*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 304337 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1890 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 06:11:23 μμ »
Ε, όσοι δεν έχουν ας πάνε στο σχολείο να συνδεθούν από εκεί  ;D ;D

Σύμφωνα με τη λογική της ολμε έτσι πρέπει να γίνει.
Τώρα όμως τα αλλάζουν. Δεν λενε να πάμε σχολείο αλλά να μας παρασχεθεί εξοπλισμός. Λογικό.
Έτσι κ αλλιώς τα γνωρίζαμε αυτά ότι θα γίνονταν, όποιος ήθελε μπορούσε να δανειζόταν συσκευή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:19 »

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1891 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 06:25:22 μμ »
Συνάδελφοι όσοι έχετε να κάνετε τηλεκπαίδευση από αύριο και έχετε καιρό να χρησιμοποιήσετε το webex μπείτε από σήμερα να το προετοιμάσετε. Μπείτε στο https://webex.sch.gr/ και συνδεθείτε για να το προετοιμάσετε. Εμένα επί ένα τέταρτο εγκαθιστούσε ενημερώσεις... Μην το αφήσετε τελευταία στιγμή γιατί ενδεχομένως να σας περιμένουν οι μαθητές σας. Δεν γνωρίζω αν και στα παιδιά συμβεί το ίδιο. Μάλλον πρέπει να είμαστε ελαστικοί με τις απουσίες τις πρώτες ώρες αύριο.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1892 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 06:37:35 μμ »
Έσπερος, λες μεγάλες κουβέντες χωρίς να ξέρεις τι γίνεται σε άλλα μέρη. Επειδή έδωσαν σε εσένα κομπιούτερ, νομίζεις ότι δίνουν σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1893 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:00:26 μμ »
Φαντάζομαι ότι δεν θα θέλουν Ράπιντ τεστ για την Τρίτη από τους ανεμβολιαστους...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:55:19 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1894 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:11:56 μμ »
Νομίζω ότι έχουμε μπλέξει τα πράγματα. Αν τα σχολεία κλείνουν για να προστατευτούμε από τον συνωστισμό σε τάξη με ασθενείς μαθητές οι ανάγκες διαφέρουν από το αν τα σχολεία κλείνουν για να προστατευτούμε από τις καιρικές συνθήκες. Και διαφορετικές είναι οι ανάγκες όταν μία περιοχή έχει πληγεί από σεισμό ή φυσική καταστροφη. Κοινή λογική.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1895 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:12:36 μμ »
Έσπερος, λες μεγάλες κουβέντες χωρίς να ξέρεις τι γίνεται σε άλλα μέρη. Επειδή έδωσαν σε εσένα κομπιούτερ, νομίζεις ότι δίνουν σε όλους.

