυρί μιχθήτω

Γιατί η Κυβέρνηση θα χάσει τη Μάχη της Μάσκας στα Σχολεία             15 Σεπτεμβρίου 2020

https://enromiosini.gr/arthrografia/%ce%b3%ce%b9%ce%b1%cf%84%ce%af-%ce%b7-%ce%ba%cf%85%ce%b2%ce%ad%cf%81%ce%bd%ce%b7%cf%83%ce%b7-%ce%b8%ce%b1-%cf%87%ce%ac%cf%83%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%b7-%ce%bc%ce%ac%cf%87%ce%b7-%cf%84%ce%b7%cf%82-%ce%bc/
Αυτό το υπογράφει δικηγόρος.. το άλλο που ανέβασα εγώ πρέπει να κριθεί και να απαντηθεί από αυτούς στους οποίους απευθύνεται..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος cookie7

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το θέμα είναι το εξής.... :-[ με όσα μας είπαν έως τώρα  1. Τα εμβόλια προστατεύουν από βαριά νόσηση 2 . Ωστόσο πολλοί που βρίσκονται σε εντατικές είναι πλήρως εμβολιασμένοι  3. Η πρώτη δόση δεν σε προστατεύει πολύ και πρέπει να ολοκληρωθεί ο εμβολιαστικός κύκλος  4. Πολλοί εμφάνισαν παρενέργειες. Πολλοί νέοι κατέληξαν από τις παρενέργειες. 15.000 περίπου οι βαριές παρενέργειες στην Ευρώπη. Ωστόσο εκατομμύρια οι δόσεις εμβολίων που χορηγήθηκαν  5. Η μάσκα συνεχίζει. Γιατί κι αν εμβολιαστείς δεν σημαίνει πως δεν ξανακολλάς 6. Όσοι εμβολιάστηκαν δεν έχουν ες αεί ανοσία αλλά κάποιοι θα χρειαστούν επαναληπτικό boost   7. Εκατομμύρια μολύνθηκαν και το ξεπέρασαν με ντεπονάκι   8. Εκατομμύρια σε όλον τον κόσμο πέθαναν αν και πολλοί περισσότεροι επιβίωσαν. 9. ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ??????? :-[ :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω αρκετά καλή κατάρτιση ώστε να μπορώ να διαβάζω εξειδικευμένα επιστημονικα paper. Επίσης όλα αυτά που λέει για παρενεργειες κ συχνότητα τους, μου τα έχουν καταρρίψει οι γιατροί με τους οποίους μιλάω. Τα αντίθετα λένε. Δλδ πολυ χαμηλά ποσοστα, στην πλειοψηφια ήπια.αντιθέτως μου λένε για τα πολυ υψηλά ποσοστά επιπλοκών ιου, πολλές είναι κ κοινές με των εμβολίων, που οαρατηρουν και σε νέους κ υγιείς, μην πω για νέους με υποκείμενα, που κατά τ αλλά είναι απόλυτα διαχειρίσιμα.
Επιστρατευοντας επίσης την κοινή λογική, με προβληματίζει που η επιστολή όχι απλά υπερμεγεθυνει την επίπτωση παρενεργειων, αλλά κ που κρυβει επιμελώς ότι αυτές οι ίδιες κ πολλες αλλες, παρατηρουνται σε πολλαπλάσια ποσοστά στην φυσική νοσηση.
Άρα: κατάρτιση που μου επιτρέπει να κατανοώ, επικοινωνία με γιατρους που γνωρίζω κ εμπιστευομαι, ειναι οι λόγοι που αντιδρώ σε αυτήν την επιστολή. Ας έμεναν στον αγώνα ενάντια στην υποχρεωτικοτητα.
Επίσης στη σχολή, μας έμαθαν να είμαστε σουπερ επιλεκτικοί στις πηγες μας.
Νομίζω ότι μέσα στην επιστολή γίνεται μια προσπάθεια να εξηγηθεί γιατί δεν ασχολούνται μόνο με την υποχρεωτικότητα..
Εμένα η ζωή μου έμαθε να μη κρίνω κανένα από αυτό που φαίνεται αλλά από αυτό που είναι..
Προσωπικά λοιπόν περιμένω να δω τι υπάρχει από πίσω; Πώς θα το δω; Περιμένω επίσημες αντιδράσεις από αυτούς τους οποίους λέει ότι εκπροσωπεί... τους υγειονομικούς που αντιδρούν στον υποχρεωτικό εμβολιασμό..
Θα δείξει λοιπόν..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Υγειονομικος δεν ισούται με γιατρός αναγκαστικά. Ούτε προϋποθέτει ιατρική κατάρτιση.
Υγειονομικοί δεν είναι μόνο οι γιατροί συμφωνώ..
Κατά τα λοιπά έγραψα την τοποθέτηση μου και σε άλλες αναρτήσεις ως απάντηση σε σχόλια συναδέλφων...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.xronos.gr/epikairotita/amesa-na-ginei-ypohreotikos-o-emvoliasmos-ygeionomikon
Εγώ παλι, ψάχνοντας να δω αν η επιστολή που συζηυαμε, αναρτήθηκε σε άλλο site, έπεσα πανω σε αυτή. Αυτή είναι υπογεγραμμένη από γιατρους κ ζητά το αντίθετο.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Αυτό το υπογράφει δικηγόρος.. το άλλο που ανέβασα εγώ πρέπει να κριθεί και να απαντηθεί από αυτούς στους οποίους απευθύνεται..

