*

Αποστολέας Θέμα: Ωρολόγιο Πρόγραμμα  (Αναγνώστηκε 40723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« στις: Οκτώβριος 14, 2007, 12:35:53 μμ »
Είναι γνωστό σε όλους ότι οι εκπ/κοί πρέπει να παραμένουν στο σχολείο 6 ώρες καθημερινώς. ΟΚ ως εδώ. Οταν ωστόσο το πρόγραμμα 22 ατόμων είναι φυσιολογικό, δηλ. 2-4 ώρες 1-4 ή 3-6 ή 4-7καθημερινά, με ένα κενό το πολύ ανάμεσα, και το δικό μου είναι καθημερινα 1η-4η-7η ή 1η-3η-6η και αναγκάζομαι να μένω 4 ώρες στο σχολείο με κενά, πώς μπορώ να διαμαρτυρηθώ νομίμως;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος matina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 548
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 01:29:50 μμ »
Το πρόγραμμα είναι καθαρά θέμα συλλόγου. Αν ο σύλλογος το εγκρίνει δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Επειδή όμως ο σύλλογος δεν είναι κάτι απρόσωπο αλλά οι συνάδερφοι με τους οποίους συναναστρέφεσαι καθημερινά, αν το συζητήσεις με αυτόν που βγάζει το πρόγραμμα καθώς και με τους υπόλοιπους που ίσως έχουν παρόμοιο ωράριο θα βρείτε κάποια λύση.

Αποσυνδεδεμένος JOY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 01:33:44 μμ »
Δεν νομίζω οτι υπάρχει νομοθεσία για την περίπτωση που αναφέρεις ! Υπάρχει πάντως κάποιο πρόγραμμα υπολογιστή που φτιάχνει το ωρολόγιο πρόγραμμα , αφού βάλεις τις παραμέτρους και έτσι δεν είναι και τόσο δύσκολο να φτιάξεις πρόγραμμα που να μην αφήνει τόσα κενά σε κάποιον !

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 02:56:29 μμ »
Είναι γνωστό σε όλους ότι οι εκπ/κοί πρέπει να παραμένουν στο σχολείο 6 ώρες καθημερινώς. ΟΚ ως εδώ. Οταν ωστόσο το πρόγραμμα 22 ατόμων είναι φυσιολογικό, δηλ. 2-4 ώρες 1-4 ή 3-6 ή 4-7καθημερινά, με ένα κενό το πολύ ανάμεσα, και το δικό μου είναι καθημερινα 1η-4η-7η ή 1η-3η-6η και αναγκάζομαι να μένω 4 ώρες στο σχολείο με κενά, πώς μπορώ να διαμαρτυρηθώ νομίμως;

enigma δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει πως γίνεται η κατανομή των ωρών διδασκαλείας ανά ημέρα. ΑΝΤΙΘΕΤΑ υπάρχει νόμος που μας υποχρεώνει να είμαστε παρόντες στο σχολείο από την 1η έωσ την 7η ώρα , είτε έχουμε μάθημα, είτε όχι. Ο νόμος αυτός στα περισσότερα σχολεία δεν εφαρμόζεται (για διάφορους λόγους "παράδοσης" και έλλειψης υποδομών), αλλά υπάρχουν και διευθυντές που έχουν απαιτήσει και έχουν καταφέρει την εφαρμογή του. Οπότε το μόνο μου μπορείς να κάνεις είναι άτυπο. Μίλα στον συνάδελφο που φτιάχνει το πρόγραμμα. Εάν δεν καταφέρεις τπτ εξέφρασε το παράπονό σου στον διευθυντή. Το τι θα γίνει όμως τελικά είναι καθαρά θέμα της καλής θέλησης αυτών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:44 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 09:03:01 μμ »
Το να έχεις κάθε μέρα 1η-3η-7η μάλλον σημαίνει ότι αυτός που φτιάχνει το πρόγραμμα δεν είναι ο πιο κατάλληλος για τη δουλειά ή ότι ήσασταν παντρεμένοι και χωρίσατε άσχημα  :D :D

Καλύτερα να το αναθέσετε σε έναν της Πληροφορικής ή έναν Μαθηματικό.

