*

Αποστολέας Θέμα: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!  (Αναγνώστηκε 63910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 11, 2023, 11:26:39 πμ »
Lodo, αξιολογείς τώρα με τα χειρότερα χυδαιότερο κριτήρια: πολιτικά φρονήματα. Οι δακίτες στο σύνολό τους είναι άχρηστοι; Μπορεί να έχουν ικανότητες! Το αποκλείεις;

Nikos99, ούτε καλύτεροι ούτε αξιότεροι, για αυτό θέσαμε εαυτόν στην κριτική του Συμβούλου μας. Εσύ που την αρνείσαι, αν την έχεις αρνηθεί, προφανώς θεωρείς ότι κανείς δεν μπορεί να σε ελέγξει.

Για να μην επαναλαμβάνομαι: η αξιολόγηση θα προχωρήσει, πισωγυρίσματα δεν ευνοούν και δεν συμφέρουν κανέναν. Να φροντίσουμε να έχουμε στο σωματείο άξια μέλη, ώστε να συζητήσουν και να προτείνουν βελτιωτικές ρυθμίσεις. Να πιέσουν για τα βασικά!!!! Είναι σημαντικό να πείσουμε την κοινωνία να σταθεί στο πλευρό των εκπαιδευτικών για τα μεγάλα ζητήματα: σχολική στέγη, άρση ανισοτήτων, ενίσχυση τεχνικής εκπαίδευσης, αυστηροποίηση λυκείου, καλύτερους μισθούς, ψυχολόγοι, νοσηλευτές, κοινωνικοί λειτουργοί σε κάθε σχολείο, αναλυτικά προγράμματα - η τέχνη εξοβελισμένη- σχολές γονέων και τόσα άλλα…

Η ελληνική κοινωνία νοσεί. Χρειάζεται φροντίδα στα βασικά. Το σχολείο είναι το σπουδαιότερο κομμάτι της, αλλά χωρίς την οικογένεια υπολειτουργεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:03 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 11, 2023, 12:17:27 μμ »
Aσε τα ''προφανώς'' σου. Προφανώς; Πώς προφαίνεται αυτό, δηλαδή; Επειδή είσαι εσύ ''έτσι'', πρέπει να είναι και οι άλλοι με αναγωγή;

Προσπαθώ (αλήθεια προσπαθώ) να σε καταλάβω διαβάζοντας τις απόψεις σου. Δεν μπορώ. Αυτά τα άλματά σου, δεν έχουν λογική.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2023, 12:19:03 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος katanomi2020

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 11, 2023, 01:08:04 μμ »
Lodo, αξιολογείς τώρα με τα χειρότερα χυδαιότερο κριτήρια: πολιτικά φρονήματα. Οι δακίτες στο σύνολό τους είναι άχρηστοι; Μπορεί να έχουν ικανότητες! Το αποκλείεις;

Nikos99, ούτε καλύτεροι ούτε αξιότεροι, για αυτό θέσαμε εαυτόν στην κριτική του Συμβούλου μας. Εσύ που την αρνείσαι, αν την έχεις αρνηθεί, προφανώς θεωρείς ότι κανείς δεν μπορεί να σε ελέγξει.

Για να μην επαναλαμβάνομαι: η αξιολόγηση θα προχωρήσει, πισωγυρίσματα δεν ευνοούν και δεν συμφέρουν κανέναν. Να φροντίσουμε να έχουμε στο σωματείο άξια μέλη, ώστε να συζητήσουν και να προτείνουν βελτιωτικές ρυθμίσεις. Να πιέσουν για τα βασικά!!!! Είναι σημαντικό να πείσουμε την κοινωνία να σταθεί στο πλευρό των εκπαιδευτικών για τα μεγάλα ζητήματα: σχολική στέγη, άρση ανισοτήτων, ενίσχυση τεχνικής εκπαίδευσης, αυστηροποίηση λυκείου, καλύτερους μισθούς, ψυχολόγοι, νοσηλευτές, κοινωνικοί λειτουργοί σε κάθε σχολείο, αναλυτικά προγράμματα - η τέχνη εξοβελισμένη- σχολές γονέων και τόσα άλλα…