Η κατάσταση είναι ιδιαίτερα σοβαρή για να παίζουμε με τις λέξεις. Αυτό που ανέβασες εσύ επιπλέον είναι ανώνυμο, αλλά αυτός που το έγραψε έχει ιδιότητα και ταυτότητα.
Επίσης δεν γράφω τα σχόλια μου υπό το βάρος συναισθηματικής φόρτισης, αλλά βιώνοντας την σκληρή πραγματικότητα καθημερινά.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
To ότι τα εμβόλια δεν εμποδίζουν 100% από τη βαριά νόσηση αλλά σε ένα ποσοστό που ίσως πέφτει όπως βλέπω μερικούς να επισημαίνουν εδώ, δεν είναι επιχείρημα κατά του εμβολιασμού, αντιθέτως αυξάνει το αίσθημα ευθύνης που πρέπει να διέπει κάθε πολίτη -μέλος οργανωμένης κοινωνίας για την προστασία των συνανθρώπων του, όπως και να το δει κανείς, από την κοινωνιολογική σκοπιά έως και τη θεολογική ακόμη.
Κανονικά εδώ πρέπει όλοι να βάζουμε επιχειρήματα υπέρ ή κατά της υποχρεωτικότητας των εμβολιασμών..
Μοιραία όμως η συζήτηση πάει στα εμβόλια, στην αποτελεσματικότητα τους κλπ ως επιχειρήματα υπέρ ή κατά μιας άποψης..
Κατά τα λοιπά δεν θεωρώ ότι είμαι ανεύθυνη επειδή επέλεξα να μην εμβολιαστώ..
Και δεν θα αναφερθώ στους λόγους, γιατί έχω κάνει σχετική αναφορά στο παρελθόν (αν και δε θα έπρεπε γιατί δεν είστε ο προσωπικός γιατρός μου και δεν χρειάζεται να γνωρίζετε το ιατρικό ιστορικό μου)...
Gf αυτό το τελευταίο δεν είναι προσωπική απάντηση σε σένα προφανώς..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Όποιος προσπαθει να διαλύσει την παραπληροφόρηση δεν είναι ορφανό του Αρβανιτόπουλου ούτε θέλει να διασπάσει.

Το ερώτημα είναι γιατί θέλει να συντάσσεται με συνωμοσιολόγους αντιεμβολιαστες όποιος απλώς αντιτίθεται στην επιβολή ή φοβάται καλοπροαιρετα. γιατί δεν είδα καμία διαμαρτυρία για την αντιεμβολιαστικη ρητορική εκτός από 1-2 άτομα που τελικά αποχώρησαν από τη συζήτηση…
Εγώ λοιπόν αντιτίθεμαι σαφώς στην επιβολή ή φοβάμαι καλοπροαίρετα ( χρησιμοποιώ τη δική σου έκφραση ), αυτό προκύπτει από όλες τις αναρτήσεις μου,  οπότε θα σου ζητήσω να μου πεις από που κατάλαβες ότι συντάσσομαι με συνωμοσιολόγους;;
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.