*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 212492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 07:11:48 μμ »
Αν σας ενδιαφέρει επικοινώνησα με πρώην καθηγητή μου απο το ΤΕΙ το οποίο είναι απλά μέλος του ΣΤΕΜΠ και κατέχει υψηλή θέση στην ΕΠΕ και μου είπε τα εξής:

Πως μπορεί κάποιος να είναι μέλος και στον ΣΤΕΜΠ (απόφοιτοι ΤΕΙ) και στην ΕΠΕ (απόφοιτοι ΑΕΙ)? Έχει δυο πτυχία? Δεν είναι αδύνατον απλά ρωτάω (χωρίς κάποιο υπονοούμενο).

Ερώτηση δικιά μου: Εσύ συμφωνείς να μπουν σε ένα σύλλογο Πληροφορικής και τμήματα τύπου "αυτομαστιμών" ,"πληροφορική και ΜΜΕ" ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:35 »

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 07:26:17 μμ »
συμφωνω απόλυτα με αυτό που μου είπε ο καθηγητης αυτός. Μήπως είναι ψέματα; Μήπως θεωρείες ότι ξέρεις να δουλευεις με κλειστά τα μάτια unix-linux- macos- windows nt-2003 κτλ , μήπως είσαι έτοιμος για πολλά πράγματα στον προγραμματισμό; δεν θέλω να σε θίξω αλλά πιστεύω οτι οι υπολογιστές είναι ένας κλάδος τεράστιος, που κανένας ποτέ δεν θα τα μάθει όλα. μπορεί απλά να λάβει γνώση για κάποια πράγματα. όμως ο τομέας της πληροφορικής έχει πολλά κομμάτια. γεωπληροφορική, βιομηχανικη κτλ είναι κάποια κομμάτια. επίσης διδάσκω εμπορικές εφαρμογές. το μάθημα αυτό πες μου, θα έπρεπε να το κάνω εγώ , κάποιος οικονομολόγος ή και οι 2 μαζί;
Παράθεση

Το κείμενο που έστειλες δεν φαίνεται καθαρά επειδή μάλλον σου έφυγε ένα quote :-)

Σου απαντώ:
Πολλά αντικείμενα και φυσικά η Πληροφορική, είναι αχανή και κανείς δεν μπορεί να τα μάθει όλα. ’λλο αυτό, και άλλο το ποιος μπορεί να αποκαλείται Μαθηματικός, Πληροφορικός, Γιατρός, κλπ.

Αυτό που μάλλον δεν σας έμαθαν στο τμήμα (και είναι κατακριτέοι για αυτό οι καθηγητές σας) είναι ότι ο καθένας έχει τον λόγο ύπαρξης του. Κανείς δεν είναι άχρηστος! Απλά ο καθένας είναι ειδικός στον τομέα του (για αυτό λέω ότι οι Μηχανικοί Αυτοματισμού είναι άριστοι στο αντικείμενο τους που ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι Πληροφορική).

Για να καταλάβεις τι εννοώ, θα δώσω δυο "παραδείγματα":
1) Το πιο σωστό θα ήταν το οικονομικό κομμάτι των εμπορικών εφαρμογών να το κάνει ο Οικονομολόγος και το υπόλοιπο ο Πληροφορικός. Αλλά αυτό δεν είναι εύκολο. Για αυτόν τον λόγο όταν σπουδάζει ένας φοιτητής Πληροφορικής, μαθαίνει και λίγα Οικονομικά (τα απολύτως απαραίτητα).

2) Συνεχίζοντας το παράδειγμα και βλέποντας το λίγο διαφορετικά... με την ίδια λογική ενός Οικονομολόγου και αυτός πρέπει να διδάσκει Πληροφορική. Ο λόγος απλός: κάνει κάποια μαθήματα Πληροφορικής (ποιος δεν κάνει τώρα?) και έτσι και αλλιώς αυτά που διδάσκουνε στα παιδιά στο σχολείο είναι εύκολα. Φαίνεται σωστό αλλά δεν είναι. Γιατί? Γιατί και ένας που δεν τελείωσε Μαθηματικός μπορεί να διδάξει Μαθηματικά στο σχολείο αλλά δεν τον βάζουμε γιατί δεν πρέπει (για προφανείς λόγους, δεν κατέχει το αντικείμενο).