Η ελληνική κοινωνία νοσεί. Χρειάζεται φροντίδα στα βασικά. Το σχολείο είναι το σπουδαιότερο κομμάτι της, αλλά χωρίς την οικογένεια υπολειτουργεί.
Η αντιπολίτευση έβγαλε ανακοίνωση ότι θα καταργήσει την αξιολόγηση.Μην λες μεγάλα λόγια.Περίμενε τις εξελίξεις.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2956
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 11, 2023, 01:23:55 μμ »
Lodo, αξιολογείς τώρα με τα χειρότερα χυδαιότερο κριτήρια: πολιτικά φρονήματα. Οι δακίτες στο σύνολό τους είναι άχρηστοι; Μπορεί να έχουν ικανότητες! Το αποκλείεις;
Ο lodo σου εξηγεί ότι η επιλογή των συμβούλων έγινε με τα χείριστα πολιτικά κριτήρια. Τη δακίτικη ταυτότητα. Αλλά εσύ συμφωνείς μ' αυτό καθώς σ' αυτά τα χυδαία στάνταρ κινείσαι κι εσύ. Εμείς έχουμε άλλα κριτήρια. Αξιοκρατίας κι όχι ρουσφέτικης δεξιίλας. Έκαστος κι ο αγώνας του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:37:03 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 11, 2023, 01:24:04 μμ »
Η πολιτική αστάθεια που έρχεται μετά την 21.5 θα "παγώσει" λογικά το όλο θέμα... Το πρόβλημα είναι ότι η κοινωνία ζητάει την αξιολόγηση και εύλογα, μπορώ να πω. Το πρόβλημα όμως είναι οι αξιολογητές, όχι οι αξιολογούμενοι... Συμφωνώ με lodo. Αν ισχύουν αυτά που γράφεται ότι έγιναν και στον ν. Λέσβου, όπου μόνο τα στελέχη της ΔΑΚΕ πήραν άριστα και οι άλλοι κάτω από την βάση, είμαστε χαμένοι...
jure, εσύ θεωρείς ότι στο σωματείο έχουμε άξια μέλη; Εγώ που ξέρω κάποιους, λέω όχι....

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 11, 2023, 01:47:25 μμ »
Αν και έχω πολλές διαφωνίες σε σχέση με το συγκεκριμένο μοντέλο αξιολόγησης, τολμώ να πω ότι ο σύμβουλος για τους περισσότερους δεν θα αποτελέσει πρόβλημα. Άλλωστε σε πολλές ειδικότητες οι σύμβουλοι είναι αρμόδιοι για 6-7 νομούς οπότε θα δουν το αξιολογούμενο μία φορά στα στα 2-3 χρόνια και άν... το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι η αξιολόγηση από τον διευθυντή, στις ορέξεις του οποίου αφήνεται ο κάθε εκπαιδευτικός και με τον οποίον ο ίδιος  μπορεί να διαφωνεί πολιτικά, σε θέματα αρχών, μοντέλου διοίκησης κ.λ.π. εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι πιστεύω και από την εμπειρία μου θα υπάρξουν πολλοί ακατάλληλοι στην θέση αυτή, εννοώντας όχι με βάση τα τυπικά προσόντα αλλά άλλα προσόντα  τα οποία η συνέντευξη δεν μπορεί να δει π.χ. ενσυναίσθηση, δυνατότητα συνεργασίας, έμπνευση κ.λ.π. ...

