*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #574 στις: Μάρτιος 22, 2007, 09:28:22 μμ »
  Ε ρε τι γίνεται, φοβερό θράσος, κατ'αρχήν δεν μπορείς να μιλάς για πληροφορική από τη στιγμή που δεν είσαι πληροφορικός αλλά αυτοματιστής
Το κορυφαίο όμως είναι η φράση "η πληροφορική χωρίζεται σε hardware και software" και τα τμήματα πληροφορικής κάνουν software, σε βολεύει φυσικά να το λες από τη στιγμή που δεν έχεις ιδέα από software έτσι? Καλό θα ήταν να ψάξεις να βρεις έναν ορισμό του τι είναι πληροφορική και θα δεις ότι οι όροι software και hardware δεν υπάρχουν εκεί, αυτούς τους όρους τους χρησιμοποιούν μόνο οι ημιμαθείς.
   Τώρα ας δούμε τα μαθήματα hardware πληροφορικής που έχει το τμήμα αυτοματισμού

  Ψηφιακά Συστήματα Ι
  Ψηφιακά Συστήματα ΙΙ
  Δομή και Λειτουργία Μικροϋπολογιστών

καλά ε μιλάμε για πολύ hardware!!!!!

και αυτά που έχουν 2 τμήματα πληροφορικής (δε μιλάμε φυσικά για τμήμα ΗΜΜΥ)

πρώτα της Κρήτης

Ψηφιακή Σχεδίαση
Οργάνωση Υπολογιστών
Εργαστήριο Ψηφιακών Κυκλωμάτων
Εργαστήριο Ενσωματωμένων Επεξεργαστών    
Εισαγωγή στα Συστήματα VLSI
Αρχιτεκτονική Υπολογιστικών Συστημάτων

και μετά της Αθήνας

Λογική Σχεδίαση
Αρχιτεκτονική Υπολογιστών Ι
Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων
Αρχιτεκτονική Υπολογιστών ΙΙ
Σχεδίαση Ολοκληρωμένων Κυκλωμάτων
Ανάλυση και Σχεδίαση Ηλεκτρονικών και Τηλεπικοινωνιακών Κυκλωμάτων
Γραμμές Μεταφοράς, Κυματοδηγοί και Οπτικές Ίνες
Συστήματα Ψηφιακής Επεξεργασίας Σημάτων σε Πραγματικό Χρόνο
Ενσωματωμένα Συστήματα
Οπτικές Επικοινωνίες και Οπτικά Δίκτυα
Μικροεπεξεργαστές
Παράλληλοι Υπολογιστές (το μάθημα είναι hardware, υπάρχει και ξεχωριστό μάθημα παράλληλοι αλγόριθμοι)

Από τα παραπάνω πιστεύω ότι είναι φανερό ποιοι κάνουν hardware και ποιοι όχι, απλά για να μην ξανα απαντάω μαθήματα του στυλ
Ηλεκτρονική, ηλεκτρονικά κυκλώματα , κυκλώματα για καζανάκια κλπ δεν είναι μαθήματα πληροφορικής (αν και τα παραπάνω τμήματα έχουν και μαθήματα ηλεκτρονικής), επίσης
έχουν και μαθήματα ρομποτικής αλλά δεν τα ανέφερα γιατί δεν είναι τόσο σχετικά με το hardware των Η/Υ όσο τα παραπάνω

Και τέλος η απορία μου είναι πως μπορούν κάποιοι να βγαίνουν και να λένε ότι ξέρουν hardware όταν δεν έχουν ούτε ένα μάθημα Αρχιτεκτονική Υπολογιστών,
 
Θα παρακαλούσα τους διαχειριστές του φόρουμ όπως έχουν την ευαισθησία να καυτηριάζουν ειρωνίες, αντιπαραθέσεις, κεφαλαία γράμματα και greeklish να είναι το ίδιο ευαίσθητοι και σε ανακρίβειες που ακούγονται. Εντάξει έχετε το δικαίωμα να διορίζεστε στην εκπαίδευση, από εκεί και πέρα το να παρουσιάζεστε ως πιο ειδικοί στο hardware από κάποιον που έχει τελειώσει τμήμα πληροφορικής δεν πάει πολύ?

