*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 301676 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1876 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:29:16 πμ »
Η Κεραμέως είπε πριν λίγο σε τηλεοπτική εκπομπή ότι και να κλείσουν τα σχολεία λόγω κακοκαιρίας, θα γίνει τηλεκπαίδευση. Συμφωνώ ότι το κρύο είναι μόνιμο θέμα σε πολλές περιοχές της βόρειας και όχι μόνο Ελλάδας. Ο παγετός και το χιόνι είναι που δημιουργούν μεγάλο θέμα στις μετακινήσεις - βέβαια και το κρύο αυτές τις μέρες είναι πιο τσουχτερό.

Μα φυσικά δεν κλείνουν τα σχολεία λόγω κρύου ή λόγω θυελλωδών ανέμων (νησιά). Δεν είναι κριτήριο το σχετικά ήπιο κλίμα της Αττικής, αν ήταν έτσι όλη η υπόλοιπη χώρα θα υπολειτουργούσε συνεχώς! Ο παγετός κ οι μετακινήσεις είναι το βασικό θέμα, μεγάλος κίνδυνος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:16 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1877 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:39:05 πμ »
Η Κεραμέως είπε πριν λίγο σε τηλεοπτική εκπομπή ότι και να κλείσουν τα σχολεία λόγω κακοκαιρίας, θα γίνει τηλεκπαίδευση. Συμφωνώ ότι το κρύο είναι μόνιμο θέμα σε πολλές περιοχές της βόρειας και όχι μόνο Ελλάδας. Ο παγετός και το χιόνι είναι που δημιουργούν μεγάλο θέμα στις μετακινήσεις - βέβαια και το κρύο αυτές τις μέρες είναι πιο τσουχτερό.
Έχει λύσει το θέμα των προσωπικών δεδομένων και της CISCO; Έχει εφοδιάσει όλους τους μαθητές με τάμπλετ;;; Ξέρει ότι δε θα έχουμε προβλήματα με τις διακοπές ρεύματος η κυρία Υπουργός;;;
Σιγά μη βάλουμε κι απουσίες αύριο-μεθαύριο...! Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα παιδιά θα βγουν να δουν το χιόνι και να παίξουν με αυτό κι όχι να στηθούν σε μια μικρή οθόνη υπολογιστή να κάνουν τηλεμάθημα, που, όπως το ίδιο το Υπουργείο λέει, "χαλάει" και την ψυχολογία τους...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1878 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:43:02 πμ »
Γιατί ως γνωστόν κρύο κάνει μόνο στην Αττική…. Εμείς που έχουμε μείον στις 8 το πρωί εδώ και μια βδομαδα στη Βόρεια Ελλάδα δεν έχουμε ανάγκη, αντέχουμε! Μάθημα με ανοιχτά παράθυρα (εννοείται!), μπουφάν, σκούφος, γάντια μέσα στην τάξη, όλα κομπλέ!
Έχω ζήσει πολλά χρόνια τοσο στην Αθήνα όσο και σε ορεινή πόλη επαρχίας. Έχω να σου πω τα εξή. Στην Αθήνα τα σχολεία κλείνουν με πολύ λίγο χιόνι.  Αυτό συμβαίνει γιατί ο κόσμος δεν είναι συνηθισμένς στον πάγο υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα που γλιστρουν και ευκολα μπορούν να δημιουργηθουν θανατηφόρα ατυχήματα επίσης πάνω απ τα μπαλκόνια των πολυκατοικιών κρέμονται σταλακτίτες που καθως λιώνουν αν σου πέσουν στο κεφάλι στην καλύτερη περίπτωση θα πας στο νοσοκομείο. Τα ιδια γινονται και σε μία επαρχιακή πολη αλλά εκεί είναι πολυ χαμηλότερα τα κτίρια και πολύ λιγότερα αυτοκίνητα και ο κόσμος περισσότερο συνηθισμένος σε τέτοιες καταστάσεις. Επίσης τα κτίρια γενικά είναι πιο μονωμένα γιατί εκεί επικρατούν συνθηκες ψύχους τους περισσότερους μηνες του χειμώνα. Δεν είναι μόνο τα ανοικτά παράθυρρα. Συνεπώς η σύγκριση Αθήνας με επαρχία κατά τη γνώμη μου είναι άτοπη. Θα το καταλάβεις αν  ζήσεις και στα δυο μέρη.