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 11, 2023, 01:54:21 μμ »
ότι κάποιος, οποιοσδήποτε, φαντάζεται ότι υπάρχουν ψηφοφόροι που περιμένουν να σχηματίσουν πολιτική άποψη διαβάζοντας τα παντελώς μη επιβεβαιώσιμα σχόλια του οποιουδήποτε εδώ μέσα πρέπει με νόμο να γίνει κριτήριο αποτυχίας σε κάθε είδος αξιολόγησης παρελθούσα, παρούσα και μέλλουσα για τρεις γενιές κατ’ ελάχιστο     
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 11, 2023, 02:12:16 μμ »
Αν και έχω πολλές διαφωνίες σε σχέση με το συγκεκριμένο μοντέλο αξιολόγησης, τολμώ να πω ότι ο σύμβουλος για τους περισσότερους δεν θα αποτελέσει πρόβλημα. Άλλωστε σε πολλές ειδικότητες οι σύμβουλοι είναι αρμόδιοι για 6-7 νομούς οπότε θα δουν το αξιολογούμενο μία φορά στα στα 2-3 χρόνια και άν... το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι η αξιολόγηση από τον διευθυντή, στις ορέξεις του οποίου αφήνεται ο κάθε εκπαιδευτικός και με τον οποίον ο ίδιος  μπορεί να διαφωνεί πολιτικά, σε θέματα αρχών, μοντέλου διοίκησης κ.λ.π. εκεί θα παιχτεί το παιχνίδι πιστεύω και από την εμπειρία μου θα υπάρξουν πολλοί ακατάλληλοι στην θέση αυτή, εννοώντας όχι με βάση τα τυπικά προσόντα αλλά άλλα προσόντα  τα οποία η συνέντευξη δεν μπορεί να δει π.χ. ενσυναίσθηση, δυνατότητα συνεργασίας, έμπνευση κ.λ.π. ...
Αυτό που λες προϋποθέτει ότι δε θα έχει δοθεί (ανεπίσημη προφανώς, δεν την ξαναπατάνε όπως το 2014) γραμμή στους συμβούλους για ποσοστά "ανεπαρκών". Επίσης, είμαστε οκ σαν κλάδος στο να στοχοποιηθούν οι "αντιφρονούντες" (όπως π.χ. οι συνάδελφοι που πρόσκεινται στο ΠΑΜΕ), μόνο και μόνο επειδή δεν αφορά εμάς προσωπικά ή επειδή είναι η μειοψηφία; Σε τι τότε διαφέρουμε από αυτούς που δεν αντιδρούν στην αξιολόγηση με τη λογική "εγώ έχω 800 χαρτιά, δε θα έχω πρόβλημα, για τους υπόλοιπους ποσώς με νοιάζει";

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 11, 2023, 02:21:17 μμ »
Η πολιτική αστάθεια που έρχεται μετά την 21.5 θα "παγώσει" λογικά το όλο θέμα... Το πρόβλημα είναι ότι η κοινωνία ζητάει την αξιολόγηση και εύλογα, μπορώ να πω. Το πρόβλημα όμως είναι οι αξιολογητές, όχι οι αξιολογούμενοι... Συμφωνώ με lodo. Αν ισχύουν αυτά που γράφεται ότι έγιναν και στον ν. Λέσβου, όπου μόνο τα στελέχη της ΔΑΚΕ πήραν άριστα και οι άλλοι κάτω από την βάση, είμαστε χαμένοι...
jure, εσύ θεωρείς ότι στο σωματείο έχουμε άξια μέλη; Εγώ που ξέρω κάποιους, λέω όχι....
Θεωρώ ότι δεν έχουμε λογικά, αξιόλογα, μετριοπαθή μέλη στο Σωματείο, για αυτό και τόσα χρόνια τα αιτήματα του κλάδου τα πραγματικά θάβονται. Είναι απορίας άξιο πώς γίνεται να μην διεκδικούμε σε περίοδο εκλογών το περισσότερο που μπορούμε!!! Ασχολούμαστε με τα ντου δυο τριών τρελών, ακραίων αριστερών, σε κάποια σχολεία, για να εμποδιστεί η αξιολόγηση νεοδιόριστους που ήθελε, το τονίζω , ήθελε να αξιολογηθεί!!! Αλλιώς δεν θα τον ενοχλούσε κανένας Σύμβουλος. Όσοι εδώ μέσα περάσαμε τη διαδικασία, γνωρίζουμε πολύ καλά ότι κανένας δεν κρύβεται από κανέναν. Επαναλαμβάνω, όποιος επιθυμεί απέχει-απεργεί. Οποιος όχι, αξιολογείται κατόπιν συνεννόησης με τον Σύμβουλό του.

Erietta, για αυτό τονίζω διαρκώς σε κάθε μου μήνυμα ως βασική προϋπόθεση την ύπαρξη αξιόλογων και μορφωμένων προσώπων στο Σωματείο.

Δεν θα σταματήσει, πόσο μάλλον να παγώσει η διαδικασία. 19/5 και 22/5 απλώς δεν θα γίνουν συναντήσεις. Πριν και μετά κανονικότατα. Έξάλλου τα ραντεβού έχουν κλείσει ήδη από καιρό.

Κανένα σύστημα αξιολόγησης δεν μπορεί να είναι τέλειο, αφού είναι ανθρώπινο. Σε λίγο που θα μας αξιολογούν τα ρομπότ θα είμαστε ασφαλέστεροι!!!

