*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tgram

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #448 στις: Μάρτιος 19, 2007, 05:52:17 μμ »
Εισαι λοιπον ο γκουρου της Πληροφορικης. Οι αποφοιτοι του ΤΕΙ της Λαρισας εχουν κανει σπουδες στην Πληροφορικη ομοιες με το Λυκειο. Θα ηταν χρησιμο να τους ενημερωσεις οτι το Λυκειο για αυτους ειχε διαρκεια +7 εξαμηνα.

Τελος, η εμπαθεια σου (ως γκουρου που νιωθει υπο αμφισβητηση) εναντι ολων φαινεται απο το οτι μου προσαπτεις κουβεντες που δεν λεω.

ΕΣΥ μιλας για αποκλεισμους ...

...Δηλαδή όσοι διάβαζαν και ξέρουν λίγα πράγματα παραπάνω μάλλον δεν κάνουν για την εκπαίδευση. Αυτό να το κάνουμε λίγο πιο συγκεκριμένο. Δηλαδή όσο πιο μεγάλο βαθμό πτυχίου έχεις να μειώνονται τα μόρια σου. Επίσης όποιος έχει μεταπτυχιακό ή διδακτορικό να αποκλείεται από καθηγητής
...και ΟΧΙ εγω. Εγω μιλω για ενωση.

Μην απατασαι φιλε μου για τις γνωσεις μου. ωστοσο δεν ειναι εδω το μερους που θα τις "μετρησουμε" (τισ γνωσεις παντα) ..αν και δειχνεις να το εχεις τοσο αναγκη για επιβεβαιωση.

Εγω μιλω για αλλαγη νοοτροπιας στην ατνιμετωπιση των επαγγελματικων μας. Αν δεν συμφωνεις, τοτε απλα μπορεις να μην υποστηριξεις την προσπαθεια μας. Μην αγχωνεσαι. Στο ξαναλεω: ΔΕΝ ΣΕ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:05 »

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #449 στις: Μάρτιος 19, 2007, 05:56:24 μμ »
Εννοείται πως άλλοι είναι αυτοί που πρέπει να κρίνουν.
Απλά τη γνώμη μας λέμε και έχουμε κάθε δικαίωμα να το κάνουμε αυτό....

Σωστότατο, συμφωνώ απόλυτα! Έχουμε κάθε δικαίωμα να κρίνουμε (ή κατακρίνουμε) τις όποιες αποφάσεις του Υπουργείου ή των σοφών. Δεν έχουμε όμως δικαίωμα (ηθικό αν θες) να στρεφόμαστε εναντίον ανθρώπων που δεν διέπραξαν κάποιο αδίκημα, και να επιθυμούμε την καταστροφή της επαγγελματικής τους (και όχι μόνο) ζωής.

Δεν στρέφομαι εναντίον της επαγγελματικής τους αποκατάστασης. Πρώτα απ' όλα πιστεύω πως είναι άδικο να ανακληθεί ο διορισμός
όλων αυτών που διορίστηκαν. Το θέμα είναι από δω και πέρα τι κάνουμε. Το μάθημα μας διδάσκεται ακόμα απο μαθηματικους, φυσικούς κτλ...Δεν είναι  καλύτερο που πλεον αυτοί δεν έχουν δικαίωμα να διδάξουν; Δεν θα ήταν λοιπόν καλύτερο να ξεδιαλύνει λίγο το τοπίο απο εδώ και μπρος;



Φυσικά και δεν στρέφεσαι εναντίον της επαγγελματικής αποκατατάστασης... Αν ανακληθεί ο διορισμός μου , εγώ που θα απευθυνθώ? Σε σένα αγόρι μου? Εμένα θα καταστραφεί η ζωή μου , όχι εσένα! Που άφησα άντρα και παιδί για να τρέχω στα κατσάβραχα...

Αποσυνδεδεμένος kotsiaris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • fuck the system
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #450 στις: Μάρτιος 19, 2007, 06:36:48 μμ »
Μάλλον παραξηγήθηκαν τα λόγια μου.

Δεν στρέφομαι ενάντια στο ΤΕΙ Αυτοματισμού αλλα ενάντια στον ΣΤΕΜΠ.

