*

Αποστολέας Θέμα: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 110639 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 01:55:35 πμ »
Δουλέψτε,δουλέψτε...  Στην άλλη άκρη της γης, για χρόνια, μακριά από τις οικογένειές σας,ως τις 3, μετά διορθώσεις, προετοιμασία, ως το βράδυ, για 950 Ευρώ... Και να νιώθετε και ενοχές!!!
Μην υπερβάλλεις.
Πόσες διορθώσεις έχεις; 1-2 διαγωνίσματα το τετράμηνο;
Προετοιμασία ως το βράδυ; ίσως για έναν που ξεκινάει τώρα. Για κάποιον που τα διδάσκει χρόνια αρκούν λίγα λεπτά.

Τέλος πάντων, τι άλλο προτείνεις εσύ δηλαδή; Εγώ δούλευα σε ιδιωτική εταιρία με μισθό 980€ ωράριο 9-βραδυ και μερικές φορές και Σαββατοκύριακα.
Τώρα στην εκπαίδευση δουλεύω 4 ώρες την ημέρα (20 ώρες την εβδομάδα), ποτέ Σαββατοκύριακα (μόνο λίγο στο σπίτι φορώτας τις πυτζάμες), 15 μέρες Χριστούγεννα & 15 Πάσχα καθισιό, 2 μήνες Ιούλιο-Αύγουστο καθισιό, Μάιο-Ιούνιο που είναιεξετάσεις πάω σχολείο μόνο αν έχω εισήγηση ή επιτήρηση, τις άλλες μέρες καθισιό, αν έχει ωραία μέρα μέσα στο χρόνο πάω εκδρομή με το σχολείο, θα πάω και 5ήμερη, θα παίξουμε και μουσική τις παραμονές των γιορτών (28η, 17Ν, 25η) κλπ κλπ κλπ (που όλα αυτά δεν τα είχα στην ιδιωτική εταιρία), και θα πληρωθώ και 1200€.
Ασχημα είναι;

Το επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά: σε όποιον δεν αρέσει η εκπαίδευση να πάει στον ιδιωτικό τομέα, και έχω να του προτείνω και μάλιστα κάτι ωραίες εταιρίες με πολύ περισσότερες απολαβές από εμάς τους εκπαιδευτικούς και με κάτι τρελα ωράρια. Γιατί δεν το κάνετε; είναι πολύ απλό

Δεν είναι άσχημα σε σχέση με τον ιδιωτικό, αλλά δεν είναι σε καμια περιπτωση οπως τα παρουσιαζεις. Εγω παντως έχω 300+ διαγωνισματα και 600-900 τεστ το τριμηνο. Πάω σε 2 σχολεία πάντα. Δεν καθομαι Πάσχα ποτέ γιατί στήνω το σχολικό περιοδικό. Στις σχολικές γιορτές κ εκδρομες κανω την περιβαλλοντική απλήρωτη υπερωρία εκτός διδακτικού ωραρίου.Τα λεφτά του Οκτώβρη τα είδα σήμερα, 1050 ευρώ.  Φετος θα κάνω όπως όλοι μάθημα χωρίς βιβλία με διαδραστικό... αυτό το υλικό ποιος θα το ετοιμάσει; Και το χειρότερο δουλέυω σε 28αρια τμήματα και όχι σε μισά.  Δεν ειμαι υπευθυνη κανενος εργαστηριου για να λουφάρω. Οι ελάχιστες ευνοημενες ειδικοτητες, δεν θα πρεπει να θεωρουν οτι αντιπροσωπευουν τον κλάδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:24:45 πμ »
Δεν ειμαι υπευθυνη κανενος εργαστηριου για να λουφάρω. Οι ελάχιστες ευνοημενες ειδικοτητες, δεν θα πρεπει να θεωρουν οτι αντιπροσωπευουν τον κλάδο.

