*

Αποστολέας Θέμα: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20  (Αναγνώστηκε 213663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κάτε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #140 στις: Φεβρουάριος 12, 2006, 06:15:01 μμ »
Κύριε ''periergos'',
πριν απο 7 χρόνια που ορκίστηκα στο τμήμα Αυτοματισμού, όλα ήταν πολύ μπερδεμένα, κανείς μας δεν ήξερε τί ακριβώς δικαιώματα έχουμε, εμείς δε που επιστρέψαμε στην επαρχία δεν ξέραμε τί θα κάνουμε.....
Όταν εργάστηκα στον ιδ. τομέα δενμου αναγνώριζε ο επόπτης εργασίας το πτυχίο μου γιατί δεν είχε κωδικό και δεν ήξερε σχετικά. Όταν πήγα να δώ τα ένσημα με το λογιστή μας δεν υπήρχε η ειδικότητα μας.....χαμένοι τελείως.....αναζήτησα δουλειά ως ωρομήσθια ή έστω σε ΚΕΚ όχι για να διαάξω πληροφορική αλλά αυτοματισμό και άλλα ειδικά μαθήματα σε αντίστοιχα τμήματα.......στο κενό...δεν είχαμε κωδικό....όλοι μου έλεγαν γιατί να πάρουμε εσένα? δεν έχεις ελπίδα αφού δεν έχεις κωδικό...απο τότε συνέβησαν και άλλα και σήμερα στην οικογενειακή μας επιχείρηση και ενώ εξασκώ το επάγγελμα μου, επιτέλους άλλαξα την πρόσληψη μου με την συγκατάθεση του επόπτη σε υπευθυνο πληροφοριακώ συστημάτων και τα αντίστοιχα ένσημα.....
Αλλά πάλι όχι αυτοματισμό.(έυτυχώς ως απόφοιτος ΤΕΙ)
Και όλα αυτά γιατί??? γιατί σπουδάσαμε σε ένα ΤΕΙ και τώρα ως απόφοιτοι προσπαθούμε να αποκτήσουμε τα δικαιώματα μας?? γιατί όλη αυτή η ανεπίτρεπτη ταλαιπωρία??
Εσύ Κύριε Snipper Hellas πες μας : όλοι οι πληροφορικάριοι που διδάσκουν στα παιδιά μας είναι άξιοι να διδάξουν??
Τα μαθήματα της σχολής μας σαφώς και επαρκούν για να διδάξουμε πληροφορική, αυτό δεν είδα κανέναν να το αμφισβητεί.
Γιατί δεν έχετε πρόβλημα με τους μαθηματικούς ή τους φυσικούς ή τους άλλους κλάδους των πανεμιστημίων που με μια στοιχειώδες εκπαίδευση διδάσκουν πληροφορική?????? επειδή προυπήρχαν??
Στο μόνο που υστερούμε είναι η στήτριξη της προσπάθειας μας απο τις ηγεσίες των σχολών μας, και αυτό το λέω γιατί στην πληροφορική οι καθηγητές σας δρούν υπογείως και σας κατευθύνουν.....ενώ σε εμάς δεν γίνεται.
Είναι θέμα χρόνου......δεν θα περάσει το δικό σας, να είσαι σίγουρος.
Κάτε



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:28 »

Αποσυνδεδεμένος paphar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #141 στις: Φεβρουάριος 12, 2006, 07:54:46 μμ »
Κατέ, τελείωσες Θεσ/νίκη ή Πειραιά?
Πιστεύω και νοιάζομαι, αφού...

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #142 στις: Φεβρουάριος 13, 2006, 08:34:35 πμ »
Με έχει κουράσει αυτή η ιστορία , ειλικρινά. Κατόπιν συζήτησης με δικηγόρους , έχω μάθει ευχάριστα. Όποιος θέλει μου στέλνει prive
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #143 στις: Φεβρουάριος 13, 2006, 11:08:14 πμ »
Καλημέρα  :)
Έχουν δικαίωμα οι Μαθηματικοί να δώσουν στον ΑΣΕΠ για πληροφορική ; Τι λεέι ο ΚΑΤΕ ;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:08:28 »

Αποσυνδεδεμένος leni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #144 στις: Φεβρουάριος 13, 2006, 02:23:38 μμ »
Τελικα παιδια εχουμε κανενα νεοτερο?στο τμημα μου παντος δεν εχουν ιδεα για το τι γινετε.Οι καθηγητες λενε οτι δεν προκειτε να γινει τιποτα. το δικαστηριο πηρε αναβολη?

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #145 στις: Φεβρουάριος 13, 2006, 03:09:37 μμ »
Καλημέρα  :)
Έχουν δικαίωμα οι Μαθηματικοί να δώσουν στον ΑΣΕΠ για πληροφορική ; Τι λεέι ο ΚΑΤΕ ;
Ευχαριστώ


Οι Μαθηματικοί δεν είναι στον ΠΕ20. Παλιά όμως αν είχαν μεταπτυχιακό στην Πληροφορική, διορίζονταν.