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #451 στις: Μάρτιος 19, 2007, 06:38:30 μμ »
Τα λόγια μου και η απογοήτευσή μου , πάνε στον φίλο gioas... όχι σε σένα kotsiaris...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:18:05 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #452 στις: Μάρτιος 19, 2007, 08:26:08 μμ »

Κακώς πήρες μόνο τα 2 εξάμηνα....  ::)
Επίσης θα έπρεπε να συγκρίνεις το πρόγραμμα σπουδών του Αυτοματισμού με των Υπολογιστικών Συστημάτων και να διαπιστώσεις ότι δεν είχε καμία διαφορά όταν το δεύτερο τμήμα εντάχτηκε στον ΠΕ20.
Τέλος, αν τα Συστήματα Συλλογής Δεδομένων, η Ρομποτική, ο προγραμματισμός PLC κλπ δεν έχουν καμία σχέση με την Πληροφορική, ε τότε τι να πω;

ΥΓ Δεν παρερμηνεύθηκε τίποτα. Αμφισβήτησες ευθέως τα γραφόμενα του βιβλίου, έτσι δεν είναι;

Τα μαθήματα Ρομποτική και PLC κλπ έχουν σχέση με την πληροφορική αλλά δεν είναι βασικά μαθήματα πληροφορικής. Άλλο να κάνεις μαθήματα που έχουν σχέση με την πληροφορική και άλλο μαθήματα που είναι βασικά για την πληροφορική. Όσο για τα επόμενα εξάμηνα που λες τα κοίταξα και δεν έχει πουθένα μαθήματα όπως Λειτουργικά Συστήματα , Αρχιτεκτονική Υπολογιστών, Μεταγλωττιστές, δεν έχουν καν μάθημα για αλγορίθμους. Τι σχέση έχουν λοιπόν με την πληροφορική αν δεν κάνουν ούτε αλγορίθμους?
Κάνε μια σύγκριση του ΤΕΙ της Λάρισας και του αυτοματισμού και θα δεις ότι μιλάμε για εντελώς διαφορετικές σχολές, στη Λάρισα κάνουν ακόμα και Υπολογισιμότητα πράγμα που για ΤΕΙ είναι αδιανόητο (εννοώ ότι δεν πρόκειται να το χρειαστούν πουθενά οι απόφοιτοί του) και δείχνει το επίπεδο του προγράμματος σπουδών τους.

Όσον αφορά τα γραφόμενα του βιβλίου, το ότι γράφει κάτι κάποιο βιβλίο δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και σωστό. Εγώ απλά παράθεσα το άρθρο της wikipedia στο οποίο είναι φανερό ότι αυτό που λέει το σχολικό βιβλίο δεν είναι ακριβές, αφού ο όρος informatik χρησιμοποιήθηκε πρώτα από γερμανούς και ύστερα από Γάλλους. Αλλά δε νομίζω ότι είναι και τόσο σοβαρό θέμα.



Σύγκριση του ΤΕΙ Αυτοματισμού με το ΤΕΙ Πληροφορικής και ξανά μανά. Γιατί όχι σύγκριση του ΤΕΙ Υπολογιστικών Συστημάτων με το ΤΕΙ Αυτοματισμού κύριοι;  ::)
Τα γραφόμενα του βιβλίου Πληροφορικής είναι λάθος ενώ το wikipedia που εμπλουτίζει το περιεχόμενό του από εκατομμύρια επισκέπτες του είναι ορθό.  ;D :-X
Ευτυχώς η στενή λογική του ο Πληροφορικός να διδάσκει Πληροφορική, ο Αυτοματιστής να διδάσκει Αυτοματισμούς (αλήθεια γιατί το μάθημα Αυτοματισμών στα ΤΕΕ το δίδασκαν οι Πληροφορικοί; ), ο Φυσικός Φυσική, ο Χημικός Χημεία, ο Ιστορικός Ιστορία, κοκ..., δεν συνάδει με τη λογική του Υπουργείου αλλά και όλου του κόσμου.
Επειδή δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι και δεν θα συνεχίσω την ανούσια αντιπαράθεση ακόμα και αν προκληθώ, μπορείς-μπορείτε να ανατρέξετε στα μηνύματά μου στο παρόν thread και να πάρετε τις απαντήσεις. Τα έχω ξαναπεί εδώ και μάλιστα με απόλυτη σαφήνεια._  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2007, 09:08:20 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #453 στις: Μάρτιος 19, 2007, 08:57:55 μμ »
Γνωρίζουν οι φίλοι συνάδεφλοι ΠΕ19 του ΠΔ 268/2004 ότι αν καταργηθεί το ΠΔ , έχουν και αυτοί πρόβλημα? Γιατι το ΠΔ πάει για κατάργηση στο ΣΥΝΟΛΟ του!

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #454 στις: Μάρτιος 19, 2007, 09:40:17 μμ »
Δεν στρέφομαι εναντίον της επαγγελματικής τους αποκατάστασης. Πρώτα απ' όλα πιστεύω πως είναι άδικο να ανακληθεί ο διορισμός όλων αυτών που διορίστηκαν.

