*

Αποστολέας Θέμα: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες  (Αναγνώστηκε 18593 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« στις: Δεκέμβριος 15, 2022, 07:52:06 μμ »
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάπου το θέμα.
 Θα ήθελα να ακούσω τι γίνεται στα σχολεία σας με τους μέντορες. Ξεκινήσατε τις υποδειγματικές; Υπάρχουν κάποια πρότυπα;  Κρατάνε λέει ημερολόγιο κάποιοι. Τι κάνετε ακριβώς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 15, 2022, 08:11:59 μμ »
Κρατάνε λέει ημερολόγιο κάποιοι. Τι κάνετε ακριβώς;
Μετράμε τις μέρες να πάει η Κεραμίδα σπίτι της.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2022, 09:34:24 μμ »
Ο δικός μας μέντορας δεν κάνει τίποτα. Δεν έχει καν σχέση με τον κλάδο των ατόμων που δικαιούνται μέντορα. Και δεν έχουμε ορίσει βοηθό μέντορα. Δεν έχω καταλάβει γιατί ο διευθυντής δεν το έκανε όπως πρέπει, νομίζω ήταν μια μικρή παραχώρηση για να δείξει ότι δεν θέλει να καταπιέσει τους νεοδιόριστους ή να τους ελέγξει. Κυνήγησε πολύ όμως το θέμα των συντονιστών, ίσως γιατι το θεωρεί πιο ανώδυνο. Μας είπε να μιλήσουμε με τον σύμβουλο να έρθει αυτός να κάνει μια διδασκαλία (συμβιβαστική λύση προφανώς), ο άνθρωπος είπε ότι θα ήθελε γενικα να έρθει αλλά δεν φάνηκε να θεωρεί ότι αυτό καλύπτει την «υποχρέωση”, αλλά τι να πει κι αυτός από τη θέση του. Είπαμε λοιπόν απλα ότι αν δεν έχει αλλάξει η κυβέρνηση ώς τον Ιούνιο, οι πιο παλιές θα μπούμε η μια σε μάθημα της άλλης σ ένα κενό και θα πούμε ότι κάναμε διδασκαλίες. Αν οι «νέοι» (που εμένα είναι συνομήλικοι μου) θέλουν να έρθουν, ας έρθουν, εμείς σε δικό τους μάθημα δεν μπαίνουμε πάντως.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2022, 10:15:51 μμ »
Μετράμε τις μέρες να πάει η Κεραμίδα σπίτι της.

αχαχαχαχα, καλά, μην πάρεις και όρκο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:00:00 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2022, 10:18:13 μμ »
Μας είπε να μιλήσουμε με τον σύμβουλο να έρθει αυτός να κάνει μια διδασκαλία (συμβιβαστική λύση προφανώς), ο άνθρωπος είπε ότι θα ήθελε γενικα να έρθει αλλά δεν φάνηκε να θεωρεί ότι αυτό καλύπτει την «υποχρέωση”, αλλά τι να πει κι αυτός από τη θέση του. Είπαμε λοιπόν απλα ότι αν δεν έχει αλλάξει η κυβέρνηση ώς τον Ιούνιο, οι πιο παλιές θα μπούμε η μια σε μάθημα της άλλης σ ένα κενό και θα πούμε ότι κάναμε διδασκαλίες. Αν οι «νέοι» (που εμένα είναι συνομήλικοι μου) θέλουν να έρθουν, ας έρθουν, εμείς σε δικό τους μάθημα δεν μπαίνουμε πάντως.

τι να κάνει και ο σύμβουλος; έχει μόρια να ξαναγίνει - αν προχωρήσει η διαδικασία, εκλογές γαρ- ή είναι απελπισμένος;
ρε τι πλάνα κάνουν οι εκλογές..."αν δεν αλλάξει ως τον Ιούνιο" αχαχαχααχ, θεϊκό ! τι τραβάμε κι εμείς οι χορεύτριες που θα έλεγε...