Θα πουν κάποιοι τι κάθεσαι και ασχολείσαι, τι πας να αποδείξεις ο κάθε ένας με βάση τις γνώσεις που έχει και τη δουλειά που κάνει  θα πάρει αυτό που του αξίζει
απλά κάποια πράγματα δεν πρέπει να μένουν έτσι.
όταν βλέπουμε τέτοια φαινόμενα πρέπει να αντιδρούμε για την αποκατάσταση της αλήθειας

1) Στην Ελλάδα υπάρχει η λέξη Συνάφεια
και
2) Ότι η πληροφορική χωρίζεται: 
α) στο Hardware όπου εντασσόμαστε οι Αυτοματιστες και των Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων, χώρος που από το πρόγραμμα σπουδών των Πληροφορικάριων δεν γίνεται να ενταχθούν. Και αυτό για τον έξης απλό λόγο: δεν κάνουν κανένα μάθημα ηλεκτροτεχνίας, ηλεκτρονικής κ.π.λ.
και β) στο software όπου σαφώς εντάσσονται τα τμήματα πληροφορικής
Ο καθένας στον τομέα του λοιπόν (εννοώ στο hardware και στο software για να μην παρεξηγηθώ) και όλοι μαζί για το καλό της πληροφορικής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:01:49 »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #575 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:07:42 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση σε όλους... Αν όλοι εμείς γνωριζόμασταν , π.χ είμασταν συνάδελφοι στο ίδιο σχολείο... και απόφοιτοι του παλιού ΠΔ και απόφοιτοι του ΠΔ 268/04 , πως θα λειτουργούσαμε? Θα μαλώναμε? Θα βριζόμασταν? Σε τι τμήματα Πληροφορικής θα λέγαμε στους μαθητές μας να περάσουν...?

Παιδιά , επειδή με έχει αναλώσει πολύ αυτή η ιστορία , ειλικρινά πολύ... απέκτησα και πρόβλημα υγείας... δεν το λήγουμε εδώ? Δεν κάνουμε μια προσπάθεια να τα βρούμε?

Δεν πρέπει να συμφιλιωθούμε?  Δεν πρέπει να σταματήσουμε τις προσφυγές... Και ας αφήσουμε τι τμήμα τελείωσε ο καθένας... Ο σωστός εκπαιδευτικός κρίνεται μέσα στην τάξη... και από τα παιδιά... Προσωπικά , επένδυσα πολλά στον διορισμό μου... απέρριψα μόνιμους διορισμούς σαν ΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ στον ευρύτερο δημόσιο τομέα , και αυτό γιατι μου αρέσει Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.

Μου αρέσει να μεταδίδω στα παιδιά γνώσεις! Να συναναστρέφομαι με αυτά  , να συζητάω και να τα κατευθύνω! Αυτό με γεμίζει σαν άνθρωπο...
Κουράστηκα συνάδελφοι... Θα πάθω και τίποτα σοβαρό με την υγεία μου... Γιατί κοντεύω να κλείσω 2 χρόνια διορισμού τον Σεπτέμβριο... και εγώ και η οικογένεια μου... είμαστε σε κατάσταση αναμονής... Και δεν ξέρετε πόσο ψυχοφθόρο είναι αυτό...

Εύχομαι οι φίλοι του ΣΤΕΜΠ να μην το περάσουν ποτέ αυτό... Ειλικρινά παιδιά κουράστηκα... Δεν έχω άλλες αντοχές...
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #576 στις: Μάρτιος 22, 2007, 11:34:38 μμ »
Kαι να σουν μόνο εσύ... :-[

Αποσυνδεδεμένος telos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #577 στις: Μάρτιος 23, 2007, 12:16:29 πμ »
δεν υπαρχει κανενας λογος να φοβαστε το φουσκωσανε πολυ το μπαλονι
θα δειτε πως στο τελος θα μπουνε και αλλα τμηματα
ουτως και αλλιως κανενα τμημα δεν αξιζεει για την εκπαιδευση ουτε ΤΕΙ ΟΥΤΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΦΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ ΗΘΕΛΑ ΝΑΞΕΡΑ ΠΩΣ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝΕ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ 11 ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:01:49 »

Αποσυνδεδεμένος imaq

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #578 στις: Μάρτιος 23, 2007, 04:45:41 πμ »
Αν και παρακολουθώ εδώ και καιρό την κουβέντα, αποφάσισα να παρέμβω αγανακτισμένος από προηγούμενο post του drj ο οποίος αναφέρθηκε μάλιστα και στο θράσος που έχουμε να μιλάμε για πληροφορική εμείς οι αυτοματιστές (!!!). Θα ήθελα λοιπόν να παραθέσω την άποψη μου όχι ως  παλαιός απόφοιτος αυτοματισμού αλλά ως νυν προγραμματιστής.