Η προσφυγή ενάντια στον ΑΣΕΠ, άλλα δείχνει...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 19, 2007, 09:42:02 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #455 στις: Μάρτιος 19, 2007, 10:38:39 μμ »
Εισαι λοιπον ο γκουρου της Πληροφορικης. Οι αποφοιτοι του ΤΕΙ της Λαρισας εχουν κανει σπουδες στην Πληροφορικη ομοιες με το Λυκειο. Θα ηταν χρησιμο να τους ενημερωσεις οτι το Λυκειο για αυτους ειχε διαρκεια +7 εξαμηνα.

Δεν είμαι γκουρού, απλά στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος, προφανώς με τη θεώρηση που έχεις για το τι είναι πληροφορική και με τις γνώσεις που έχεις με θεωρείς γκουρού. Λογικό....
Τώρα δεν ξέρω τι σε έπιασε με το ΤΕΙ Λάρισας, εγώ ένα παράδειγμα έδωσα από ένα ΤΕΙ με σχετικά σοβαρό πρόγραμμα σπουδών. Το θέμα είναι ότι δεν έχεις αντιπαραθέσει κανένα σοβαρό επιχείρημα, παρά αοριστολογίες και προσωπικές εμπάθειες. Προφανώς ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ, και ούτε καν κοίταξες το πρόγραμμα σπουδών του συγκεκριμένου ΤΕΙ, αφού ούτε που σε ενδιαφέρει. Το μόνο που έχει σημασία είναι η εξομοίωση όλων με όλους και ο διορισμός στο δημόσιο.
  Αλλά τσάμπα το παλεύετε, αφού διορισμοί ΠΕ19/20 δεν πρόκειται να ξαναγίνουν για τα επόμενα 3 χρόνια, και ακόμα και τότε είναι χλωμό το τοπίο


Παράθεση
...και ΟΧΙ εγω. Εγω μιλω για ενωση.

Ένωση τι ένωση εμένα μάλλον για ισοπέδωση μου φαίνεται

Παράθεση
Μην αγχωνεσαι.

Το άγχος δεν το έχω εγώ, μάλλον εσύ μετά τις πρόσφατες εξελίξεις με το συμβούλιο επικρατείας

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #456 στις: Μάρτιος 19, 2007, 11:12:10 μμ »
Το άγχος δεν το έχω εγώ, μάλλον εσύ μετά τις πρόσφατες εξελίξεις με το συμβούλιο επικρατείας
Τελικά ρε αρχηγέ, τί πτυχίο έχεις και δεν αγχώνεσαι για την απόφαση του ΣτΕ?
Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #457 στις: Μάρτιος 19, 2007, 11:13:19 μμ »
Μάλλον καινούριο πτυχίο! 2 σε 1!
 ;D

(Είπα να αλαφρύνω λίγο το κλιμα)

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #458 στις: Μάρτιος 20, 2007, 12:03:18 πμ »
Το άγχος δεν το έχω εγώ, μάλλον εσύ μετά τις πρόσφατες εξελίξεις με το συμβούλιο επικρατείας
Τελικά ρε αρχηγέ, τί πτυχίο έχεις και δεν αγχώνεσαι για την απόφαση του ΣτΕ?

Πληροφορικής της ΑΣΣΟΕ

Αποσυνδεδεμένος drj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #459 στις: Μάρτιος 20, 2007, 12:06:51 πμ »

 Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί όλος αυτός ο χαμός με τις προσφυγές, αφού δεν υπάρχουν πια θέσεις πληροφορικής στην εκπαίδευση, και από ότι φαίνεται με τις αλλαγές στα ΤΕΕ μάλλον θα μειώθουν παρά θα αυξηθούν.

Αποσυνδεδεμένος tsipouro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μην με ματιάξετε!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #460 στις: Μάρτιος 20, 2007, 12:14:41 πμ »
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνεις? Η το παίζεις σε διπλό ταμπλό? Απλά... 3 τμήματα είχανε δικαίωμα διορισμού στην εκπαίδευση γιατί τόσα υπήρχαν το 1995! Από το 1998 δημιουργήθηκαν σιγά σιγά και άλλα τμήματα Πληροφορικής και το ΥΠΕΠΘ έκανε 6 χρόνια να δώσει σε αυτά τα τμήματα επαγγελματικά δικαιώματα! Και ενώ έχουν διοριστεί απόφοιτοι από αυτά τα καινούρια τμήματα... κάποιοι "κύριοι" προσφεύγουν στο ΣΤΕ με σκοπό την ακύρωση του ΠΔ , των διορισμών μέσω ΑΣΕΠ και προυπηρεσίας... για να πάρουν τις θέσεις μας... οι "δικοί" τους... βέβαια... όλα αυτά πάντα γιατί υποβαθμίστηκε η ποιότητας της Πληροφορικής στην Εκπαίδευση.