Πάντως δεν είναι πάντα εύκολο να τους βολέψεις όλους, γιατί νομίζω υπάρχουν και ειδικοί περιορισμοί (π.χ. νομίζω κάποια μαθήματα απαγορεύεται να γίνονται 7η ώρα)

Πάντως άμα έχεις 3ωρα, μια χαρά είσαι!!
Εγώ (ΠΕ03) συνήθως έχω από 4ωρο και πάνω, οπότε είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να έχω 4 κενά!!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 10:28:02 μμ »
Το να έχεις κάθε μέρα 1η-3η-7η μάλλον σημαίνει ότι αυτός που φτιάχνει το πρόγραμμα δεν είναι ο πιο κατάλληλος για τη δουλειά ή ότι ήσασταν παντρεμένοι και χωρίσατε άσχημα  :D :D

Καλύτερα να το αναθέσετε σε έναν της Πληροφορικής ή έναν Μαθηματικό.

Πάντως δεν είναι πάντα εύκολο να τους βολέψεις όλους, γιατί νομίζω υπάρχουν και ειδικοί περιορισμοί (π.χ. νομίζω κάποια μαθήματα απαγορεύεται να γίνονται 7η ώρα)

Πάντως άμα έχεις 3ωρα, μια χαρά είσαι!!
Εγώ (ΠΕ03) συνήθως έχω από 4ωρο και πάνω, οπότε είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να έχω 4 κενά!!

χαχαχαχαχαχα

Είναι γνωστό σε όλους ότι οι εκπ/κοί πρέπει να παραμένουν στο σχολείο 6 ώρες καθημερινώς. ΟΚ ως εδώ. Οταν ωστόσο το πρόγραμμα 22 ατόμων είναι φυσιολογικό, δηλ. 2-4 ώρες 1-4 ή 3-6 ή 4-7καθημερινά, με ένα κενό το πολύ ανάμεσα, και το δικό μου είναι καθημερινα 1η-4η-7η ή 1η-3η-6η και αναγκάζομαι να μένω 4 ώρες στο σχολείο με κενά, πώς μπορώ να διαμαρτυρηθώ νομίμως;

enigma δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει πως γίνεται η κατανομή των ωρών διδασκαλείας ανά ημέρα. ΑΝΤΙΘΕΤΑ υπάρχει νόμος που μας υποχρεώνει να είμαστε παρόντες στο σχολείο από την 1η έωσ την 7η ώρα , είτε έχουμε μάθημα, είτε όχι. Ο νόμος αυτός στα περισσότερα σχολεία δεν εφαρμόζεται (για διάφορους λόγους "παράδοσης" και έλλειψης υποδομών), αλλά υπάρχουν και διευθυντές που έχουν απαιτήσει και έχουν καταφέρει την εφαρμογή του. Οπότε το μόνο μου μπορείς να κάνεις είναι άτυπο. Μίλα στον συνάδελφο που φτιάχνει το πρόγραμμα. Εάν δεν καταφέρεις τπτ εξέφρασε το παράπονό σου στον διευθυντή. Το τι θα γίνει όμως τελικά είναι καθαρά θέμα της καλής θέλησης αυτών.

καλά ρε happiness, δεν είπα ότι το γνωρίζω; το να εφαρμόζεται σε όλους πλην εμού όμως πάει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος vaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2007, 11:12:27 μμ »
Εγώ  όταν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα την πρώτη χρονιά που διορίστηκα απλώς απαίτησα ότι συμβαίνει σε μένα να ισχύει σε όλους αλλιώς θα έθετα θέμα στην Διεύθυνση. Και ο άγιος φοβέρα θέλει, οπότε αμέσως  βρέθηκε λύση και για το δικό μου ωράριο.

Αποσυνδεδεμένος enigma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 12:02:17 πμ »
ναι ε?