Drj... Αν δεν καταλαβαίνεις ότι μαθήματα όπως Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος, Μεταφορά και Απεικόνιση Δεδομένων,Ψηφιακά Κυκλώματα, ΣΑΕ, Ψηφιακά ΣΑΕ, Βέλτιστος  - Στοχαστικός έλεγχος έχουν σχέση με την πληροφορική τότε τι να πώ...όπως είπες και εσύ "ο κάθε ένας με βάση τις γνώσεις που έχει και τη δουλειά που κάνει θα πάρει αυτό που του αξίζει". Θα ήθελα πολύ να μάθω που δουλέυεις...
 :)


Υ.Γ. To θεωρό ανούσιο να μπώ σε διαδικασία να εξηγήσω γιατι ο αυτοματιστής πρέπει να είναι στο ΠΕ20. Έχοντας εμπειρία και σαν προγραμματιστής hardware (assembly/FPGA) και software, καταλήγω στο ότι ο αυτοματιστής δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς γνώσεις πληροφορικής και ο πληροφορικάριος αν δεν έχει γνώσεις hardware θα μείνει μια ζωή σε java και web interfaces...

Υ.Γ.2. Συμφωνώ απόλυτα με τον amstrad. Λίγος σεβασμός σε αυτούς που επηρεάζονται άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #579 στις: Μάρτιος 23, 2007, 08:17:20 πμ »

  Ο θυμός και η δικαιολογημένη αγανάκτησή σου (είναι δύσκολο να παραδεχθείς ότι δεν έχεις σπουδάσει πληροφορική ή κάτι άλλο, το καταλαβαίνω) σε κάνουν να μη μιλάς με καθαρό μυαλό ούτε διάβασες το post μου προσεκτικά. Εσύ μιλάς για μαθήματα που έχουν σχέση με την πληροφορική, ενώ εγώ μιλάω για μαθήματα που είναι πληροφορική, δηλαδή βασικά μαθήματα πληροφορικής. Τέτοια μαθήματα η σχολή σου δεν έχει, τώρα αν εσύ δεν το παραδέχεσαι αυτό είναι άλλο θέμα, επίσης για ποιο hardware μιλάς όταν όπως προείπα δεν έχετε ένα μάθημα αρχιτεκτονικής υπολογιστών, άσε που στο μάθημα μικροεπεξεργαστές κάνετε κάτι παρωχημένους επεξεργαστές της εποχής του Motorolla και του PDP-11. Αν ήταν κάθε τμήμα που έχει μαθήματα που έχουν σχέση με την πληροφορική να το βαφτίζαμε τμήμα πληροφορικής τότε τα μισά τμήματα στην ελλάδα θα ήταν τμήματα πληροφορικής. Και επειδή κατηγορείτε τους μαθηματικούς φυσικούς κλπ ότι διδάσκουν πληροφορική να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα, ότι οι απόφοιτοι των τμημάτων Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών έχουν περισσότερες γνώσεις στην πληροφορική από έναν απόφοιτο Αυτοματισμού

Λες ότι τα ΣΑΕ είναι μάθημα πληροροφορικής έτσι? Στην ελλάδα έχουμε καμιά 15αριά ΑΕΙ πληροφορικής για πες μου σε ποια από αυτά διδάσκεται?


Drj... Αν δεν καταλαβαίνεις ότι μαθήματα όπως Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος, Μεταφορά και Απεικόνιση Δεδομένων,Ψηφιακά Κυκλώματα, ΣΑΕ, Ψηφιακά ΣΑΕ, Βέλτιστος  - Στοχαστικός έλεγχος έχουν σχέση με την πληροφορική τότε τι να πώ...όπως είπες και εσύ "ο κάθε ένας με βάση τις γνώσεις που έχει και τη δουλειά που κάνει θα πάρει αυτό που του αξίζει". Θα ήθελα πολύ να μάθω που δουλέυεις...
 :)

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #580 στις: Μάρτιος 23, 2007, 09:03:49 πμ »