Ούτε και οι ελάχιστες παρανοημένες περιπτώσεις συναδέλφων αντιπροσωπεύουν μια ειδικότητα. Η διαχείριση ενός εργαστηρίου μπορεί να σου στερήσει όλα τα διαλείμματα, όλη τη χρονιά, αν την κάνεις με μεράκι και συνέπεια...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 02:30:40 πμ από larjohn »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 10:10:48 μμ »
3 ώρες διδασκαλίας εβδομαδιαίως, δε συγκρίνονται με το να καθαρίζεις μπουκαλάκια στο εργαστήριο χημείας ή να κάνεις update στα pc... αυτό δεν παίρνει 3 ώρες, δε συμβαίνει κάθε βδομάδα, αλλά και να ήταν το ίδιο χρονικά, δε συγκρίνεται με την τάξη. Γι αυτό όλοι σκοτώνονται  (εχουμε επικές μάχες) να πάρουν τα εργαστήρια σα τα κοκόρια κάθε χρόνο. Αλλιώς γιατί;

Αν λοιπόν κ εγώ δούλευα ένα τρίωρο τη μέρα, σε 10αρια τμήματα, με υπολογιστή μπροστά τους και ελάχιστα διαγωνίσματα, ναι τότε θα έλεγα ότι κάνω την καλύτερη δουλειά του κόσμου.

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 07, 2011, 10:28:55 μμ »
3 ώρες διδασκαλίας εβδομαδιαίως, δε συγκρίνονται με το να καθαρίζεις μπουκαλάκια στο εργαστήριο χημείας ή να κάνεις update στα pc... αυτό δεν παίρνει 3 ώρες, δε συμβαίνει κάθε βδομάδα, αλλά και να ήταν το ίδιο χρονικά, δε συγκρίνεται με την τάξη. Γι αυτό όλοι σκοτώνονται  (εχουμε επικές μάχες) να πάρουν τα εργαστήρια σα τα κοκόρια κάθε χρόνο. Αλλιώς γιατί;

Αν λοιπόν κ εγώ δούλευα ένα τρίωρο τη μέρα, σε 10αρια τμήματα, με υπολογιστή μπροστά τους και ελάχιστα διαγωνίσματα, ναι τότε θα έλεγα ότι κάνω την καλύτερη δουλειά του κόσμου.

Αν και γνωρίζω περιπτώσεις συναδέλφων μου που λουφάρουν, θα σου απαντήσω με το "εγώ" όπως επιμένεις να κάνεις εσύ.

Εγώ πέρσι δούλευα σε 24αρια τμήματα σε ένα χώρο 5x3 που το έλεγαν εργαστήριο. Το εργαστήριο είχε πανάρχαιους υπολογιστές που για να εκτελέσουν τα στοιχειώδη, έπρεπε να τους ανάψω 20 λεπτά πριν, οπότε πήγαινα καθημερινά μια σχολική ώρα νωρίτερα στο εργαστήριο (είχα 2η ώρα μάθημα).
Εγώ, λοιπόν, διαχειριζόμουν το υπολογιστικό δίκτυο του σχολείου μου, επισκεύαζα τους υπολογιστές του σχολείου μου και πρότεινα και υλοποίησα τεχνολογικές λύσεις ώστε να είναι πιο αποτελεσματικό. Επίσης, εγώ, είχα εν μέρει την ευθύνη της διεξαγωγής διαγωνισμού για την προμήθεια νέων υπολογιστών από το ΕΣΠΑ, εργασία που πήρε ατελείωτες ώρες γραφειοκρατείας.

Φρόντισα, επίσης, το σχολείο μου να έχει το δικό του blog και το δικό του wiki. Και πριν προλάβεις να σχολιάσεις ότι αποτελώ εξαίρεση, θα σου γνωστοποιήσω ότι γνωρίζω άλλους 5, τουλάχιστο, συναδέλφους που έπραξαν όμοια σε άλλα σχολεία της Διεύθυνσης όπου εργάστηκα.