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #146 στις: Φεβρουάριος 13, 2006, 07:19:22 μμ »
Στο υπουργείο δεν ασχολούνται καν με την υπόθεση ΠΔ 268. Ασχολούνται με τους διορισμούς που πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τέλη Ιουνίου. Επίσης τους προβληματίζει μια ομάδα ανθρώπων , που θέλουν να εισβάλλουν στην Πληροφορική

Κοιτάξτε το blog tους...

www.ifd.gr

Mην ανησυχείτε , όλοι μετά το δικαστήριο θα είμαστε φιλαράκια. Έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή , αν και για εκεί πάει το πράγμα. Η προσφυγή δεν έχει καμία , μα καμία τύχη
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #147 στις: Φεβρουάριος 13, 2006, 08:37:51 μμ »
Στο υπουργείο δεν ασχολούνται καν με την υπόθεση ΠΔ 268. Ασχολούνται με τους διορισμούς που πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τέλη Ιουνίου.

Σεπτέμβρη δεν είναι οι διορισμοί;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2006, 08:41:00 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος amstrad

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #148 στις: Φεβρουάριος 14, 2006, 08:50:02 πμ »
Eπειδή φέτος δεν υπάρχει ΑΣΕΠ ,και επειδή φέτος δεν θέλει το ΥΠΕΠΘ να ξαναγίνει το "χάος" το περσινό , οι διορισμοί θα έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τέλη Ιούνη!
The poet and the pendulum...

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #149 στις: Φεβρουάριος 14, 2006, 10:11:39 μμ »
Αυτή τη δέσμευση έκανε το υπουργείο Παιδείας για τους διορισμούς, αλλά τα σχολεία δεν θα έχουν κλείσει και θα πρέπει να μετρηθούν κι οι ώρες των ωρομισθίων για να βγει η πραγματική προυπηρεσία και να γίνουν κι οι αιτήσεις. Άρα μάλλον θα μπούμε και στουν Ιούλιο , τώρα αν τα καταφέρουν ακόμα καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος sailor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #150 στις: Φεβρουάριος 15, 2006, 01:21:50 μμ »
ΑΓΑΠΗΤΕ SNIPER HELLAS,
ΠΟΙΟΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ?
Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΤΕΜΠ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ?
ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕ19 ΜΕ ΤΟΣΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ.Η ΕΠΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ?


Τι άλλο θα διαβάσουμε ακόμα σε αυτό το forum....
Ήμαρτον... που θα 'λεγε και ο Γεωργίου...


Αποσυνδεδεμένος periergos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • ΘΑ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΑΚΥΡΩΣΗΣ ΣΤΟ Σ.τ.Ε.!!
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #151 στις: Φεβρουάριος 17, 2006, 04:44:31 μμ »
Ρε παιδιά. Που εξαφανίστηκε ο φίλος μου ο sniper_hellas_1!!!!!!; Μήπως προσπαθώντας να μου απαντήσει κατάπιε την "μεγάλη γλώσσα του"; Αν έχει κάποιος νεότερα ας μου απαντήσει. Ανησυχώ!!! Υπάρχει καμία εξέλιξη , κανένα νεότερο με το δικαστήριο; Πολύ ησυχία "ακούω"!!!

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #152 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 12:01:31 μμ »
καλημερα σε ολους,
παιδια, τα πραγματα θα ηρεμησουν και θα πινουμε καφε ολοι μαζι
προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι δεν θα γινει τιποτα και ολα θα ξεχαστουν μεχρι το καλοκαιρι

Αποσυνδεδεμένος Κάτε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δικαστήριο ΠΕ19-ΠΕ20
« Απάντηση #153 στις: Φεβρουάριος 20, 2006, 10:24:22 μμ »
Κατέ, τελείωσες Θεσ/νίκη ή Πειραιά?

sorry, έλειψα για λίγες μέρες, τελείωσα Θεσ/νίκη, ορκίστηκα το '99, και η σχέση μου με την εργασία ξεκίνησε το '95!!!
Ακόμη το παλεύω, αλλά ξέρετε ποιό είναι το περίεργο?? ότι δεν πολυενδιαφέρομαι να μπώ στο Δημόσιο τόσο όσο να κάνω δική μου εταιρεία με άμεση σχέση με την ειδικότητα μου. Τα προβλήματα όμως είναι μεγάλα γιατί κανείς δεν ξέρει μέχρι που φτάνουν τα δικαιώματα μας......υπάρχει μεγάλη ασάφεια!!
Θυμάμαι όταν ήμουν στην γ' λυκείου, ο καθηγητής της πληροφορικής(φυσικός με μεταπτυχιακό ήταν / δεν ήξερε τίποτα/ ακόμη πληροφορική διδάσκει!!!!) μας έλεγε αυτοματισμό να περάσετε....καλή σχολή, καινούργια και σίγουρα θα βρίσκεται δουλειά.....μας έπεισε, μπήκαμε, βρήκαμε το χάος, και η συνέχεια.....???? οι τυχεροί δουλεύουν ...... οι άτυχοι δουλεύουν σε άσχετα επαγγέλματα!
Αλλά τί σας λέω τώρα?????? ΥΠΟΜΟΝΗ

- periergos μην περιμένετε απάντηση, δεν είναι αρμόδιος αλλά και ούτε ξέρει τί να σου απαντήση. Δεν φταίει κανείς μας για την απαράδεκτη κατάσταση, μόνο το κράτος που ιδρύει σχολές για τα μάτια του κόσμου και μετά ξεχνά να διαικπεραιώσει τις ανάλογες υποχρεώσεις........
Κάτε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 837
Σύνολο: 847

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.