Το επιχείρημα 2) το παίρνουν οι Μηχανικοί Αυτοματισμού και αν το αφήσουμε έτσι θα ισχυρίζονται όλοι ότι μπορούν να διδάξουν Πληροφορική.

Απλό αυτό που λέω! Η Πληροφορική από τους Πληροφορικούς, οι Αυτοματισμοί από τους Αυτοματιστές, η Ιατρική από τους Γιατρούς.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός :-)



 








 

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 07:33:16 μμ »
γεια σε ολους
τοσους μηνες παρακολουθω και κουραστηκα απο τις βλακειες που βλεπω
καιρος να μιλησω
τιποτα
δεν προκειται να γινει με το δικαστηριο...
σε λιγο καιρο κανεις δεν θα θυμαται τιποτα και θα πινουμε καφε ολοι μαζι στην παραλιακη τησ Θεσσαλονικης
΄

Υπογράφεις υπέυθυνη δήλωση και αναλαμβάνεις να αποκαταστήσεις τους πάντες, αγαπητή μου, σε περίπτωση που αποδειχτείς λάθος?
Γιατί ανώνυμα μπορείς να δηλώνεις ό,τι θέλεις και να αποκαλείς χωρίς διάκριση και χωρίς διευκρίνηση "βλακείες" τα γραφόμενα. Ποιά είναι η ειδικότητά σου, αλήθεια?



μιλησα με προσωπα μεσα απο το υπουργειο και την περιφερεια κεντρικης μακεδονιας (δεν μπηκα στην διαδικασια να τους ζητησω υπευθυνη δηλωση :))
ποτε δεν υπηρξε προβλημα απολυσης εκπαιδευτικων :)
(βλεπε τους 30μηνητες.....περναν κοσμο με 30μηνο και οταν βγηκε εντολη παυσης προσληψης τους δεν απολυθηκαν οσοι πορσληφθηκαν κατω απο αυτο το καθεστως.....απλα σταματησαν να παιρνουν αλλους.
ακομη αναφερθηκε οτι απολυθηκαν εκπαιδευτικοι μονο κατα την 7ετια της χουντας και καταλαβαινεις κατω απο ποιες συνθηκες)
αν πανε τα πραγματα ασχημα οσοι ειναι μεσα καλως οι νεοι θα εχουν προβλημα...το κακο ειναι οτι σχεδον σε ολα τα νεα τει ειδικοτητας πληροφορικης κοιμουνται (ουτε οι αποφοιτοι, ουτε οι τελειοφοιτοι, ουτε οι φοιτητες δεν ενεγοποιούνται)
ΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ Ή ΤΟΥΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ  ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΕΔΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΡΑΞΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΠΟΡΕΙΑ

"βλακειες" δεν χαρακτηριζω τα λεγομενα σου αγαπητε...
μαζι σου ειμαι...
ειμαι μονιμη καθηγητρια πληροφορικης ΠΕ20 αλλα επετρεψε μου να μην αναφερω ακομα το πτυχιο μου και το ιδρυμα που αποφοιτησα

Αποσυνδεδεμένος sniper_hellas_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Λατρεύω την αλήθεια και την δικαιοσύνη
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 08:58:58 μμ »
Και εγώ ΤΕΙ ΧΑΛΚΙΔΑΣ τελείωσα. Τμήμα Αυτοματισμού.

Γεια σε όλους και απο εμένα. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει? Είμαι νέα στον χώρο της Εκπαίδευσης. Είμαι ΠΕ20 και δεν καταλαβαίνω το δικαστήριο για ποιο λόγο γίνεται... Και απο ποιούς... Είμαι ωρομίσθια ΠΕ20 , απόφοιτη του τμήματος Τηλεπληροφορικής και Διοίκησης. Κάτι διάβασα για προσφυγές , για ακύρωση Π.Δ  , δηλαδή το πτυχίο μου είναι άχρηστο?
Φιλια σε όλους από τη χιονισμένη Χαλκίδα! ;)

Τελικά τι τελείωσες????? Μου φαίνεται ότι πέφτει δούλεμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:54:35 »

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 30, 2006, 10:13:11 μμ »
Στο ξαναλέω ότι η αντιμετώπισή σας είναι καθαρά ρατσιστική. Όταν το τμήμα Ηλ.Υπ.Συστημάτων έχει κατά 90% ίδιο πρόγραμμα σπουδών με εμάς και εσύ συνεχίζεις να μιλά μόνο για μας, ναί είσαι ρατσιτής.