Επειδή λοιπόν είμαι ΠΕ19 ήτοι, κατά τη γνώμη σου, ευνοημένος, όσο με προσβάλλει η στάση των λουφαδόρων συναδέλφων, άλλο τόσο με προσβάλλει και ο συνολικός χαρακτηρισμός του κλάδου μου και θα επιθυμούσα να αποφεύγεται.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2011, 10:31:11 μμ από larjohn »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:01 »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 12:29:56 πμ »
Το blog και το wiki δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του εργαστηριου...!
24αρια τμήματα πληροφορικής στο γυμνάσιο τουλάχιστον δε γίνεται...αφου σπάνε με την τεχνολογία. 
Σχετικά με τη δουλειά στο εργαστήριο, δεν είπα ότι δεν υπάρχει, αλλά ότι άλλο το να κανεις μάθημα κ άλλο να προσθετεις μια μνημη στο pc, όποτε και αν χρειαστεί! Ομοίως και η γραφειοκρατία του ΕΣΠΑ! Εξάλλου οι υπόλοιποι συνάδελφοι περνάνε ατελειωτες ώρες με τις απουσίες, με τις εγγραφές, με τα πρωτοκολλα, τα διαβιβαστικά κ όλα όσα προκύπτουν καθημερινά. Αυτά όμως είναι παιχνιδάκι μπροστά στη διδασκαλία.

Επίσης, δν είπα ότι γενικά κ αόριστα λουφαρουν ΟΛΟΙ οι πληροφορικοί, αλλά όσοι εκπαιδευτικοί θέλουν να παίρνουν εργαστήριο -είτε φυσικοί, χημικοι,είτε πληροφορικοί-. Τουλάχιστον όσοι γνώρισα σε 6 σχολεία αυτό έκαναν! Προτιμούσαν το εργαστήριο απ την τάξη κ μάλιστα πέρυσι κάναμε 3 συλλόγους για να λυθεί η διαφωνια των πε04 για το ποιος θα πάρει το εργαστήριο! Αφου το παρουσιαζεις τοσο τραγικο, γιατι όλοι σκοτώνονται να το αναλάβουν;

Συγνώμη αν προσβάλλεσαι, αλλά ειλικρινά θεωρώ το να μην κάνει κάποιος μάθημα για τον οποιοδήποτε λόγο, λούφα, ξεκουραση, απαλλαγή απ το ζόρι της τάξης. Είτε αυτό λεγεται εργαστήριο, είτε γραμματειακή υποστήριξη, είτε εξαντλώ όλες τις άδειες, είτε έρχομαι τελευταίος και φεύγω πρώτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 12:42:42 πμ από eidafws »

Αποσυνδεδεμένος larjohn

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 12:36:25 πμ »
Το blog και το wiki δεν ειναι στις αρμοδιοτητες του εργαστηριου...24αρια τμήματα πληροφορικής στο γυμνάσιο τουλάχιστον δε γίνεται...αφου σπάνε με την τεχνολογία.
Σχετικά με τη δουλειά στο εργαστήριο, δεν είπα ότι δεν υπάρχει, αλλά ότι άλλο το να κανεις μάθημα κ άλλο να προσθετεις μια μνημη στο pc! Ομοίως και η γραφειοκρατία του ΕΣΠΑ! Αυτά είναι παιχνιδάκι μπροστά στη διδασκαλία.
Αφου το παρουσιαζεις τοσο τραγικο, γιατι όλοι σκοτώνονται να το αναλάβουν;

Το μπλογκ και το wiki μπορούν να είναι εγκατεστημένα στον εξυπηρετητή του εργαστηρίου και να θέλουν συντήρηση/αναβαθμίσεις κλπ. Όπως κι εσύ ασχολείσαι με τα διαγωνίσματα, με τη διαφορά ότι αφορούν όλο το σχολείο και όχι μόνο το μάθημά μου.

Στα δημοτικά έχει 24αρια τμήματα που ΔΕΝ σπάζουν.

Κι εσύ αφού παρουσιάζεις τα άλλα τραγικά, γιατί σκοτώνεται τόσος κόσμος να μπει στην εκπαίδευση;

Αν θες να βάλουμε τη διδασκαλία στα βαρέα κι ανθυγειινά.