Το δικό μου σχολείο έχει φτωχό εξοπλισμό αλλά 3-4 λαπτοπ έστω κ προϊστιρικα, μπορούσε να διαθέσει. Αμφιβάλλω αν υοαρχουν σχολεία πιο μίζερα κ τσιγγουνικα από εμάς. Όπως κ να χει, από την Παρασκευή ξέραμε περίπου ποια σχολεία θα κλείσουν, ξέραμε ότι προβλέπεται τηλεκπαίδευση, μπορούσαμε να ζητήσουμε από τον διευθυντή κ να πετάξουμε σ αυτόν το μπαλάκι. Ας έκοβε το λαιμό του να έβρισκε. Δική του ευθύνη είναι ο εξοπλισμός. Κ μια ωραία ανακοίνωση αν αδιαφορούσε, για να εκτεθεί αυτός. Είμαστε επαγγελματίες κ οφείλουμε να φερόμαστε με επαγγελματισμό κι όχι σαν 15μελες. Ο εργαζόμενος δικαιούται να ζητάει να κάνει τη διυλεια του σωστά χωρίς εκμετάλλευση, αλλά όχι με νοοτροπία χαβαλέ. Βλέπω πχ στη σελίδα τξς ελμε μας πλακίτσα, ότι χάλασε ο υπολογιστής μας κ δεν έχουμε αλυσίδες κ δεν πειράζει θα παίξουμε χιονοπολσμο όπως οι μαθητες. Αυτά δεν εινα σοβαρα πράγματα να λέγονται έτσι. Άλλο να στείλεις ένα έγγραφο αίτημα για να πέος ότι εσυ έκανες τος κινήσεις κ οι από πάνω αδιαφόρησαν, άλλο να κανεις παιδικά πείσματα. Μας αδικούν αυτές οι εικόνες.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1896 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:25:39 μμ »
Εμείς πάλι είμαστε πειραματικό με 35 άτομα σύλλογο και ένα λαπτοπ. Ακόμα και στο σχολείο οποίος θέλει φέρνει το δικό του. Έχουμε και κάτι παλιούς υπολογιστές, σίγουρα όχι φορητούς και όχι ικανούς να ανταπεξελθουν..
Δεν έχουμε χρησιμοποιήσει την τηλεκπαιδευση φέτος και πρέπει να καθίσει κάποιος να βγάλει πρόγραμμα.. Να αποφασιστεί αν θα κάνουμε μάθημα πρωί ή απόγευμα. Να ενημερωθούν οι γονείς. Να σταλούν τα links. Δεδομένου ότι από όσο γνωρίζω πέρσι ούτε τα μισά παιδιά δεν έμπαιναν στα μαθήματα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1897 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 07:55:21 μμ »
Εμάς δεν μας  ρώτησε τίποτα. Όρισε μόνος του το περσινό πρόγραμμα του υπουργείου κ το έστειλε. δεν ξέρω αν κάποιοι μίλησαν μαζί του ιδιωτικά, γιατί την Παρασκευή πολλοί δεν πίστευαν ότι θα γίνει κάτι τέτοιο κ κοροϊδεταν ότι δεν θα ασχοληθούν.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1898 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 08:56:30 μμ »
Θα ελέγξουμε  και σελφ τεστ αύριο;  ;D
Εφόσον είναι θέμα υγειονομικής επιτήρησης;; Δεν πρέπει;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1899 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 09:06:41 μμ »
Θα ελέγξουμε  και σελφ τεστ αύριο;  ;D
Εφόσον είναι θέμα υγειονομικής επιτήρησης;; Δεν πρέπει;

πλάκα πλάκα εμάς 2-3 τμήματα αύριο έχουν ραπιντ κ υποθέτω δεν θα το κάνουν… κ τι να πω, να κατέβουν οι άνθρωποι με τα χιόνια να περιμένουν στους -3 στην αυλή του ΚΥ;
Εγω πάντως το σελφ που είχα σήμερα ως επαφή το έκανα.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1900 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:05:44 μμ »
πλάκα πλάκα εμάς 2-3 τμήματα αύριο έχουν ραπιντ κ υποθέτω δεν θα το κάνουν… κ τι να πω, να κατέβουν οι άνθρωποι με τα χιόνια να περιμένουν στους -3 στην αυλή του ΚΥ;
Εγω πάντως το σελφ που είχα σήμερα ως επαφή το έκανα.
Σε μας δεν θα κάνουν.... Να θυμίσω ότι υπάρχει οδηγία από την πολιτική προστασία να αποφεύγονται οι άσκοπες μετακινήσεις...

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1901 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:12:57 μμ »
Εβγαλε προ ημερών μια ασαφή ανακοίνωση ότι συμμορφώθηκε με τις υποδείξεις της Αρχής (ουσιαστικά παραδεχόμενη ότι υπήρχαν προβλήματα, πράγματα που αρνηθηκε όταν δημοσιεύτηκε η έκθεση).
Φυσικά θα βγουν τα παιδια να δουν το χιόνι, τα παιδιά των περιοχών που δεν χιονίζει συχνά ειναι απόλυτα δικαιολογημένα να το κάνουν.
Οι απουσίες είναι υπερβολή, έτσι κι αλλιώς ήταν προβληματικές και πέρσι. Το ενδεχόμενο διακοπών δικτύο και ρεύματος δεν  νομίζω ότι το σκέφτεται κανείς όταν ζει στον πύργο του δυστυχώς....
Η βλακεία ειναι που δεν αφήνουν τα σχολεία να κρίνουν. Εγώ θέλω να κάνω μάθημα, δεν θέλω να χάσω τις ώρες. Αλλά δεν με νοιάζει αν από το 7ωρο ενός τμήματος κάνουμε άθημα μόνο 2-3. Δεν θα πω ότι εγώ είμαι κορόιδο κι οι άλλοι κάθονται. Πιο φυσιολογικό μου φαίνεται να γίνουν λίγες ώρες για να μην χάσουν την επαφή τα παιδιά, και μετά να τα αφήσουμε να κάνουν ό,τι θέλουν. \

Κι εμείς κλιεστά αύριο-μεθαύριο, κυρίως λόγω παγετού. Τα χιόνια δεν θα μείνουν για πολύ όπως βλέπω, αν και το έστρωσε κανονικά. Η μετακίνηση των μαθητών από τα χωριά όμως είναι επικίνδυνη.