Το ότι πολλοί αυτοματιστές δε λένε τι έχουν σπουδάσει είναι καθαρά αποτέλεσμα της δικής σας ειρωνίας και πολεμικής. Γιαυτό μιλάω για ρατσισμό. Αλλά εσύ δε το καταλαβαίνεις γιαυτό λές αυτα τα πράγματα. Αν το κάνεις χωρίς να το καταλαβαίνεις, μπορεί να χρωστάω συγνώμη. Αλλά δε σημαίνει ότι δε συμπεριφέρεστε ρατσιστικά. Ισως κάποιοι ασυνήδητα, αλλά συμπεριφέρεστε.

Το ότι κρατάω τα επιχειρήματά μου για μετά δεν είναι υπεκφυγή, και θα τα πούμε και από κοντά αν θέλεις, αλλά μετά το δικαστήριο. Όχι μετά την απόφασή του.

Και επιτέλους, αφού δεν πρόκειται να κινηθήτε εναντίον των άλλων τμημάτων, ας βγεί ο σύλλογός σας υπεύθυνα να το δηλώσει. Γιατί, στις ανακοινώσεις που έβγαλε απο την αρχή μιλούσε για 11 τμήματα (με την δέουσα -μήπως ρατσιστική?- έμφαση στον Αυτοματισμό). Οπότε και εγώ δε θα έχω λόγο να ενοχλώ τους "ενδιαφερόμενους" (βλέπεις μου απαγορεύεται να τους ονομάζω συναδέλφους, ο μαύρος) και αυτοί μπορούν να διαλέξουν τί θα κάνουν.

Το ότι δε με γνωρίζεις εσύ, δε σημαίνει ότι δε με ξερουν οι άλλοι.

Αυτά, πάω να δώ την οικογένειά μου και συνεχίζουμε Later.
 


Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 31, 2006, 12:31:22 πμ »
Θα παρακαλέσω να μην συνεχιστεί η διαμάχη. Τα ερωτήματα έχουν τεθεί στο αρχικό post. Όποιος γνωρίζει ας απαντήσει σε αυτά.

Αποσυνδεδεμένος XALKIDAPE20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 31, 2006, 08:52:47 πμ »
Paphar , αγόρι μου , από τη Χαλκίδα είμαι. Είπα ότι τελείωσα Τηλεπληροφορική και Διοίκηση στην ’ρτα. Έχω  φίλους όμως Αυτοματιστές στο ΤΕΙ Χαλκίδας και δεν τους βλέπω να αγχώνονται

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: ’ντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 02:08:26 πμ »
Το ξερω αγαπητή μου ότι δεν αγχώνονται. Δυστυχώς το ξέρω. Και δεν είναι οι μόνοι, ούτε μπορώ να τους κατηγορήσω γιαυτό. Είναι θέμα ενημέρωσης και γνώσης.

Ερώτηση κρίσεως Νούμερο Ένα. Εάν (υποθετικά) μια απόφαση του ΣτΕ στην εν λόγω προσφυγή, λέει (για οποιοδήποτε λόγο) ότι τα τμήματα Α, Β και Γ ότι κακώς συμπεριλαμβάνονται στο ΠΔ268 τότε:
    α) Τί θα γίνει με τους ωρομίσθιους απόφοιτους αυτών των τμημάτων; Τι θα κάνουν τα μόρια που μαζεύουν φέτος;

    β) Τί αποτέλεσμα θα έχει η εκδίκαση (που ακολουθεί) της προσφυγής του ΣΤΕΜΠ κατά του τελευταίου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ για τους επιτυχόντες αυτών των τμημάτων; Και αν δεν έχει κανένα απότέλεσμα, τότε .... για ποιό λόγο την κάνουν;