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 01:01:51 πμ »
Σε ένα σχολείο που ήμουν κάποτε έλεγαν οτι επιτρέπονται μέχρι 11 κενά την εβδομάδα. Δεν ξέρω αν αυτό το λέει κάποιος νόμος ή αν ήταν μια άτυπη συμφωνία μεταξύ τους στο σχολείο.
Αν στο σχολείο σου εφαρμόζεται το 8-2, τότε έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να παραπονεθείς για το πρόγραμμα.
Αν δεν εφαρμόζεται και δε βρίσκεις το δίκιο σου, τότε πρέπει να φωνάξεις. Εγώ πήγα στη διευθύντρια και είπα οτι δε δέχομαι να κλείνω εγώ κάθε μέρα το σχολείο στο 7ωρο, ενώ πάω από το πρωι και οι άλλοι να σχολάνε στο 4ωρο και πως αν δεν αλλάξει θα πάω στον προϊστάμενο να κάνω παράπονα για αδικία κλπ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2007, 07:06:51 πμ από moon »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 01:48:52 μμ »

καλά ρε happiness, δεν είπα ότι το γνωρίζω; το να εφαρμόζεται σε όλους πλην εμού όμως πάει πολύ.

Ωπ! δεν το πρόσεξα. Απλά ήθελα να τονίσω ότι νομικό πάτημα (γιατί αυτό ζητούσες) ΔΕΝ υπάρχει. Μόνο συζήτηση και φοβέρα , όπως είπαν και οι άλλοι συνάδελφοι. Αυτό που λέει ο/η vaios είναι καλή ιδέα. Άμα θες να το τραβήξεις δλδ, απείλησε ότι θα κάνεις αναφορά στην 2βάθμια, ΟΧΙ ότι εσύ έχεις πολλά κενά, αλλά ότι δεν τηρείται το 8-2 στο σχολείο (εσένα προφανώς άμα είναι να μένεις έτσι κι αλλιώς το ίδιο θα σου κάνει :)).

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 15, 2007, 02:39:19 μμ »
εμένα παιδιά με "παραμύθιασαν" με τις κατευθύνσεις. Επειδή έχω Β και Γ λυκείου Θρησκευτικά μου είπαν ότι 3 και 4 ώρα είναι κατευθύνσεις, άρα αναγκαστικά θα πηγαίνω 1-2 και 5-6-7. Τι μπορώ να κάνω γι' αυτό?

Αποσυνδεδεμένος daffyduck

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 07:30:50 μμ »

enigma δεν υπάρχει νόμος που να ορίζει πως γίνεται η κατανομή των ωρών διδασκαλείας ανά ημέρα. ΑΝΤΙΘΕΤΑ υπάρχει νόμος που μας υποχρεώνει να είμαστε παρόντες στο σχολείο από την 1η έωσ την 7η ώρα , είτε έχουμε μάθημα, είτε όχι. Ο νόμος αυτός στα περισσότερα σχολεία δεν εφαρμόζεται (για διάφορους λόγους "παράδοσης" και έλλειψης υποδομών), αλλά υπάρχουν και διευθυντές που έχουν απαιτήσει και έχουν καταφέρει την εφαρμογή του. Οπότε το μόνο μου μπορείς να κάνεις είναι άτυπο. Μίλα στον συνάδελφο που φτιάχνει το πρόγραμμα. Εάν δεν καταφέρεις τπτ εξέφρασε το παράπονό σου στον διευθυντή. Το τι θα γίνει όμως τελικά είναι καθαρά θέμα της καλής θέλησης αυτών.

Happiness ή οποιος άλλος ξέρει, μπορείς να μου βρεις τον νόμο που ορίζει ως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ την παραμονή μας στο σχολείο 8-2 ανεξάρτητα εάν έχουμε μάθημα ή όχι? Εννοώ αριθμό ΠΔ / νόμου/άρθρου κλπ ή που τέλος πάντων να το ψάξω.

Ειναι σημαντικό παιδιά, όποιος μπορέσει  και γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει...

Ευχαριστώ!  ;D
Μην περιμένεις να δεις, για να πιστέψεις...Πίστεψε, και θα δεις!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 08:38:43 μμ »

Happiness ή οποιος άλλος ξέρει, μπορείς να μου βρεις τον νόμο που ορίζει ως ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ την παραμονή μας στο σχολείο 8-2 ανεξάρτητα εάν έχουμε μάθημα ή όχι? Εννοώ αριθμό ΠΔ / νόμου/άρθρου κλπ ή που τέλος πάντων να το ψάξω.

Ειναι σημαντικό παιδιά, όποιος μπορέσει  και γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει...