Και επί της ευκαιρίας να σου πω γιατί σκοτώνονται. Όχι γιατί είναι εύκολη η διαχείριση του εργαστηρίου, αλλά επειδή ορισμένοι δεν πρόκεται να την κάνουν καν. Αυτό δεν αλλάζει τη δυσκολία. Αν θέλεις πραγματικά να δουλέψεις με το εργαστήριο, οι 3 ώρες που σου δίνουν είναι λίγες.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2011, 12:38:20 πμ από larjohn »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 08, 2011, 04:46:32 μμ »
Εγω παντως κανω την ιστοσελίδα 2 σχολείων κ το blog του ενός κ δεν εχω 3 ωρες μειωμενο. Και η δουλεια αυτη καμια σχεση δν εχει με το εργαστηριο. Μη δημιουργεις εντυπωσεις.
Δευτερευοντως, μη βαζεις λογια που δν είπα. Ποτε δν είπα ότι στην εκπαιδευση ειναι τραγικά. Αντίθετα ειπα ότι ειναι πιο δυσκολα στον ιδιωτικό.
Επίσης, είπα οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να κανεις μαθημα απ το να καθεσαι ρεκλα στο εργαστηριο.
Tις ειρωνειες περι βαρεων κ ανθυγειινων, δε τις σχολιαζω καν. Εσυ κοντευεις να μας πεις ότι το να συνδέεις ποντίκια στο εργαστήριο είναι πιο δύσκολο απ το να κάνεις μάθημα.
Τελος συμφωνω, σκοτωνονται όλοι να παρουν το εργαστηριο γιατι βαριουνται να δουλεψουν. Δε λέμε κάτι το διαφορετικό.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:17:53 μμ »
ποιά η γνώμη σας για το ότι το υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας των καθηγητών που είναι πρόεδροι ΕΛΜΕ, είναι 6 ώρες; τις οποίες ούτε αυτές δεν κάνουν λόγω... "αυξημένων υποχρεώσεων"

Απαράδεκτο; Λογικότατο; θα έπρεπε να μην είχαν και καθόλου ώρες; μήπως είναι πολυτέλεια; ή μάλλον καλύτερα λίγο υπερβολή;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:27:01 μμ »
ο κλάδος έφτασε εδώ που έφτασε για δύο λόγους:
α. γιατί οι συνδικαλιστάδες το χουν κάνει επάγγελμα ( δεκαετίες ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ) που συνδικαλίζονται για να βολεψουν τον κ.....ο τους και
β. ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή την τάξη την βλέπουν απο μακριά δεν μπορούν και να διεκδικήσουν αυτά που πρέπει..

αν δεν λιώσει η κιμωλία στο χέρι σου ποιόν ακριβώς να πείσεις ότι αυτό που κάνεις είναι πράγματι δύσκολο
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:42:14 μμ »
Βόλεμα. Οι συνδικαλιστάδες μας που αποσπώνται σε θέσεις εκτός τάξης, οι συνδικαλιστάδες με άδειες μεταπτυχιακών/ διδακτορικών την ώρα που δίνονται με το σταγονόμετρο, οι συνδικαλιστάδες με το ελάχιστο ωράριο.... Όχι, δε με εκπροσωπούν ως εκπαιδευτικό. Κάνουμε διαφορετικό επάγγελμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:47:33 μμ από eidafws »

Αποσυνδεδεμένος peltes29

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:50:22 μμ »
Παιδιά, ας μην πέφτουμε και πάλι στην παγίδα της γενίκευσης  και της ισοπέδωσης. Έτυχε στο σχολείο που ήμουν πέρυσι ένας συνάδελφος να είναι αιρετός του ΠΥΣΔΕ. Εξαιρετικό παιδί και καθηγητής και προς τιμήν του, ενώ είχε τη δυνατότητα να μειώσει κι άλλο το ωράριό του, αρνήθηκε και παρέμεινε στην τάξη.