Να σας θυμίσω τί ζητάν στο τέλος της προσφυγής κατά του ΑΣΕΠ:
"Να ακυρωθούν η προσβαλλό΅ενη και συ΅προσβαλλό΅ενη πράξεις
1. η Προκήρυξη του ΑΣΕΠ ΅ε αριθ΅ό 1Π/05 ∆ιεξαγωγής διαγωνισ΅ού για
την κατάρτιση πινάκων διοριστέων εκπαιδευτικών λειτουργών ∆ευτε-
ροβάθ΅ιας Εκπαίδευσης των Κλάδων ΠΕ20 (ΦΕΚ Τεύχος Προκηρύ-
ξεων ΑΣΕΠ, Φ 6/8.2.2005)"


Ερώτηση κρίσεως νούμερο Δύο:
   Γιατί ενώ ο αγαπητός snipper_hellas λέει ότι ο ΣΤΕΜΠ αναφέρεται σε 3 τμήματα,
ο πιο αγαπητός abcdef στο Forum των ΚΕΠ www.kep.gov.gr λέει 5 τμήματα;
"geopliroforikis kai topografias
epixirimatikou sxediou
diaxirisis pliroforias
efarmoges pliroforikis stin oikonomia
kai automatismou

kaliptoun auta ta tmimata to gnistiko antikimeno tis pliroforikis;;;"


Και κάτι τελευταίο, επειδή κάποιος έλεγε ότι σας αναστατώνω και σας αγχώνω.

Σκεφτείτε, αν όλα πάνε καλά (και καταλαβαίνετε τί εννοώ) το πολύ - πολύ να λέτε "βρε τον μ.... τζάμπα μας άγχωσε".
Αν όμως πάει κάτι στραβά για κάποιο  τμήμα, τότε θα λέτε  "βρε τι χαζός ήμουνα και δεν του έδινα σημασία".

Αν κάποιος έχει επαφή με φοιτητές άλλων τμημάτων, βάλτε ένα χαρτί σε ένα πίνακα ανακοινώσεων. Να δούν αυτό το φόρουμ, το φόρουμ του ΚΕΠ και το site μας (του συλλόγου αυτοματισμου ΒΕ).
Και ας κινηθεί ο καθείς ανεξάρτητα ή ομαδικά ή ότι νομίζει ότι θα είναι καλύτερο.




Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος ΧΟΥΑΝ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: ’ντρας
  • Lord of the drinks
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 09:39:34 πμ »
TO ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΦΙΛΤΑΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΣΤΕΙΛΤΕ E-MAIL ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΣΑΣ, ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ,ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟΥΣ!

ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΟΡΘΙΟΙ (ΛΟΓΩ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΣΥΝΗΘΩΣ).

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 10:48:10 πμ »
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΕΔΩ
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 11:24:46 πμ »
Mια θερμή παράκληση.
Mη γράφετε με κεφαλαία.  ;)

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 01, 2006, 11:40:46 πμ »
Συγγνώμη :-[
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος isakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 02, 2006, 08:19:19 πμ »
Καλημέρα σε όλους.