πλάκα πλάκα εμάς 2-3 τμήματα αύριο έχουν ραπιντ κ υποθέτω δεν θα το κάνουν… κ τι να πω, να κατέβουν οι άνθρωποι με τα χιόνια να περιμένουν στους -3 στην αυλή του ΚΥ;
Εγω πάντως το σελφ που είχα σήμερα ως επαφή το έκανα.



αφου θα ειστε κλειστα  τι σελφ εκανες και ποιοι θα πανε για ραπιντ ωστε να ειναι κατεπειγον για αυριο ;;μαζι σου δεν βγαζει ακρη κανεις τελικα

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1902 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:22:28 μμ »





αφου θα ειστε κλειστα  τι σελφ εκανες και ποιοι θα πανε για ραπιντ ωστε να ειναι κατεπειγον για αυριο ;;μαζι σου δεν βγαζει ακρη κανεις τελικα

Τα τεστ δεν γίνονται μόνο για το σχολείο.Γίνονται για την γενικότερη ιχνηλατηση. Αν εγω νοσώ κ αύριο πάω για καφέ στη γειτόνισσα, τι μου φταίει; τα παιδθα που είναι δυνάμει φορείς του ιού δεν πρέπει να ελεγχθούν ώστε να μην έχουν μολύνει άλλους μέχρι την Τετάρτη; Μόνο στο σχολείο συναναστρεφόμαστε με κόσμο;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1903 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 10:50:44 μμ »
Το δικό μου σχολείο έχει φτωχό εξοπλισμό αλλά 3-4 λαπτοπ έστω κ προϊστιρικα, μπορούσε να διαθέσει. Αμφιβάλλω αν υοαρχουν σχολεία πιο μίζερα κ τσιγγουνικα από εμάς. Όπως κ να χει, από την Παρασκευή ξέραμε περίπου ποια σχολεία θα κλείσουν, ξέραμε ότι προβλέπεται τηλεκπαίδευση, μπορούσαμε να ζητήσουμε από τον διευθυντή κ να πετάξουμε σ αυτόν το μπαλάκι. Ας έκοβε το λαιμό του να έβρισκε. Δική του ευθύνη είναι ο εξοπλισμός. Κ μια ωραία ανακοίνωση αν αδιαφορούσε, για να εκτεθεί αυτός. Είμαστε επαγγελματίες κ οφείλουμε να φερόμαστε με επαγγελματισμό κι όχι σαν 15μελες. Ο εργαζόμενος δικαιούται να ζητάει να κάνει τη διυλεια του σωστά χωρίς εκμετάλλευση, αλλά όχι με νοοτροπία χαβαλέ. Βλέπω πχ στη σελίδα τξς ελμε μας πλακίτσα, ότι χάλασε ο υπολογιστής μας κ δεν έχουμε αλυσίδες κ δεν πειράζει θα παίξουμε χιονοπολσμο όπως οι μαθητες. Αυτά δεν εινα σοβαρα πράγματα να λέγονται έτσι. Άλλο να στείλεις ένα έγγραφο αίτημα για να πέος ότι εσυ έκανες τος κινήσεις κ οι από πάνω αδιαφόρησαν, άλλο να κανεις παιδικά πείσματα. Μας αδικούν αυτές οι εικόνες.
... Ξέρετε κάτι; Σε όλες τις αναπτυγμένες κοινωνίες (πλην της μπανανίας όπου ζούμε) ο επαγγελματισμός προϋποθέτει εμπράγματη στήριξη και χρήμα και όχι μόνον προφορικές εντολές και επίκληση στο φιλότιμο... Εμείς εδώ χοροπηδάμε που ακούσαμε τα rafale να σχίζουν αιθέρες αλλά το internet μας σέρνεται, η ΔΕΗ κάνει διακοπές και ας έχει γίνει πανάκριβη κιλοβατώρα και πολύ περισσότερο αρκετοί μαθητές να μην μπορούν να συνδεθούν... Γιατί; Γιατί θα θέλουν να παίξουν χιονοπόλεμο... Ας δικαιολογήσουμε τον μισθό μας και ας αφήσουμε τον "επαγγελματισμό" κατά μέρος... Μας ακούν Γερμανοί και Σουηδοί και κυλιόνται στα πατώματα από το γέλιο... με τον "επαγγελματισμό" μας!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 568
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 599
Σύνολο: 610

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.