Αποσυνδεδεμένος vagg99

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 872
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1879 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:45:45 πμ »
Φαίνεται πως θα είναι κλειστά τα σχολεία της Αττικής ως την Τετάρτη. https://www.in.gr/2022/01/23/greece/kakokairia-elpida-ti-tha-ginei-ta-sxoleia-stin-attiki-pote-anamenontai-anakoinoseis/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:24:16 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1880 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:52:04 πμ »
Έχει λύσει το θέμα των προσωπικών δεδομένων και της CISCO; Έχει εφοδιάσει όλους τους μαθητές με τάμπλετ;;; Ξέρει ότι δε θα έχουμε προβλήματα με τις διακοπές ρεύματος η κυρία Υπουργός;;;
Σιγά μη βάλουμε κι απουσίες αύριο-μεθαύριο...! Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα παιδιά θα βγουν να δουν το χιόνι και να παίξουν με αυτό κι όχι να στηθούν σε μια μικρή οθόνη υπολογιστή να κάνουν τηλεμάθημα, που, όπως το ίδιο το Υπουργείο λέει, "χαλάει" και την ψυχολογία τους...!

Εβγαλε προ ημερών μια ασαφή ανακοίνωση ότι συμμορφώθηκε με τις υποδείξεις της Αρχής (ουσιαστικά παραδεχόμενη ότι υπήρχαν προβλήματα, πράγματα που αρνηθηκε όταν δημοσιεύτηκε η έκθεση).
Φυσικά θα βγουν τα παιδια να δουν το χιόνι, τα παιδιά των περιοχών που δεν χιονίζει συχνά ειναι απόλυτα δικαιολογημένα να το κάνουν.
Οι απουσίες είναι υπερβολή, έτσι κι αλλιώς ήταν προβληματικές και πέρσι. Το ενδεχόμενο διακοπών δικτύο και ρεύματος δεν  νομίζω ότι το σκέφτεται κανείς όταν ζει στον πύργο του δυστυχώς....
Η βλακεία ειναι που δεν αφήνουν τα σχολεία να κρίνουν. Εγώ θέλω να κάνω μάθημα, δεν θέλω να χάσω τις ώρες. Αλλά δεν με νοιάζει αν από το 7ωρο ενός τμήματος κάνουμε άθημα μόνο 2-3. Δεν θα πω ότι εγώ είμαι κορόιδο κι οι άλλοι κάθονται. Πιο φυσιολογικό μου φαίνεται να γίνουν λίγες ώρες για να μην χάσουν την επαφή τα παιδιά, και μετά να τα αφήσουμε να κάνουν ό,τι θέλουν. \

Κι εμείς κλιεστά αύριο-μεθαύριο, κυρίως λόγω παγετού. Τα χιόνια δεν θα μείνουν για πολύ όπως βλέπω, αν και το έστρωσε κανονικά. Η μετακίνηση των μαθητών από τα χωριά όμως είναι επικίνδυνη.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1881 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 02:22:31 μμ »
Έχω ζήσει πολλά χρόνια τοσο στην Αθήνα όσο και σε ορεινή πόλη επαρχίας. Έχω να σου πω τα εξή. Στην Αθήνα τα σχολεία κλείνουν με πολύ λίγο χιόνι.  Αυτό συμβαίνει γιατί ο κόσμος δεν είναι συνηθισμένς στον πάγο υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα που γλιστρουν και ευκολα μπορούν να δημιουργηθουν θανατηφόρα ατυχήματα επίσης πάνω απ τα μπαλκόνια των πολυκατοικιών κρέμονται σταλακτίτες που καθως λιώνουν αν σου πέσουν στο κεφάλι στην καλύτερη περίπτωση θα πας στο νοσοκομείο. Τα ιδια γινονται και σε μία επαρχιακή πολη αλλά εκεί είναι πολυ χαμηλότερα τα κτίρια και πολύ λιγότερα αυτοκίνητα και ο κόσμος περισσότερο συνηθισμένος σε τέτοιες καταστάσεις. Επίσης τα κτίρια γενικά είναι πιο μονωμένα γιατί εκεί επικρατούν συνθηκες ψύχους τους περισσότερους μηνες του χειμώνα. Δεν είναι μόνο τα ανοικτά παράθυρρα. Συνεπώς η σύγκριση Αθήνας με επαρχία κατά τη γνώμη μου είναι άτοπη. Θα το καταλάβεις αν  ζήσεις και στα δυο μέρη.
Έχω ζήσει και πολλά χρόνια Αθήνα, Θεσσαλονικη και επαρχια (πατέρας στρατιωτικός και μετά λόγω δικών μου μεταθέσεων).. Δεν είναι θέμα συνήθειας, θέμα κοινής λογικής ειναι. Και αν πρσοσεξεις, επικέντρωσα στο θέμα του κρύου μέσα στην τάξη λόγω ανοιχτών παραθυρων, όχι στους δρομους
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2022, 02:28:42 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1882 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 02:28:17 μμ »
Έχω ζήσει και Αθήνα και επαρχία και Θεσσαλονικη. Δεν είναι θέμα συνήθειας, θέμα κοινής λογικής ειναι. Και αν πρσοσεξεις, επικέντρωσα στο θέμα του κρύου μέσα στην τάξη λόγω ανοιχτών παραθυρων