  Ο θυμός και η δικαιολογημένη αγανάκτησή σου (είναι δύσκολο να παραδεχθείς ότι δεν έχεις σπουδάσει πληροφορική ή κάτι άλλο, το καταλαβαίνω) σε κάνουν να μη μιλάς με καθαρό μυαλό ούτε διάβασες το post μου προσεκτικά. Εσύ μιλάς για μαθήματα που έχουν σχέση με την πληροφορική, ενώ εγώ μιλάω για μαθήματα που είναι πληροφορική, δηλαδή βασικά μαθήματα πληροφορικής. Τέτοια μαθήματα η σχολή σου δεν έχει, τώρα αν εσύ δεν το παραδέχεσαι αυτό είναι άλλο θέμα, επίσης για ποιο hardware μιλάς όταν όπως προείπα δεν έχετε ένα μάθημα αρχιτεκτονικής υπολογιστών, άσε που στο μάθημα μικροεπεξεργαστές κάνετε κάτι παρωχημένους επεξεργαστές της εποχής του Motorolla και του PDP-11. Αν ήταν κάθε τμήμα που έχει μαθήματα που έχουν σχέση με την πληροφορική να το βαφτίζαμε τμήμα πληροφορικής τότε τα μισά τμήματα στην ελλάδα θα ήταν τμήματα πληροφορικής. Και επειδή κατηγορείτε τους μαθηματικούς φυσικούς κλπ ότι διδάσκουν πληροφορική να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα, ότι οι απόφοιτοι των τμημάτων Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών έχουν περισσότερες γνώσεις στην πληροφορική από έναν απόφοιτο Αυτοματισμού

Λες ότι τα ΣΑΕ είναι μάθημα πληροροφορικής έτσι? Στην ελλάδα έχουμε καμιά 15αριά ΑΕΙ πληροφορικής για πες μου σε ποια από αυτά διδάσκεται?


Drj... Αν δεν καταλαβαίνεις ότι μαθήματα όπως Ψηφιακή Επεξεργασία Σήματος, Μεταφορά και Απεικόνιση Δεδομένων,Ψηφιακά Κυκλώματα, ΣΑΕ, Ψηφιακά ΣΑΕ, Βέλτιστος  - Στοχαστικός έλεγχος έχουν σχέση με την πληροφορική τότε τι να πώ...όπως είπες και εσύ "ο κάθε ένας με βάση τις γνώσεις που έχει και τη δουλειά που κάνει θα πάρει αυτό που του αξίζει". Θα ήθελα πολύ να μάθω που δουλέυεις...
 :)

ελεος με τα προγραμματα σπουδων και τις βασεις εισαγωγης στα ΤΕΙ....Διαβαζω 7 σελιδες γι' αυτα!!!εχετε ξεφυγει απο το θεμα...αν θελετε να αναλυσετε τα προγραμματα σπουδων και τις βασεις εισαγωγης στα ΤΕΙ να ανοιξετε αλλο θεμα....
η υπομονη εχει και τα ορια της
λιγη αξιοπρεπεια και ανωτεροτητα δεν βλαπτει!!!Σεβαστειτε αυτους που θελουν να εχουν πληρη ενημερωση με την υποθεση του Π.Δ. και τις επιπτωσεις της...

Αποσυνδεδεμένος automation

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #581 στις: Μάρτιος 23, 2007, 09:08:40 πμ »
  Ο θυμός και η δικαιολογημένη αγανάκτησή σου (είναι δύσκολο να παραδεχθείς ότι δεν έχεις σπουδάσει πληροφορική ή κάτι άλλο, το καταλαβαίνω) σε κάνουν να μη μιλάς με καθαρό μυαλό ούτε διάβασες το post μου προσεκτικά. Εσύ μιλάς για μαθήματα που έχουν σχέση με την πληροφορική, ενώ εγώ μιλάω για μαθήματα που είναι πληροφορική, δηλαδή βασικά μαθήματα πληροφορικής. Τέτοια μαθήματα η σχολή σου δεν έχει, τώρα αν εσύ δεν το παραδέχεσαι αυτό είναι άλλο θέμα, επίσης για ποιο hardware μιλάς όταν όπως προείπα δεν έχετε ένα μάθημα αρχιτεκτονικής υπολογιστών, άσε που στο μάθημα μικροεπεξεργαστές κάνετε κάτι παρωχημένους επεξεργαστές της εποχής του Motorolla και του PDP-11. Αν ήταν κάθε τμήμα που έχει μαθήματα που έχουν σχέση με την πληροφορική να το βαφτίζαμε τμήμα πληροφορικής τότε τα μισά τμήματα στην ελλάδα θα ήταν τμήματα πληροφορικής. Και επειδή κατηγορείτε τους μαθηματικούς φυσικούς κλπ ότι διδάσκουν πληροφορική να ξεκαθαρίσουμε ένα πράγμα, ότι οι απόφοιτοι των τμημάτων Μαθηματικών και Εφαρμοσμένων Μαθηματικών έχουν περισσότερες γνώσεις στην πληροφορική από έναν απόφοιτο Αυτοματισμού
Λες ότι τα ΣΑΕ είναι μάθημα πληροροφορικής έτσι? Στην ελλάδα έχουμε καμιά 15αριά ΑΕΙ πληροφορικής για πες μου σε ποια από αυτά διδάσκεται?
Ο στόχος ο δικός μας δεν είναι να κατασκευάσουμε έναν Η/Υ αλλά ένα υπολογιστικό σύστημα (αν καταλαβαίνεις την διαφορά και ποια είναι τα κοινά τους) . Α!!! και μην μου πεις ότι κάποιο από τα τμήματα που αναφέρεσαι ασχολούνται με τον   INTEL CORE 2 DUO E6700  γιατί θα πεθάνω από τα γέλια. Κανένας δεν κατηγόρησε τους μαθηματικούς, φυσικούς τους οποίους τους έχω και σε ιδιαίτερη εκτίμηση. Ούτως ή άλλως το κύριο δυναμικό των Πανεπιστημίων και ΤΕΙ στις δεκαετίας του 80-90 απαρτιζόταν απο αυτούς και η πληροφορική χρωστάει πολλά σε αυτούς. Και όσον αφορά τα μαθήματα ΣΑΕ για δες το πρόγραμμα σπουδών των ΗΜΜΥ και τότε το ξανασυζητάμε
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2007, 09:28:05 πμ από automation »