Για το λιοντάρι που κρύβεται πίσω από ψευδώνυμα…άσε τα πμ! Σε ξέρω προσωπικά…δεν σε συμφέρει να ανοίξω το στόμα μου. Αν και δεν με χρειάζεσαι…έχεις αναδείξει το ήθος σου πολλαπλώς!

Τέλος, για την αντιπολίτευση. Ποιος ο σύριζα έχει τάξει κατάργηση; Αφού την έχει ψηφίσει την αξιολόγηση. Να τροποποιήσει, αν και εφόσον γίνει ή μπει σε κάποια κυβέρνηση (με τη ΝΔ μια χαρά…εδώ τα κατάφερε με τον Καμμένο!!!)  μπορεί, αλλά να καταργήσει το αποκλείω. Πόσες κωλοτούμπες πια!!

Ο καθένας κρίνει και πράττει. Τους τραμπουκισμούς και τις ύβρεις δεν αντέχουμε. Δεν μας τιμούν. Μαζέψτε τους σκύλους…
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2023, 02:23:35 μμ από JURE »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4189
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 11, 2023, 03:28:08 μμ »
Αυτό που λες προϋποθέτει ότι δε θα έχει δοθεί (ανεπίσημη προφανώς, δεν την ξαναπατάνε όπως το 2014) γραμμή στους συμβούλους για ποσοστά "ανεπαρκών". Επίσης, είμαστε οκ σαν κλάδος στο να στοχοποιηθούν οι "αντιφρονούντες" (όπως π.χ. οι συνάδελφοι που πρόσκεινται στο ΠΑΜΕ), μόνο και μόνο επειδή δεν αφορά εμάς προσωπικά ή επειδή είναι η μειοψηφία; Σε τι τότε διαφέρουμε από αυτούς που δεν αντιδρούν στην αξιολόγηση με τη λογική "εγώ έχω 800 χαρτιά, δε θα έχω πρόβλημα, για τους υπόλοιπους ποσώς με νοιάζει";

Ανεπαρκείς που δεν θα απολυθούν και δεν θα αντικατασταθούν, δεν συμφέρουν την κυβέρνηση για τον επικοινωνιακό χειρισμό που την απασχολεί.

Ο χ σύμβουλος είναι λιγότερο πιθανό να ξέρει ποιος πρόσκειται πού, πράγμα που σίγουρα θα ξέρει ο διευθυντής, σ αυτό συμφωνώ απόλυτα με blueswire.
Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος της αντίδρασης βασίζεται στην πεποίθηση ότι δεν γουστάρουμε να ξέρει κάποιος τι κάνουμε στην τάξη ΜΑΣ, που μη μου πείτε ότι δεν υπάρχει σαν νοοτροπία, για αυτό και οι αντιδράσεις είναι κυρίως για τους συμβούλους που είναι ένας ξένος που θα κρίνει το γαμάτο μάθημά ΜΑΣ, πράγμα που μας φέρνει αλλεργία. Τους διευθυντές μάλλον τους έχουμε του χεριού μας, δεδομένους, δεν ξέρω τι να πω, πραγματικά δεν κατανοώ την κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 11, 2023, 03:35:38 μμ »
Ανεπαρκείς που δεν θα απολυθούν και δεν θα αντικατασταθούν, δεν συμφέρουν την κυβέρνηση για τον επικοινωνιακό χειρισμό που την απασχολεί.

Ο χ σύμβουλος είναι λιγότερο πιθανό να ξέρει ποιος πρόσκειται πού, πράγμα που σίγουρα θα ξέρει ο διευθυντής, σ αυτό συμφωνώ απόλυτα με blueswire.
Πιστεύω ότι μεγάλο μέρος της αντίδρασης βασίζεται στην πεποίθηση ότι δεν γουστάρουμε να ξέρει κάποιος τι κάνουμε στην τάξη ΜΑΣ, που μη μου πείτε ότι δεν υπάρχει σαν νοοτροπία, για αυτό και οι αντιδράσεις είναι κυρίως για τους συμβούλους που είναι ένας ξένος που θα κρίνει το γαμάτο μάθημά ΜΑΣ, πράγμα που μας φέρνει αλλεργία. Τους διευθυντές μάλλον τους έχουμε του χεριού μας, δεδομένους, δεν ξέρω τι να πω, πραγματικά δεν κατανοώ την κατάσταση.
Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε ποιο το πρόβλημα να σε αξιολογήσει άσχημα ο διευθυντής σου; Δε θα απολυθείς, ούτε θα αντικατασταθείς, οπότε δεν έχεις και λόγο να υποκύψεις σε όποιους ενδεχόμενους εκβιασμούς εκ μέρους του. Προς τι λοιπόν ο προβληματισμός σου για τους διευθυντές;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4189
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 11, 2023, 03:49:41 μμ »
Αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε ποιο το πρόβλημα να σε αξιολογήσει άσχημα ο διευθυντής σου; Δε θα απολυθείς, ούτε θα αντικατασταθείς, οπότε δεν έχεις και λόγο να υποκύψεις σε όποιους ενδεχόμενους εκβιασμούς εκ μέρους του. Προς τι λοιπόν ο προβληματισμός σου για τους διευθυντές;