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 03:16:07 μμ »
Το θέμα είναι αν ακολουθήθηκε η διαδικασία όπως προβλέπεται από το νόμο για την επιλογή του μέντορα. Πέρα από την προϋπηρεσία να αθροίζουν ως προς τη μοριοδοτηση και τα ακαδημαϊκά προσόντα σύμφωνα με το ΦΕΚ. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων οι διευθυντές βάλανε "δικούς" τους ανθρώπους για ευνόητους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 09:47:11 μμ »
Στο δικό μου σχολείο στη θέση του μέντορα τοποθετήθηκε η υποδιευθύντρια. Κανεις δεν ήθελε ούτως ή άλλως, γιατί θεωρήθηκε δυνάμει αντισυναδελφικο. Οπότε είπαμε όλοι ομόφωνα να μπει το άτομο που ούτως ή άλλως πάντα θα ενημέρωνε τους νέους για τη νομοθεσία και τα διαδικαστικά. Τυπικα προσόντα ανύπαρκτα βέβαια, αλλά είναι έμπειρη και γνωστης της νομοθεσίας. (εδώ παρενθετικά αναφέρω ότι εγω τον θεσμό του μέντορα τον θεωρώ αναγκαιότερο γιατί πρώτα απ όλα θυμάμαι πόσο πελαγωμενη ήμουν ως νέα και ποσο με βοήθησε να ακούω συμβουλές, αντιδημοφιλής άποψη αλλά τι να κάνουμε). Για τον συντονιστή όμως ο διευθυντής το τερμάτισε. Μας μοριοδοτησε κ προσόντα που δεν έπρεπε πχ διδακτορικό στο γνωστικό αντικείμενο δλδ άσχετο με τον θεσμο. Πέραν του ότι οι παλιές δρν ήθελαν, φαίνεται ότι του άρεσε η ιδέα να λέει ότι συντονιστές στο σχολείο είναι διδάκτορες με 3 γλώσσες. Τώρα γιατί δεν ήθελε το ίδιο για τον μέντορα, δεν γνωριζω. Εικάζω απλώς ότι θεώρησε ασφαλεστερο να πει μια κουβέντα αν χρειαστεί, κάποιος που έχει μια θέση ευθύνης και δεν θα κατηγορηθεί για παρέμβαση, πράγμα που δεν είναι και παράλογο,

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 17, 2022, 10:49:32 μμ »
Και σε μας ο Διευθυντής θεώρησε πιο παρακατιανή τη θέση του μέντορα και δεν ασχολήθηκε τόσο. Την θέση του Συντονιστή όμως την έχει σαν τη βιτρίνα του σχολείου. Είμαι η πιο νέα από τους παλιούς και το Διδακτορικό μου επίσης είναι εκτός, αλλά μάλλον το δεύτερο πτυχίο, που δεν έχει καν σχέση με την εκπαίδευση, του φάνηκε η πλέον κατάλληλη επιλογή. Η άρνησή μου υπολογίζω πως έγινε δεκτή επειδή ξεκαθάρισα πως θα δημιουργήσω προβλήματα στο σχολείο που κανένας άλλος δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2022, 09:04:24 πμ »
@ppil εμάς δεν ξέρω αν το θεώρησε παρακατιανό. Γιατι μέντορα όρισε αμέσως, ενώ συντονιστή άφησε να περάσει λίγο ο καιρός. Άρα θεωρούσε αναγκαίο να υπάρχει μέντορας (λογικό, έχουμε 4 νεοδιόριστους, οι δυο απ αυτούς χωρίς πρότερη εργασία στην εκπαίδευση). Σίγουρα ομωσ δεν ήθελε να μπει σε διαδικασια μοριοδότησης για το συγκεκριμένο. Όχι ότι ο μέντορας έχει κάνει κάτι. Τους συντονιστές έτρεξε για να κανονίσουμε τις διδασκαλίες. Αυτό με τη βιτρίνα πάντως συμφωνώ. Κι εμάς έτσι το βλέπει. Μήπως δόθηκε και γραμμή;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2022, 11:24:56 μμ »
Σαχλαμάρες γενικώς...οι θεσμοί αυτοί στην χώρα δεν μπορούν να λειτουργήσουν, γιατί απλώς είναι (είμαστε) βλάχοι όλοι!!! Και είμαστε με ευθύνη δική μας αλλά και την Πολιτείας που τόσα χρόνια δεν έχει πάρει στα σοβαρά το έργο της Εκπαίδευσης και απλώς παίζουν τα χαρτιά τους...που είναι η επιμόρφωση; Η στήριξη; Τα υποδείγματα; Ο χρόνος απελευθέρωσης από άλλα καθήκοντα και το επίδομα θέσεων; Πουθενά! Όλα μόνο για τους τίτλους και τα χαρτιά. Κενοί περιεχομένου οι θεσμοί αυτοί. Σημαντικοί, σπουδαίοι, θα έφερναν αποτελέσματα...αλλά...ένα μεγάλο αλλά!!!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: κουλτούρα συνεργασίας, εκπαιδευτικοί με όρεξη για τη δουλειά τους και με διάθεση επικοινωνίας με τους μαθητές, δάσκαλοι πάνω από όλα, με όραμα, με μεράκι, με θέληση να φέρουν το κάθε παιδί σε σύνδεση με τον άλλον, με τον εαυτό του και με τον άλλον. Αυτή είναι η ουσία της Παιδείας...δυστυχώς για τους περισσότερους - αν δεν πρόκειται για καθαρά βολεμένους- το σχολείο οφείλει να αντιγράψει το φροντιστήριο: εναντικοποίηση διδασκαλίας! Αυτό το μοντέλο δεν προάγει την παιδεία. Πρέπει να εγκαταλειφθεί χθες!


Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 09:32:03 πμ »
@Έσπερος Μέντορα όρισε και σε μας αμέσως και δεν μου έδωσε την εντύπωση πως το θεώρησε πιο αναγκαίο, αλλά πιο εύκολο, ίσως και άνευ σημασίας. Την θέση πήρε ο υποδιευθυντής άμεσα, ενώ και σ΄αυτό υπήρχε ζήτηση. Σε μας βέβαια υπάρχουν και άτυπες θέσεις, πχ δεν θέλει να λείπει ο ίδιος και να τύχει να λείπει και κάποιος συγκεκριμένος από εμάς...
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 02:36:01 μμ »
Σαχλαμάρες γενικώς...οι θεσμοί αυτοί στην χώρα δεν μπορούν να λειτουργήσουν, γιατί απλώς είναι (είμαστε) βλάχοι όλοι!!! Και είμαστε με ευθύνη δική μας αλλά και την Πολιτείας που τόσα χρόνια δεν έχει πάρει στα σοβαρά το έργο της Εκπαίδευσης και απλώς παίζουν τα χαρτιά τους...που είναι η επιμόρφωση; Η στήριξη; Τα υποδείγματα; Ο χρόνος απελευθέρωσης από άλλα καθήκοντα και το επίδομα θέσεων; Πουθενά! Όλα μόνο για τους τίτλους και τα χαρτιά. Κενοί περιεχομένου οι θεσμοί αυτοί. Σημαντικοί, σπουδαίοι, θα έφερναν αποτελέσματα...αλλά...ένα μεγάλο αλλά!!!

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά: κουλτούρα συνεργασίας, εκπαιδευτικοί με όρεξη για τη δουλειά τους και με διάθεση επικοινωνίας με τους μαθητές, δάσκαλοι πάνω από όλα, με όραμα, με μεράκι, με θέληση να φέρουν το κάθε παιδί σε σύνδεση με τον άλλον, με τον εαυτό του και με τον άλλον. Αυτή είναι η ουσία της Παιδείας...δυστυχώς για τους περισσότερους - αν δεν πρόκειται για καθαρά βολεμένους- το σχολείο οφείλει να αντιγράψει το φροντιστήριο: εναντικοποίηση διδασκαλίας! Αυτό το μοντέλο δεν προάγει την παιδεία. Πρέπει να εγκαταλειφθεί χθες!

@jure συμφωνώ ότι στην Ελλάδα γενικα δεν υπάρχει κουλτούρα συνεργασίας παρα μόνο σε εταιρείες που λειτουργούν με λογικές εξωτερικού. Οι υπόλοιποι ούτε θελουμε ούτε μάθαμε να συνεργαζόμαστε και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου. Η συνεργασία όμως δρν επιβάλλεται ούτε λύνεται με άτυπες ιεραρχικές δομές που τελικά εξυπηρετούν τη φιλοδοξία κάποιων.

Και τέλος, οι εκπαιδευτικοί κάθε άλλο παρα βολεμένοι είναι, αν σκεφτείς τις συνθήκες εργασίας, την εργασιακή ανασφάλεια των αναπληρωτων ή και αυτών που δεν έχουν οργανική ή όσων είναι τοποθετημένοι μακριά απι τον τόπο συμφερόντων τους. Μόνο βολεμένους δεν μπορείς να μας πεις. Σίγουρα όμως ένα τεράστιο ζήτημα είναι ότι αυτοί που διοικούν τα σχολεία συνήθως  έχουν πολύ λιγότερη μόρφωση και λιγότερες δεξιότητες, γνώσεις και εμπειριες ζωής από τους «υφιστάμενους» τους. Και γενικα στα σχολεία συχνά περναει η γραμμή των παλιών που έχουν μάθει να λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο και χωρίς ιδιαίτερη έμπνευση και με τον γνωστό ερασιτεχνισμό που μας διακρίνει, αυτό το «έλα μωρέ θα τα καταφέρουμε κουτσα στραβά». Και μέσα σ αυτό το κλίμα προφανώς είναι ησσονος σημασίας το  να βοηθήσεις έναν νεοδιόριστο. Εξάλλου τι να βοηθήσεις, όταν πιθανότατα του εχεις φορτώσει τα χειρότερα μαθήματα, τα χειρότερα τμήματα, τις γιορτές και όποια άλλη εργασία δεν θες;

Αποσυνδεδεμένος JimP

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 19, 2022, 02:57:49 μμ »
Τοσο οι μεντορες οσο και το εργαστηριο δεξιοτητων μεγαλες αποτυχιες, εξαιτιας της προχειροτητας με την οποια στηθηκαν...

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Μέντορες- υποδειγματικές διδασκαλίες
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 20, 2022, 11:25:29 πμ »
Τι σχέση έχει ο θεσμός του Μέντορα με τις υποδειγματικές διδασκαλίες; Βλέπω πως αρκετά μέλη του κλάδου προσθέτουν στα ΦΕΚ παραγράφους τις οποίες παρέλειψε να γράψει ο νομοθέτης!!! Καλές γιορτές...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159520
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 253
Σύνολο: 273

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.