Όλοι όσοι ασχολείστε με το Π.Δ 268 και τον κλάδο ΠΕ20 μπήκατε στον "κόπο" να κατεβάσετε το αρχείο απο το site της ΠΕΚΑΠ εδώ http://www.pekap.gr/PROFIL.zip και να διαβάσετε την τελευταία παράγραφο στην τελευταία σελίδα;
Αναρωτήθηκε κανείς τι έπρεπε να ισχύει απο το 1999 σύμφωνα με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σχετικά με τις αναθέσεις μαθημάτων για την ειδικότητα της Πληροφορικής στα ΤΕΕ;
Γιατί απο τα τρία τμήματα των ΤΕΙ που αναφέρονται το ένα εξ'αυτών προστέθηκε μετά απο 6 χρόνια περίπου (ΠΔ268/04);
Για ποιό λόγο αγνοήθηκε η εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου τότε απο το Υπουργείο Παιδείας ; ποιοί ήταν οι παράγοντες που συνετέλεσαν σ'αυτό; όταν σήμερα το επιχείρημα εκτός των άλλων είναι ότι το Υπουργείο δεν έλαβε υπ'όψιν του την εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου δηλαδή του πλέον αρμόδιου φορέα για εκπαιδευτικά θέματα;
Με ποιά λογική δημιουργήθηκαν οι Πίνακες Δ2 ( οποιδήποτε πτυχίο ΑΕΙ και μεταπτυχιακό στην πληροφορική ή στον ηλεκτρονικό αυτοματισμό) και Ε2 (οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ και μεταπτυχιακό στην πληροφορική ή τον ηλεκτρονικό αυτοματισμό) του νόμου
3194 ΦΕΚ267Α/20-11-2003 εφόσον πληροφορική και αυτοματισμός είναι εντελώς διαφορετικές επιστήμες;
Μήπως αυτός που κάνει μεταπτυχιακό στον αυτοματισμό για 1 ή 2 χρόνια (ασχέτως γνώσεων βασικού πτυχίου) έχει καλύτερη υποδομή σε θέματα πληροφορικής απο αυτούς που έχουν τελειώσει το ομώνυμο τμήμα των ΑΤΕΙ σε 4 έτη;
Έχω την άισθηση ότι το Υπουργείο ή δεν ήξερε ή αγνούσε την ύπαρξη των τμημάτων Αυτοματισμού των ΑΤΕΙ όπως αγνόησε
και την εισήγηση του Π.Ι το 1999 ή μάλλον....κάτι άλλο έγινε.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 02, 2006, 09:19:36 πμ »
Καλημέρα σε όλους.

Όλοι όσοι ασχολείστε με το Π.Δ 268 και τον κλάδο ΠΕ20 μπήκατε στον "κόπο" να κατεβάσετε το αρχείο απο το site της ΠΕΚΑΠ εδώ http://www.pekap.gr/PROFIL.zip και να διαβάσετε την τελευταία παράγραφο στην τελευταία σελίδα;
Αναρωτήθηκε κανείς τι έπρεπε να ισχύει απο το 1999 σύμφωνα με το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σχετικά με τις αναθέσεις μαθημάτων για την ειδικότητα της Πληροφορικής στα ΤΕΕ;
Γιατί απο τα τρία τμήματα των ΤΕΙ που αναφέρονται το ένα εξ'αυτών προστέθηκε μετά απο 6 χρόνια περίπου (ΠΔ268/04);
Για ποιό λόγο αγνοήθηκε η εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου τότε απο το Υπουργείο Παιδείας ; ποιοί ήταν οι παράγοντες που συνετέλεσαν σ'αυτό; όταν σήμερα το επιχείρημα εκτός των άλλων είναι ότι το Υπουργείο δεν έλαβε υπ'όψιν του την εισήγηση του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου δηλαδή του πλέον αρμόδιου φορέα για εκπαιδευτικά θέματα;
Με ποιά λογική δημιουργήθηκαν οι Πίνακες Δ2 ( οποιδήποτε πτυχίο ΑΕΙ και μεταπτυχιακό στην πληροφορική ή στον ηλεκτρονικό αυτοματισμό) και Ε2 (οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ και μεταπτυχιακό στην πληροφορική ή τον ηλεκτρονικό αυτοματισμό) του νόμου
3194 ΦΕΚ267Α/20-11-2003 εφόσον πληροφορική και αυτοματισμός είναι εντελώς διαφορετικές επιστήμες;
Μήπως αυτός που κάνει μεταπτυχιακό στον αυτοματισμό για 1 ή 2 χρόνια (ασχέτως γνώσεων βασικού πτυχίου) έχει καλύτερη υποδομή σε θέματα πληροφορικής απο αυτούς που έχουν τελειώσει το ομώνυμο τμήμα των ΑΤΕΙ σε 4 έτη;
Έχω την άισθηση ότι το Υπουργείο ή δεν ήξερε ή αγνούσε την ύπαρξη των τμημάτων Αυτοματισμού των ΑΤΕΙ όπως αγνόησε
και την εισήγηση του Π.Ι το 1999 ή μάλλον....κάτι άλλο έγινε.


Για πες μας λοιπόν τι έγινε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.