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #582 στις: Μάρτιος 23, 2007, 09:59:15 πμ »
Το Θέμα αυτής της συζήτησης είναι το Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20 και οι κινήσεις που πρέπει να γίνουν σε ότι αφορά αυτό.
Κάποια άτομα συμμετέχουν δίνοντας εξέλιξη στη συζήτηση είτε με πληροφορίες, είτε με απορίες είτε με προτάσεις. Κάποιοι άλλοι επιμένουν στο να αποπροσανατολίζουν την κουβέντα δίνοντας της άλλη τροπή. Η επαγγελματική αξία του καθενός  σε όποιον κλάδο και αν ανηκεί δυστυχώς δεν μπορεί να αποδειχτεί εδώ αλλά στον χώρο εργασίας του. Ούτε γίνεται κάποιο δικαστήριο εδώ μέσα ώστε να προσπαθεί ο ένας να "φάει" τον άλλον. Και για να μην παίζουμε με την αγωνία αυτών που θίγονται άμμεσα και θέλουν να ενημερώνονται από αυτον το χώρο για τις εξελίξεις, ας ασχοληθούμε με αυτό καθ'αυτό το θέμα αφήνοντας ερισμούς και διαμάχες έξω από αυτήν τη συζήτηση.

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #583 στις: Μάρτιος 23, 2007, 10:11:26 πμ »
Για να καταλάβεις την λειτουργία του Intel Core Duo, θα πρέπει να έχεις κάνει Κατανεμημένους Αλγορίθμους, Κατανεμημένα Λειτουργικά Συστήματα και αρχιτεκτονικές παράλληλων υπολογιστών, μαθήματα που δεν υπάρχουν ούτε πρόκειται να υπάρξουνε σε τμήμα αυτοματισμού. Από εδώ είναι φανερό ότι αυτά που νομίζετε ότι ξέρετε είναι απλά μια δόση ημιμάθειας. Έχετε ακούσει κάτι και το πετάτε έτσι.

Όσο για τα τμήματα ΗΜΜΥ φυσικά και κάνουν ΣΑΕ, αφού είναι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί και όχι τμήμα πληροφορικής, βρες κανένα καλύτερο επιχείρημα

Ο στόχος ο δικός μας δεν είναι να κατασκευάσουμε έναν Η/Υ αλλά ένα υπολογιστικό σύστημα (αν καταλαβαίνεις την διαφορά και ποια είναι τα κοινά τους) . Α!!! και μην μου πεις ότι κάποιο από τα τμήματα που αναφέρεσαι ασχολούνται με τον   INTEL CORE 2 DUO E6700  γιατί θα πεθάνω από τα γέλια.  Και όσον αφορά τα μαθήματα ΣΑΕ για δες το πρόγραμμα σπουδών των ΗΜΜΥ και τότε το ξανασυζητάμε

Τέλος πάντων, δεν πρόκειται να συνεχίσω αυτή την κουβέντα (θα προσπαθήσω δηλαδή :-)), μια και ενοχλεί αρκετούς, και στο κάτω κάτω δεν πρόκειται να βγει και τίποτα. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι έχουν χάσει τον ύπνο τους και το σέβομια, αλλά θα πω κάποια πράγματα για το δικαστήριο