Το αν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα από αρνητική αξιολόγηση δεν το έχω αποκλείσει. Και μόνο όμως η πιθανότητα κάποιος στο μέλλον να μην μπορεί να αναλάβει θέση επειδή δεν έχει τον σωστό βαθμό, δεν είναι λίγο, πχ ειναο δεδομένο ότι ένας διευθυντής δεν θα βγάλει εξαιρετικό κάποιον πιθανό διεκδικητή της θέσης τους.

Αυτό που ήθελα να πω παραπάνω είναι ότι δεν θεωρώ το ίδιο πιθανό να πέσει γραμμη στους συμβούλους να βγάλουν ένα χ ποσοστό ως ανεπαρκές, γιατί σε τι θα την βολέψει την κυβέρνηση να πει ότι τόσοι εκπαιδευτικοί βγήκαν ανεπαρκείς; Πώς θα διαχειριστεί το ότι την επόμενη χρονιά οι γονείς θα διαμαρτυρηθούν που θα τους έχουν τα παιδιά τους; Θα πει απλα ότι επιμορφώθηκαν και όλα οκ; Ενώ ο διευθυντής, έχει δικά του συμφέροντα αν όχι να θάψει ως ανεπαρκείς, τουλάχιστον να εκβιάσει. Αν φτάσουμε σ αυτό το κομμάτι, θα δούμε πολλά…

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 920
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 11, 2023, 03:59:45 μμ »
Θέλω να πιστεύω, πλην σπανίων περιπτώσεων, πως οι διευθυντές στο σύνολο τους θέλουν να τα έχουν καλά με τον σύλλογο διδασκόντων, μιας και οι γραφιοκρατικές μπούρδες στο Ελληνικό σχολείο σπάνε κάθε ρεκόρ και που χωρίς την βοήθεια και την στήριξη των εκπαιδευτικών οι διευθυντές είναι πολλές φορές αδύνατο να τα διεκπεραιώσουν όλα από μόνοι τους. Νομίζω η αξιολόγηση έτσι όπως δομήθηκε στοχεύει στο να εξαλείψει φαινόμενα όπου ένας εκπαιδευτικός είναι σε διαρκή ρήξη με τον διευθυντή. Όπως και ο Σύμβουλος θα στοχεύει στο να εξαλειφθούν φαινόμενα του στιλ "ο τάδε βαριέται να κάνει μάθημα, βάζει χαμηλούς βαθμούς" και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων μαζεύει υπογραφές για να μην αναλάβει ένας τέτοιος εκπαιδευτικός το τμήμα των παιδιών τους. Κατά καιρούς έχουμε ζήσει αρκετά τέτοια. Επειδή στα τόσα χρόνια, από τα όσα σχολεία έχω περάσει οι βασικοί αξιολογητές είναι μαθητές και γονείς. Μία ομάδα από γονείς να πάει να διαμαρτυρηθεί στην διεύθυνση όπου ανήκει ο εκπαιδευτικός που τους κάθεται στο στομάχι αρκεί για να ενεργοποιηθεί κατάλληλα το δίδυμο Διευθυντής-Σύμβουλος και να τον κάνουν πιο "φρόνιμο παιδί"....

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: ATOMIKH ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ: Να ζήσουμε … να τη θυμόμαστε!
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 11, 2023, 04:14:19 μμ »
Κυκλοφορεί η φήμη ότι με ένα νόμο και ένα άρθρο θα καταργηθεί η αξιολόγηση των εκπαιδευτικών.
Δγιαδώστε! ;)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160924
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 722
Σύνολο: 739

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.