Είναι και συνήθεια. Σε περιοχές με χιόνια ο κόσμος είναι συνηθισμένος να μετακινείται έτσι. Σχολεία αστικών περιοχών στα οποία δεν έρχονται παιδιά από χωριά με επικίνδυνους δρόμους, μπορούν να λειτουργησουν ενδεχομένως. Επαρχιακοί δρόμοι με παγετό όμως είναι επικίνδυνοι ειδικά όπου δεν υπάρχουν τα αναγκαία μέσα.
Στα νησιά πχ ζήτημα να χιονίσει 3-5 μέρες το χρόνο. Προφανώς και δεν είναι τραγικό να κλείσουμε λόγω παγετού. Το ψύχος είναι αστεία δικαιολογία. Καίει φουλ το καλοριφέρ, ανοιγοκλείνεις παράθυρα, ντύνεσαι ζεστά κ τελείωσε. Σ αυτό εχεις δίκιο.

Η Ελλάδα έχει ποικιλία κλιματική και είναι οι βλακείες μας με τις κεντρικές εξετάσεις και όλα τα κεντρικά καθορισμένα από την Αθήνα που δεν κατανοεί ότι το μάθημα Ιούνιο ή Σεπτέμβριο σε νησί είναι δύσκολο λόγω ζεστης, όπως αντίστοιχα το μάθημα χειμώνα στη Β Ελλάδα λόγω ψύχους και χιονιού. Σε άλλες χώρες αυτά λύνονται με ανεξάρτητες διακοπές κ ποικιλία στν ημερομηνία έναρξης και λήξης μαθημάτων.

Επίσης επειδή η Κεραμέως μας έχει σπάσει τα νεύρα, κάνουμε λίγο σαν μωρά. Κλείνουν τα σχολεία, κακή η τηλεκπαίδευση. Ανοίγουν τα σχολεία, φοβόμαστε. Δεν κλείνουν τα σχολεία, γιατί δεν κα΄νουμε τηλεκπαίδευση. Κλείνουν λόγω καιρού, γιατί μας ζητούν τηλεκπαίδευση. Είμαστε λίγο σαν μωρά. Δικαιολογημένο γιατί έχουμε πιεστεί από την εμπάθεια του υπουργείου, αλλά δεν δείχνει και πολλή ωριμότητα...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2022, 02:33:43 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1883 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 04:09:57 μμ »
Είναι δυνατό να δηλώνει ο Κόπτσης για αύριο, ότι, σε όσα σχολεία δεν κλείσουν, να πάνε τα παιδιά για μάθημα φορώντας σκούφους, μπουφάν κι ισοθερμικά, γιατί τα παράθυρα πρέπει να μείνουν ανοιχτά;;; Με -7 βαθμούς;;;
Πάλι καλά που δεν είπε να φέρουν και καμιά ηλεκτρική σόμπα Kumtel απ'τα σπίτια τους, δηλ...!
Αυτός έτσι πάει να δουλέψει ή τον μεταφέρει το ζεστό το αυτοκίνητο μέχρι την είσοδο του Υπουργείου, μπαίνει στη ζεστή του γραφειάρα με το aircondition που δούλευε απ'τις 7 και κάθεται μέσα στη ζέστα να κάνει τις τηλεδιασκέψεις του έως τις 3 το μεσημέρι;;; Σε ποιους τα λένε αυτά;;; Έχουν επίγνωση πόσο ανίκανοι & γελοίοι είναι;;;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1884 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 04:51:51 μμ »
Χιόνι στην περιοχή που μένω δεν πέφτει σχεδόν ποτέ. Παγετός το πρωί υπάρχει συχνά αλλά συνήθως ακολουθεί μια φυσιολογική μέρα. Πριν τις γιορτές αλλά και αυτήν την εβδομάδα "φάγαμε" πολύ κρύο στις εφημερίες και στις τάξεις. Αλλά αύριο προβλέπεται ολικός παγετός σε μια περιοχή όπου συνάδελφοι μετακινουνται από νομό σε νομό σε καθημερινή βάση. Παιδιά μετακινουνται από το ένα ορεινό χωριό στο άλλο με λεωφορεία, ταξί... Δεν γεννήθηκε το σχολείο το 2020. Υπήρξαμε και εμείς μαθητές και δεν χάσαμε τίποτα. Αναπτυχθηκαμε με τρόπο που μπορούμε να σταθούμε σε μια αναποδιά, στο επείγον και στο αναπάντεχο με λογική και ψυχραιμία. Ναι, τα μαθήματα είναι προτεραιότητα αλλά τελικά έχουν γίνει αυτοσκοπός. Το μάθημα έχει νόημα όταν ο μαθητής οφείλεται. Όταν απαιτώ από το εξάχρονο να γράψει ενώ δεν μπορεί να πιάσει ούτε το μολύβι πια είναι.... (ψάχνω λέξη) ανοησία, σαδισμός; Δεν ξέρω. Όσο για τηλεκπαιδευση... με αυτά και μ' αυτά δεν ξέρουμε αν λειτουργεί καν το webex. Οι μαθητές και οι γονείς ειναι θορυβημενοι από το θέμα με την διαρροή προσωπικών δεδομένων. Μια πρόβα δεν έχουμε κάνει και δεν είμαστε ούτε σε ίδιο σχολείο με πέρσι. Ωράριο δεν έχουμε πει. Να γίνει το μάθημα αλλά όχι μόνο για να διασφαλιστεί ότι ο εκπαιδευτικος δεσμευσε τον χρόνο του υπέρ της πατρίδος ακόμα και χωρίς να επιτελει έργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2022, 04:57:56 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1885 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 05:04:59 μμ »
@schoolikui συμφωνώ απόλυτα. εγω θέλω να κάνω μάθημα γιατί δεν μ αρέσει να χάνω ώρες. αν λείπουν βέβαια πολλοί, δεν θα προχωρήσω πολύ. μ ενοχλώ να χαθεί ο προγραμματισμός μου αλλά δεν μ αρέσει η λογική ότι πρέπει να δικαιολογούμε τον μισθό μας.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1886 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 05:30:06 μμ »
Κακοκαιρία «Ελπίδα»: Κλειστά όλα τα σχολεία της Αττικής Δευτέρα και Τρίτη