Σε αυτή τη χώρα τίποτα δε γίνεται με βάση το νόμο, όλα γίνονται με βάση το συσχετισμό δυνάμεων και συμφερόντων και το πολιτικό κόστος. Δεν ξέρω τι θα γίνει με το ΠΔ, αυτό που ξέρω όμως είναι ότι προσπαθούν κάποιοι να συσπειρώσουν όλους τους κλάδους ανεξαρτήτως ειδικότητας (όλοι στο ίδιο τσουβάλι) ώστε να επωφεληθούν. Οι μόνοι που επωφελούνται από αυτή την ιστορία είναι όσοι βρίσκονται στον πίνακα πολύ ψηλά και έχουν πιθανότητες να διοριστούν όταν ξαναπάρει κόσμο (που δεν πρόκειται αλλά λέμε τώρα). Τώρα για όσους είναι ήδη διορισμένοι το πιθανότερο είναι ότι δεν είναι δυνατόν να τους απολύσει εκτός αν είναι πάρα πολύ λίγοι. Οπότε το πολιτικό κόστος κάπως μετριάζεται. Τώρα για όσους λένε ότι ποτέ το υπουργείο δεν έχει απολύσει κόσμο, να θυμίσω μια ιστορία πριν 3-4 χρόνια αν θυμάμαι καλά με κάτι οικονομολόγους, κοινωνιολόγους που τους απέλυσε αν θυμάστε ενώ είχαν κλείσει μάλιστα και διετία, όμως τότε δεν έφταιγε το υπουργείο αλλά αυτοί. Δεν θυμάμαι τι είχαν κάνει, είχαν προσκομίσει χαρτί από τη σχολή τους που έλεγε ότι έχουν παιδαγωγική επάρκεια επειδή είχαν παρακολουθήσει κάποια μαθήματα. Δεν θυμάμαι, κάποιος που ξέρει το θέμα ίσως να μπορεί να διαφωτίσει.

Πάντως η ουσία είναι ότι από τη στιγμή που σε έχει διορίσει το δημόσιο με δική του ευθύνη (ΠΔ) θα πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω για να σε απολύσουν, άσε που μετά αν πας στα δικαστήρια θα ξαναδιοριστείς και θα πάρεις και αποζημίωση.
Αυτά τα λέω γιατί ακούω κάποιους να λένε ότι έχουν χάσει τον ύπνο τους, έχουν αρρωστήσει κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να απολυθούν, οπότε ας ηρεμήσουν λίγο και να μην ακούν αυτούς που φωνάζουν στο φόρουμ και ζητάνε "λαό" για να τους έρθουν φθηνότερα τα έξοδα του δικηγόρου. Ξαναλέω οι μόνοι που θίγονται άμεσα είναι αυτοί οι οποίοι είναι πολύ ψηλά στον πίνακα και έχουν πιθανότητες να διοριστούν στο μέλλον.

Επειδή θα ήταν καλό όταν εξετάζουμε μια κατάσταση να ανατρέχουμε λίγο στην ιστορία και να μελετάμε παρόμοιες καταστάσεις ας θυμηθούμε τι έγινε με τους μαθηματικούς, τους φύσικους και όσους ήταν στους πίνακες Δ, Ε. Όσοι διορίστηκαν διορίστηκαν, δε μπορεί να τους κουνήσει κανένας. Αυτοί οι άνθρωποι τώρα δεν έχουν τα τυπικά προσόντα να διδάξουν σε σχολείο και όμως δε μπορεί να τους κουνήσει κανένας (και δικαίως έτσι?).
   Ποιοι την πάτησαν τότε? Αυτοί που ήταν ψηλά στους πίνακες είχαν πάρα πολλά μόρια, μιλάμε για 3-4 χρόνια αναπληρωτές σε κατσάβραχα και δυσπρόσιτα νησιά. Και πως τους ευχαρίστησε το υπουργείο για όλα αυτά. Τους χαρακτήρισε μειωμένων προσόντων και τους απέκλεισε από την εκπαίδευση. Φυσικά οι άνθρωποι αυτοί έκαναν την επιλογή τους και τώρα πληρώνουν τις συνέπειες αυτής της επιλογής.