Ευχαριστώ!  ;D

http://dide.xan.sch.gr/newsite/noms-s.php?id=117&lighten=%F0%E1%F1%E1%EC%DD%ED%EF%F5%ED%1B%F9%F1%EF%EB%FC%E3%E9%EF%1B%F0%F1%FC%E3%F1%E1%EC%EC%E1
Παράθεση
Άρθρο 13
Εκπαιδευτικό προσωπικό δημοτικών σχολείων
...
8. Όλοι οι εκπαιδευτικοί των σχολείων της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης παραμένουν υποχρεωτικά στο σχολείο τους στις εργάσιμες ημέρες, πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την προσφορά και άλλων υπηρεσιών που συνδέονται με το γενικότερο εκπαιδευτικό έργο, όπως συμμετοχή σε γιορταστικές, αθλητικές και πολιτιστικές εκδηλώσεις, ενημέρωση των γονέων και κηδεμόνων, τήρηση βιβλίων του σχολείου και εκτέλεση διοικητικών εργασιών. Κάθε εκπαιδευτικός παραμένει υποχρεωτικά στο σχολείο, στις εργάσιμες ημέρες πέρα από τις ώρες διδασκαλίας, για την εκτέλεση συγκεκριμένου έργου που του έχει ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου όχι όμως πέρα από έξι (6) ώρες την ημέρα ή τριάντα (30) ώρες την εβδομάδα, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2 της περίπτωσης ΣΤ΄ του άρθρου 11. Από τις πρόσθετες αυτές υπηρεσίες απαλλάσσονται οι μητέρες παιδιών μέχρι δύο ετών.
Τα δύο τελευταία εδάφια της προηγούμενης παραγράφου εφαρμόζονται ανάλογα και για τους δασκάλους.
Παράθεση
Άρθρο 14

Εκπαιδευτικό προσωπικό δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
...
20. Οι διατάξεις των παρ. 8 και 9 του άρθρου 13 που αφορούν την υποχρέωση παραμονής των εκπαιδευτικών στα σχολεία, καθώς και την απαγόρευση παράδοσης ιδιαίτερων μαθημάτων και τις κυρώσεις για την παράβασή της αντίστοιχα, εφαρμόζονται και για τους εκπαιδευτικούς της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.


χμμμμ....τώρα που το ξαναδιαβάζω αντιλαμβάνομαι ότι ο νόμος λέει όχι όμως πέρα . άρα μπορεί να μένει κάποιος λιγότερο από 6 ώρες, εφόσον έχει διαπεραιώσει τα "συγκεκριμένα έργα που του έχουν ανατεθεί από τα όργανα διοίκησης του σχολείου". σ' ευχαριστώ  daffyduck που μ'έκανες να το ξαναψάξω.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Ωρολόγιο Πρόγραμμα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 16, 2007, 10:26:15 μμ »
Προσφατα έφτασε ένα χαρτί στο σχολείο μας, νομίζω από την ΟΛΜΕ που αναφέρει την παραπάνω παράγραφο και πάνω-κάτω λέει ότι παραμένουμε στο σχολείο :

1) Τις ώρες που έχουμε μαθημα
2) Όση επιπλέον ώρα απαιτείται για τις υποχρεώσεις που έχουμε αναλάβει (π.χ. εγώ έχω τη μισθοδοσία) ή τυχόν άλλες έκτακτες ανάγκες του σχολείου κατά την κρίση του Δ/ντή, αλλά όχι πάνω από 30 ώρες την εβδομάδα.

Το συζητήσαμε στο σύλλογο (θυμίζω, εμείς παραμένουμε όλοι στο σχολείο από τις 8 ως τη λήξη) και ο Δ/ντής συμφώνησε ότι έτσι θα γίνει μόλις συμπληρωθεί ο σύλλογος (μας λείπει ένας Γυμναστής και ένας Φιλόλογος).
Προσωπικά δε με πολυνοιάζει, αλλά κατάλαβα ότι αυτό ισχύει.
Αν φυσικά ο Δ/ντης θέλει να σε κρατήσει μπορεί να σε βάλει να κάνεις κάτι επιπλέον και να είναι και νομικά κατοχυρωμένος...
Πάντως χαλαρώστε... Μην ξεχνάμε ότι και 6 ώρες να καθόμαστε, εκ των οποίων τις δύο πίνουμε καφέ και χαζεύουμε στο ίντερνετ, πάλι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ είμαστε σε σχέση με ΟΛΟΥΣ τους άλλους.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 278
Σύνολο: 278

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.