Δεν υποβαθμιζόταν όταν εγώ ήμουν στο Λύκειο και Πληροφορική μου δίδασκε ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ , ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ , ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ με σεμινάριο... Εκεί όλα καλα!
Τώρα που οι κύριοι του ΣΤΕΜΠ , "μυρίστηκαν" ότι οι θέσεις στην Εκπαίδευση , μειώνονται... είδαν και απόειδαν... και χτύπησαν την προσφυγούλα τους... βυθίζοντας πολλούς ανθρώπους σε σκέψεις , απαισιοδοξία , καυγάδες και αβεβαιότητα...

Πόσο πιο απλά να το πώ!

Αποσυνδεδεμένος anakin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #461 στις: Μάρτιος 20, 2007, 09:02:47 πμ »
Από τα λεγόμενα μου δεν προκύπτει από πουθενά ότι μένω Ελλάδα. Μάλλον άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις.
Επομένως εφόσον έχεις μνήμη 3sec, που να  περάσει από το στενό μυαλουδάκι  σου ότι μπορεί να έζησα στο εξωτερικό, να σπούδασα στην Ελλάδα και να θέλω να διοριστώ στην Ελλάδα.!!;

Διάβασε αυτά που έγραψα καλύτερα, εγώ είπα ότι θα γυρίσεις στην Ελλάδα, και ότι ουσιαστικά ζεις στην Ελλάδα άσχετα αν μένεις έξω για κάποιο χρονικό διάστημα. Τώρα αν εσύ νιώθεις καλά με το να μιλάς για στενά μυαλά και τέτοια, μπορείς να συνεχίσεις, αλλά πιστεύω ότι είναι φανερό από τα γραφόμενά σου ποιος έχει στενό μυαλουδάκι και μνήμη 3 sec (ποια είναι η διπλωματική σου στην Αγγλία? ο μνημομετρητής?)

Παράθεση
  Κάποιοι σαν και εσένα που κρύβονται κάτω από φανταστικά πτυχία και «παπλώματα» έτσι ώστε να έχουν ισχύ αυτά που γράφουν και να μην μπορούν να αμφισβητηθούν από κανέναν έχουν καταστρέψει τον χώρο.

Άρα το μόνο που κρίνεις και σε ενδιαφέρει είναι τι πτυχίο έχει ο κάθε ένας. Αν έχει λιγότερα προσόντα από εσένα το παίζεις κάποιος, ενώ αν έχει περισσότερα είναι φανταστικά.
Το σημαντικό όμως είναι ότι κρίνεις αυτά που λέει κάποιος από το πτυχίο που έχει. Είναι πραγματικά λυπηρό. Δεν έχεις τη στοιχειώδη ευφυϊα να διαβάζεις και να κρίνεις τα λεγόμενα κάποιου και να απαντήσεις με σοβαρά επιχειρήματα? Μάλλον όχι γιατί σε επιχειρήματα εσύ απαντάς με μικρότητες και προσωπικούς χαρακτηρισμούς.

Παράθεση
Δεν μας είπες όμως εσύ γιατί ασχολείσαι με αυτό το θέμα  εφόσον δεν σε αφορά; Δεν καλύπτουμε εμείς θέσεις στον ΠΕ19. Γιατί κόπτεσαι; 

   Μα αυτό ακριβώς είναι και το πρόβλημα, εγώ και αρκετοί άλλοι σε αυτό το φόρουμ, βλέπουμε την παιδεία σαν κάτι σημαντικό που πρέπει να στελεχώνεται από τους καλύτερους επιστήμονες και παιδαγωγούς και γενικότερα όποια κίνηση γίνεται να έχει σαν στόχο το καλό των παιδιών και όχι μόνο των καθηγητών.

    Εσύ και άλλοι εδώ μέσα βλέπετε την παιδεία σαν μια πίτα που θέλετε να φάτε, αλλά επειδή η πίτα έχει αρχίσει να μικραίνει και επειδή κάποιοι άλλοι "πιο ξύπνιοι" όρμησαν πρώτοι, τώρα πλακώνεστε ποιος θα φάει τα τελευταία κομμάτια. Γιατί για τα τελευταία πρόκειται, αν υπάρχουν ακόμα κομμάτια

   Οπότε όπως βλέπεις δεν έχουμε τίποτα να πούμε γιατί εσύ μιλάς από συμφέρον ενώ εγώ από καθαρό ενδιαφέρον (Εσύ το είπες, τι με κόπτει;)



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159911
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.