Αυτό θα συμβεί και στην περίπτωση των 11 τμημάτων, κατά τη γνώμη μου, τουλάχιστον είναι το πιο λογικό



Αποσυνδεδεμένος TEO378

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω το συμφέρον μου
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #584 στις: Μάρτιος 23, 2007, 11:21:45 πμ »

Παρεπιπτόντως....Τετάρτη βράδυ και δεν είδα κάτι νέο για το σύλλογο.


http://www.pde.gr/index.php?topic=299.msg11801#msg11801 και κατεβασε το attachment file (προσχέδιο.pdf)  :)



Κάποιο πρόβλημα πρέπει να  έχει το αρχείο η το link του. Ενώ είμαι μέλος μόλις πατάω να κατέβει μου βγάζει το παράθυρο εγγραφής.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #585 στις: Μάρτιος 23, 2007, 11:35:32 πμ »

Παρεπιπτόντως....Τετάρτη βράδυ και δεν είδα κάτι νέο για το σύλλογο.


http://www.pde.gr/index.php?topic=299.msg11801#msg11801 και κατεβασε το attachment file (προσχέδιο.pdf)  :)



Κάποιο πρόβλημα πρέπει να  έχει το αρχείο η το link του. Ενώ είμαι μέλος μόλις πατάω να κατέβει μου βγάζει το παράθυρο εγγραφής.

Το link δουλεύει κανονικά. Αν πάντως δεν μπορείς να το κατεβάσεις πες μου να σου το στείλω με mail.(Στείλε μου με pm κάποιο mail σου)

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #586 στις: Μάρτιος 23, 2007, 02:37:12 μμ »
Γεια σου και σένα paphar!

Προτείνω τη δημιουργία ενός νέου thread με το ανάλογο θέμα όπου όσοι θέλουν θα μπορούν να βρούν τί έχετε κάνει ώς σύλλογος για το καλό της πληροφορικής (και δεν ειρωνεύομαι όταν λέω ότι έχετε κάνει πολλά) να μπορούν να το δούν.

Δεν χρειάζεται νέο thread....
Κάποιος που παραδέχεσαι ότι έχει κάνει πολλά για το καλό της Πληροφορικής, μήπως τελικά ενδιαφέρεται πραγματικά (π.χ. ΣΤΕΜΠ)?
Μήπως κάποιος που δεν έχει κάνει ΤΙΠΟΤΑ (π.χ. Σύλλογοι Αυτοματιστών) κοιτάζει πως θα "κολλήσει" με τις άλλες 10 Ειδικότητες για να διοριστεί ως ΠΕ20 (αφού δεν μπορεί να διοριστεί αλλιώς)?



Μονο θα παρακαλούσα να υπάρξει μια επίσημη θέση (και υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό) για τα παρακάτω:
1) Γιατί έγινε η προσφυγή κατά του ΑΣΕΠ 2004
2) Τί θα κάνατε ώς σύλλογος εάν το ΥΠΕΠΘ και οι αυτοματιστές ΔΕΝ ζητούσαν αναβολή και το ΣτΕ ακύρωνε το ΠΔ 268 - αφήνοντας ξεκρέμαστους όλους, ίσως και τους ΠΕ19 ή ακόμη και τα 3-4 τμήματα που πιστεύετε ότι μπορούν να σταθούν δίπλα σας στον ΠΕ20. Στο κάτω - κάτω ο πληρεξούσιος δικηγόρος του ΣΤΕΜΠ είπε ότι "δεν θέλανε αναβολή". Αν το δικαστήριο δεν έκανε δεκτό το αίτημα και εκδίκαζε την υπόθεση? Εάν θέλατε μόνο τη ρύθμιση από το ΥΠΕΠΘ τότε γιατί δε ζητήσατε και εσείς αναβολή για να δώσετε χρόνο στο Υπουργείο να σας την κάνει?


Ανεπίσημες (προσωπικές) απαντήσεις:
1)Ξαναείπα στο παρελθόν, ότι έγινε προσφυγή ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη πίεση προς την Πολιτεία. Κανείς δεν πρόκειται να απολυθεί αφού θα έχει περάσει η διετία από τον διορισμό. Ρώτα έναν δικηγόρο να μάθεις.

2)Πρώτα από όλα ουσιαστικά το ΥΠΕΠΘ ζήτησε αναβολή και όχι οι Αυτοματιστές. Η δικαιολογία είναι για να ρυθμίσει ευνοικά το θέμα για τους αιτούντες.
Προσοχή όμως ποιοι είναι οι αιτούντες!!! Δεν είναι μόνο ο ΣΤΕΜΠ! Είναι (και θα έπρεπε να είναι) όλοι Πτυχιούχοι Τμημάτων Πληροφορικής που θίγονται από το ΠΔ 268/04. Δυστυχώς όλοι αυτοί, οι 8-9 ειδικότητες δηλαδή, έχουν απέναντι τους τους Πτυχιούχους και Επιστήμονες Αυτοματισμού. Όχι επειδή υπάρχουν προσωπικά μαζί τους! Ίσα ίσα στην Θεσσαλονίκη οι φοιτητές των τμημάτων Αυτοματισμού και Πληροφορικής είχαν άψογη συνεργασία σε πολλά θέματα.