https://www.in.gr/2022/01/23/greece/kakokairia-elpida-kleista-ola-ta-sxoleia-tis-attikis-deytera-kai-triti/
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1887 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 05:32:03 μμ »
Έχει λύσει το θέμα των προσωπικών δεδομένων και της CISCO; Έχει εφοδιάσει όλους τους μαθητές με τάμπλετ;;; Ξέρει ότι δε θα έχουμε προβλήματα με τις διακοπές ρεύματος η κυρία Υπουργός;;;
Σιγά μη βάλουμε κι απουσίες αύριο-μεθαύριο...! Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα παιδιά θα βγουν να δουν το χιόνι και να παίξουν με αυτό κι όχι να στηθούν σε μια μικρή οθόνη υπολογιστή να κάνουν τηλεμάθημα, που, όπως το ίδιο το Υπουργείο λέει, "χαλάει" και την ψυχολογία τους...!
Γιατί, μήπως με τους εκπαιδευτικούς προϋποθέτει ότι όλοι έχουν πρόσβαση στο ίντερνετ και τον απαραίτητο εξοπλισμό για τηλεκπαίδευση;

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1888 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 06:04:03 μμ »
Ε, όσοι δεν έχουν ας πάνε στο σχολείο να συνδεθούν από εκεί  ;D ;D
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1889 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 06:07:32 μμ »
@schoolikui συμφωνώ απόλυτα. εγω θέλω να κάνω μάθημα γιατί δεν μ αρέσει να χάνω ώρες. αν λείπουν βέβαια πολλοί, δεν θα προχωρήσω πολύ. μ ενοχλώ να χαθεί ο προγραμματισμός μου αλλά δεν μ αρέσει η λογική ότι πρέπει να δικαιολογούμε τον μισθό μας.
Στους άλλους εργαζόμενους όμως τη δέχεσαι αυτή τη λογική! Ο καθένας τελικά, όπως βολεύεται. Γενικότερα, είσαι ειλικρινές άτομο. Να δεχθείς προτείνω ότι είσαι εργαζόμενη σε έναν δημόσιο φορέα από τους πλέον νευραλγικούς. Και ακολουθείς όπως όλοι τις οδηγίες και συμμορφωνόμαστε. Αν κάποιος δεν μπορεί, παίρνει άδεια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158564
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.