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 10:53:05 μμ »
Σύμφωνοι. Δεν ειναι όλοι έτσι... Αλλά οι περισσότεροι.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 11:10:50 μμ »
Μιας και εγώ έθεσα το ερώτημα περί ωραρίου συνδικαλιστών, να πω και τη γνώμη μου.
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω. Προσωπικά το θεωρώ πρόκληση να έχουν μόνο 6 ώρες διδασκαλία, γιατί τις υπόλοιπες ώρες έχουν να συντάξουν άρθρα σε συνδικαλιστικές εφημερίδες, να βγουν στα τοπικά κανάλια, να ετοιμάσουν πανό, να κάνουν περιοδεία σε σχολεία όπου θα κάνουν ενημέρωση (σημείωση: εις βάρος διδακτικών ωρών!)

Τόσο πολύ απασχολημένοι είναι δηλαδή;
Ο καθένας εξάλλου δεν έχει δικαίωμα στον συνδικαλισμό, ή αν θέλει να βγει στα κανάλια, να γράψει άρθρα σε εφημερίδες κλπ; Πρέπει αυτό να γίνει εις βάρος της εργασίας; Δεν το καταλαβαίνω...

Έθεσα το ερώτημα αυτό γιατί δεν μπορώ να βλέπω τα πράγματα να έχουν στριμώξει τόσο πολύ στην Ελλάδα, διορισμοί με το σταγονόμετρο, περικοπές από παντού, μειώσεις μισθών, 30άρια τμήματα με στόχο την μείωση των θέσεων, θα μου αναθέσουν υποχρεωτικά 5 ώρες υπερωρία γιατί δεν υπάρχει άτομο να καλύψει, να καταργούνται μαθήματα, να καταργούνται σχολεία, να συγχωνεύονται σχολεία κλπ κλπ κλπ και να βλέπω αυτούς με μόλις 6 ώρες ωράριο... Και να σου ζητάνε στο πρόγραμμα να τους έχεις μόνο 2 μέρες στο σχολείο.....

Αίσχος!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Ωράριο εργασίας μόνιμων εκπαιδευτικών
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 01:27:08 πμ »
Συγνώμη αν προσβάλλεσαι, αλλά ειλικρινά θεωρώ το να μην κάνει κάποιος μάθημα για τον οποιοδήποτε λόγο, λούφα, ξεκουραση, απαλλαγή απ το ζόρι της τάξης. Είτε αυτό λεγεται εργαστήριο, είτε γραμματειακή υποστήριξη, είτε εξαντλώ όλες τις άδειες, είτε έρχομαι τελευταίος και φεύγω πρώτος.

Ισοπέδωση. Ένα σχολείο για να λειτουργήσει δεν θέλει μόνο να γίνετε το μάθημα αλλά και άλλα "πράγματα" τα όποια αν δεν γίνουν δεν υπάρχει σχολείο για να γίνει μάθημα. Αλλά για να το καταλάβεις αυτό θέλει να έχεις και μια εμπειρία και να βιώσεις διάφορα. Προσωπικά λοιπόν το να κάτσω να ετοιμάσω ένα τόνο γραφειοκρατία μια ημέρα είναι πολύ ποιο δύσκολο από το να κάνω τις 3-4 ώρες μάθημα που έχω. Άρα σύμφωνα με την λογική σου ΛΟΥΦΑΡΩ όταν κάνω μάθημα.

Ποιος μου λέει λοιπόν ότι δεν λουφάρεις εσύ όταν κάνεις το μάθημα σου ? το είσαι μέσα στην τάξη σημαίνει αυτόματα ότι δεν λουφάρεις ? όχι ? τότε εσύ γιατί αυτόματα λες ότι λουφάρουν όσοι κάνουν κάποια άλλη δουλειά μέσα στο σχολείο ? Όπως καταλαβαίνεις ένα νόμισμα μπορεί να έχει 2 όψεις και τρεις και όσες θες ανάλογα από που τα βλέπεις, όποτε καλό είναι να μην παίρνεις τόσο απόλυτες θέσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159525
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 269

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.