Επίσης, χρόνος υπήρχε από το 2005 αλλά το ΥΠΕΠΘ δεν προχώρησε σε καμιά ρύθμιση (στην Ελλάδα ζούμε..).



Επίσημες απαντήσεις έχουν επίσης δοθεί πολλές φορές! 2 παραδείγματα είναι η συνέντευξη τύπου ΣΤΕΜΠ-φοιτητών το 2005 (στην οποία οι Αυτοματιστές προσκλήθηκαν αλλά δεν πατήσανε, γιατί άραγε?) και όλες οι Εκδηλώσεις του ΣΤΕΜΠ σε πολλές από τις οποίες συζητήθηκε το θέμα του ΠΔ 268/04.

Το αν δεν αρέσουν αυτές οι απαντήσεις σε κάποιους, τότε δεν νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω...



ΥΓ2.  Απλά έτυχε αυτοί να είναι με τους 2 και εμείς με τους 11.

Δεν είμαι σίγουρος ότι είσαι με τους 11 και ο ΣΤΕΜΠ με τους 2. Νομίζω ότι τα βλέπεις αντίστροφα τα πράγματα....Το ανέλυσα πιο πάνω.



Αγαπητέ Paphar προσπάθησα να απαντήσω στις ερωτήσεις σου. Να δούμε πότε θα απαντήσει κάποιος στις δικές μου.
Μπορείτε να τις βρείτε (μέσα στο χαμό μηνυμάτων) στα  http://www.pde.gr/index.php?topic=299.msg11833#msg11833  και   http://www.pde.gr/index.php?topic=299.msg11804#msg11804


Αγαπητοί πτυχιούχοι των Τμημάτων Πληροφορικής και Επικοινωνιών, λίγο προσοχή για το θέμα του ΠΔ 268/04. Ενδεχόμενη κατάργηση του ΠΔ δεν σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ από μόνη της. Το ΥΠΕΠΘ έχει υποσχεθεί ότι θα εκδόσει άμεσα νέο ΠΔ που θα περιλαμβάνει τα τμήματα Πληροφορικής (το 95% αυτών που υπάρχουν στο 268/04). Κανείς Πληροφορικός δεν θα μείνει ξεκρέμαστος.

Προσπαθήστε να καταλάβετε ποιος είναι ο φίλος και ποιος ο εχθρός  σας. Αν δεν αλλάξει το ΠΔ 268/04, τότε σύντομα στην Κατηγορία ΤΕ Πληροφορικής θα θέλουν να μπουν και άλλοι μη-Πληροφορικοί (με τα ίδια επιχειρήματα που διατυπώνουν τώρα). Το θέλετε αυτό?

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.




« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2007, 02:41:36 μμ από sniper_hellas_1 »

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #587 στις: Μάρτιος 23, 2007, 02:46:37 μμ »
Παράθεση από snipper_hellas1

Ανεπίσημες (προσωπικές) απαντήσεις:
1)Ξαναείπα στο παρελθόν, ότι έγινε προσφυγή ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη πίεση προς την Πολιτεία. Κανείς δεν πρόκειται να απολυθεί αφού θα έχει περάσει η διετία από τον διορισμό. Ρώτα έναν δικηγόρο να μάθεις.


Σε ευχαριστούμε πάρα μα πάρα πολύ , που κάνατε την προσφυγή , αλλά την ρυθμίσατε έτσι , ώστε αυτοί που κλείνουν 2 χρόνια να μην έχουν πρόβλημα! Και εγώ?  Εμένα με ρώτησες που δεν κλείνω 2 χρόνια? Και δεν είμαι απόφοιτος αυτοματισμού...

Για εξήγησε αγόρι μου...


Να σου πω εγώ... Είδατε τώρα , ότι άρχισαν να κινούνται τα πράγματα... και το άγχος σας διακατέχει...
Φίλε , snipper_hellas1 to ΠΔ αν χαθεί , βγάζει εμένα έκτός , και τους αυτοματιστές και όλα τα τμήματα! Γιατί παραπληροφορείς? Εσύ δηλαδή είσαι φίλος μου , που εγώ δεν είμαι αυτοματίστρια?

Ποιο είναι το 95% των τμημάτων? Ποιο? Γιατί δεν λες?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2007, 02:54:13 μμ από tsipouro »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 517
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.